SCENARIUSZ ZAJĘĆ - Piłki, Scenariusze, Do segregacji


SCENARIUSZ ZAJĘĆ - Piłki

Grupa: 4 latki

Cel ogólny:

Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się po przez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne

Cele operacyjne:

- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach (3.3)

- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych (9.2)

- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania (14.3)

Formy pracy: praca z całą grupą, praca indywidualna

Metody pracy: podająca, eksponująca, czynnego działania

Środki dydaktyczne: wiersz D. Gellnerowej „Piłka”, tamburyn, bębenek, papier kolorowy, s szablony

Przebieg zajęcia:

  1. Przywitanie się z dziećmi.

  2. Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiersza pt: „Piłka”

Po cichutku po kryjomu,

Wyskoczyła piłka z domu.

Hop! Hop! W górę! W dół!

Przeskoczyła świata pół.

Zatrzymała się pod płotem,

Zatańczyła z burym kotem!

Hop! Hop! Raz i dwa!

Obudziła złego psa!

Gdzie jest teraz? Pośród kaczek.

Kaczki kwaczą: kto tak skacze?

Ale piłka dalej zmyka.

Patrzcie! Wpadła do kurnika!

Hop! Hop! W górę! W dół!

Przestraszyła stado kur.

Gdy odpocząć chciała chwilę, Siadły na niej dwa motyle.

Każdy z nich pomyślał tak:

- Jaki duży piękny kwiat!

Biała koza, białą nóżką,

Potoczyła piłkę dróżką.

Pędzi piłka w stronę wiadra.

Bęc! Do zimnej wody wpadła!

Oj do licha! - rzekła brzydko -

Chcę do domu! I to szybko.

Choć nie miała wcale nóg.

Przeskoczyła - hop - przez próg.

Zatrzasnęła z hukiem drzwi

I pod łóżkiem grzecznie śpi.

  1. Rozmowa na temat wiersza:

- O czym jest wiersz?

- Gdzie zatrzymała się piłka?

- Z kim zatańczyła?

- Kto usiadł na piłce?

- Kogo obudziła piłka?

- Kto potoczył piłkę dróżką?

- Do jakiej wody wpadła piłka?

- Przez co piłka przeskoczyła?

- Co teraz robi piłka?

  1. Zabawa ruchowa - „Piłeczki” - dzieci maszerują po sali na sygnał tamburynu zatrzymują się w miejscu i podskakują do góry jak piłeczki. Na sygnał bębenka znów maszerują.

  2. Pokaz wykonania pracy plastycznej.

  3. Praca indywidualna przy stolikach. Dzieci robią wydzierankę z papieru kolorowego.

  4. Podsumowanie - ocena prac kolegów. Zorganizowanie wystawy prac.


