Scenariusz zajęć plastycznych RYSOWANIE ŚWIECĄ

Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków.

Prowadzący: . . .

Data zajęć: 16.12.2010r.

Blok tematyczny: „Uroki zimy”

Temat zajęć (wpis do dziennika): „Śniegowy bałwanek” – zajęcia plastyczne, rysowanie świecą konturu bałwanka, następnie zamalowanie całej kartki farbami.

Cel ogólny:

Cele szczegółowe (operacyjne)-

uczeń:

Metody:

Metoda aktywizująca (czynna) – zajęcie plastyczne

Metoda słowna – rozmowa z dziećmi

Metoda oglądowa – oglądanie gotowych prac

Formy pracy:

Praca indywidualna i grupowa.

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć

Czynności nauczyciela Czynności dzieci

Formy organizacyjne,

metody,

rodzaj edukacji

Spostrzeżenia,

uwagi

Wita się z uczniami.

Wprowadza dzieci w tematykę dzisiejszych zajęć. Rozmawia z uczniami o zimie, zadaje pytania:

- jakie sporty można uprawiać w zimie

- jakie znają zabawy na śniegu

- czy lubią zimę, dlaczego. Pokazuje dzieciom plansze przedstawiające zimę, bałwana, płatki śniegu, sanki, narty itp. Związane z zimą.

Nauczyciel puszcza piosenkę pt” Tupu, tup po śniegu”.

Zadaje pytania odnośnie piosenki.

Zabawa ruchowa, z udziałem piosenki pt „Tupu, tup po śniegu”

Zapoznanie z nową techniką rysowania świecą. Pokazanie gotowej pracy. Omówienie sposobu wykonania pracy. Zwrócenie uwagi na wykorzystanie całej powierzchni kartki, na odpowiedni dobór kolorów, oraz na inwencję twórczą dzieci.

Zaprasza dzieci do wcześniej przygotowanych stolików.

Nadzoruje pracę dzieci, zwraca uwagę na wcześniej powiedziane zasady, pomaga w razie potrzeby.

Wraz z dziećmi sprząta miejsca pracy, aby zachować porządek.

Rozmowa o pracach, które podobają się najbardziej, dlaczego.

Dzieci rozmawiają z nauczycielem na temat zajęć, odpowiadają na pytania.

Wypowiadają się na temat wybranych plansz z obrazkami.

Dzieci wysłuchują piosenki. Odpowiadają na pytania.

Dzieci ilustrują ruchem słowa „Lepimy bałwana”, wykonują czynności za nauczycielem.

Uczniowie uważnie słuchają poleceń nauczyciela, na temat wykonywania pracy.

Według własnej inwencji twórczej będą wykonywać pracę.

Dzieci siadają do stolików. Zaczynają pracę.

Uczniowie pracują przy stolikach, zwracając uwagę na polecenia nauczyciela.

.

Dzieci sprzątają swoje miejsca pracy, dbają o estetyczny wygląd Sali, oraz o higienę.

Omawiają swoje prace, wyrażają swoje opinie na temat innych prac.

Praca grupowa.

Metoda słowna.

Praca grupowa.

Metoda słowna.

Metoda słowna.

Praca grupowa.

Metoda aktywizująca (czynna).

Forma – praca indywidualna.

Metoda słowna.

Metoda słowna.

Praca grupowa.

Metoda słowna.

Praca grupowa.

Plansze z obrazkami.

Rozmowa.

Płyta CD z muzyką.

Płyta CD, polecenia nauczyciela.

Gotowa praca.

Kartki z bloku, farby, świeczka.

Polecenia nauczyciela.

