Scenariusz zajec TEMAT UWAŻAJ NA TELEWIZJĘ, INTERNET

TEMAT:UWAŻAJ NA TELEWIZJĘ, INTERNET...


Cele lekcji:
a). ogólny;
-zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z TV i Internetu,
b). szczegółowe:
- uświadomienie istnienia różnych typów uzależnień,
-kształcenie umiejętności rozpoznawania uzależnienia od TV i Internetu,
-określenie przyczyn uzależnień,
-wskazanie sposobów leczenia tego typu uzależnień,
-uświadomienie skutków tych uzależnień.


Metody:
Dyskusja.

Środki dydaktyczne:
Arkusz papieru i kolorowe flamastry bądź tablica i kolorowa kreda.

Przebieg lekcji:
Nauczyciel rozmawia z uczniami o tym, czym są uzależnienia, zaznaczając, że nie chodzi o wymienienie substancji uzależniających, tylko próbę zdefiniowania pojęcia. W trakcie rozmowy nauczyciel wypełnia schemat na tablicy bądź  arkuszu papieru lub foliogramie. Dopiero później prosi o wyliczenie czynnikó
w uzależniających.

UZALEŻNIENIE JEST:

MOŻNA SIĘ UZALEŻNIĆ OD:

    Być może w trakcie rozmowy padnie stwierdzenie, że można sie uzależnić od Internetu, TV, gier komputerowych, zakupów itp. Jeśli nie, to po wypisaniu czynników uzależniających przez młodzież prowadzący dopisuje powyższe.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o zastanowienie się, jakie są przyczyny tych uzależnień. Wnioski zapisuje się na tablicy.

PRZYCZYNY POWSTANIA UZALEŻNIENIA:


Nauczyciel powinien pprzypomnieć, że jak każde uzależnienie, również uzależnienie od Internetu,TV, itp. niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Proponuje by wspólnie metodą burzy mózgów spróbować wskazać te negatywne skutki. Wnioski także muszą być zapisane na tablicy.


KONSEKWENCJE:

Na podstawie wykonanej pracy uczniowie formułują ogólne wnioski:
    We współczesnym świecie można sie uzależnić nie tylko od narkotyków, ale także od Internetu i innych mediów. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.
Następnym krokiem jest przeprowadzenie testu, dzięki któremu uczniowie będą mogliocenić, czy powinni zwrócić większą uwagę na sposób korzystania z mediów. Prowadzący powinien zaznaczyć, że ankieta jest anonimowa, a jej wyniki nie będą ujawniane.
Następnie nauczyciel wskazuje kilka praktycznych kroków, jakie należy uczynić w przypadku zagrożenia uzależnieniem.

STRATEGIA WALKI Z UZALEŻNIENIAMI:


Powyższe scenariusze pochądzą z: Edukacja medialna, Ewa Grzesiak, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005 r.

