Konspekt zajęć muzyki w klasie I szkoły podstawowej w Zambrowie

Konspekt zajęć muzyki w klasie I szkoły podstawowej w Zambrowie.

 

 

 

 

 

Temat lekcji: „ Zabawa z piosenką pt. „Jabłko” .

Klasa – I

Czas trwania – 45 minut

Problem muzyczny: Odróżnianie dźwięków wysokich, niskich i średnich oraz kierunku melodii.

 

 

Cele kształcenia i wychowania:

 

Cel ogólny: Uwrażliwienie dziecka na piękno muzyki, na dźwięki wysokie, średnie  niskie, kierunek melodii oraz sposoby wyrażania jej, poprzez śpiew, grę na instrumentach muzycznych, zabawy rytmiczno – ruchowe przy muzyce.

 

Cele poznawcze:

        uczeń poznaje i odróżnia dźwięki wysokie, niskie, średnie, oraz kierunek melodii

        uczeń poznaje piosenkę pt. „Jabłko”

Cele kształcące:

        uczeń kształci własne wyobrażenia słuchowe

        uczeń rozwija słuch muzyczny

        uczeń kształci poczucie wysokości dźwięków oraz kierunku melodii

        uczeń rozwija własne zainteresowania muzyczne poprzez aktywne uczestnictwo w jej wykonaniu

        rozwijanie słuchu wewnętrznego

        umiejętność czystego śpiewania piosenki

Cele wychowawcze:

        uczeń poszerza swoje wiadomości o porach roku i ich cechach charakterystycznych

        uczeń rozwija własną osobowość poprzez kontakt z żywą muzyką

        wyrabianie umiejętności współpracy w grupie

        podporządkowanie się poleceniom nauczyciela

 

Formy działalności muzycznej: śpiew, mowa, piosenka, gra na instrumentach, ruch z muzyką, tworzenie muzyki.

Metody pracy: pokaz, pogadanka, metoda sytuacyjna, metody impresyjne i ekspresyjne, metody praktyczne.

Pomoce naukowe; środki dydaktyczne:

        Odtwarzacz cd

        Tablica szkolna

        Rysunki, przedstawiające określone postacie

        Piłki

        Szarfy

        Fortepian

        Flet prosty

        Blok rysunkowy A4

        Mazaki, kredki

        Pianino

        Ławki gimnastyczne

Instrumenty perkusyjne:

        Trójkąt

        Bębenek

        Tamburyn

        Talerze

        Pudełko akustyczne

 

Efekty akustyczne:

        Klaskanie w dłonie

        Pstrykanie palcami

        Gwizdanie

        Kląskanie językiem

        Uderzanie piłką o podłogę

 

Wykorzystane utwory:

        Piosenka pt. „Jabłko” – muzyka – Augustyn Bloch; słowa – W. Korzeniowski.

 

Wykorzystane podręczniki:

        „Elementarz muzyczny dla klasy I” – Andrzej Banasiewicz, Ewa Lipska; s. 14, 15, 16.

        Przewodnik metodyczny do Elementarza muzycznego dla klasy I” – Andrzej Banasiewicz – Ewa Lipska; s. 20, 21, 22, 84, 137, 138.

 

  

 

 

PRZEBIEG LEKCJI:

Dzień I

1.      Muzyczne powitanie – dzieci wspólnie śpiewają „ Dzień dobry Pani”.

2.      Sprawy organizacyjne: sprawdzenie listy obecności oraz zadanej pracy domowej.

3.      Wprowadzenie do tematu: ćwiczenie początkowe koncentrujące uwagę dzieci na poszczególnych rodzajach dźwięków: polecamy dzieciom zamknąć oczy oraz pilnie rejestrować w pamięci wszystkie usłyszane dźwięki. Po pewnym czasie dzieci powinny określić co usłyszały  w zakresie dźwięków docierających z bliższego i dalszego otoczenia (z ulicy, korytarza szkolnego itp.). Kolejne ćwiczenia będą polegać na dokonaniu selekcji dźwięków. Dzieci mają za zadanie zapamiętać dźwięki dochodzące tylko z ulicy, klasy szkolnej , czy tez z najbliższego otoczenia,  następnie ocenić czy to dźwięk wysoki, średni czy niski.

4.      Rozmowa na temat barwy i wysokości dźwięków: W „Elementarzu” na s. 8 i 9 zamieszczono rysunki, na podstawie których dzieci same powinny określić, jakie dźwięki wydają postacie i instrumenty umieszczone na rysunkach. Nauczyciel umieszcza rysunek na tablicy, następnie pyta wskazanego dziecka jakie dźwięki wydają postacie tam umieszczone. Dzieci odpowiadają używając zwrotów: dźwięki „niskie” i dźwięki „wysokie”.

5.      Następnie nauczyciel wybiera grupę uczniów, wyznaczając im zadania , tak aby inni uczniowie nie słyszeli, np.:

      Dziecko I – klaszcze

      Dziecko II – pstryka palcami

      Dziecko III – gwiżdże

      Dziecko IV – kląska językiem

      Nauczyciel wskazuje jedno z nich , które realizuje polecone mu zadanie. Pozostałe dzieci, słuchając z zamkniętymi oczyma, jaki rodzaj dźwięków słyszą. W tym przypadku dzieci określają rodzaj dźwięków oraz kolejność ich występowania.

Dzień II

6.      Nauka piosenki pt. „Jabłko”:

Nauka piosenki ze słuchu:

        Nauczyciel odtwarza piosenkę na płycie cd. Wszyscy wspólnie słuchają. Umiejętne kierowanie spostrzeżeniami uczniów na: skład instrumentów w utworze, nastrój, tempo, dynamikę

        Po wysłuchaniu piosenki nauczyciel odpytuje uczniów ze zrozumienia tekstu piosenki,

        Następnie prowadzący lekcje szczegółowo omawia poznawany utwór, poprzez zadawanie pytań dotyczących tekstu, a także określonych pór roku. Prowadzący lekcje wyjaśnia niezrozumiałe zwroty, słowa:

      Nauczyciel zadaje pytanie o czym jest piosenka?

            O czym jest mowa w pierwszej zwrotce, drugiej i trzeciej?

      Z jaką porą roku kojarzy nam się utwór?

        Rytmiczna recytacja tekstu refrenu wypełnianiem pauz ćwierćnutowych klaskaniem

        Kilkakrotne wyklaskiwanie najtrudniejszych ugrupowań rytmicznych;

        Powtarzając za nauczycielem, wszyscy razem mówią rytmicznie tekst,

        Zagadki muzyczne:

        Ile dźwięków zagrałam?

        Kto wyklaszcze zastukany przeze mnie rytm?

        Ćwiczenia na zmianę tempa w muzyce, np. „Wolniej – szybciej”:

        Dzieci ustawione są w trzy rzędy. Jeden rząd przy akompaniamencie pianina bardzo wolno porusza się, a przy zmianie tempa w muzyce staje. Drugi rząd porusza się przy akompaniamencie miarowym ( średnim ). Gdy w muzyce tempo zmienia się na szybkie, rusza rząd trzeci. Dzieci muszą uważnie słuchać. (Muzyka z piosenki pt. „Jabłko”)

        Konkurs „Kto zna słowa piosenki”:

      - Jakie jest drugie słowo ( wyraz ) w drugiej zwrotce?

            - Kto pamięta trzy ostatnie słowa refrenu?

            - Jakie jest trzecie słowo w I zwrotce?

        Następnie nauczyciel głośno czyta tekst piosenki. Tekst powtarzany jest parę razy, w tempie wolnym i szybkim, „non legato”, głosem „piano”, na jednym oddechu

        Nauka tekstu i melodii razem ( fragmentami)

        Nauka melodii fragmentami, a następnie łącznie ich w całość;

      Nauczyciel śpiewa piosenkę fragmentami, a dzieci powtarzają za nauczycielem

        Następnie dzieci razem śpiewają piosenkę, przy pomocy nauczyciela, przy jednoczesnym wyrabianiu nawyku zachowania prawidłowej postawy przy śpiewie

        Śpiewanie I , II i III zwrotki piosenki z akompaniamentem nauczyciela.

        Utrwalenie piosenki : chętne dzieci śpiewają piosenkę „solo” na ocenę, konkurs kto lepiej zaśpiewa piosenkę za pomocą instrumentów

Po nauczeniu jej nauczyciel przeprowadza prostą zabawę ze śpiewem:

Dzieci w dużym kole trzymają się za ręce.

Zwrotka I:

Takty 1 – 8 – dzieci idą w prawa stronę w rytmie ćwierćnut

Takty 9 – 16 – idą w lewo stronę

Przy powtórzenie taktów 9 – 16 – stoją i klaszczą  rytmie piosenki

Zwrotka II:

Takty 1 – 8 – dzieci tworzą po czworo kółka i krążą w prawo w rytmie ćwierćnuty

Takty 9 – 16 - jak wyżej – w lewa stronę

Przy powtórzeniu taktów 9 – 16 – stoją i klaszczą w rytmie piosenki

Zwrotka 3:

Takty 1 – 4 – na „raz” w pierwszym takcie: przykucnięcie  i wytrzymanie w przysiadzie podpartym do końca taktu 4

Takty 5 – 6 – wolne prostowanie się. Dzieci naśladują trzymanie dużego jabłka w dłoniach

Takty 9- 16 – dzieci stojąc śpiewają i akompaniują sobie w dowolny sposób (przy użyciu dostępnych instrumentów perkusyjnych: trójkąt, bębenek, tamburyn, talerze, pudełko akustyczne)

Przy powtórzeniu taktów 9 – 16 – dzieci podają sobie ręce i idą w prawą stronę  w rytmie ćwierćnut.

Na zakończenie zabawy dzieci otrzymują od nauczyciela różnorodne teksty i próbują samodzielnie utworzyć do nich melodię, przy użyciu dowolnych efektów akustycznych.

Dzień III

7.      Zabawa z piłką: dzieci ustawione parami trzymają w rękach piłki. Nauczyciel gra na fortepianie. Gdy usłyszą dźwięk wysoki – rzucają piłki do góry, gdy niski –uderzają piłką o podłogę, gdy średni – rzucaj do swojej pary, (dźwięki są grane w rożnej kolejności).

8.      Dziecko otrzymuje kartkę z bloku rysunkowego A4 i próbuje narysować obrazek odzwierciedlający sytuacje z piosenki pt. „Jabłko”.

9.      Na zakończenie zajęć: „Zabawa z szarfą” mająca na celu uwrażliwienie na kierunek melodii, rozwijanie szybkiej orientacji, ćwiczenie kręgosłupa:

Dzieci ustawione w kołka po czworo, trzymają wspólnie w rękach szarfę. W zależności od kierunku melodii unoszą ją lub opuszczają – akompaniament na flecie prostym, melodia z poznanej piosenki pt. „Jabłko”.

10.  Praca domowa: Usiąść na ławce w parku, zamknąć oczy i posłuchać jakie dźwięki wydawane są w najbliższym otoczeniu, oraz ocenić jakie to dźwięki, czy „wysokie”, „niskie”, czy też  „średnie”.

11.  Podsumowanie pracy na lekcji – ocena zaproponowanych form działalności przez uczniów, ocena aktywności uczniów przez nauczyciela.

12. Muzyczne pożegnanie: dzieci wspólnie śpiewają: ”Do widzenia Pani” .

