Wiemy, SEGREGACJA, scenariusze zajęć


Joanna Budzyńska

PWiP II, gr. B

Konspekt zajęć

Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie

Grupa: 3-latki

Nauczyciel prowadzący:

Temat bloku: W gospodarstwie domowym.

Temat dnia aktywności: Wiemy, jakie odgłosy wydają i co jedzą zwierzęta domowe.

Temat do dziennika: Wypowiedzi na temat odgłosów wydawanych przez zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym oraz na temat ich pożywienia - zabawa dydaktyczna. Zabawa ruchowa pt. „Na wiejskim podwórku”. Opowiadanie pt. „Łatek i jego przyjaciele”.

Cele ogólne:

- rozpoznawanie zwierząt występujących w gospodarstwie domowym po tym, jakie odgłosy wydają oraz co jedzą.

Cele operacyjne:

dziecko:

- zna odgłosy wydawane przez zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym;

- naśladuje zwierzęta domowe poprzez ruch i wydawane odgłosy;

- wie, co jedzą zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym.

Metody:

- metody oparte na słowie: dyskusja, opowiadanie;

- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu (wg Cz. Kupisiewicza).

Środki dydaktyczne:

- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (duże);

- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (mniejsze);

- opowiadanie pt. „Łatek i jego przyjaciele”.

Formy organizacyjne: zbiorowa.

Czas trwania: 60 min.

Literatura:

- H. Tchórzowska-Kabata (red.), Bajki i opowiastki na 365 wieczorów, Warszawa 1995.

Szczegółowy przebieg zajęć:

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI

UCZNIÓW

ŚRODKI

DYDAKTYCZNE

1.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się);

- prośba o wybranie przez dzieci bajki;

- czytanie wybranej przez dzieci bajki;

- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki.

2.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);

- zapoznanie dzieci (przy pomocy obrazków) z odgłosami, jakie wydają zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie domowym:

gęś - gę, gę;

kaczka - kwa, kwa;

koń - icha;

kot - miau;

koza - meee;

krowa - muuu;

kura - ko, ko, ko;

owca - beee;

pies - chał, chał;

świnia - kwik, kwik.

3.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie w rozsypce);

- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Na wiejskim podwórku”;

- wypowiedzenie słów, np.: „Teraz jesteśmy konikami”;

- ewentualna prezentacja dzieciom ruchów zwierząt, które mają naśladować.

4.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);

- zapoznanie dzieci (przy pomocy obrazków) z pożywieniem zwierząt występujących w gospodarstwie domowym:

gęś - trawa;

kaczka - trawa;

koń - trawa, pasza;

kot - mleko, myszy;

koza - trawa;

krowa - trawa, pasza;

kura - ziarno;

owca - trawa, buraki;

pies - kość;

świnia - ziemniaki, pasza;

- rozdanie dzieciom obrazków zwierząt występujących w gospodarstwie domowym;

- zapoznanie dzieci z zabawą dydaktyczną;

- zadawanie dzieciom pytań: np. „Które zwierzątko zjadłoby ziarno?”

5.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie);

- czytanie dzieciom opowiadania pt. „Łatek i jego przyjaciele”;

- zadawanie dzieciom pytań do opowiadania:

(1) Kogo pierwszego spotyka pies Łatek?

(2) dlaczego Muczek nie mógł pobiegać z Łatkiem po łące?;

(3) dlaczego Muczek musi dużo jeść?;

(4) kogo poszedł dalej odwiedzić Łatek?;

(5) dlaczego rodzina Kwakiewiczów nie ma dla Łatka czasu? (co robi mama kaczka, tata Kwak i kaczuszka Człapka?);

(6) z kim później poszedł przywitać się Łatek?

(7) Jak się bawią źrebak Śmiałek z Łatkiem?

- dzieci siadają na dywanie, witają się z nauczycielem;

- dzieci wybierają bajkę do przeczytania;

- dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela;

- dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.

- dzieci siadają w kole na dywanie;

- dzieci wspólnie z nauczycielem wydają odgłosy zwierząt występujących w gospodarstwie domowym.

- dzieci stają w rozsypce na dywanie;

- dzieci po usłyszeniu słów nauczyciela zamieniają się w podane zwierzę (np. konie), próbując je naśladować poprzez ruch oraz wydawanie odpowiednich odgłosów.

- dzieci siadają w kole na dywanie;

- dzieci wraz z nauczycielem rozmawiają na temat tego, co jedzą zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym.

- dzieci losują po jednym obrazku;

- dzieci, które posiadają obrazek odpowiedniego zwierzęcia (w tym wypadku kury), na takie pytanie nauczyciela podnoszą swoją kartkę i mówią, co to za zwierzę.

- dzieci siadają na dywanie;

- dzieci uważnie słuchają opowiadania czytanego przez nauczyciela;

- dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela.

- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).

- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (duże).

- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym.

- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (mniejsze).

- bajka pt. „Łatek i jego przyjaciele”.

……………………………………………………

ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego

- 2 -


