Tato już lato konspekt zajęć hospitowanych dla klasyO

Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie 5-6 latków w dnia 13.06.2012 r.

Temat: Tato już lato.

Cele ogólne:

  1. Rozpoznawanie cech charakterystycznych dla lata.

  2. Kształtowanie umiejętności poprawnego rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych.

  3. Kształtowanie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie.

  4. Kształtowanie nawyku aktywnego uczestniczenia w zabawach ruchowych.

  5. Rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się na zadany temat.

  6. Doskonalenie umiejętności poprawnego dzielenia na sylaby, wyodrębniania głoski w nagłosie i wygłosie.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  1. Wymienia cechy charakterystyczne dla lata na podstawie wiersza i własnych obserwacji: muszelki, maliny, wiśnie, truskawki, żyto, bocian, słowik, kwiaty, biedronka, mlecz, zielona trawa, róże, kąpiel w morzu, motylki, dzieci w krótkich spodenkach, plaża, leżak, słońce, klapki, łopatka i wiaderko do piaskownicy.

  2. Wybiera z różnych obrazków przedstawiających symbole 4 pór roku te kojarzące się latem i tworzy z nich plakat.

  3. Nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt, nazywa nowo poznaną figurę- trapez. Tworzy figury geometryczne z drucika kreatywnego.

  4. Zgodnie współdziała w zespole, grupie.

  5. Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, śpiewa i tańczy do piosenek

z repertuaru dziecięcego.

  1. Poprawnie pod względem językowym wypowiada się na zadany temat, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w nagłosie i wygłosie.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Metody:

Pomoce dydaktyczne: obrazki przedmiotów, zwierząt, kolorów kojarzących się z różnymi porami roku; puzzle z obrazkiem charakterystycznym dla lata; piosenka „My jesteśmy krasnoludki”, „Tato już lato”, „Taniec kwiatów” Czajkowskiego, obrazek statku z figur geometrycznych, wiersz B. Szelągowskiej „ Tato, czy to już lato?.

Przewidywany czas zajęć : 40 min. (13,3%)

Zajęcia dydaktyczne realizowane według programu przedszkolnego „Ku dziecku” B. Bilewicz-Kuźnia i T. Parczewskiej oraz według podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Obszary: społeczny, matematyczny, wychowanie przez sztukę, przygotowanie do nauki czytania i pisania, przyrodnicza.

Przebieg zajęcia:

  1. „Co ukryło się w literkach?”- wprowadzenie do tematu zajęć. Zadaniem dzieci jest uporządkowanie kartoników z cyframi od najmniejszej do największej liczby. W ten sposób powstaje hasło „ Lato”, „Figury”.

  2. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej „Tato, czy już lato?”(załącznik nr 1)

  3. Rozmowa na temat utworu – dzieci wymieniają cechy charakterystyczne dla lata na podstawie utworu oraz własnych obserwacji. Wymieniają takie cechy jak: słońce, truskawki, wiśnie, motyle bociany, słowiki, żyto, zielona trawa, mlecz, biedronka, róże itp. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat „Czy lubię lato"- uzasadnianie swojej wypowiedzi.

  4. Zabawa ruchowa do utworu „My jesteśmy krasnoludki”.

  5. Praca zespołowa- wyszukiwanie wśród obrazków tych kojarzących się z latem np. motyle, słońce, muszla, morze, wiaderko i łopatka, rower, leżak, maliny, truskawki, kwiaty, zieleń, biedronka, okulary, wiśnie, itp. Każde dziecko wybiera jeden obrazek, grupa pod kierunkiem nauczyciela określa czy obrazek kojarzy się z latem. Naklejanie obrazków na duży karton z napisem „LATO”.

  6. Zabawa ruchowa do piosenki „Tato już lato”.

  7. Praca w grupach – układanie z puzzli obrazka związanego z latem.

  8. Prezentacja obrazka –statku złożonego z figur geometrycznych. Przypomnienie poznanych już figur geometrycznych, poznanie nowej figury - trapez.

  9. Tworzenie figur geometrycznych z drucików kreatywnych.

  10. Podział nazw figur na sylaby, wyodrębnianie głoski w nagłosie i wygłosie.

  11. Praca plastyczno - techniczna – tworzenie statku z figur na podstawie wzoru podanego przez nauczyciela.

  12. Improwizacja ruchowa do utworu „Taniec kwiatów” Czajkowskiego.

Załącznik nr 1

B. Szelągowska

Powiedz proszę! Powiedz , tato,

Po czym poznać można lato?

Skąd na przykład wiadomo, że już się zaczyna?

Po prostu:

Po słodkich malinach,

Po bitej śmietanie z truskawkami,

Po kompocie z wiśniami,

Po życie, które na polach dojrzewa,

Po słowiku, co wieczorem śpiewa,

Po boćkach uczących się latać,

Po ogrodach tonących w kwiatach,

Po świerszczach koncertujących na łące,

Po wygrzewającej się na mleczu biedronce,

Po zapachu skoszonej trawy i róż,

I już!

