Konspekt zajec muzyki w klasie I szkoly podstawowej w Zambrowie, Konspekty


Konspekt zajęć muzyki w klasie I szkoły podstawowej w Zambrowie.

Temat lekcji: „ Zabawa z piosenką pt. „Jabłko” .

Klasa - I

Czas trwania - 45 minut

Problem muzyczny: Odróżnianie dźwięków wysokich, niskich i średnich oraz kierunku melodii.

Cele kształcenia i wychowania:

Cel ogólny: Uwrażliwienie dziecka na piękno muzyki, na dźwięki wysokie, średnie niskie, kierunek melodii oraz sposoby wyrażania jej, poprzez śpiew, grę na instrumentach muzycznych, zabawy rytmiczno - ruchowe przy muzyce.

Cele poznawcze:

Cele kształcące:

Cele wychowawcze:

Formy działalności muzycznej: śpiew, mowa, piosenka, gra na instrumentach, ruch z muzyką, tworzenie muzyki.

Metody pracy: pokaz, pogadanka, metoda sytuacyjna, metody impresyjne i ekspresyjne, metody praktyczne.

Pomoce naukowe; środki dydaktyczne:

Instrumenty perkusyjne:

Efekty akustyczne:

Wykorzystane utwory:

Wykorzystane podręczniki:

PRZEBIEG LEKCJI:

Dzień I

  1. Muzyczne powitanie - dzieci wspólnie śpiewają „ Dzień dobry Pani”.

  2. Sprawy organizacyjne: sprawdzenie listy obecności oraz zadanej pracy domowej.

  3. Wprowadzenie do tematu: ćwiczenie początkowe koncentrujące uwagę dzieci na poszczególnych rodzajach dźwięków: polecamy dzieciom zamknąć oczy oraz pilnie rejestrować w pamięci wszystkie usłyszane dźwięki. Po pewnym czasie dzieci powinny określić co usłyszały w zakresie dźwięków docierających z bliższego i dalszego otoczenia (z ulicy, korytarza szkolnego itp.). Kolejne ćwiczenia będą polegać na dokonaniu selekcji dźwięków. Dzieci mają za zadanie zapamiętać dźwięki dochodzące tylko z ulicy, klasy szkolnej , czy tez z najbliższego otoczenia, następnie ocenić czy to dźwięk wysoki, średni czy niski.

  4. Rozmowa na temat barwy i wysokości dźwięków: W „Elementarzu” na s. 8 i 9 zamieszczono rysunki, na podstawie których dzieci same powinny określić, jakie dźwięki wydają postacie i instrumenty umieszczone na rysunkach. Nauczyciel umieszcza rysunek na tablicy, następnie pyta wskazanego dziecka jakie dźwięki wydają postacie tam umieszczone. Dzieci odpowiadają używając zwrotów: dźwięki „niskie” i dźwięki „wysokie”.

  5. Następnie nauczyciel wybiera grupę uczniów, wyznaczając im zadania , tak aby inni uczniowie nie słyszeli, np.:

Dziecko I - klaszcze

Dziecko II - pstryka palcami

Dziecko III - gwiżdże

Dziecko IV - kląska językiem

Nauczyciel wskazuje jedno z nich , które realizuje polecone mu zadanie. Pozostałe dzieci, słuchając z zamkniętymi oczyma, jaki rodzaj dźwięków słyszą. W tym przypadku dzieci określają rodzaj dźwięków oraz kolejność ich występowania.

Dzień II

  1. Nauka piosenki pt. „Jabłko”:

Nauka piosenki ze słuchu:

Nauczyciel zadaje pytanie o czym jest piosenka?

O czym jest mowa w pierwszej zwrotce, drugiej i trzeciej?

Z jaką porą roku kojarzy nam się utwór?

- Jakie jest drugie słowo ( wyraz ) w drugiej zwrotce?

- Kto pamięta trzy ostatnie słowa refrenu?

- Jakie jest trzecie słowo w I zwrotce?

Nauczyciel śpiewa piosenkę fragmentami, a dzieci powtarzają za nauczycielem

Po nauczeniu jej nauczyciel przeprowadza prostą zabawę ze śpiewem:

Dzieci w dużym kole trzymają się za ręce.

Zwrotka I:

Takty 1 - 8 - dzieci idą w prawa stronę w rytmie ćwierćnut

Takty 9 - 16 - idą w lewo stronę

Przy powtórzenie taktów 9 - 16 - stoją i klaszczą rytmie piosenki

Zwrotka II:

Takty 1 - 8 - dzieci tworzą po czworo kółka i krążą w prawo w rytmie ćwierćnuty

Takty 9 - 16 - jak wyżej - w lewa stronę

Przy powtórzeniu taktów 9 - 16 - stoją i klaszczą w rytmie piosenki

Zwrotka 3:

Takty 1 - 4 - na „raz” w pierwszym takcie: przykucnięcie i wytrzymanie w przysiadzie podpartym do końca taktu 4

Takty 5 - 6 - wolne prostowanie się. Dzieci naśladują trzymanie dużego jabłka w dłoniach

Takty 9- 16 - dzieci stojąc śpiewają i akompaniują sobie w dowolny sposób (przy użyciu dostępnych instrumentów perkusyjnych: trójkąt, bębenek, tamburyn, talerze, pudełko akustyczne)

Przy powtórzeniu taktów 9 - 16 - dzieci podają sobie ręce i idą w prawą stronę w rytmie ćwierćnut.

Na zakończenie zabawy dzieci otrzymują od nauczyciela różnorodne teksty i próbują samodzielnie utworzyć do nich melodię, przy użyciu dowolnych efektów akustycznych.

Dzień III

  1. Zabawa z piłką: dzieci ustawione parami trzymają w rękach piłki. Nauczyciel gra na fortepianie. Gdy usłyszą dźwięk wysoki - rzucają piłki do góry, gdy niski -uderzają piłką o podłogę, gdy średni - rzucaj do swojej pary, (dźwięki są grane w rożnej kolejności).

  2. Dziecko otrzymuje kartkę z bloku rysunkowego A4 i próbuje narysować obrazek odzwierciedlający sytuacje z piosenki pt. „Jabłko”.

  3. Na zakończenie zajęć: „Zabawa z szarfą” mająca na celu uwrażliwienie na kierunek melodii, rozwijanie szybkiej orientacji, ćwiczenie kręgosłupa:

Dzieci ustawione w kołka po czworo, trzymają wspólnie w rękach szarfę. W zależności od kierunku melodii unoszą ją lub opuszczają - akompaniament na flecie prostym, melodia z poznanej piosenki pt. „Jabłko”.

  1. Praca domowa: Usiąść na ławce w parku, zamknąć oczy i posłuchać jakie dźwięki wydawane są w najbliższym otoczeniu, oraz ocenić jakie to dźwięki, czy „wysokie”, „niskie”, czy też „średnie”.

  2. Podsumowanie pracy na lekcji - ocena zaproponowanych form działalności przez uczniów, ocena aktywności uczniów przez nauczyciela.

12. Muzyczne pożegnanie: dzieci wspólnie śpiewają: ”Do widzenia Pani” .

1


