konspekt - swiat rzeczywisty i wyobrazony 4a, konspekty - szkoła podstawowa, klasy 4,5,6, konspekty


Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 8.03.2012r. w kl. 4 a

Temat lekcji : Świat rzeczywisty i wyobrażony - który z nich to Twój wymarzony?

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji

Cel ogólny : Zapoznanie uczniów z definicją świata rzeczywistego i fantastycznego oraz wskazanie wyraźnych różnic między nimi.

Cele operacyjne:

poziom wiadomości :

  1. Uczeń zna pojęcia : świat rzeczywisty, realistyczny, fantastyczny.

  2. Uczeń wie, jakie są różnice między światem rzeczywistym a światem fantastycznym.

  3. Uczeń wie, co to jest fikcja literacka.

poziom umiejętności :

  1. Uczeń potrafi wyszukać odpowiednie elementy w utworze literackim.

  2. Uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem tekst literacki.

  3. Uczeń potrafi poprzeć swoja wypowiedź odpowiednimi argumentami.

poziom postaw:

  1. Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

  2. Uczeń rozwija swoją wyobraźnię i koncentrację.

  3. Aktywnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych.

Metody kształcenia:

  1. Metody asymilacji wiedzy :

- pogadanka wstępna.

  1. Metody praktyczne:

- metoda ćwiczebna

  1. Metody problemowe:

- „burza mózgów”

Formy organizacji pracy:

  1. Indywidualna.

  2. Zbiorowa.

Środki i materiały dydaktyczne:

  1. Podręcznik.

Bibliografia:

Metodyczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.

  3. Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.

Merytoryczna:

  1. Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.

  2. Dobrowolska H. Język polski, klasa 4, Jutro pójdę w świat przewodnik dla nauczyciela, Warszawa 2006.

Budowa lekcji

Przebieg lekcji

Uwagi

Wprowadzenie

  1. Czynności porządkowe - powitanie, sprawdzenie obecności i zadania domowego.

  2. Przypomnienie treści fragmentu „Opowieści z Narnii” omawianego na lekcji poprzedniej.

  3. Jakie dwa światy przedstawione były we fragmencie ? Jak można je zdefiniować ?

  4. Zapisanie tematu lekcji :

Świat rzeczywisty i wyobrażony - który z nich to Twój wymarzony?

5 minuty

7 minut

2 minuty

2 minuty

Opracowanie

  1. Zapisanie do zeszytu definicji :

Świat rzeczywisty - to świat, w którym żyjemy. Jego elementy to np.: (uczniowie podają przykłady ludzi, przedmiotów, sytuacji rzeczywistych)

Świat wyobrażony - to świat wymyślony przez autora dzieła literackiego ( fikcja literacka).

0x08 graphic
0x08 graphic

Świat realistyczny, czyli prawdopodobny - elementy tego świata mogłyby istnieć naprawdę, jednak nie mamy dowodów na ich rzeczywiste istnienie. Są to np. (uczniowie podają przykłady na podstawie znanych im już utworów).

Świat fantastyczny, czyli nieprawdopodobny - nie ma żadnego związku z rzeczywistością. Elementy nie mogą istnieć naprawdę, np. (uczniowie podają przykłady elementów na podstawie znanych już im utworów).

  1. Uczniowie mają za zadanie wypisać przykłady elementów rzeczywistych i fantastycznych z omawianego fragmentu „Opowieści z Narnii”.

Elementy rzeczywiste: szafa, Łucja, futra, pokój, naftalina, dom, rodzeństwo Łucji.

Elementy fantastyczne : Narnia, przejście przez szafę do innego świata, faun Tumnus.

15 minut

(notatka)

(notatka)

(notatka)

Utrwalenie

  1. Jakie nowe pojęcia dziś poznaliście?

  2. Co to jest świat rzeczywisty i czym różni się od fantastycznego?

  3. Zadanie domowe:

Podręcznik - zad. 4 str. 166

1 minuta

2 minuty

1 minuta

konspekt porównawczy

3


