konspekt etykieta do kluczy, UNIWERSYTET ZIELONOGORSKI


PRZEDMIOT: DYDAKTYKA TECHNIKI

arkusz hospitacyjny

Imię i nazwisko

Rok:

Grupa:

TEMAT:

ETYKIETKA DO KLUCZY.

Imię i nazwisko prowadzącego:

Data prowadzenia lekcji:

17.03.2003

Ocena ogólna:

Cel ogólny:

Poznanie uczniów z podstawowymi operacjami technologicznymi: trasowanie, przerzynanie, wiercenie, piłowanie.

Cele operacyjne:

Uczeń:

Wykształcenie umiejętności poprawnego wykonania w/w operacji. Narzędzia używane do wykonania w/w operacji.

Postawy:

Ład, porządek na stanowiskach pracy. Estetyka wykonania rysunku. BHP podczas pracy.

Metody:

Pogadanka, działanie praktyczne

Forma organizacyjna:

Indywidualna

Czas realizacji:

45 min.

Środki dydaktyczne:

Tablica i kreda, narzędzia i przybory.

Kolejne minuty zajęć

[min]

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

UWAGI

3

10

15

23

28

30

42

45

Przedstawienie się oraz zadanie pytania odnośnie wiadomości z ostatniej lekcji.

Zadanie pytania o cechy etykiety, do czego służy służy etykieta?

Jakie są czynności potrzebne do wykonania etykiety?

Z czym powinniśmy się zapoznać przed wykonaniem pracy?

Każe wyciągnąć zeszyty i zapisać temat lekcji, zapisuje temat lekcji na tablicy: Harmonogram pracy.

Rysuje tabelę z kolejnymi operacjami technologicznymi:

Tabela składa się z liczby porządkowej, nazwy operacji, rodzaju materiału, narzędzi i przyborów oraz czasu wykonania.

Zadawanie pytań odnośnie kolejnych operacji, przyborów potrzebnych do ich wykonania oraz czasu wykonania.

Musimy także pamiętać o tym aby na miejscu pracy był ład i porządek, aby uważać na ostre części oraz aby przedmiot był dobrze zamocowany w imadle. W trakcie piłowania musimy zauważyć brzeszczot był naciągnięty i miał dobre zęby.

Demonstrowanie uczniom jak wykonać przedmiot.

Zlecenie uczniom przystąpienia do pracy.

Zebranie prac uczniów.

Pożegnanie się z uczniami.

Robiliśmy etykietę do kluczy.

Lekka, estetyczna, jako breloczek do kluczy.

Trasowanie, przerzynanie, piłowanie, wiercenie.

Z przepisami BHP.

Zapisują temat lekcji.

Przerysowują tabelę.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie przygotowują stanowisko do pracy, zaopatrują się w przyrządy do trasowania i zaczynają trasować. Po wykonaniu operacji przechodzą do kolejnych operacji.

Podpisanie swoich prac oraz oddanie ich prowadzącemu.

Uczniowie sprzątają stanowiska, żegnają się z prowadzącym i wychodzą z klasy.

Uczniowie mówią wszyscy naraz bez kolejności.

Uczniowie nie znają takich pojęć jak rysik traserski, należy to wytłumaczyć.

Złe narysowanie tabeli (dorysowanie ostatniej kolumny na końcu).

Należy poczekać aż uczniowie narysują tabele a dopiero później kontynuować lekcję.

Brak narzędzi traserskich do trasowania otworu w harmonogramie (takich jak np. punktak).

Uczniowie podczas demonstracji stoją za blisko siebie przepychając się.

Cześć surowców ma za małe wymiary.

Na lekcji panuje hałas.

Charakterystyka przebiegu zajęć hospitowanych.

Wprowadzając uczniów do tematu prowadzący zainteresował uczniów zagadnieniami, które już opanowali i skorzystał z ich wcześniejszych wiadomości. Treścią zajęć było poznanie uczniów z podstawowymi operacjami technologicznymi oraz wykształceniem ich umiejętności a także zapoznanie z przepisami BHP. Przebieg zajęć był zgodny z wcześniej założonymi celami. Przekazywanie nowych treści miało charakter pogadanki, a także metody praktycznej. Formą pracy jaka dominowała była praca indywidualna. Zadania zostały wyraźnie określone. Uczniowie przejawiali dużą aktywność, współpracowali z prowadzącym zajęcia.

Nauczyciel jako organizator pracy ucznia.

Nauczyciel odnosił się do uczniów życzliwie i serdecznie. Nauczyciel operował głosem donośnym lecz momentami mówił za cicho. Dbał o sprawny i rytmiczny przebieg zajęć. Był pochłonięty pracą uczniów obserwował ich poczynania. Zwracał uwagę na przebieg pracy i postawę uczniów przy pracy.

Warunki realizacji zajęć dydaktycznych.

Stan pracowni: czysta, wywietrzona, dobrze oświetlona. Każdy z uczniów miał swoje miejsce czyli krzesło i stół.

Osiągnięcia

Niedociągnięcia

  • udało się zainteresować uczniów tematem lekcji i uaktywnić by prowadzili dialog z prowadzącym,

  • nauczyciel zwraca uwagę najbardziej przeszkadzającym uczniom

  • uczniowie wiedzą jakich narzędzi używa się do każdej poznanej operacji technologicznej

  • podczas demonstracji uczniowie rozmawiają

  • podczas zadawanie pytań uczniowie mówią wszyscy razem przekrzykując się

  • zbyt cicha mowa prowadzącego była przyczyną hałasu w klasie,

  • zbyt pobłażliwe traktowanie uczniów powoduje brak dyscypliny

  • brak uwzględnienia w tabeli narzędzi do trasowania otworu (punktak)

  • nie zwracanie wszystkim uczniom uwagi gdy była tego konieczność

  • złe przygotowanie surowców do wykonania ćwiczenia (wymiary są za małe)

  • uczniowie podczas demonstracji stoją za blisko siebie, (prowadzący powinien zagospodarować więcej miejsca przy stole)

  • zbyt późne dorysowanie ostatniej kolumny w tabeli powoduje że uczniowie nie mają miejsca w zeszycie na jej dorysowanie

  • Uczniowie nie znają takich pojęć jak np. rysik traserski, prowadzący powinien je wytłumaczyć

1


