Morze Bałtyckie, przyroda, scenariusze kl.5


Projekt edukacyjny

„MORZE BAŁTYCKIE”

I. Temat projektu: MORZE BAŁTYCKIE

II. Czas trwania projektu: 4 tygodnie

III. Przedmiot: przyroda

IV. Poziom nauczania: szkoła podstawowa , klasa V

V. Termin prezentacji:...................

VI. Osoba sprawująca opiekę nad projektem......................................

VII. Formy pracy: grupowa i indywidualna

VIII. Cele ogólne projektu:

Cel główny : Zainteresowanie uczniów pięknem naszej ojczyzny.

IX. Źródła informacji :

X. Faza wprowadzająca:

    1. wspólne opracowanie celów projektu, zadań do realizacji, metod i form realizacji oraz spodziewanych efektów

    2. określenie czasu prezentacji - 10 minut

    3. podział na zespoły (3-4 osobowe)

    4. wybór liderów grupy

    5. wybór przez zespoły zadań do realizacji

    6. omówienie sposobu oceny pracy grup:

W dniu prezentacji projektów nauczyciel przyrody oraz każda grupa otrzymają karty do glosowania (nauczyciel ocenia każdą grupę natomiast każda grupa ocenia pozostałe grupy oprócz swojej)

- maksymalna ilość punktów dla każdego kryterium wynosi- ......

Wzór karty do głosowania

Grupa

Czy ilość informacji zaprezentowanych była wystarczająca

Czy informacje zostały w ciekawy sposób przedstawione:

- czy język prezentacji był zrozumiały

-czy prezentacja wywołała zainteresowanie

Czy wszystkie osoby w grupie zostały zaangażowane

w prezentację

Czy prezentacja była dobrze przygotowana:

- czy było wprowadzenie, rozwiniecie, zakończenie

- czy prezentacja zmieściła się w czasie

Łączna ilość punktów

Grupa I

Grupa II

Grupa III

Grupa IV

IX. Faza realizacji:

Lp.

Zadanie do wykonania:

Realizatorzy;

Co będzie oceniane:

Sposób realizacji:

1.

przygotowanie plakatu przedstawiającego świat flory Morza Bałtyckiego

„Flora Morza Bałtyckiego

Grupa I

BOTANICY

-forma prezentacji roślin na plakacie,

-odpowiedni dobór roślin,

- estetyka wykonania,

-zaangażowanie wszystkich członków grupy

- zgromadzenie odpowiedniej literatury fachowej,

-wykonanie listy roślin i dokonanie selekcji,

- podział zadań do wykonania

- zaprojektowanie plakatu,

- wykonanie

2.

Przedstawienie świata fauny morza

Bałtyckiego w formie ekspozycji

Fauna

Morza Bałtyckiego

Grupa II

ZOOLODZY

- odpowiedni dobór zwierząt,

- pomysłowość w doborze technik wykonania,

- estetyka pracy

- zaangażowanie wszystkich członków grupy

- zgromadzenie odpowiedniej literatury,

- wybranie zwierząt do prezentacji,

- wybranie technik wykonania ekspozytów,

- przydzielenie konkretnych zadań poszczególnym członkom grupy

3.

wykonanie makiety konturowej Polski ze styropianu i zaznaczenie najciekawszych miejsc do zobaczenia

Szlakiem Wybrzeża Bałtyckiego

Grupa III

TURYŚCI

- pomysłowość,

- odpowiedni dobór miejsc,

- estetyka,

- zaangażowanie wszystkich członków grupy

- przydział zadań do wykonania,

wykonanie makiety,

- zgromadzenie materiałów pomocnych

w wykonaniu pracy i dokonanie selekcji informacji.

4.

wykonanie broszury

o Parkach Narodowych leżących nad Morzem Bałtyckim

„Nadmorskie Parki Narodowe Polski”

Grupa IV

EKOLODZY

- sposób przedstawienia informacji w broszurze,

-ilość i odpowiedni dobór materiałów,

- estetyka wykonania,

- zaangażowanie wszystkich członków grupy

- zgromadzenie materiałów i dokonanie selekcji,

- rozdzielenie prac do wykonania,

- wykorzystanie komputera w pracy

Spodziewane efekty:

Podsumowanie projektu

Uczniowie w czasie realizacji projektu mają okazję do zaprezentowania swojej pomysłowości , oryginalności oraz umiejętności pracy

w grupie. Doskonałym podsumowaniem może być wycieczka nad Morze Bałtyckie oraz szkolna wystawa prac uczniów.

Opracowała Alicja Adamczak

Szkoła Podstawowa w Krzymowie


