monter instalacji i urzadzen sanitarnych 713[02] z1 11 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Andrzej Świderek

Konserwacja instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych

713[02].Z1.11



Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Janina Falkowska
mgr inż. Beata Wiśniewska - Milej

Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Więcek

Konsultacja:
dr inż. Bożena Zając


Korekta:



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[02].Z1.11
„Konserwacja instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych” zawartej w modułowym
programie nauczania dla zawodu monter instalacji i urządzeń sanitarnych.




Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Konserwacja instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych

12

5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Wykrywanie i usuwanie awarii instalacji i urządzeń wodociągowych

i kanalizacyjnych

14

5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3.

Konserwacja urządzeń lokalnych ujęć wody i lokalnych oczyszczalni ścieków

17

5.3.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7. Literatura

33









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Konserwacja instalacji
wodociągowych i kanalizacyjnych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter instalacji i urządzeń sanitarnych
713[02].
W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:

− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:

− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
− test „próba pracy”.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

















































Schemat

układu jednostek modułowych

713[02].Z1

Technologia montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych

713[02].Z1/2/3/4.01

Prace przygotowawczo – zakończeniowe przy wykonywaniu instalacji sanitarnych

713[02].Z1/2/3/4.02

Montaż instalacji z rur stalowych

713[02].Z1/2/3/4.03

Montaż instalacji z rur miedzianych

713[02].Z1/2.04

Montaż instalacji z tworzyw sztucznych

713[02].Z1.05

Montaż instalacji zimnej wody i ciepłej wody użytkowej

713[02].Z1.06

Instalacja urządzeń do lokalnego i centralnego przygotowania ciepłej wody

użytkowej

713[02].Z1.07

Instalacja urządzeń lokalnych ujęć wody

713[02].Z1.08

Montaż instalacji z rur żeliwnych i kamionkowych

713[02].Z1.09

Montaż instalacji kanalizacyjnej

713[02].Z1.10

Instalacja urządzeń lokalnych ujęć ścieków

713[02].Z1.11

Konserwacja instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

− rozpoznawać rodzaje instalacji,
− wykonywać prace przygotowawczo-zakończeniowe przy montażu instalacji,
− rozróżniać łączniki do połączeń rozłącznych i nierozłącznych stosowane w instalacjach

ze stali, miedzi i tworzywa sztucznego oraz z żeliwa i kamionki,

− oceniać stan techniczny rur i łączników do montażu,
− wykonywać połączenia rozłączne rur instalacyjnych,
− wykonywać podstawowe operacje obróbki materiałów stalowych, miedzianych,

z tworzywa, żeliwa i kamionki, stosowanych w instalacjach sanitarnych,

− mocować elementy instalacji w budynku,
− prowadzić instalacje różnymi sposobami,
− stosować terminologię budowlaną,
− przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
− stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
− odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
− posługiwać się dokumentacją budowlaną,
− wykonywać przedmiary i obmiary robót,
− wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
− organizować stanowiska składowania i magazynowania,
− korzystać z różnych źródeł informacji

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

− wykonać prace związane z konserwacją instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych,

zgodnie z obowiązującymi przepisami bhp i ochrony ppoż.,

− ocenić stan techniczny instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych,
− dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania konserwacji instalacji wodociągowych

i kanalizacyjnych,

− sprawdzić szczelność instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych,
− wyregulować urządzenia znajdujące się w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych,
− zabezpieczyć uszkodzone miejsca w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych,
− zlokalizować awarie,
− odłączyć uszkodzony odcinek instalacji lub urządzenia od zasilania,
− wykonać naprawy typowych usterek występujących w instalacjach wodociągowych

i kanalizacyjnych,

− oczyścić elementy instalacji kanalizacyjnej,
− usunąć przyczyny niedrożności w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych,
− zakonserwować elementy instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych,
− posłużyć się dokumentacją techniczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02]
Moduł: Technologia

montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych

713[02].Z1
Jednostka modułowa: Konserwacja instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych

713[02].Z1.11


Temat: Dobór narzędzi i sprzętu dla usunięcia niedrożności zlokalizowanej

w przewodzie odpływowym instalacji kanalizacyjnej.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności doboru narzędzi i sprzętu dla wykonania

konserwacji instalacji kanalizacyjnej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− posłużyć się dokumentacją techniczną instalacji kanalizacyjnych,
− wykryć awarie instalacji kanalizacyjnych,
− określić sposób ich usunięcia,
− dobrać materiały i narzędzia do usunięcia awarii,
− dobrać środki ochrony osobistej i zabezpieczyć się w nie podczas wykonywania

czynności monterskich,

− zorganizować stanowisko do wykonywania czynności monterskich związanych

z usunięciem awarii zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,

− ocenić jakość wykonanego przeglądu.
Metody nauczania-uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Czas: 45 minut.
Środki dydaktyczne:

− zestaw sprzętu, narzędzi, końcówek do czyszczenia przewodów kanalizacyjnych,
− dokumentacja techniczno-ruchowa sprzętu,
− przybory do pisania,
− arkusze do pisania,
− instrukcja wykonania ćwiczenia wraz z dokumentacją zadania,
− literatura z rozdziału 7.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Wydanie uczniom materiałów do wykonania ćwiczenia: dokumentacji technicznej

instalacji kanalizacyjnej.

4. Wydanie uczniom instrukcji wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

− Każdy uczeń zapoznaje się z dokumentacją instalacji kanalizacyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

− Uczeń zapoznaje się z instrukcją wykonania ćwiczenia.
− Uczeń rozpoznaje awarię instalacji kanalizacyjnej.

− Uczeń opisuje sposób jej usunięcia.
− Uczeń dobiera materiały i narzędzia do usunięcia awarii.
− Uczeń opisuje, w jaki sposób zorganizuje stanowisko pracy do wykonania czynności

monterskich związanych z usunięciem awarii zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy.

− Uczeń dobiera środki ochrony osobistej podczas wykonywania czynności

monterskich.

− Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w wykonaniu ćwiczenia. Podpowiada

najlepsze rozwiązania.

6. Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego

ćwiczenia.

7. Uczeń wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy.
8. Nauczyciel analizuje prace ucznia.
9. Uczniowie prezentują prace w kolejności wykonywania.
10. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat ,,Konserwacja lokalnych urządzeń
kanalizacyjnych”. Na podstawie zgromadzonych informacji na następnej lekcji przygotuj się
do wypowiedzi: Jakie często lokalne urządzenia kanalizacyjne wymagają okresowej kontroli
i konserwacji?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02]
Moduł: Technologia

montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych

713[02].Z1
Jednostka modułowa: Konserwacja instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych

713[02].Z1.11

Temat: Wykonywanie wymiany wężyków elastycznych wody zimnej i wody ciepłej
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wymiany wężyków elastycznych wody zimnej

i wody ciepłej łączących baterię wannową z zaworami odcinającymi kątowymi.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− odczytać dokumentację techniczną zadania,
− zorganizować stanowisko do wykonania wymiany wężyków elastycznych wody

zimnej i ciepłej zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,

− zgromadzić niezbędne materiały, sprzęt i narzędzia do wykonania wymiany,
− zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej dla wykonania czynności montażowych,
− sprawdzić stan techniczny sprzętu, narzędzi i materiałów instalacyjnych,
− przygotować instalację do wykonania wymiany jej elementów składowych,
− wykonać wymianę wężyków elastycznych,
− sprawdzić jakość wykonanych czynności naprawczych,
− zlikwidować stanowisko pracy,
− zaprezentować wykonane ćwiczenie,
− dokonać oceny ćwiczenia.

Metody nauczania-uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,
− metoda tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna i grupowa.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Czas:
45 minut.
Środki dydaktyczne:

− wężyki elastyczne,
− materiały uszczelniające,
− komplet kluczy płaskich,
− środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne,
− instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
− literatura z rozdziału 7.


Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem ćwiczenia jest wymiana wężyków elastycznych wody zimnej i ciepłej łączących
baterię wannową z zaworami odcinającymi kątowymi zgodnie z dokumentacją.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Jakie są zalety stosowania wężyków elastycznych?
2. Jaki jest cel stosowania oplotu stalowego?
3. Jakie zasady obowiązują podczas wymiany wężyków elastycznych łączących instalację

wodociągową zimnej i ciepłej wody z baterią?

4. Dlaczego należy wężyk elastyczny łącząc z instalacją wodociągową poprzedzić zaworem

odcinającym?

2. Jakie zasady bhp i ppoż. obowiązują podczas montażu i demontażu?

PLANOWANIE
1. Ustal, jakim sprzętem i narzędziami będziesz posługiwał się podczas wymiany wężyków

elastycznych.

2. Ustal, jakie kolejne czynności wykonasz dla wykonania demontażu i montażu nowych

wężyków elastycznych.

3. Ustal, w jaki sposób sprawdzisz, czy czynności wykonałeś prawidłowo, a połączenia

uzyskałeś szczelne.

4. Ustal, jakie środki ochrony osobistej będą niezbędne do wykonania czynności

wykończeniowych związanych z naruszeniem przegrody.


UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Zapisz kolejność czynności dla wykonania demontażu i montażu wężyków elastycznych.
2. Zapisz, jaki sprzęt, narzędzia i materiały będą niezbędne do wykonania prac

montażowych.

3. Zapisz, jak przygotować należy instalację wodociągową do konserwacji.
4. Zabezpiecz się w środki ochrony osobistej.
5. Postępując zgodnie z zaplanowaną kolejnością prac dokonaj demontażu, a następnie

montażu sprawnych technicznie wężyków elastycznych.

6. Sprawdź szczelność uzyskanych połączeń i prawidłowość montażu.
7. Uporządkuj stanowisko pracy.
8. Zaprezentuj sposób wykonania ćwiczenia i napotkane trudności.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie wykonano zaplanowane czynności?
2. Czy uzyskano szczelne połączenia podczas montażu wężyków?
3. Czy utrzymywano ład rysunek porządek na stanowisku pracy?
4. Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: „Konserwacja syfonów”. Na podstawie
zgromadzonych informacji na następnej lekcji przygotuj się do wypowiedzi: Na czym polega
konserwacja i ewentualna wymiana syfonu?

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA


5.1. Konserwacja instalacji i urządzeń wodociągowych

i kanalizacyjnych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Z zestawu narzędzi i sprzętu dobierz te, które są konieczne do usunięcia niedrożności

zlokalizowanej w przewodzie odpływowym instalacji kanalizacyjnej zgodnie z dokumentacją
załączoną do wykonania zadania.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją zadania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji zadania,
4) wybrać sprzęt i narzędzia do usunięcia niedrożności w przewodzie odpływowym,
5) sprawdzić w dokumentacji techniczno-ruchowej sprzętu czy wybrane narzędzia i sprzęt są

przeznaczone do wykonania prac wskazanych w instrukcji zadania,

6) dokonać oceny poprawności ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zestaw sprzętu, narzędzi, końcówek do czyszczenia przewodów kanalizacyjnych,
– dokumentacja techniczno-ruchowa sprzętu,
– przybory do pisania,
– arkusze do pisania,
– instrukcja wykonania ćwiczenia wraz z dokumentacją zadania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Sporządź wykaz czynności, materiałów, sprzętu i narzędzi oraz środków ochrony osobistej

do wykonania płukania instalacji wodociągowej w budynku mieszkalnym po
przeprowadzonej dezynfekcji przewodów. Podaj skład ekipy do wykonania zadania.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania,
3) zapoznać się z wytycznymi wykonania dezynfekcji i płukania instalacji wodociągowej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) na arkuszu papieru wykonać niezbędne zestawienia i wykazy,
6) podać skład ekipy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru,
– długopis,
– ołówek,
– gumka,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– katalogi materiałów budowy studni rewizyjnej,
– katalogi studni rewizyjnych z tworzyw sztucznych,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Wykrywanie i usuwanie awarii instalacji i urządzeń

wodociągowych i kanalizacyjnych


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź wykaz czynności, materiałów, sprzętu i narzędzi oraz środków ochrony osobistej

do wymiany baterii dwuuchwytowej na jednouchwytową zgodnie z instrukcją zadania.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami montażu baterii czerpalnych,
3) zapoznać się z kartami katalogowymi baterii czerpalnych
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) na arkuszu papieru wykonać niezbędne zestawienia i wykazy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru,
– długopis,
– ołówek,
– gumka,
– instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– katalogi baterii czerpalnych,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonaj wymianę wężyków elastycznych wody zimnej i wody ciepłej łączących baterię

wannową z zaworami odcinającymi kątowymi zgodnie z dokumentacją załączoną
w instrukcji.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej wymagane przepisami bhp i ppoż.,
5) zgromadzić niezbędne materiały instalacyjne,
6) dobrać sprzęt, narzędzia, materiały pomocnicze niezbędne do wykonania ćwiczenia,
7) sprawdzić stan techniczny sprzętu i narzędzi,
8) ocenić jakość wężyków polietylenowych w oplocie stalowym,
9) zamknąć zawory kątowe odcinające wodę zimną i wodę ciepłą,
10) odkręcić nakrętki nasadowe zużytych złączy z zaworem kątowym i z baterią wannową,
11) oczyścić miejsca połączeń zaworów i baterii,
12) założyć uszczelkę gumową w nakrętki nasadowe,
13) uszczelnić połączenia taśmą teflonową lub pakułami,
14) nakręcić nakrętki nasadowe,
15) otworzyć zawory kątowe odcinające,
16) sprawdzić szczelność wykonanych połączeń,
17) sprawdzić zgodność z dokumentacją ćwiczenia,
18) uporządkować stanowisko pracy,
19) zagospodarować odpady i niewykorzystane materiały,
20) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
21) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– stół montażowy z dostępem do oświetlenia,
– wężyki elastyczne,
– materiały uszczelniające,
– komplet kluczy płaskich,
– środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne,
– instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj konserwację spłuczki ustępowej zgodnie z dokumentacją załączoną w instrukcji

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

4) zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej wymagane przepisami bhp i ppoż.,
5) zgromadzić niezbędne materiały instalacyjne,
6) dobrać sprzęt, narzędzia, materiały pomocnicze niezbędne do wykonania ćwiczenia,
7) sprawdzić stan techniczny sprzętu i narzędzi,
8) zamknąć zawory kątowe odcinające wodę zimną do spłuczki,
9) podnieść pokrywę spłuczki,
10) wyjąć ramię pływaka przez odkręcenie go przy zaworze,
11) oczyścić pływak,
12) skontrolować otwory wlotowe, jeśli są zasklepione to oczyścić je z szlamu i osadów,
13) odkręcić plastikową nakrętkę podtrzymującą zawór wlotowy,
14) wyjąć zawór z rurą wpustową i oczyścić,
15) skontrolować jakość uszczelki gumowej przy trzpieniu zaworu; jeśli jest zniszczona

wymienić na nową,

16) wyjąć gniazdo zaworu wraz z sitkiem do zatrzymywania zanieczyszczeń z wody,
17) otworzyć zawór odcinający i na krótki okres czasu uruchomić przepływ wody w celu

wypłukania zanieczyszczeń z przewodu dopływowego,

18) zamknąć zawór odcinający,
19) wstawić sitko i gniazdo zaworu,
20) zmontować zawór z rurą napełniającą
21) sprawdzić uszczelnienie rury przelewowej,
22) sprawdzić uszczelnienie odpływu wody z spłuczki,
23) wstawić do zbiornika ramię z pływakiem,
24) otworzyć zawór odcinający,
25) wyregulować poziom wody w zbiorniku,
26) założyć pokrywę,
27) sprawdzić zgodność z dokumentacją ćwiczenia,
28) uporządkować stanowisko pracy,
29) zagospodarować odpady i niewykorzystane materiały,
30) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
31) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– stół montażowy z dostępem do oświetlenia,
– materiały uszczelniające,
– komplet kluczy płaskich,
– środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne,
– instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Konserwacja urządzeń lokalnych ujęć wody i lokalnych

oczyszczalni ścieków


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj konserwację zbiornika gromadzącego wodę na lokalnym ujęciu wody ze studni

wierconej zgodnie z dokumentacją zamieszczoną w instrukcji.

Wskazówki do realizacji

:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją zadania
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji zadania,
4) zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej,
5) skompletować narzędzia, sprzęt, sprawdzając jednocześnie ich stan techniczny,
6) wyłączyć pompę tłoczącą wodę ze studni,
7) zamknąć zawór na przewodzie doprowadzającym wodę do zbiornika,
8) otworzyć zawór spustowy i opróżnić zbiornik z wody,
9) otworzyć pokrywę przykrywającą zbiornik lub właz (w zależności od konstrukcji

zbiornika),

10) oczyścić ścianki zbiornika z osadów i szlamów,
11) wykonać płukanie wodą zbiornika,
12) sprawdzić stan techniczny zaworów na przewodach dopływowym, odpływowym,

przelewowy, spustowym,

13) skontrolować stan techniczny urządzeń kontrolno-pomiarowych,
14) sprawdzić drożność rury wentylacyjnej stanowiącej połączenie z atmosferą,
15) przykryć zbiornik,
16) otworzyć zawór odcinający na przewodzie dopływowym,
17) włączyć pompę w studni,
18) napełnić zbiornik wodą,
19) uporządkować stanowisko pracy,
20) dokonać oceny poprawności ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne, metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

– dokumentacja techniczna lokalnego ujęcia wody,
– komplet kluczy płaskich i hydraulicznych,
– szczotka druciana,
– wąż elastyczny do wody,
– apteczka pierwszej pomocy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

– środki ochrony osobistej,
– instrukcja wykonania ćwiczenia wraz z dokumentacją zadania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Określ czynności dla przeprowadzenia konserwacji osadnika gnilnego. Wykonaj

zestawienie sprzętu, środków ochrony osobistej, podaj skład ekipy oraz warunki
przeprowadzenia zabiegów konserwacyjnych.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania,
3) zapoznać się z wytycznymi w zakresie przeprowadzania konserwacji osadników gnilnych,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) na arkuszu papieru wykonać niezbędne zestawienia i wykazy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru,
– długopis,
– ołówek,
– gumka,
– instrukcja wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– dokumentacja techniczna osadnika gnilnego,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Konserwacja instalacji
wodociągowych i kanalizacyjnych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

− zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
− zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie 10 lub 11zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie 12,13 lub 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 lub 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu

ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr zadania


Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymaga

ń

Poprawna

odpowiedź

1

Zastosować wytyczne obowiązujące przy wymianie
pompy w studni

C P

C

2

Zastosować wytyczne dotyczące płukania filtra w
instalacji lokalnego ujęcia wody

C P

C

3 Określić zakres konserwacji instalacji kanalizacyjnej

B

P

D

4 Dobrać sposób czyszczenia rury odpływowej C

P

A

5

Zastosować zasady dokonywania wymiany złączy
elastycznych

C P

C

6 Przewidzieć przyczynę zablokowania zaworu kulowego

D

P

A

7

Dobrać zakres czynności konserwacyjnych dla studni
kopanych

C P

A

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Nr zadania


Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymaga

ń

Poprawna

odpowiedź

8

Określić zasady obowiązujące przy płukaniu studni po jej
dezynfekcji

B P

B

9

Przewidzieć skutki nieszczelności zaworów instalacji
wodociągowych

D P

A

10

Zaplanować czynności związane z likwidacją pęknięcia
rury wodociągowej

D P

A

11

Wskazać sposób ostatecznego usunięcia niedrożności
w przepływie ścieków

B P

B

12

Zaplanować kolejność czynności związanych
z wymianą uszczelki w baterii czerpalnej

D P

A

13 Przewidzieć przyczynę zatoru w przewodzie odpływowym

D P

C

14 Przewidzieć skutki uszkodzenia zaworu odpływowego D

P A

15

Zastosować wytyczne ochrony wód przed wtórnym
zanieczyszczeniem

C PP

C

16

Określić zakres prac konserwacyjnych przy baterii
termostatycznej

B PP

A

17

Przewidzieć skutki nieszczelności w górnej obudowie
studni kopanej

D PP

D

18

Zastosować wytyczne związane z konserwacją
odbenzyniaczy

C PP

B

19

Zapobiegać zatorom w rurach drenażu rozsączającego
ścieki

D PP

C

20

Dobrać sposób dla likwidacji zatoru zlokalizowanego na
przewodzie odpływowym

C PP

A

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.

4. Test zawiera 20 pytań dotyczących konserwacji instalacji wodociągowych

i kanalizacyjnych. Pytania w teście są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna

odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

− w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie

zakreślić odpowiedź prawidłową),

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci

pytania: 16 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie

testu

masz

45

minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

– instrukcja,

– zestaw zadań testowych,

– karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


I część
1. Przy wymianie pompy w studni jej opuszczenie powinno być poniżej zwierciadła wody o:

a) 0,5 m,
b) 1,0 m,
c) 2,0 m,
d) 5,0 m.

2. Płukanie filtra w instalacji lokalnego ujęcia wody przeprowadzane jest przy:

a) otwartym zworze odpływowym i otwartym zaworze spustowym,
b) otwartym zaworze odpływowym i zamkniętym zaworze spustowym,
c) zamkniętym zaworze odpływowym i otwartym zaworze spustowym,
d) zamkniętym zaworze odpływowym i zamkniętym zaworze spustowym.

3. Konserwacja instalacji kanalizacyjnej obejmuje m.in.:

a) usunięcie osadu w perlatorze,
b) uszczelnienie dławic w zaworze odcinającym,
c) wymianę pionu kanalizacyjnego,
d) wymianę przyborów.

4. Czyszczenie rury odpływowej można dokonać przez:

a) rewizję na przewodzie odpływowym,
b) rewizję na przykanaliku,
c) rurę wentylacyjną pionu kanalizacyjnego,
d) trójnik na podejściu kanalizacyjnym.

5. Wymiana złącza elastycznego powinna odbywać się co:

a) 1 rok,
b) 2 lata,
c) 3 lata,
d) 5 lat.

6. Przyczyną zablokowania zaworu kulowego jest:

a) nagromadzony z wody osad,
b) skorodowane pokrętło zaworu,
c) wyrobiona uszczelka o-ring w zaworze,
d) zniszczone uszczelnienie głowicy zaworu.

7. Zabiegi konserwacyjne studni kopanej obejmują m.in.:

a) czyszczenie obudowy z porostów i osadów,
b) kontrolę spadków terenu wokół studni,
c) malowanie obudowy studni,
d) wymianę górnej obudowy studni.

8. Płukanie studni po jej dezynfekcji przeprowadza się:

a) do czasu wykonania kontrolnego badania wody,
b) do czasu zlikwidowania zapachu chloru w wodzie,
c) przez 12 godzin,
d) przez 24 godziny.

9. Nieszczelności zaworów instalacji wodociągowej powodują:

a) przecieki wody,
b) udrażnianie przepływu wody,
c) zapychanie się głowic w zaworach,
d) zużywanie się głowic zaworów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

10. Likwidacja pęknięcia rury wodociągowej polega na założeniu:

a) łaty z kleju epoksydowego,
b) opaski uciskającej rurę,
c) zaworu odcinającego,
d) zaworu redukującego ciśnienie wody.

11. Ostatecznym sposobem usunięcia niedrożności w przepływie ścieków jest:

a) demontaż całej instalacji kanalizacyjnej,
b) demontaż uszkodzonego odcinka przewodu,
c) wymiana czyszczaka,
d) wymiana odsadzki.

12. Wymieniając uszczelkę w baterii czerpalnej stojącej należy w pierwszej kolejności:

a) odciąć dopływ wody,
b) wykręcić zawór grzybkowy,
c) zdemontować baterię z przyboru,
d) zdjąć pokrętło baterii.

13. Przyczyną zatoru na przewodzie odpływowym wskutek nieprawidłowego korzystania

z instalacji kanalizacyjnej jest:
a) błąd w budowie,
b) wada materiału,
c) wylewanie tłuszczy,
d) złe wykonanie połączeń.

14. Objawami uszkodzenia zaworu odpływowego jest:

a) cieknąca woda do miski ustępowej,
b) odpływ wody przez przelew w wannie,
c) zbyt duże ciśnienie wody w instalacji wodociągowej,
d) zbyt niska temperatura wody ciepłej w instalacji.


II część
15. Aby nie dochodziło do wtórnego zanieczyszczenia wody w instalacji wodociągowej

powinien być zachowany warunek:
a) przewód wodociągowy wykonany jest z rur miedzianych,
b) spadek przewodu wodociągowego jest w kierunku do wodomierza,
c) ma miejsce swobodny odpływ wody do urządzeń kanalizacyjnych,
d) w przewodzie wodociągowym woda jest pod ciśnieniem hydrostatycznym.

16. Prace konserwacyjne przy baterii termostatycznej obejmują m.in.:

a) czyszczenie sitka wychwytującego zanieczyszczenia,
b) wymianę uszczelki pod głowicą baterii,
c) wymianę zaworów zwrotnych przed i za baterią,
d) zmianę zakresu temperatury wody w mieszaczu.

17. Nieszczelności w górnej obudowie studni kopanej powodują:

a) infiltracje wody do gruntu,
b) podniesienie poziomu wód gruntowych,
c) poprawę jakości wody w studni,
d) przedostawanie się zanieczyszczeń do wody.

18. Odbenzyniacze po każdorazowym czyszczeniu powinny być:

a) napełnione roztworem detergentu,,
b) napełnione wodą,
c) napełnione ściekami,
d) poddane dezynfekcji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

19. Aby nie powstawały zatory w rurach drenażu rozsączającego ścieki powinny być

wprowadzane:
a) ciągle dużymi porcjami,
b) ciągle małymi porcjami,
c) okresowo dużymi porcjami,
d) okresowo małymi porcjami.

20. Aby usunąć zator zlokalizowany na przewodzie odpływowym w miejscu oddalonym od

pionu o 15 m trzeba zastosować 2 pręty stalowe połączone ze sobą:
a) mimośrodowo,
b) przez chwytacze,
c) przez sprężyny,
d) przez połączenie kielichowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Konserwacja instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych


Zakreśl poprawną odpowiedź poprzez postawienie znaku X przy prawidłowej
odpowiedzi. Jeżeli pomylisz się – błędną odpowiedź zakreśl kółkiem.

Odpowiedź Punktacja

Numer

pytania

a b c d

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

TEST 2

Test „próba pracy” do jednostki modułowej „Konserwacja instalacji
wodociągowych i kanalizacyjnych”

Wykonaj konserwację spłuczki ustępowej zgodnie z dokumentacją załączoną
w instrukcji.

Test jest przewidziany jako „próba pracy”. Czas na wykonanie testu – 45 minut.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za uzyskanie co najmniej 15 punktów,

-

dostateczny - za uzyskanie co najmniej 17 punktów,

-

dobry - za uzyskanie co najmniej 19 punktów z 24 możliwych, w tym co najmniej 1 punkt

za prezentacje zadania,

-

bardzo dobry - za uzyskanie co najmniej 21 punktów z 24 możliwych, w tym co najmniej

1 punkt za prezentację zadania.


Kryteria oceny
Klucz

punktowania

Obszar

wymagań

Numer

cz

ynno

ści

Sprawdzana czynność Kryterium

wykonania

czynności

Punktacja

0 - 1

1

Uczeń zapoznaje się
z instrukcją zadania

Zapoznał się
z instrukcją zadania

0 lub 1

2

Uczeń zapoznaje się
z dokumentacją techniczną
zadania

Zapoznał się
z dokumentacją
techniczną okapu

0 lub 1

Organizacja
stanowiska
pracy

3

Uczeń organizuje
stanowisko pracy

Zorganizował
stanowisko pracy
zgodnie z wymogami
bhp i ergonomii

0 lub 1

4

Uczeń gromadzi niezbędne
materiały instalacyjne

Dobrał: materiały
uszczelniające

0 lub 1

Wykonywanie
zadania
z zachowaniem
przepisów bhp
i wymagań
ergonomii

5

Uczeń dobiera sprzęt
i narzędzia do wykonania
ćwiczenia

Dobrał: komplet kluczy
płaskich

0 lub 1

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Obszar

wymagań

Numer

cz

ynno

ści

Sprawdzana czynność Kryterium

wykonania

czynności

Punktacja

0 - 1

6

Uczeń sprawdza stan
techniczny narzędzi

Sprawdził stan
techniczny narzędzi

0 lub 1

7

Uczeń zabezpiecza się
w środki ochrony osobistej

Zabezpieczył się
w nakrycie głowy,
rękawice

0 lub 1

8

Uczeń zamyka zawory
kątowe odcinające zimną
wodę do spłuczki

Zamknął zawory
kątowe odcinające
zimną wodę do
spłuczki

0 lub 1

9

Uczeń podnosi pokrywę
spłuczki i wyjmuje ramię
pływaka

Po podniesieniu
pokrywy spłuczki
wyjął ramię pływaka

0 lub 1

10

Uczeń czyści pływak
i kontroluje otwory wlotowe

Oczyścił pływak
i skontrolował otwory
wlotowe

0 lub 1

11

Uczeń odkręca nakrętkę
podtrzymującą zawór
wlotowy

Odkręcił nakrętkę
podtrzymującą zawór
wlotowy

0 lub 1

12

Uczeń wyjmuje zawór z rurą
wpustową i czyści go

Wyjął zawór z rurą
wpustową i oczyścił go

0 lub 1

13

Uczeń kontroluje jakość
uszczelki gumowej przy
trzpieniu zaworu
i ewentualnie wymienia ją

Skontrolował jakość
uszczelki i ewentualnie
dokonał jej wymiany

0 lub 1

14

Uczeń wyjmuje gniazdo
zaworu wraz z sitkiem
i otwiera zawór odcinający

Wyjął gniazdo zaworu
wraz z sitkiem
i otwierając zawór
odcinający
spowodował
wypłukanie
zanieczyszczeń
w przewodzie
dopływowym

0 lub 1

15

Uczeń zamyka zawór
odcinający, wstawia sitko
i gniazdo zaworu

Zamknął zawór
odcinający, wstawił
sitko i gniazdo zaworu

0 lub 1

16

Uczeń łączy zawór z rurą
napełniającą

Połączył zawór z rurą
napełniającą

0 lub 1

17

Uczeń sprawdza
uszczelnienie rury
przelewowej i uszczelnienie
odpływu wody ze spłuczki

Sprawdził
uszczelnienie rury
przelewowej
i uszczelnienie
odpływu wody ze
spłuczki

0 lub 1

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Obszar

wymagań

Numer

cz

ynno

ści

Sprawdzana czynność Kryterium

wykonania

czynności

Punktacja

0 - 1

18

Uczeń wstawia ramię
z pływakiem do zbiornika

Wstawił ramię
z pływakiem do
zbiornika

0 lub 1

19

Uczeń reguluje poziom
wody w zbiorniku i zamyka
pokrywę

Wyregulował poziom
wody w zbiorniku
i zamknął pokrywę

0 lub 1

20

Uczeń sprawdza zgodność
wykonania ćwiczenia
z dokumentacją zadania

Sprawdził zgodność
wykonania ćwiczenia
z dokumentacją
zadania

0 lub 1

21

Uczeń likwiduje stanowisko
pracy

Zagospodarował
odpady, odłożył na
miejsce narzędzia

0 lub 1

22

Uczeń utrzymuje ład
i porządek w czasie
wykonywania ćwiczenia

Uczeń utrzymywał ład
i porządek w czasie
wykonywania
ćwiczenia

0 lub 1

23

Uczeń prezentuje wykonane
ćwiczenie

Wskazał ewentualne
nieprawidłowości
i zaistniałe trudności
podczas wykonywania
ćwiczenia

0 lub 1

Prezentowanie
i ocena
wykonanego
ćwiczenia

24

Uczeń ocenia wykonane
ćwiczenie

Ocenił jakość swojej
pracy

0 lub 1


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA OBSERWACJI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Konserwacja instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych


Wykonanie konserwacji spłuczki ustępowej zgodnie z dokumentacją załączoną
w instrukcji.



Obszar
wymagań

Czynności oceniane i kryteria wykonania

Liczba

punktów

Czynność 1. Zapoznawanie się z instrukcją zadania
Kryterium wykonania: uczeń zapoznał się z dokumentacją
zadania

Czynność 2. Zapoznawanie się z dokumentacją techniczną okapu
Kryterium wykonania: uczeń zapoznał się z dokumentacją
techniczną okapu

Czynność 3. Organizowanie stanowiska pracy

Organizacja
stanowiska
pracy

Kryterium wykonania: uczeń zorganizował stanowisko pracy
zgodnie z wymogami bhp i ergonomii

Czynność 4. Gromadzenie materiałów instalacyjnych
Kryterium wykonania: uczeń dobrał materiały uszczelniające

Czynność 5. Dobieranie sprzętu i narzędzi do wykonania zadania
Kryterium wykonania:
uczeń dobrał: komplet kluczy płaskich

Czynność 6. Sprawdzanie stanu technicznego narzędzi
Kryterium wykonania: uczeń sprawdził stan techniczny narzędzi

Czynność 7. Zabezpieczanie się w środki ochrony osobistej
Kryterium wykonania: uczeń zabezpieczył się w środki ochrony
osobistej: nakrycie głowy i rękawice ochronne

Czynność 8. Zamykanie zaworów kątowych odcinających zimną
wodę
Kryterium wykonania: uczeń zamknął zawory kątowe odcinające
zimną wodę

Czynność 9. Wyjmowanie ramienia pływaka
Kryterium wykonania: uczeń podniósł pokrywę i wyjął ramię
pływaka

Czynność 10. Czyszczenie pływaka i kontrola otworów wlotowych
Kryterium wykonania:
uczeń oczyścił pływak i skontrolował
otwory wlotowe

Czynność 11. Odkręcanie nakrętki podtrzymującej zawór wlotowy

Wykonywanie
zadania
z
zachowaniem
przepisów bhp
i wymagań
ergonomii

Kryterium wykonania: uczeń odkręcił nakrętkę podtrzymującą
zawór wlotowy

Wykonywanie Czynność 12. Wyjmowanie zaworu z rurą wpustową i oczyszczenie go

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30


Obszar
wymagań

Czynności oceniane i kryteria wykonania

Liczba

punktów

Kryterium wykonania: uczeń – czynność wykonał prawidłowo

Czynność 13. Kontrola jakości uszczelki gumowej przy trzpieniu
zaworu
Kryterium wykonania:
uczeń skontrolował jakość uszczelki
gumowej i ewentualnie ją wymienił

Czynność 14. Wyjmowanie gniazda zaworu wraz z sitkiem i
otwarcie zaworu odcinającego
Kryterium wykonania: uczeń wyjął gniazdo zaworu wraz
z sitkiem i poprzez otwarcie zaworu odcinającego spowodował
wypłukanie zanieczyszczeń

Czynność 15. Zamykanie zaworu odcinającego, wstawienie sitka
i gniazda zaworu
Kryterium wykonania: uczeń zamknął zawór odcinający, wstawił
sitko i gniazdo zaworu

Czynność 16. Łączenie zaworu z rurą napełniającą
Kryterium wykonania: uczeń połączył zawór z rurą napełniającą

Czynność 17. Sprawdzanie uszczelnienia rury przelewowej
i uszczelnienia odpływu wody ze spłuczki
Kryterium wykonania: uczeń sprawdził prawidłowość
uszczelnień: rury przelewowej i odpływu ze spłuczki

Czynność 18. Wstawianie ramienia z pływakiem do zbiornika
Kryterium wykonania: uczeń wstawił ramię z pływakiem do
zbiornika

Czynność 19. Regulacja poziomu wody w zbiorniku
Kryterium wykonania: uczeń wyregulował poziom wody
w zbiorniku i zamknął pokrywę

Czynność 20. Sprawdzanie zgodności wykonania ćwiczenia
z dokumentacją zadania
Kryterium wykonania:
uczeń sprawdził zgodność wykonania
ćwiczenia z dokumentacją zadania

Czynność 21. Likwidacja stanowiska pracy
Kryterium wykonania: uczeń zagospodarował odpady, odłożył
narzędzia na miejsce

Czynność 22. Utrzymywanie ładu i porządku na stanowisku pracy

zadania
z
zachowaniem
przepisów bhp
i wymagań
ergonomii

Kryterium wykonania: uczeń utrzymywał ład i porządek na
miejscu pracy

Czynność 23. Prezentacja wykonanego zadania
Kryterium wykonania: uczeń wskazał trudności i ewentualne
nieprawidłowości wykonanego ćwiczenia

Czynność 24. Ocena wykonanego zadania

Prezentowani
e
i ocena
wykonanego
zadania

Kryterium wykonania: uczeń ocenił jakość swojej pracy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31


Obszar
wymagań

Czynności oceniane i kryteria wykonania

Liczba

punktów

Łączna liczba punktów

Uzyskana
liczba
punktów
i ocena

Uzyskana ocena szkolna

Przebieg testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: „próba pracy” oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu „próba pracy”,

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdaj uczniom instrukcje do wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas

przeznaczony na wykonanie zadania.

8. Rozdaj uczniom zestawy różnych materiałów pomocniczych, narzędzi i sprzętu zgodnie

z dokumentacją.

9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia.

11. Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania.

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z dokumentacją zadania.
3. Test „próba pracy” oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość.

4. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
5. Zaplanuj czynności do wykonania zadania.
6. Zorganizuj stanowisko pracy.
7. Dobierz niezbędne narzędzia i materiały.
8. Zabezpiecz się z środki ochrony osobistej.
9. Sprawdź stan techniczny narzędzi.
10. Wykonaj zaplanowane czynności niezbędne do osiągnięcia efektu narzuconego

dokumentacją zadania.

11. Po dokonanej wymianie sprawdź szczelność połączeń.
12. Wyreguluj poziom wody w zbiorniku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

13. Oceń poprawność wykonanego zadania.
14. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
15. Po zakończonym zadaniu uporządkuj stanowisko pracy.
16. Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia.
17. Na rozwiązanie

testu

masz

45

minut.

Powodzenia


Materiały dla ucznia:

− instrukcja wykonania ćwiczenia wraz z dokumentacją zadania,
− komplet wkrętaków sześciokątnych,
− materiały uszczelniające,
− komplet kluczy płaskich,
− rękawice ochronne,
− okulary ochronne,
− literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. LITERATURA

1. Chorązy R.: Urządzenia I instalacje wodociągowe w nowoczesnej zagrodzie, PWRiL,

Warszawa 1983

2. Chudzicki J., Sosnowski S.: Instalacje kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie,

eksploatacja. Wydawnictwo „Seidel – Przywecki”, Warszawa 2005

3. Chudzicki J., Sosnowski S.: Instalacje wodociągowe kanalizacyjne – projektowanie,

wykonanie, eksploatacja. Wydawnictwo „Seidel – Przywecki”, Warszawa 2005

4. Cieślowski S., Karpiński M., Trzaskowski W.: Technologia Instalacje sanitarne, WSiP,

Warszawa 1996

5. Cieślowski S., Krygier K.: Technologia Instalacje sanitarne, Część 1,WSiP, Warszawa

1998

6. Fox U.: Techniki instalacyjne w budownictwie mieszkaniowym – projektowanie,

wykonawstwo, eksploatacja, zmiana sposobu użytkowania, Arkady, Warszawa 1998

7. Heidrich Z.: Wodociągi i Kanalizacja, Część 1, Wodociągi, WSiP, Warszawa 1999
8. Heidrich Z.: Wodociągi i Kanalizacja, Część 2, Kanalizacja, WSiP, Warszawa 1999
9. Jackson A, Day D.: Własny dom, Wiedza i życie, Warszawa 2002
10. Middel B, Middel G.: Sami naprawiamy instalacje grzewcze i sanitarne, Pagina,

Wrocław 1999

11. Praca zbiorowa: Technologia instalacji wodociągowych i gazowych część 1 Instalacje

wodociągowe. Rea, Warszawa 1998

12. Praca zbiorowa: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-

montażowych. Tom II. Instalacje sanitarne i przemysłowe, Arkady, Warszawa 1988

13. Praca zbiorowa.: Wodociągi i kanalizacja – projektowanie, montaż, eksploatacja,

modernizacja, Wydawnictwo Verlag Dashőfer, Warszawa 2005

14. Strona internetowa: www.e-instalacje.pl
15. Strona internetowa: www.muratordom.pl
16. Strona internetowa. www.ridgid.pl




