Co jest najcenniejsze

Klaudia Haczkowska gr. IIIa

Scenariusz zajęć z języka polskiego w klasie IVa w dniu 18.09.2013r.

Temat zajęć: Co jest najcenniejsze?

Czas zajęć: 45 min.

I. Cele lekcji

Cel ogólny:

Cele szczegółowe:

uczeń powinien:

II. Formy pracy

III. Metody pracy

IV. Środki dydaktyczne

V. Przebieg zajęć

Czas Czynności nauczyciela Czynności uczniów Cele i uwagi
Część wstępna ok. 2 min. Przywitanie się z uczniami. Czynności organizacyjne. Czynności organizacyjne, rozpakowanie się, przygotowanie do lekcji. Czas na wyciszenie się po przerwie.
Ok. 3 min. Zapisuję na tablicy temat lekcji i zadanie domowe (zad.1 s.24 z podręcznika). Proszę o przepisanie do zeszytów. Zapisują w zeszycie temat zajęć i zadanie domowe. Wstęp do zajęć.
Ok. 2 min

Proszę o otworzenie podręcznika na stronie 23. Czytam tekst wiersza Pamiątka z wakacji Czesława Janczarskiego.

Pytam uczniów jakie pamiątki przywieźli z tegorocznych wakacji?; czy nawiązali jakieś nowe znajomości na wakacjach?; czy utrzymują z tymi osobami kontakt?

Otwierają podręcznik, śledzą czytany przez nauczyciela tekst.

Odpowiadają na pytania.

Uczeń aktywnie słucha i czyta. Dzieli się swoimi doświadczeniami.
Ok. 8 min. Pytam uczniów czy wiedzą co to jest forum internetowe. Czytam definicję ze str. 25 w podręczniku, następnie polecenie do ćw. 3 (Przeczytaj fragment rozmowy na forum internetowym i ustal jej temat). Wybieram 5 osób do przeczytania wypowiedzi osób na forum. Proszę o podanie tematu rozmowy oraz pytam 2-3 osoby , co napisałyby, gdyby brały udział w tej dyskusji. Odpowiadają na pytania, czytają rozmowę na głos, przedstawiają swoje zdanie. Uczeń aktywnie słucha, poznaje definicję forum internetowego. Podaje swoją propozycję rozwiązania problemu.
Ok. 4 min. Proszę o otworzenie zeszytu ćwiczeń na stronie 22. Czytam polecenie do zadania nr 1 (Wskaż, kto do kogo kieruje wypowiedź). Wybieram 2 osoby do wykonania go. Czytam notatkę dotyczącą znaczenia określeń nadawca i odbiorca. Wyjaśniam tekst. Czytam polecenie i przykłady ćw. 2 (Zapisz, kto i do kogo mógłby się tak zwrócić). Proszę o podanie odpowiedzi.

Śledzą czytany przez nauczyciela tekst. Słuchają uważnie.

Wykonują zadania.

Uczeń aktywnie słucha i czyta.
Ok. 5 min. Czytam notatkę ze strony 23, wyjaśniam ją, podaję przykłady, proszę o podanie własnych. Następnie czytam polecenie do zadania nr 3 (Przeczytaj wypowiedzi i dostosuj je do sytuacji nadawcy i odbiorcy) i proszę wybrane osoby o przypisanie wypowiedzi do właściwego obrazka. Śledzą czytany przez nauczyciela tekst. Podają przykłady sytuacji oficjalnej, nieoficjalnej i prywatnej. Wykonują zad. nr3. Rozróżnienie sytuacji oficjalnej, nieoficjalnej i prywatnej. Uświadomienie, że w każdej sytuacji obowiązują zasady dobrego wychowania.
Ok. 3 min. Czytam polecenie zadania nr 4 (Zdania są wypowiedziami jednej osoby, ustal do kogo się zwraca), proszę o wykonanie zadania. Wykonują zadanie. Rozróżnienie odbiorcy wypowiedzi.
Ok. 2 min Czytam polecenie do zadania nr 5 (Napisz dlaczego poniższa wypowiedź jest niestosowna), proszę wybraną osobę, by opowiedziała co zostało przedstawione na obrazku i odpowiedziała na zawarte w poleceniu pytanie. Zapisują odpowiedź na pytanie. Uzasadnienie swojego zdania. Zwrócenie uwagi na niestosowność wypowiedzi.
Ok. 13 min Czytam polecenie zadania nr 6 (Przyjrzyj się ilustracjom i napisz krótki wypowiedzi. Dostosuje je do sytuacji i odbiorcy), proszę o wykonanie go. Układają wypowiedź do każdej zilustrowanej sytuacji. Dostosowanie wypowiedzi do sytuacji i odbiorcy.
Ok. 2 min Pytam o znaczenie wyrazów nadawca i odbiorca. Proszę o wymienienie jakie rodzaje sytuacji komunikacyjnych wyróżniamy (oficjalna, nieoficjalna, prywatna) i podanie przykładów. Przytaczają definicję nadawcy i odbiorcy, wymieniają rodzaje sytuacji komunikacyjnych i podają przykłady. Podsumowanie wiadomości. Przekazanie swojej wiedzy.
Ok. 1 min. Dziękuję za lekcję i żegnam się z uczniami. Pakują się i żegnają z nauczycielem.

BIBLIOGRAFIA

