monter instalacji i urzadzen sanitarnych 713[02] z1 07 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Michał Piekarek

Instalacja urządzeń lokalnych ujęć wody
713[02].Z1.07





Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Grażyna Antoniewska
mgr inż. Janina Falkowska

Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Więcek


Konsultacja:
dr inż. Bożena Zając


Korekta:


Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[02].Z1.07
„Instalacja urządzeń lokalnych ujęć wody” zawartej w modułowym programie nauczania dla
zawodu monter instalacji i urządzeń sanitarnych.




Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Urządzenia ujmowania płytko położonych wód podziemnych

12

5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Urządzenia lokalnego ujęcia głęboko położonych wód podziemnych

14

5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Instalacje lokalnych ujęć wody

16

5.3.1. Ćwiczenia 16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

7. Literatura

31

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy

Państwu Poradnik dla nauczyciela „Instalacja urządzeń lokalnych ujęć

wody”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej
w zawodzie monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02].
W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:

− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:

− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań i uczenia się,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych,
− test – próba pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4















































Schemat układu jednostek modułowych

713[02].Z1

Technologia montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych

713[02].Z1/2/3/4.01

Prace przygotowawczo – zakończeniowe przy wykonywaniu instalacji sanitarnych

713[02].Z1/2/3/4.02

Montaż instalacji z rur stalowych

713[02].Z1/2/3/4.03

Montaż instalacji z rur miedzianych

713[02].Z1/2.04

Montaż instalacji z tworzyw sztucznych

713[02].Z1.05

Montaż instalacji zimnej wody i ciepłej wody użytkowej

713[02].Z1.06

Instalacja urządzeń do lokalnego i centralnego przygotowania ciepłej wody

użytkowej

713[02].Z1.07

Instalacja urządzeń lokalnych ujęć wody

713[02].Z1.08

Montaż instalacji z rur żeliwnych i kamionkowych

713[02].Z1.09

Montaż instalacji kanalizacyjnej

713[02].Z1.10

Instalacja urządzeń lokalnych ujęć ścieków

713[02].Z1.11

Konserwacja instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

− rozpoznawać rodzaje instalacji,
− wykonywać prace montażowe instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych zgodnie

z obowiązującymi przepisami,

− wykonywać prace przygotowawczo-zakończeniowe przy montażu instalacji,
− rozróżniać łączniki do połączeń rozłącznych i nierozłącznych stosowane w instalacjach

ze stali, miedzi, tworzyw sztucznych, z żeliwa i kamionki,

− oceniać stan techniczny rur i łączników do montażu,
− wykonywać połączenia rozłączne rur instalacyjnych stalowych, miedzianych, z tworzyw

sztucznych, żeliwa i kamionki,

− wykonywać połączenia nierozłączne rur instalacyjnych stalowych metodą spawania

gazowego,

− wykonywać podstawowe operacje obróbki materiałów stalowych, miedzianych, z żeliwa,

kamionki i tworzyw sztucznych stosowanych w instalacjach sanitarnych,

− montować instalację kanalizacyjną i wodociągową,
− stosować terminologię budowlaną i instalacyjną,
− przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
− stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
− odczytywać i interpretować rysunki budowlane i instalacyjne,
− posługiwać się dokumentacją budowlaną,
− wykonywać przedmiary i obmiary robót,
− wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
− organizować stanowiska składowania i magazynowania,
− korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

-

wykonać prace przy instalacji urządzeń lokalnych ujęć wody, zgodnie z przepisami bhp

i ochrony ppoż.

-

przygotować materiały potrzebne do montażu urządzeń lokalnych ujęć wody,

-

ocenić stan techniczny urządzeń lokalnych ujęć wody do montażu,

-

zamontować urządzenia lokalnych ujęć wody,

-

zamontować w studni rurociąg ssący pompy,

-

zamontować pompę w studni,

-

zamontować zespół urządzeń w instalacji typu pompa -zbiornik górny wraz z uzbrojeniem,

-

zamontować zespół urządzeń w instalacji wodociągowe zaopatrywanej z lokalnego ujęcia

wody typu pompa - zbiornik hydroforowy wraz z uzbrojeniem,

-

zamontować urządzenie lokalnego uzdatniania wody,

-

zamontować aparaturę kontrolno pomiarową i sterującą,

-

wykonać ciśnieniowe próby szczelności po wykonaniu montażu urządzeń lokalnych ujęć

wody,

-

posłużyć się dokumentacją techniczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02]
Moduł: Technologia montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych 713[02]Z1
Jednostka modułowa:

Instalacja

urządzeń lokalnych ujęć wody 713[02].Z1.07


Temat: Planowanie czynności i składu ekipy, sporządzanie wykazu materiałów,

sprzętu i narzędzi oraz środków ochrony osobistej dla wykonania studni kopanej
w gruncie piaszczystym.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania studni kopanej, sporządzanie

wykazów: materiału, sprzętu i narzędzi, środków ochrony osobistej i składu ekipy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− określić warunki montażu studni kopanych,
− zaplanować czynności i ustalić ich kolejność dla wykonania studni kopanej,
− sporządzić wykaz materiałów, sprzętu i narzędzi,
− dobrać skład ekipy do wykonania studni kopanej,
− dobrać niezbędne środki ochrony osobistej podczas wykonywania studni,
Metody nauczania-uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Czas:
45 minut.
Środki dydaktyczne:

− arkusz papieru,
− długopis,
− ołówek,
− gumka,
− instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
− katalogi kręgów betonowych i żelbetowych,
− katalogi sprzętu i narzędzi,
− literatura z rozdziału 7.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Wydanie uczniom materiałów do wykonywania ćwiczenia: instrukcji do wykonania

ćwiczenia z dokumentacją zadania, katalogów kręgów betonowych i żelbetowych,
katalogów sprzętu i narzędzi.

5. Realizacja tematu:

− Każdy uczeń zapoznaje się z dokumentacją zadania i z instrukcją wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

− Uczeń analizuje katalogi i dobiera: materiały, sprzęt i narzędzia do wykonania studni

kopanej w warunkach zadanych dokumentacją.

− Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga dobrać materiały, sprzęt i narzędzia.

Podpowiada najlepsze rozwiązania.

6. Po dokonanym doborze uczeń planuje kolejne czynności dla wykonania studni kopanej.
7. Uczeń zapisuje kolejne czynności dla wykonania studni kopanej, wykonuje zestawienie

materiału, sprzętu i narzędzi, zapisuje skład ekipy do wykonania zadania i niezbędne
wyposażenie w środki ochrony osobistej.

8. Uczeń przeprowadza analizę wykonanych zestawień.
9. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
10. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy zaplanowane czynności i zestawienia

zostały prawidłowo przewidziane.

11. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonywania.
12. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: ,,Eksploatacja studni kopanych”. Na podstawie
zgromadzonych informacji na następnej lekcji przygotuj się do wypowiedzi: Jaki wpływ na
jakość wody pitnej ma stosowanie urządzeń do jej uzdatniania?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02]
Moduł: Technologia montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych 713[02]Z1
Jednostka modułowa:

Instalacja

urządzeń lokalnych ujęć wody 713[02].Z1.07

Temat: Montaż hydroforu do układu instalacji wodociągowej w budynku

jednorodzinnym.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu hydroforu do układu instalacji

wodociągowej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− zorganizować stanowisko montażu hydroforu,
− dobrać sprzęt i narzędzia do montażu,
− posłużyć się narzędziami i sprzętem do montażu,
− ustalić miejsce ustawienia hydroforu,
− przygotować instalację wodociągową do przyłączenia do hydroforu,
− wykonać połączenie hydroforu z instalacją wodociągową,
− uruchomić instalację wodociągową z zamontowanym urządzeniem hydroforowym,
− sprawdzić szczelność połączeń,
− uruchomić pompę,
− sprawdzić parametry pracy hydroforu z założeniami w dokumentacji technicznej

urządzenia,

− sprawdzić prawidłowość pracy zamontowanego układu,
− ocenić jakość swojej pracy.

Metody nauczania-uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,
− metoda tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Czas:
90 minut.
Środki dydaktyczne:

− przymiar liniowy,
− poziomnica,
− hydrofor,
− materiały uszczelniające,
− przewody wodociągowe,
− środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne,
− instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
− literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia
Przedmiotem ćwiczenia jest wykonanie montażu urządzenia hydroforowego do układu
instalacji wodociągowej w budynku jednorodzinnym

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Zespół jakich urządzeń składa się na zestaw hydroforowy?
2. Jakie pompy mogą pracować w układzie: pompa – zbiornik hydroforowy?
3. Jakie czynności należy wykonać, aby ustawić prawidłowo cykl pracy hydroforu?
4. Jakie elementy uzbrojenia na zasilaniu i wyjściu z hydroforu są niezbędne dla

prawidłowej pracy urządzenia?

5. Jakie wymagania muszą być spełnione podczas lokalizowania hydroforu?
6. Jakich czynności montażowych wymaga włączenie hydroforu w układ wodociągowy?
7. W jakie środki ochrony osobistej musi być zaopatrzona ekipa monterska i jaki jest jej

skład?

8. W jaki sposób można dokonać sprawdzenia prawidłowości montażu i pracy hydroforu

w układzie?


PLANOWANIE
1. Ustal, jakie środki ochrony osobistej będą niezbędne dla wykonania montażu hydroforu

w układzie instalacji wodociągowej.

2. Ustal, gdzie określisz miejsce lokalizacji hydroforu.
3. Ustal, jakimi narzędziami i sprzętem będziesz się posługiwał podczas montażu hydroforu

do układu instalacji wodociągowej.

4. Zaplanuj kolejność czynności do wykonania przyłączenia hydroforu do układu instalacji

wodociągowej.

5. Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu montażu hydroforu do układu instalacji

wodociągowej.


UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Zgromadź materiały, sprzęt i narzędzia do wykonania montażu.
2. Sprawdź stan techniczny sprzętu i narzędzi.
3. Ustaw hydrofor w miejscu dobranym zgodnie z dokumentacją zadania i wytycznymi

lokalizacji hydroforu.

4. Przygotuj instalację wodociągową do połączenia z hydroforem poprzez opróżnienie jej

z wody i rozłączenie przewodów.

5. Wykonaj przyłączenie przewodów instalacji wodociągowej do hydroforu uszczelniając

miejsca połączeń.

6. Sprawdź pod opieką uprawnionej osoby zasilanie w energię elektryczną pompy

studziennej i hydroforu.

7. Napełnij ponownie instalację wodą wodociągową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

8. Sprawdź szczelność połączeń.
9. Uruchom pompę.
10. Porównaj parametry pracy hydroforu z założeniami w dokumentacji technicznej

urządzenia.

11. Skoryguj ewentualne błędy.
12. Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy.
13. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
14. Zagospodaruj odpady i nieużyte materiały.
15. Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia.
16. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostało określone miejsce lokalizacji hydroforu?
2. Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia?
3. Czy prawidłowo posługiwano się sprzętem?
4. Czy prawidłowo dobrano parametry pracy hydroforu?
5. Czy prawidłowo przygotowano instalację wodociągową do prac przyłączeniowych?
6. Czy prawidłowo wykonano przyłączenie hydroforu do układu instalacji wodociągowej?
7. Czy sprawdzono jakość prac i szczelność instalacji wraz z przyłączonym hydroforem?
8. Czy uruchomiono instalację i sprawdzono parametry pracy układu?
9. Czy prace wykonywano z zachowaniem przepisów bhp i ppoż. oraz wytycznych

montażowych?

10. Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy?
11. Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: ,,Nieprawidłowości pracy zespołów
hydroforowych”. Na podstawie zgromadzonych informacji na następnej lekcji przygotuj się
do wypowiedzi: Jakie są najczęstsze przyczyny awarii hydroforów, jakie skutki one powodują
i jak można im zapobiegać.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA


5.1. Urządzenia ujmowania płytko położonych wód podziemnych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź wykaz czynności, materiałów, sprzętu i narzędzi oraz środków ochrony

osobistej dla wykonania studni kopanej w gruncie piaszczystym. Podaj skład ekipy
do wykonania zadania.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania,
3) zapoznać się z wytycznymi wykonania studni kopanej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) na arkuszu papieru wykonać niezbędne zestawienia,
6) podać skład ekipy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru,
– długopis,
– ołówek,
– gumka,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– katalogi kręgów betonowych i żelbetowych,
– katalogi sprzętu i narzędzi,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Wykonaj zabezpieczenie obudowy górnej części studni kopanej zgodnie z dokumentacją

załączoną w instrukcji.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej wymagane przepisami bhp i ppoż.,
4) zgromadzić niezbędne materiały budowlane,
5) dobrać sprzęt, narzędzia, materiały pomocnicze niezbędne do wykonania ćwiczenia,
6) sprawdzić stan techniczny sprzętu i narzędzi,
7) wyznaczyć szerokość i głębokość warstwy ochronnej wokół studni,
8) zabezpieczyć teren wykonywania prac,
9) zdjąć warstwę ziemi wokół studni,
10) sprawdzić głębokość warstwy ochronnej,
11) przygotować tłustą glinę,
12) obłożyć szyb studzienny gliną,
13) ubić glinę,
14) usypać warstwę piasku na glinie,
15) ubić piasek lub zagęścić go wodą,
16) ułożyć kostkę brukową z zachowaniem spadku,
17) sprawdzić zgodność z dokumentacją ćwiczenia,
18) uporządkować stanowisko pracy,
19) zagospodarować odpady i niewykorzystane materiały,
20) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
21) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– przymiar liniowy,
– poziomnica,
– taczka,
– piasek, glina,
– kostka brukowa,
– ubijak,
– łopata, szpadel,
– wiadro,
– barierki ochronne,
– środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Urządzenia lokalnego ujęcia głęboko położonych wód

podziemnych


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź wykaz czynności, materiałów, sprzętu i narzędzi oraz środków ochrony

osobistej dla wykonania studni wierconej sposobem wiercenia ręcznego. Podaj skład ekipy
do wykonania zadania.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania,
3) zapoznać się z wytycznymi wykonania studni wierconej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) na arkuszu papieru wykonać niezbędne zestawienia,
6) podać skład ekipy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru,
– długopis,
– ołówek,
– gumka,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– katalogi orurowania,
– katalogi filtrów studziennych,
– katalogi sprzętu i narzędzi,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Dobierz z katalogów pompę do studni wierconej zgodnie z dokumentacją zamieszczoną

w instrukcji.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją zadania
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji zadania,
4) wybrać z katalogów pompę odpowiednią do studni wierconej,
5) sprawdzić, czy wybrana pompa jest odpowiednia do warunków ćwiczenia,
6) dokonać oceny poprawności ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– katalogi różnych pomp głębinowych, ssących, z opuszczanym tłokiem,
– przybory do pisania,
– arkusze do pisania,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia wraz z dokumentacją zadania,
– literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Instalacje lokalnych ujęć wody


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź wykaz czynności, materiałów, sprzętu i narzędzi oraz środków ochrony

osobistej dla wykonania instalacji wodociągowej dla układu studnia – pompa – zbiornik
górny. Podaj skład ekipy do wykonania zadania.


Wskazówki do realizacji

:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną zadania,
3) zapoznać się z wytycznymi wykonania instalacji wodociągowych,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) na arkuszu papieru wykonać niezbędne zestawienia i wykazy,
6) podać skład ekipy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru,
– długopis,
– ołówek,
– gumka,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– katalogi zbiorników górnych,
– katalogi pomp,
– wytyczne wykonania instalacji wodociągowych,
– wymagania techniczne wykonania i odbioru instalacji wodociągowych w zakresie

lokalnego zaopatrzenia w wodę

– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonaj montaż hydroforu do układu instalacji wodociągowej w budynku

jednorodzinnym, dla którego źródłem wody jest studnia wiercona zgodnie z dokumentacją
załączoną w instrukcji.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej wymagane przepisami bhp i ppoż.,
4) zgromadzić niezbędne materiały instalacyjne,
5) dobrać sprzęt, narzędzia, materiały pomocnicze niezbędne do wykonania ćwiczenia,
6) sprawdzić stan techniczny sprzętu i narzędzi,
7) ustalić miejsce ustawienia hydroforu o pojemności wskazanej w instrukcji zadania,
8) opróżnić instalację jest z wody,
9) rozłączyć przewody instalacji wodociągowej,
10) połączyć przewody instalacji wodociągowej z hydroforem,
11) napełnić instalację wodociągową wodą,
12) sprawdzić zasilanie w energię elektryczną pompy studziennej i hydroforu,
13) uruchomić pompę,
14) sprawdzić szczelność połączeń,
15) sprawdzić parametry pracy hydroforu z założeniami w dokumentacji technicznej

urządzenia,

16) skorygować ewentualne błędy,
17) sprawdzić odpływ wody z instalacji wodociągowej,
18) sprawdzić zgodność z dokumentacją ćwiczenia,
19) uporządkować stanowisko pracy,
20) zagospodarować odpady i niewykorzystane materiały,
21) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
22) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– przymiar liniowy,
– poziomnica,
– hydrofor,
– materiały uszczelniające,
– przewody wodociągowe,
– środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne,
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Instalacja urządzeń lokalnych
ujęć wody”

Test składa się z 20 zadań, z których:

− zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
− zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie 10 lub 11 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie 12;13; lub 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 lub 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu

ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr zadania

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia

ucznia)

Kateg

or

ia

celu

Poziom

wymaga

ń

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać element wyposażenia studni
kopanej

A P

D

2

Określić maksymalną głębokość studni
wierconej przez wiercenie ręczne

B P

D

3

Zastosować przepisy UDT dotyczące
zabezpieczenia hydroforu

C P

D

4

Zastosować wytyczne montażu studni
kopanej

C P

D

5

Określić głębokość obudowy podziemnej
studni wierconej

B P

C

6

Wskazać rodzaj wody podziemnej, którą
można pobierać do celów wodociągowych

A P

C

7

Dobrać średnicę kręgów betonowych dla
studni kopanych

C P

C

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Nr zadania

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia

ucznia)

Kateg

or

ia

celu

Poziom

wymaga

ń

Poprawna

odpowiedź

8

Wyznaczyć strefę ochronną studni
o określonych głębokościach

C P

C

9 Zastosować przepisy wodno-prawne

C P

C

10

Przewidzieć ciśnienie w zbiorniku
hydroforowym przy określonym jego
napełnieniu wodą

D P

D

11 Zdefiniować pojęcie: studnia wiercona

A P

C

12

Określić, od czego zależny jest cykl pracy
pompy w układzie hydroforowym

B P

A

13

Dobrać miejsce lokalizacji wolnostojącego
zbiornika hydroforowego

C P

B

14

Dobrać przyrząd do określenia stopnia
napełnienia zbiornika hydroforowego

C P

D

15

Przewidzieć skutki obecności związków
żelaza w wodzie pobieranej ze studni
wierconej

D PP

A

16

Zastosować zasady związane z
uruchamianiem studni wierconej

C PP

A

17

Zaplanować usytuowanie studni kopanej
na terenie nieruchomości

D PP

A

18

Zastosować wytyczne eksploatacji pomp
głębinowych

C PP

B

19

Określić uwarunkowania kształtu zbiornika
górnego

B PP

D

20

Wskazać kierunek napływu wody do studni
kopanej

A PP

A

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Przebieg testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.

4. Test zawiera 20 pytań dotyczących wykonywania instalacji urządzeń lokalnych ujęć

wody. Pytania w teście są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest

prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

− w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie

zakreślić odpowiedź prawidłową),

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci

pytania: 16 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie

testu

masz

45

min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

– instrukcja,

– zestaw zadań testowych,

– karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

I część
1. Elementem studni kopanej jest:

a) drenaż,
b) filtr siatkowy,
c) rura okładzinowa,
d) wieniec.

2. Maksymalna głębokość studni wierconej budowanej przez wiercenie ręczne wynosi:

a) 20 m,
b) 50 m,
c) 75 m,
d) 100 m.

3. Zgodnie z przepisami UDT zawór bezpieczeństwa w hydroforze powinien być ustawiony

na ciśnienie:
a) niższe od ciśnienia pracy o 10%,
b) równe ciśnieniu pracy,
c) równe 0,1 MPa,
d) wyższe od ciśnienia pracy o 10%.

4. Wokół studni kopanej ułożone zabezpieczenie powinno być ze spadkiem:

a) 1 – 5 % w kierunku do studni,
b) 1 – 5 % w kierunku od studni,
c) 5 – 10 % w kierunku do studni,
d) 5 – 10 % w kierunku od studni.

5. Obudowa podziemna studni wierconej powinna być do głębokości:

a) 0,8 m,
b) 1,0 m,
c) 1,8 m,
d) 2,0 m.

6. Do celów wodociągowych można pobierać wodę podziemną:

a) głębinową,
b) gruntowa,
c) wgłębną,
d) zaskórną.

7. Najmniejsza średnica kręgów betonowych dla studni kopanych wynosi:

a) 0,5 m,
b) 0,6 m,
c) 0,8 m,
d) 1,0 m.

8. Nie trzeba ustanawiać stref ochronnych gdy głębokość studni nie przekracza:

a) 10 m,
b) 20 m,
c) 30 m,
d) 40 m.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9. Pozwolenie wodno – prawne nie jest wymagane, gdy pobór wody ze studni

nie przekracza:
a) 1 m

3

/d,

b) 2 m

3

/d,

c) 5 m

3

/d,

d) 10 m

3

/d.

10. Najwyższe ciśnienie wody w zbiorniku hydroforowym jest wtedy, gdy:

a) cały zbiornik opróżniony jest z wody,
b) cały zbiornik wypełniony jest tylko wodą,
c) poziom wody jest minimalny,
d) poziom wody jest maksymalny.

11. Studnia wiercona jest to szyb studzienny o:

a) dużej średnicy i dużej głębokości,
b) dużej średnicy i małej głębokości,
c) małej średnicy i dużej głębokości,
d) małej średnicy i małej głębokości.

12. Cykl pracy pompy w układzie hydroforowym zależy od:

a) ilości pobieranej wody,
b) rodzaju pompy,
c) rodzaju wyłącznika ciśnieniowego,
d) wysokości zbiornika hydroforowego.

13. Wolnostojący zbiornik hydroforowy powinien być ustawiony w odległości od ściany

minimum:

a) 0,2 m,
b) 0,6 m,
c) 1,0 m,
d) 1,4 m.

14. Wysokość napełnienia zbiornika hydroforowego można określić na podstawie wskazań:

a) manometru,
b) pływaka,
c) wodomierza,
d) wodowskazu.

15. Związki żelaza obecne w wodzie pobranej ze studni wierconej powodują:

a) pogorszenie smaku i zapachu wody,
b) zagniwanie wody,
c) zwiększenie kwasowości wody,
d) zwiększenie twardości wody.

II część
16. Próbne pompowanie w czasie budowy studni wierconej przeprowadza się:

a) na zakończenie wiercenia,
b) po opuszczeniu pierwszej rury okładzinowej,
c) przed opuszczeniem filtru,
d) przed rozpoczęciem wiercenia.

17. Minimalna odległość studni kopanej od granicy nieruchomości powinna wynosić:

a) 5,0 m,
b) 7,5 m,
c) 10,0 m,
d) 15,0 m.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

18. Dla bezpiecznej pracy pompy głębinowej minimalny poziom wody nad pompą powinien

wynosi:

a) 0,5 m,
b) 1,0 m,
c) 1,5 m,
d) 2,0 m.

19. Kształt zbiornika górnego zależy od:

a) ilości magazynowanej wody,
b) rodzaju gruntu,
c) ukształtowania terenu,
d) usytuowania w budynku.

20. Napływanie wody do studni kopanej może być:

a) boczne i denne,
b) boczne i górne,
c) boczne, denne i górne,
d) denne i górne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Instalacja urządzeń lokalnych ujęć wody


Zakreśl poprawną odpowiedź poprzez postawienie znaku X przy prawidłowej
odpowiedzi. Jeżeli pomylisz się – błędną odpowiedź zakreśl kółkiem.


Odpowiedź

Numer

pytania

a b c d

Punktacja

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

TEST 2
Test „próba pracy”

Zadanie: Wykonaj zabezpieczenie obudowy górnej części studni kopanej zgodnie
z dokumentacją załączoną do instrukcji.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną
czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za uzyskanie 13 punktów,

-

dostateczny - za uzyskanie 15 punktów,

-

dobry - za prawidłowe uzyskanie co najmniej 17 punktów,

-

bardzo dobry - za wykonanie wszystkich czynności i uzyskanie co najmniej 19 punktów.


Kryteria oceny
Klucz

punktowania

Obszar

wymagań

Numer

cz

ynno

śc

Sprawdzana czynność Kryterium

wykonania

czynności

Punktacja

0 - 1

1

Uczeń zapoznaje się
z dokumentacją i instrukcją
zadania

Zapoznał się
z dokumentacją
i instrukcją zadania

0 lub 1

Organizacja
stanowiska
pracy

2

Uczeń organizuje
stanowisko pracy

Zorganizował
stanowisko pracy
zgodnie z wymogami
bhp i ergonomii

0 lub 1

3

Uczeń gromadzi niezbędne
materiały budowlane

Dobrał: glinę,
zgromadził piasek,
kostkę brukową

0 lub 1

4

Uczeń dobiera sprzęt
i narzędzia do wykonania
ćwiczenia

Dobrał: taczkę,
przymiar liniowy,
poziomnicę, ubijak,
łopatę, szpadel, wiadro,
barierkę ochronną

0 lub 1

Wykonywanie
zadania
z zachowaniem
przepisów bhp
i wymagań
ergonomii

5

Uczeń sprawdza stan
techniczny narzędzi

Sprawdził stan
techniczny narzędzi

0 lub 1

6

Uczeń zabezpiecza się
w środki ochrony osobistej

Zabezpieczył się
w nakrycie głowy,
rękawice, okulary
ochronne

0 lub 1

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Obszar

wymagań

Numer

cz

ynno

śc

Sprawdzana czynność Kryterium

wykonania

czynności

Punktacja

0 - 1

7

Uczeń wyznacza szerokość
i głębokość warstwy
ochronnej wokół studni

Wyznaczył prawidłową
szerokość i głębokość
warstwy ochronnej
wokół studni

0 lub 1

8

Uczeń zabezpiecza teren
wykonywania prac

Zabezpieczył teren
wykonywania prac

0 lub 1

9

Uczeń zdejmuje warstwę
ziemi wokół studni

Zdjął warstwę ziemi
wokół studni

0 lub 1

10

Uczeń sprawdza głębokość
warstwy ochronnej

Sprawdził głębokość
warstwy ochronnej

0 lub 1

11

Uczeń przygotowuje tłustą
glinę

Przygotował tłustą
glinę

0 lub 1

12

Uczeń obkłada szyb
studzienny gliną

Obłożył szyb
studzienny gliną

0 lub 1

13

Uczeń ubija glinę Ubił glinę wokół szybu

studziennego

0 lub 1

14

Uczeń usypuje warstwę
piasku na glinie

Usypał warstwę piasku
na glinie

0 lub 1

15

Uczeń ubija piasek lub
zagęszcza go wodą

Ubił piasek ubijakiem
lub zagęścił go wodą

0 lub 1

16

Uczeń układa kostkę
brukową z zachowaniem
spadku

Ułożył kostkę brukową
z zachowaniem spadku
i ubił ubijakiem

0 lub 1

17

Uczeń sprawdza zgodność
wykonania ćwiczenia
z dokumentacją zadania

Sprawdził zgodność
wykonania ćwiczenia
z dokumentacją
zadania

0 lub 1

18

Uczeń likwiduje stanowisko
pracy

Zagospodarował
odpady, odłożył na
miejsce narzędzia

0 lub 1

19

Uczeń utrzymuje ład
i porządek w czasie
wykonywania ćwiczenia

Uczeń utrzymywał ład
i porządek w czasie
wykonywania
ćwiczenia

0 lub 1

20

Uczeń prezentuje wykonane
ćwiczenie

Wskazał ewentualne
nieprawidłowości
i zaistniałe trudności
podczas wykonywania
ćwiczenia

0 lub 1

Prezentowanie
i ocena
wykonanego
ćwiczenia

21

Uczeń ocenia wykonane
ćwiczenie

Ocenił jakość swojej
pracy

0 lub 1

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA OBSERWACJI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie zabezpieczenia obudowy górnej części studni
kopanej


Wykonaj zabezpieczenie obudowy górnej części studni kopanej zgodnie z dokumentacją
załączoną w instrukcji.



Obszar
wymagań

Czynności oceniane i kryteria wykonania

Liczba

punktów

Czynność 1. Zapoznawanie się z instrukcją i dokumentacją zadania
Kryterium wykonania: uczeń zapoznał się z instrukcją
i dokumentacją zadania

Czynność 2. Organizowanie stanowiska pracy

Organizacja
stanowiska
pracy

Kryterium wykonania: uczeń zorganizował stanowisko pracy
zgodnie z wymogami bhp i ergonomii

Czynność 3. Gromadzenie materiałów budowlanych
Kryterium wykonania: uczeń dobrał i zgromadził materiały:
glinę, piasek, kostkę brukową

Czynność 4. Dobieranie sprzętu i narzędzi do wykonania zadania
Kryterium wykonania:
uczeń dobrał: taczkę, przymiar liniowy,
poziomnicę, ubijak, łopatę, szpadel, wiadro, barierkę ochronną

Czynność 5. Sprawdzanie stanu technicznego narzędzi
Kryterium wykonania: uczeń sprawdził stan techniczny narzędzi

Czynność 6. Zabezpieczanie się w środki ochrony osobistej
Kryterium wykonania: uczeń zabezpieczył się w środki ochrony
osobistej: nakrycie głowy i rękawice ochronne, okulary ochronne

Czynność 7. Wyznaczanie szerokości i głębokości warstwy
ochronnej wokół studni
Kryterium wykonania: uczeń wyznaczył prawidłową szerokość
i głębokość warstwy ochronnej wokół studni

Czynność 8. Zabezpieczanie terenu wykonywania prac
Kryterium wykonania: uczeń rozstawił barierki ochronne wokół
terenu wykonywania prac

Czynność 9. Zdejmowanie warstwy ziemi wokół studni
Kryterium wykonania:
uczeń zdjął warstwę ziemi wokół studni

Czynność 10. Sprawdzanie głębokości warstwy ochronnej

Wykonywanie
zadania
z
zachowaniem
przepisów bhp
i wymagań
ergonomii

Kryterium wykonania: uczeń sprawdził głębokość warstwy
ochronnej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Czynność 11. Przygotowanie tłustej gliny

Kryterium wykonania: uczeń przygotował tłustą glinę

Czynność 12. Obkładanie szybu studziennego gliną
Kryterium wykonania:
uczeń obłożył szyb studzienny gliną

Czynność 13. Ubijanie gliny
Kryterium wykonania: uczeń ubił glinę wokół szybu
studziennego

Czynność 14. Usypywanie warstwy piasku na glinie
Kryterium wykonania: uczeń usypał warstwę piasku na glinie

Czynność 15. Zagęszczenie piasku
Kryterium wykonania: uczeń ubił ubijakiem piasek lub zagęścił
go wodą

Czynność 16. Układanie kostki brukowej

Kryterium wykonania: uczeń ułożył kostkę brukową
z zachowaniem spadku i utrwalił ją ubijakiem

Czynność 17. Sprawdzanie zgodności wykonania ćwiczenia
z dokumentacją zadania
Kryterium wykonania:
uczeń sprawdził zgodność wykonania
ćwiczenia z dokumentacją zadania

Czynność 18. Likwidacja stanowiska pracy
Kryterium wykonania: uczeń zagospodarował odpady, odłożył
narzędzia na miejsce

Czynność 19. Utrzymywanie ładu i porządku na stanowisku pracy

Wykonywanie
zadania
z
zachowaniem
przepisów bhp
i wymagań
ergonomii

Kryterium wykonania: uczeń utrzymywał ład i porządek na
miejscu pracy

Czynność 20. Prezentacja wykonanego zadania
Kryterium wykonania: uczeń wskazał trudności i ewentualne
nieprawidłowości wykonanego ćwiczenia

Czynność 21. Ocena wykonanego zadania

Prezentowani
e
i ocena
wykonanego
zadania

Kryterium wykonania: uczeń ocenił jakość swojej pracy

Łączna liczba punktów

Uzyskana
liczba
punktów
i ocena

Uzyskana ocena szkolna

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: „próba pracy” oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu „próba pracy”,

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdaj uczniom instrukcje do wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas

przeznaczony na wykonanie zadania.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia.

10. Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania..

11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z dokumentacją zadania.
3. Test „próba pracy” oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość.

4. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
5. Postępuj zgodnie z zasadami bhp i ppoż.
6. Zaplanuj kolejne czynności.
7. Zgromadź niezbędne Ci materiały, sprzęt i narzędzia.
8. Kontroluj prawidłowość wykonywanych czynności z dokumentacją zadania.
9. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
10. Po zakończonym zadaniu uporządkuj stanowisko pracy.
11. Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia.
12. Na rozwiązanie

testu

masz

120

minut.

Powodzenia!



Materiały dla ucznia:

− przymiar liniowy,
− poziomnica,
− taczka,
− piasek,
− glina,
− kostka brukowa,
− ubijak,
− łopata, szpadel,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

− wiadro,
− barierki ochronne,
− środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne,
− instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
− literatura z rozdziału 7.
− instrukcja z dokumentacją zadania,
− zestaw łączników i odcinków rur miedzianych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. LITERATURA

1. Chorąży R.: Urządzenia i instalacje wodociągowe w nowoczesnej zagrodzie, PWRiL,

Warszawa 1983

2. Chudzicki J., Sosnowski S.: Instalacje wodociągowe – projektowanie, wykonanie,

eksploatacja. Wydawnictwo „Seidel – Przywecki”, Warszawa 2005

3. Cieślowski S., Karpiński M., Trzaskowski W.: Technologia Instalacje sanitarne, WSiP,

Warszawa 1996

4. Cieślowski S., Krygier K.: Technologia Instalacje sanitarne część 1,WSiP, Warszawa

1998

5. Heidrich Z.: Wodociągi i Kanalizacja Część 1 Wodociągi, WSiP, Warszawa 1999
6. Heidrich Z. i in.: Instalacje w domkach jednorodzinnych, Arkady, Warszawa 1986
7. Jackson A, Day D.: Własny dom, Wiedza i życie, Warszawa 2002
8. Koczyk H., Antoniewicz B.: Nowoczesne wyposażenie techniczne domu

jednorodzinnego. Instalacje sanitarne i grzewcze, PWRiL, Poznań 2004

9. Praca zbiorowa: Technologia instalacji wodociągowych i gazowych część 1 Instalacje

wodociągowe., Rea, Warszawa1998

10. Praca zbiorowa: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-

montażowych. tom II Instalacje sanitarne i przemysłowe, Arkady, 1988

11. Praca zbiorowa: Wodociągi i kanalizacja – projektowanie, montaż, eksploatacja,

modernizacja, Wydawnictwo Verlag Dashőfer, Warszawa 2005

12. Sawicki W., Wodociągi i kanalizacje, PWRiL, Warszawa 1985
13. Strona internetowa: www.e-instalacje.pl
14. Strona internetowa: www.muratordom.pl




