KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W KLASIE2222, szkoła


KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W KLASIE II

DZIAŁ PROGRAMU NAUCZANIA : JESIEŃ.

BLOK TEMATYCZNY : OGRODY JAK ZACZAROWANE.

TEMAT : Rośliny uprawne. Szkodniki sadów i ogrodów. Pisownia wyrazów z „ó - u”, „rz - ż”, „ch - h”. Etapy sadzenia roślin. Mnożenie jako dodawanie jednakowych składników. Wpisywanie danych do tabeli. Rozwiązywanie zadań z treścią. Przygotowanie sałatek owocowych.

PROWADZENIE : Aleksandra Plechta

DATA : 23. 10. 2006 r.

KLASA : II A

CELE OGÓLNE :

- wyodrębnianie i porządkowanie wydarzeń,

- definiowanie niektórych pojęć przyrodniczych ( sad, ogród),

- czytanie różnych tekstów związanych z tematyką zajęć,

- przestrzeganie zasad ortograficznych związanych z pisownią

wyrazów „ ż, rz, ó, u, ch, h”.

- własności mnożenia,

- kulturalne zachowanie się podczas posiłku,

CELE SZCZEGÓŁOWE : DZIECKO:

- potrafi przyporządkować tekst do ilustracji,

- rozumie znaczenie słów - sad, ogród,

- wymienia rośliny rosnące w ogrodzie i sadzie,

- umie napisać wyraz z daną trudnością ortograficzną,

- zna szkodniki ogrodu i sadu,

- stosuje zdobyte umiejętności matematyczne w nowych

sytuacjach,

METODY PRACY :

Podające - wyjaśnienie, pogadanka, opis,

Poszukujące - zabawy i gry dydaktyczne,

Operatywne - metoda ćwiczeń i praktycznego

działania,

FORMY :

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

  1. Ciche czytanie ze zrozumieniem opowiadania „Ogród” oraz samodzielne uzupełnianie tabelki - „ Kto i co miał zrobić w ogródku?”

  2. Omówienie przeczytanego tekstu - wspólne przyporządkowanie danych do tabeli. Wyjaśnienie trudności ortograficznych.

  3. Wytłumaczenie pojęć przez nauczyciela ( sad, ogród ). Przepisywanie definicji do zeszytów.

  4. Posegregowanie warzyw i owoców do utworzonych zbiorów ( sad, ogród).

  5. „ Jak sadzimy warzywa ?” - wyjaśnienie na przykładzie pietruszki, marchewki.

  6. Rozwiązywanie zagadek ekologicznych. Odczytywanie hasła „ Wszyscy są radzi gdy drzewa się sadzi”.

  7. Samodzielne dopasowanie podpisów do ilustracji. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu.

  8. Opowiadanie nauczyciela o szkodnikach które niszczą plony.

  9. Podział klasy na 2 zespoły - praca w grupach;

1 grupa - informacja na temat mszyc

2 grupa - informacja na temat mrówek.

10. Wspólne zredagowanie na podstawie tekstu informacyjnego kilku zdań

o szkodnikach i przepisanie ich z tablicy do zeszytu.

11. Rozwiązywanie zadań - mnożenie w zakresie 30. / Karty Pracy /

12. „dary jesieni” - rozwiązywanie krzyżówki, układanie w kolejności alfabetycznej

nazw owoców. / Karty Pracy /

  1. Sałatka owocowa - bhp podczas prac nożem. Przypomnienie zasad

kulturalnego spożywania posiłku.

14. Podsumowanie dnia.

1


