Dlaczego boimy się AIDS, konspekty, KONSPEKT, wych.do.życia, klasa II


Dlaczego boimy się AIDS? - rzecz o tolerancji

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie

Cel główny:
Uczniowie prezentują właściwą postawę wobec osób żyjących z wirusem HIV i chorych na AIDS.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wie, co to jest HIV i AIDS,
- przyjmuje odpowiedzialność za siebie i innych,
- zna i umie określić zachowania bezpieczne i ryzykowne,

Metody i formy pracy:
- praca w grupach,
- metaplan,
- elementy dramy,
- pogadanka.
Lekcja wzbogacona prezentacją multimedialną. (Zawartość slajdów została załączona poniżej).

Pomoce: arkusze papieru, karteczki samoprzylepne, flamastry

Czas trwania:
2 godziny lekcyjne - 90 minut.

Zawartość slajdów:

(SLAJD 1)
Skrót A - I - D - S oznacza:
A - acquired - nabyty (coś czego nabawiasz się, a nie z czym się rodzisz)
I - immune - układ odpornościowy, immunologiczny
D - deficiency - niedobór, brak
S - syndrom - zespół objawów chorobowych
W języku polskim przyjęto nazwę
Zespół Nabytego Niedoboru Odporności

(SLAJD 2)
Skrót H - I - V oznacza

H - human

- ludzki

I - immunodeficiency

- niedobór odporności

V - virus

- wirus


Ludzki wirus niedoboru odporności
Przypuszczalnie odpowiedzialny za AIDS

(SLAJD 3)
Drogi zakażenia
Przez krew:
- użycie niesterylnych igieł NARKOMANIA!
- transfuzja i transplantacja tkanek i narządów (prawdopodobieństwo znikome po 1985 roku)

Z seropozytywnej matki na dziecko:
- podczas ciąży
- podczas porodu
- w czasie karmienia piersią
Przez kontakty seksualne

(SLAJD 4)
Zachowania bezpieczne:

Wspólne zabawy na podwórku
Wizyta u lekarza
Oddanie krwi do analizy
Kąpiel na basenie
użądlenie przez komara
Używanie wspólnych naczyń
Uścisk dłoni
Wspólne uprawianie sportu
Pocałunek w czoło przez osobę zakażoną
Przytulenie się do osoby zakażonej
Zachowania niebezpieczne:
Stosowanie tej samej igły do wstrzyknięcia narkotyku
Transfuzja krwi pochodzącej z banku krwi
Karmienie piersią przez kobietę zakażoną
Przebieg porodu u kobiety HIV+ dla dziecka
Transplantacja tkanek i narządów
Częste, przygodne kontakty seksualne
Wspólne używanie brzytwy i maszynki do golenia
Praca stomatologa, zakładając, że nic nie wie o pacjencie
Bezpośrednia transfuzja krwi np. przy wypadku
Udzielanie pomocy osobie krwawiącej (jeśli nic o niej nie wiemy)

(SLAJD 5)
List Roberta:
"Od 3 miesięcy chodzę do nowej szkoły. Niestety nikt z klasy nie jest moim kolegą. Często pomagam innym, ale oni po wykorzystaniu mojej pomocy stają się obojętni. Na przerwie nie mam z kim porozmawiać. Kiedy czegoś potrzebuję, czego zapomniałem zabrać z domu, nikt mi nie chce pożyczyć. Bardzo boleśnie to przeżywam i czasem wydaje mi się, że dłużej tego nie wytrzymam. Każdego ranka coraz bardziej boję się iść do szkoły, bo nie wiem, co mnie tam spotka. Kilka razy wróciłem do domu pobity. Dziwne, że nawet dziewczyny są przy mnie nadąsane i jakieś obrażone. Nie wiem, co mam dalej robić."

Tok lekcji:

1. Uczniowie siedzą w kręgu. Na środku znajduje się duży arkusz papieru i flamastry. Nauczyciel prosi, aby na arkuszu zapisali wszystkie swoje skojarzenia z nazwą HIV i AIDS. (czas trwania 3 minuty).Po zapisie następuje omówienie tego, co znalazło się na papierze (czas trwania 5 minut). Nauczyciel wyjaśnia celowość ćwiczenia, prezentuje temat zajęć - slajd 1.
2. Nauczyciel prezentuje slajd 2-4. Krótki wykład na temat nazewnictwa. Wyjaśnia znaczenie skrótów AIDS HIV.
Nauczyciel zaznacza, że wirusy wnikają do komórek układu krwionośnego, odpowiedzialnych za reakcję obronną organizmu. Organizm chory na AIDS ma od 5 do 6 razy mniej ciałek odpornościowych, nie jest więc w stanie poradzić sobie z żadną infekcją (czas trwania 10 minut).
3. Pogadanka na temat Jakie są sposoby zarażenia wirusem HIV? Należy wysłuchać wszystkich odpowiedzi. Nie dopuszczać do konfrontacji i oceniania wypowiedzi przez innych uczniów. Celem rozmowy jest zdiagnozowanie faktycznej wiedzy grupy, wykrycie ewentualnych "przesądów" na temat AIDS.(czas trwania maksymalnie 15 minut).
4. Prezentacja slajdu 5 - drogi zakażenia oraz jego omówienie. Nauczyciel przedstawia fakty, jednocześnie demaskując fałszywe opinie na temat AIDS (czas trwania 10 minut).
5. W dalszej części lekcji każda z grup dostaje kopertę, w której znajdują się przykłady różnego typu zachowań. Zadaniem grupy jest podzielenie tych zachowań na bezpieczne i niebezpieczne oraz naklejenie bezpiecznych na zielony karton, a niebezpiecznych na czerwony. Wyniki pracy wywieszone zostają na tablicy. Nauczyciel prezentuje slajdy 6-7 z pogrupowanymi zachowaniami. Porównanie i omówienie wyników pracy grupowej. Rozmowa na temat zachowań wobec chorych (czas trwania 10 -12 minut).
6. Nauczyciel odczytuje uczniom list ze slajdu 8. Prosi chętne dzieci, aby zainscenizowały tę sytuację. Rozmowa z uczniami na temat tego, jak się czuli w przydzielonych rolach (czas trwania około 5 do 8 minut).
7. Pogadanka na temat tolerancji. Próba odpowiedzi na pytanie, jak powinniśmy się odnosić do osób chorych i pokrzywdzonych przez los oraz dlaczego tak naprawdę boimy się chorych na AIDS? (czas trwania około 10 minut)

8. Podsumowaniem zajęć będzie stworzenie przez klasę DEKALOGU TOLERANCJI. Zostanie on powieszony na klasowej gazetce. (czas trwania 15 minut)


