„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Izabela Rosiak
Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych
741[02].Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Ludwika Karwacka
dr inż. Janina Potiopa
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Danuta Bajor
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej
741[01].Z2.01
„Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu piekarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
13
5.1. Transport i magazynowanie surowców
13
5.1.1. Ćwiczenia
13
5.2. Maszyny i urządzenia magazynowe
20
5.2.1. Ćwiczenia
20
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
23
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w jednostce modułowej Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych,
w szkole kształcącej w zawodzie piekarz.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, jakie są konieczne by uczeń mógł przystąpić do realizacji tej
jednostki modułowej,
−
cele kształcenia, które uczeń opanuje podczas kształcenia w tej jednostce modułowej,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń po każdym z rozdziałów, które pozwolą uczniom osiągnąć
umiejętności praktyczne związane z tą jednostką modułową,
−
przykładowe dwa sprawdziany osiągnięć, które umożliwią sprawdzenie wiadomości
i umiejętności opanowanych przez uczniów podczas realizacji programu jednostki
modułowej,
−
wykaz zalecanej literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać w celu poszerzenia swoich
wiadomości.
Przy realizacji jednostki modułowej mogą Państwo korzystać z zaproponowanych
w poradniku dla ucznia pytań sprawdzających oraz sprawdzianów postępów uczniów.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem: sytuacyjnej, projektów, przypadków, gier dydaktycznych oraz
pokazu z instruktażem i ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
741[02].Z2.02
Użytkowanie maszyn
i urządzeń do wytwarzania
i obróbki półproduktów
piekarskich
741[02].Z2
Techniczna obsługa produkcji
741[02].Z2.01
Użytkowanie maszyn
i urządzeń magazynowych
741[02].Z2.03
Użytkowanie maszyn
i urządzeń do wypieku oraz
konfekcjonowania pieczywa
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
interpretować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
charakteryzować zagrożenia związane z wykonywaniem pracy,
−
określać sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
−
określać zasady i techniki utrzymania higieny produkcji,
−
posługiwać się instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń,
−
posługiwać się Dokumentacją Techniczno-Ruchową maszyn i urządzeń,
−
odczytywać schematy i rysunki techniczne,
−
sporządzać schematy i rysunki techniczne,
−
charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w przetwórstwie spożywczym,
−
charakteryzować instalacje techniczne zakładu spożywczego oraz rozpoznawać
i odczytywać ich oznakowanie,
−
określać zasady korzystania z urządzeń elektrycznych i racjonalnego wykorzystywania
energii elektrycznej,
−
określać zasady obsługi urządzeń chłodniczych,
−
określać zasady posługiwania się sprzętem i aparaturą kontrolno-pomiarową,
−
charakteryzować materiały konstrukcyjne,
−
charakteryzować surowce, dozwolone substancje dodatkowe oraz substancje stosowane
w procesie przetwarzania,
−
korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji piekarskiej,
−
odczytywać oraz sporządzać schematy technologiczne,
−
charakteryzować etapy procesu technologicznego, sporządzać harmonogram produkcji,
−
określać zdolność produkcyjną zakładu,
−
magazynować oraz prowadzić racjonalną gospodarkę surowcami, dozwolonymi substancjami
dodatkowymi oraz substancjami wspomagającymi procesy przetwarzania,
−
określać zasady dokonywania organoleptycznej oceny surowców piekarskich,
−
obliczać namiary surowców na podstawie receptur,
−
przygotowywać surowce do procesu produkcji,
−
sporządzać dokumentację produkcyjną,
−
określać zagrożenia związane z produkcją piekarską,
−
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować magazyny zakładów piekarskich,
−
scharakteryzować środki transportu wewnętrznego i zewnętrznego stosowane
w zakładach piekarskich,
−
dobrać środki transportu w zależności od potrzeb produkcyjnych,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas obsługi środków transportu,
−
scharakteryzować i porównać systemy przyjmowania mąki,
−
dokonać charakterystyki pneumatycznego transportu mąki,
−
zestawić ciąg pneumatycznego transportu mąki,
−
odczytać wskazania przyrządów kontrolno-pomiarowych stosowanych w magazynach,
−
scharakteryzować wyposażenie magazynu podłogowego,
−
określić zasady budowy silosów,
−
określić sposoby zapobiegania zwisom mąki w silosach,
−
scharakteryzować oraz porównać konstrukcje przesiewaczy,
−
obsłużyć maszyny i urządzenia magazynowe,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas obsługi maszyn i urządzeń magazynowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Piekarz 741[02]
Moduł:
Techniczna obsługa produkcji 741[02].Z2
Jednostka modułowa:
Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych
741[02].Z2.01
Temat: Zapobieganie powstawaniu zwisów mąki w silosach.
Cel ogólny: określanie sposobów zapobiegania zawieszania się mąki na ściankach
wewnętrznych silosu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
wyjaśnić zjawisko powstawania zwisów mąki w silosie,
–
określić przyczyny i skutki powstawania zwisów mąki w silosie,
–
wymienić podstawowe metody zapobiegania powstawania zwisów mąki w silosie,
–
objaśnić metody zapobiegające zawieszaniu się mąki na ściankach wewnętrznych silosu.
W czasie zajęć będą kształtowane umiejętności ponadzawodowe:
−
myślenia analitycznego,
−
podejmowania decyzji,
−
rozwiązywania problemów,
−
współdziałania w grupie.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przypadków.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa jednolita.
Czas: 45 minut
Środki dydaktyczne:
−
opis przypadku w formie pisemnej,
−
schematy budowy silosów do magazynowania mąki,
−
model silosu,
−
arkusze papieru,
−
materiały piśmienne.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne (podział na grupy).
2. Opis przypadku.
„Jednym ze sposobów składowania mąki w piekarni jest jej magazynowanie luzem
w silosie. Mąkę doprowadza się do silosu z góry, przewodem rurowym przy pomocy
sprężonego powietrza. Nadmiar powietrza odprowadzany jest przez filtr zamontowany
w górnej części silosu. Mąka opada pod wpływem siły grawitacji na spód zbiornika.
Właściwe napełnienie zbiornika zapewniają wskaźniki poziomu mąki. Silos wyposaża się
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
w urządzenie wytrącające prędkość mąki na wlocie do silosu oraz tzw. wybieraki
ułatwiające opróżnienie mąki. Rozwiązanie konstrukcyjne zbiornika i jego wykonanie
wymaga przestrzegania wielu zasad uwzględniających zjawiska zachodzące w czasie
magazynowania mąki, przede wszystkim jej skłonności do tworzenia zwisów. Zwisy mogą
mieć charakter sklepień między ściankami. Powstają wskutek przylegania mąki do ścian
silosów, a w razie błędnego ukształtowania silosu (leja spustowego) lub innych zakłóceń
w wybieraniu mąki tworzą po bokach komory zastoiny w postaci słupów mąki. Samoistne,
gwałtowne opadanie mąki może być niebezpieczne zarówno dla samej konstrukcji silosu,
jak i dla pracowników.”
3. Postawienie problemu.
W jaki sposób można zapobiec powstawaniu zwisów mąki w silosach?
4. Praca w grupach. Uczniowie:
−
analizują zjawisko,
−
proponują rozwiązania,
−
wybierają optymalne rozwiązanie i je uzasadniają.
5. Prezentacja rozwiązań.
6. Podsumowanie lekcji.
7. Ocena pracy.
Zakończenie zajęć
Praca domowa:
Na podstawie dostępnej literatury wyszukać i opisać te sposoby zapobiegania
powstawaniu zwisów mąki w silosach, które nie zostały podane jako rozwiązania w trakcie
lekcji.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Sprawdzian ustny lub pisemny (uczeń powinien udzielić odpowiedzi na pytania):
1. Na czym polega zjawisko powstawania zwisów mąki w silosie i jakie są jego skutki?
2. Jakie są przyczyny powstawania zwisów mąki w silosie?
3. Scharakteryzuj dwa dowolne sposoby zapobiegania powstawania zwisów mąki
w silosie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Piekarz 741[02]
Moduł:
Techniczna obsługa produkcji 741[02].Z2
Jednostka modułowa:
Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych
741[02].Z2.01
Temat: Ciąg transportu pneumatycznego mąki.
Cel ogólny: projektowanie ciągu pneumatycznego transportu mąki.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
wymienić elementy ciągu transportu pneumatycznego,
–
określić budowę i zasadę działania poszczególnych elementów ciągu transportu
pneumatycznego,
–
określić rolę elementy ciągu transportu pneumatycznego,
–
zestawić ciąg pneumatycznego transportu mąki.
W czasie zajęć będą kształtowane umiejętności ponadzawodowe:
−
pracy zespołowej,
−
korzystania z różnorodnych źródeł informacji,
−
zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce,
−
sporządzania sprawozdania,
−
prezentowania wyników opracowań przy zastosowaniu różnych środków.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektów.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa jednolita /lub zróżnicowana/.
Czas: 45 minut /4 x 45 minut – realizacja projektów, konsultacje oraz prezentacja projektów/
Środki dydaktyczne:
−
film dydaktyczny „Transport pneumatyczny mąki”,
−
modele i schematy: mąkowozów, silosów, sprężarki Roots’a, dozatora, zaworu
kierunkowego, przenośników ślimakowego, zgarniakowego, wagi dozującej,
−
plansza /makieta/ tablicy sterowniczej,
−
dokumentacje techniczno-ruchowe,
−
podręczniki, literatura tematyczna,
−
sprawozdania i pomoce wykonane przez uczniów.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne
2. Wprowadzenie do tematu:
−
wyjaśnienie celów i zasad pracy metodą projektów,
−
omówienie kryteriów oceniania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
3. Faza wstępna metody projektów:
−
wprowadzenie do projektu, zapoznanie z literaturą fachową z danej dziedziny,
−
zaproponowanie tematów projektu,
−
dobór zespołów 3-4 osobowych,
−
wybór i sprecyzowanie tematów projektu i ustalenie zakresu ich realizacji,
−
podpisanie kontraktu (zaplanowanie terminarza wykonania projektów).
4. Podsumowanie
Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
test wyboru z zakresu transportu pneumatycznego.
Załączniki:
Załącznik 1
METODA PROJEKTÓW
Metoda projektów umożliwia nabywanie umiejętności rozwiązywania różnych zadań lub
problemów. Rozwija postawy twórcze.
Metoda ta polega na wykonaniu przez uczniów zadań obejmujących pewną większą partię
materiału przez samodzielne sformułowanie tematu i samodzielne poszukiwanie rozwiązania
pod dyskretną opieką nauczyciela.
Wynikiem pracy uczniów jest:
−
pisemne sprawozdanie – w którym zawarty jest opis rozwiązania postawionego problemu
i informacje porządkowe,
−
część praktyczna wykonana przez uczniów w celu lepszego przedstawienia omawianego
zagadnienia.
Załącznik 2
FAZY PRACY METODĄ PROJEKTÓW
Faza 1
⇒
Wyjaśnienie istoty metody projektów
⇒
Wybór odpowiedniej partii materiału
Faza 2
⇒
Wprowadzenie do tematu z sugestią problemów (zadań) do rozwiązania
⇒
Sformułowanie tematów poszczególnych projektów i ustalenie zakresu ich
realizacji
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Faza 3
⇒
Realizacja projektów
⇒
Konsultacje, w wyniku, których dokonuje się weryfikacji sposobów
wykonania oraz treści projektów
Faza 4
⇒
Prezentacja projektów
⇒
Ocena projektów
Załącznik 3
KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ:
W ocenianiu należy uwzględnić umiejętności ukształtowane zgodnie z założonym celem
projektu.
Szczególnie ważne są takie kryteria jak:
–
poprawność formułowania zagadnienia,
–
prawidłowość toku rozumowania,
–
samodzielność i zaangażowanie,
–
oryginalność i trafność rozwiązań,
–
korzystanie z różnych źródeł informacji,
Ocenie podlegają przedstawiona dokumentacja – sprawozdanie z wykonania projektu,
oraz sama prezentacja.
Należy zwrócić również uwagę na estetykę części pisemnej (sprawozdania) jak
i materiałów wspomagających prezentację (np. plansze, foliogramy).
Załącznik 4
KONTRAKT NA WYKONANIE PROJEKTU
W dniu .................................................. (dzień, miesiąc, rok)
zawarto kontrakt pomiędzy ...............................................................................
(nauczycielem)
i uczniami klasy : ....................
1. ..............................................................................
2. ..............................................................................
3. ..............................................................................
4. ..............................................................................
na wykonanie projektu, na temat:
..............................................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Szczegółowe zadania projektu:
–
wybierz jedną z zasad lub metod wymiarowania,
–
uzasadnij cel stosowania tej zasady /metody/,
–
wyjaśnij ogólne założenia tej zasady /metody/ na wybranych przykładach,
–
oceń wpływ danej zasady /metody/ na całość procesu wymiarowania.
Na mocy niniejszego KONTRAKTU:
1. Uczniowie zobowiązują się do wykonania projektu.
Złożenia pisemnego sprawozdania w dniu .....................................
i zaprezentowania projektu w dniu ................................................
2. Nauczyciel zobowiązuje się do:
opieki merytorycznej nad uczniami i ustala następujące terminy konsultacji:
......................................................
oraz oceny projektu wg ustalonych kryteriów.
Niewykonanie projektu w ustalonym terminie spowoduje wystawienie uczniom cząstkowej
oceny niedostatecznej.
Podpisy akceptujące treść kontraktu:
......................................................... ....................................................
(podpisy uczniów) (podpis nauczyciela)
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5. ĆWICZENIA
5.1. Transport i magazynowanie surowców
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozwiąż krzyżówkę.
1. Wózki, których nie wolno ciągnąć za sobą, lecz należy pchać przed sobą.
2. Układa się na nich worki z mąką.
3. Urząd Dozoru ................, któremu podlegają wózki jezdne.
4. Jeden z ześlizgów.
5. Podnośnik używany do transportu worków z mąką.
6. Układ ......... umożliwiający podnoszenie i opuszczanie platformy wózka widłowego.
7. Instalacja niezbędna w magazynie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel
powinien
zaplanować,
czy
uczniowie
pracują
samodzielnie,
czy
w grupach, by móc przygotować odpowiednią ilość diagramów krzyżówki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z warunkami magazynowania mąki w workach,
2) przeanalizować budowę, działanie i obsługę środków transportu wewnętrznego służących
do transportu worków z mąką,
3) rozwiązać krzyżówkę,
4) odczytać hasło,
5) zapisać i zaprezentować rozwiązanie krzyżówki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
wykład informacyjny,
−
ćwiczenia.
7
6
5
4
3
2
1
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Środki dydaktyczne:
−
film dydaktyczny nt. „Dostawa i magazynowanie mąki w opakowaniu”,
−
schematy środków transportu wewnętrznego służących do transportu worków z mąką,
−
diagram krzyżówki,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Zidentyfikuj rodzaj podnośnika pokazanego na rysunku. Omów jego zastosowanie,
budowę, działanie i zasady prawidłowej eksploatacji.
Rysunek do ćwiczenia 2. Podnośnik .................... [7, s. 131]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić rodzaj podnośnika, który umożliwia transport mąki w workach,
2) zapoznać się z budową i działaniem podnośnika,
3) określić zasady prawidłowej eksploatacji zgodne z bhp,
4) zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
−
pokaz z instruktażem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
−
schemat budowy silosu na mąkę,
−
model silosu na mąkę,
−
foliogramy/plansze ukazujące powstawanie zwisów mąki w silosie,
−
zeszyt, przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Na schemacie przedstawiającym ciąg transportu pneumatycznego wskaż:
a) najkrótszą drogę przebiegu mąki z cysterny samochodowej do dzieży w ciastowni,
b) miejsca występowania zaworów kierunkowych (rozdzielaczy).
W oparciu o schemat budowy rozdzielacza dwudrożnego, wyjaśnij zasadę działania
zaworów kierunkowych.
Rysunek do ćwiczenia 3. Zawór kierunkowy [7, s. 18]
1 – otwór przelotowy, 2 – zamknięty otwór wylotu, 3 – głowica, 4 – tarcza przesłonowa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową, działaniem i obsługą ciągu transportu pneumatycznego,
2) przeanalizować schemat ciągu transportu pneumatycznego,
3) wskazać najkrótszą drogę przebiegu mąki z cysterny samochodowej do dzieży
w ciastowni,
4) wskazać miejsca występowania zaworów kierunkowych (rozdzielaczy),
5) przeanalizować schemat budowy zaworu dwudrożnego,
6) omówić działanie zaworu dwudrożnego,
7) w oparciu o działanie rozdzielacza dwudrożnego, wyjaśnij zasadę działania zaworów
kierunkowych.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
wykład informacyjny,
–
pokaz z instruktażem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Środki dydaktyczne:
−
film dydaktyczny nt. „Transport pneumatyczny mąki”,
−
schemat ciągu transportu pneumatycznego,
−
schemat budowy zaworu dwudrożnego (dwukierunkowego),
−
model zaworu dwudrożnego,
Ćwiczenie 4
Narysuj schemat budowy silosu magazynowego na mąkę. Wyjaśnij działanie
poszczególnych elementów budowy silosu. Oceń wpływ konstrukcji wybieraka ślimakowego
na prawidłową pracę silosu.
Rysunek do ćwiczenia 4. Schemat wybierania mąki ze zbiornika przy użyciu wybieraka ślimakowego [1, s.
131]
a) o zmiennym skoku i zmiennej średnicy zwojów, b) o stałym skoku i stałej średnicy zwojów
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel
powinien
zaplanować,
czy
uczniowie
pracują
samodzielnie,
czy
w grupach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową silosu, jego poszczególnymi elementami,
2) narysować uproszczony schemat budowy silosu zaznaczając jego poszczególne elementy
budowy,
3) określić działanie poszczególnych elementów budowy silosu,
4) przeanalizować budowę i działanie wybieraka ślimakowego,
5) dokonać analizy pracy wybieraka w zależności od różnic związanych z jego konstrukcją,
6) zapisać i zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
–
pogadanka,
–
ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Środki dydaktyczne:
−
schemat budowy silosu na mąkę,
−
model silosu na mąkę,
−
schemat przenośnika ślimakowego,
−
plansze/foliogramy przedstawiające konstrukcję i pracę wybieraka ślimakowego,
−
zeszyt, przybory do rysowania i pisania.
Ćwiczenie 5
Zidentyfikuj elementy ciągu mącznego przedstawionego na schemacie.
Rysunek do ćwiczenia 5. Schemat ciągu mącznego w małym zakładzie piekarskim. [7, s. 132]
..... – przesiewacz,
..... – waga pomostowa zegarowa,
..... – silnik elektryczny,
..... – wsporniki wspierające silosy,
..... – rękaw, przez który zsypuje się mąkę,
..... – przenośnik ślimakowy (poziomy),
..... – podnośnik czerpakowy,
..... – bateria silosów mącznych,
..... – przenośnik ślimakowy,
..... – wzierniki umożliwiające kontrolę stopnia napełnienia silosów,
..... – boczny spust,
..... – przenośnik ślimakowy,
..... – kład ważąco-dozujący,
..... – dźwignia otwierająca zbiornik wagi,
..... – dzieża.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z działaniem ciągu mącznego,
2) przeanalizować schemat ciągu mącznego,
3) opisać jego zasadę działania,
4) dopasować nazwy poszczególnych elementów ciągu transportu pneumatycznego do cyfr
oznaczonych na schemacie (od 1 do 15), dopisując odpowiednie cyfry przy danym
elemencie,
5) wskazać różnice między ciągiem transportu pneumatycznego, a ciągiem mącznym często
stosowanym w małej piekarni (przedstawionym na schemacie),
6) zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
instruktaż z objaśnieniem,
–
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
schemat ciągu mącznego,
−
schemat ciągu transportu pneumatycznego,
−
zeszyt, przybory do pisania.
Ćwiczenie 6
Porównaj i oceń zalety i wady dostawy i magazynowania mąki w opakowaniu
i luzem.
Tabela do ćwiczenia 6. Magazynowanie mąki [opracowanie własne]
cechy
sposób dostawy
zalety
wady
mąka w opakowaniu
(workach)
.....................
.....................
mąka luzem
.....................
......................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel
powinien
zaplanować,
czy
uczniowie
pracują
samodzielnie,
czy
w grupach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem dostawy i magazynowania mąki w workach i luzem,
2) porównać dostawę i magazynowanie mąki w workach i luzem,
3) wskazać zalety i wady poszczególnych rodzajów dostawy i magazynowania mąki,
4) wypełnić tabelkę,
5) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
wykład informacyjny,
–
instruktaż wstępny,
–
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
filmy dydaktyczne nt. „Dostawa i magazynowanie mąki w opakowaniu”, „Transport
pneumatyczny mąki”,
−
foliogramy/plansze przedstawiające sposób magazynowania mąki w opakowaniu oraz
silosach,
−
zeszyt, przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.2. Maszyny i urządzenia magazynowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaproponuj wyposażenie magazynu podłogowego w rzemieślniczym zakładzie
piekarskim.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przyjąć założenia, jakie musi spełniać magazyn,
2) zapoznać się z rodzajami oraz przeznaczeniem maszyn i urządzeń magazynowych,
3) dobrać odpowiednie wyposażenie magazynowe,
4) uzasadnić swój wybór,
5) zapisać i zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
–
pogadanka,
–
ćwiczenia,
–
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
−
katalogi maszyn i urządzeń magazynowych,
−
zeszyt, przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Dokonaj charakterystyki przesiewaczy.
−
małe gabaryty,
−
łatwa obsługa,
−
konieczność opróżniania sita z zanieczyszczeń,
−
praca ciągła,
−
praca okresowa,
−
oddzielanie zanieczyszczeń i usuwanie ich oddzielnym wylotem,
−
obudowa zaopatrzona w kółka,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Tabela do ćwiczenia 2. Charakterystyka przesiewaczy [opracowanie własne]
Przesiewacz odśrodkowy
Przesiewacz bębnowy
−
.....................
−
..........
−
..
−
....................
−
......
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową i działaniem przesiewaczy: odśrodkowego i bębnowego,
2) znać sposób obsługi poszczególnych przesiewaczy,
3) przeanalizować podane opisy dotyczące przesiewaczy,
4) dopasować opisy do danych typów przesiewaczy (uzupełniając tabelkę),
5) wpisać do tabelki inne cechy przesiewaczy (nie wymienione w opisie),
6) wskazać różnice między przesiewaczami,
7) zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
film dydaktyczny dotyczący przesiewaczy,
−
foliogramy/plansze przedstawiające schematy budowy przesiewacza odśrodkowego
i bębnowego,
−
modele przesiewaczy,
−
dokumentacje techniczne przesiewaczy,
−
zeszyt, przybory do pisania.
Ćwiczenie
3
Dobierz odpowiednią wagę do zważenia:
a) surowców w magazynie np. worki z mąką, cukrem,
b) surowców w niewielkich ilościach,
c) przy sprawdzaniu ciężaru kęsów ciasta,
d) większej ilości surowców i półproduktów w toku produkcji (np. dzieży z ciastem).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową, działaniem i przeznaczeniem wag,
2) zaproponować
wagę,
przy
pomocy
której
można dokonać pomiaru masy
w poszczególnych przypadkach,
3) odpowiedz uzasadnić,
4) zapisać i zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
film dydaktyczny dotyczący wag,
−
foliogramy/plansze przedstawiające schematy budowy wag,
−
dokumentacje techniczne wag,
−
zeszyt, przybory do pisania.
Ćwiczenie
4
Odczytaj wartość wilgotności powietrza posługując się psychrometrem aspiracyjnym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową i działaniem psychrometru aspiracyjnego,
2) odczytać wskazania temperatury na termometrze suchym i mokrym,
3) nanieść odpowiednie wartości temperatur na nomogram,
4) wyznaczyć na nomogramie wartość wilgotności względnej,
5) zapisać i zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
wykład informacyjny,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
psychrometr aspiracyjny,
−
instrukcja postępowania przy odczycie wartości wilgotności za pomocą psychrometru
aspiracyjnego,
−
nomogram,
−
zeszyt, przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Użytkowanie maszyn
i urządzeń magazynowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–9, 11–14, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 10, 15, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. c, 4. d, 5. b, 6. b, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. a,
12. d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. d, 17. a, 18. a, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Wskazać optymalne wartości
temperatury i ciśnienia panujące
w magazynie
A
P
c
2.
Dobrać przenośnik stosowany do
przemieszczania mąki w opakowaniu, w
piekarni
C
P
b
3. Wskazać nośność wózka dwukołowego
A
P
c
4.
Określić wymagania stawiane
operatorom wózka widłowego
jezdnego
B
P
d
5.
Zastosować zasady bezpieczeństwa
związane z eksploatacją wózków
C
P
b
6. Określić przeznaczenie mąkowozu
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
7.
Wskazać główne elementy budowy
silosu
A
P
b
8.
Określić cel stosowania filtru
w silosie
A
P
c
9.
Wskazać sposoby eliminowania
powstawania zwisów mąki w silosie
B
P
d
10.
Wyjaśnić działanie ciągu transportu
pneumatycznego
C
PP
c
11.
Oceniać działanie transportu
pneumatycznego
C
P
a
12.
Wyjaśnić zasadę działania przesiewacza
bębnowego
B
P
d
13.
Oceniać działanie przesiewacza
odśrodkowego
C
P
c
14. Wyjaśnić znaczenie znaku CЄ.
B
P
b
15.
Ustalić masę odważnika potrzebną do
odważenia danej masy na wadze
dziesiętnej
C
PP
d
16. Wskazać zasadę prawidłowego ważenia
B
P
d
17. Zdefiniować pojęcie netto.
A
P
a
18.
Dobrać urządzenie do wartości
wskazania
C
PP
a
19.
Wyjaśnić zasadę działania termometru
rozszerzalnościowego cieczowego
C
PP
b
20.
Rozpoznać urządzenie kontrolno-
-pomiarowe na podstawie głównego
elementu jego budowy
A
P
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej dwutygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań).
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
10. Przeprowadź analizę ilościową i jakościową zadań (m.in. wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności).
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych uczniów.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wyboru czterokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Test składa się z pytań o różnym stopniu trudności: pytania 10, 15, 18, 19 są z poziomu
ponadpodstawowego, pozostałe z poziomu podstawowego.
6. Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi. Prawidłową odpowiedź zakreśl
„X”.
7. W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź
zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź.
8. Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Porozumiewanie się z innymi uczniami lub korzystanie ze „środków pomocy” wiąże się
z otrzymaniem oceny niedostatecznej.
11. Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela.
12. Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Optymalne warunki w pomieszczeniach magazynowych to
a) temperatura 0 – 10˚C, wilgotność do 75%.
b) temperatura 10 – 15˚C, wilgotność do 45%.
c) temperatura 15 – 18˚C, wilgotność do 75%.
d) temperatura 18 – 23˚C, wilgotność do 65%.
2. Do przemieszczania worków z mąką w kierunku poziomym, w piekarni można
zastosować przenośnik
a) zgarniakowy.
b) taśmowy.
c) szczebelkowy.
d) ślimakowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
3. Nośność wózka dwukołowego wynosi
a) 20kg.
b) 45kg.
c) 75kg.
d) 90kg.
4. Wózki widłowe jezdne może obsługiwać osoba, która
a) przeczytała DTR dla wózka.
b) zna budowę i działanie wózka.
c) ma ukończone 17 lat.
d) ma uprawnienia operatora obsługi wózka.
5. Przedmioty przewożone na wózkach
a) mogą wystawać za obrzeże wózka w granicach 30cm.
b) nie mogą przysłaniać widoczności pracownika obsługującego wózek.
c) muszą być przewożone pojedynczo.
d) należy zawsze przypinać je specjalnymi linkami.
6. Mąkowóz służy do
a) magazynowania mąki.
b) transportu mąki.
c) ogrzewania mąki.
d) oczyszczania mąki.
7. W skład silosu wchodzą
a) mąkowóz, zawór wielodrożny, filtr.
b) wybierak, filtr, wskaźnik poziomu mąki.
c) cyklon, filtr, przesiewacz.
d) przesiewacz, przewody rurowe, wybierak.
8. Filtr w silosie umożliwia oddzielenie mąki od
a) zanieczyszczeń mechanicznych.
b) zanieczyszczeń ferromagnetycznych.
c) sprężonego powietrza.
d)
wilgotnego powietrza
.
9. Zwisy mąki w silosie można eliminować przez
a) stosowanie urządzenia przyśpieszającego prędkość mąki na wlocie do silosu.
b) magazynowanie mąki o wilgotności powyżej 16%.
c) wytwarzanie specjalnych chropowatych powierzchni na wewnętrznych ściankach
silosu.
d) areację denną.
10. Do zbiornika wagi dozującej mąka pobierana jest z
a) dozatora.
b) zaworu wielodrożnego.
c) silosu.
d) worka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
11. Wadą transportu pneumatycznego jest
a) koszt instalacji ciągu pneumatycznego.
b) zmniejszenie powierzchni magazynowej.
c) połączenie ciągu mąki z młyna do piekarni.
d) cotygodniowe czyszczenie instalacji ciągu pneumatycznego.
12. W przesiewaczu bębnowym zanieczyszczenia oddzielone od mąki
a) pozostają na sicie
b) gromadzone są w specjalnym zbiorniku.
c) transportowane są przenośnikiem zgarniakowym do wylotu.
d) usuwanie są oddzielnym wylotem.
13. Zaletą przesiewacza odśrodkowego jest
a) wmontowana magneśnicą.
b) małe pylenie mąki.
c) korpus na kółkach.
d) ręczne oczyszczanie sita z zanieczyszczeń.
14. Znak CЄ na produkcie oznacza
a) legalizację.
b) świadectwo zgodności.
c) bezpieczeństwo ekologiczne.
d) zdatność do utylizacji.
15. Do odważania mąki o masie 20kg na wadze dziesiętnej należy użyć odważnika
a) 0.2 kg.
b) 20 kg.
c) 10 kg.
d) 2 kg.
16. Waga nie powinna być
a) zalegalizowana.
b) wytarowana.
c) wypoziomowana.
d) brudna.
17. Netto oznacza masę
a) towaru bez opakowania.
b) towaru z opakowaniem.
c) opakowania.
d) maszyny.
18. Urządzenie kontrolno-pomiarowe w magazynie wskazujące wartość 80% to
a) higrometr.
b) termometr.
c) czasomierz.
d) przepływomierz.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
19. W termometrze rozszerzalnościowym wraz ze wzrostem temperatury
a) zmienia się kolor cieczy.
b) zwiększa się objętość cieczy.
c) zmniejsza się objętość cieczy.
d) zwiększa się ilość odparowanej cieczy.
20. Dwa termometry (mokry i suchy) wchodzą w skład
a) higrometru.
b) termohigrometru.
c) psychrometru.
d) wagi elektronicznej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY
Test praktyczny typu próba pracy, dwustopniowy do jednostki modułowej
„Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych”
Zadanie praktyczne
Odważ 0,15kg mąki, używając wagi elektronicznej.
Plan testu
Nr
czynności
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
1
Zaplanować kolejność wykonywanych czynności do
wykonywanego zadania
C
P
2
Dobrać niezbędne surowce i materiały pomocnicze
zgodnie z warunkami zadania
C
P
3
Dobrać wyposażenie (urządzenie) zgodnie
z warunkami zadania
C
P
4
Zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami
bhp
C
PP
5
Sprawdzić stan techniczny urządzenia zgodnie
z dokumentacją techniczną
C
PP
6
Dobrać środki ochrony indywidualnej zgodnie
z zasadami bhp
C
P
7
Ustawić wagę na odpowiednim miejscu zgodnie
z instrukcją obsługi
C
P
8
Wypoziomować wagę zgodnie z instrukcją obsługi
C
P
9
Podłączyć wagę do instalacji elektrycznej zgodnie
z instrukcją obsługi
C
P
10
Włączyć wagę zgodnie z instrukcją obsługi
C
PP
11
Ustawić na szalce wagi pojemnik zgodnie z instrukcją
obsługi
C
P
12
Wytarować wagę zgodnie z instrukcją obsługi
C
P
13
Wsypać mąkę do wytarowanego pojemnika zgodnie
z instrukcją obsługi
C
P
14
Odczytać wskazanie wagi zgodnie z instrukcją obsługi
C
P
15
Zdjąć z wagi pojemnik z surowcem zgodnie
z instrukcją obsługi
C
P
16
Wyłączyć wagę zgodnie z instrukcją obsługi
B
P
17
Odłączyć wagę od zasilania zgodnie z instrukcją
obsługi
C
P
18
Utrzymać ład i porządek
C
P
19
Zaprezentować i ocenić wykonane zadanie
C
P
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną
czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
Za uzyskanie: 13 punktów – dopuszczający
15 punktów – dostateczny
17 punktów – dobry
19 punktów – bardzo dobry
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu praktycznego z wyprzedzeniem, co
najmniej jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania.
4. Omów z uczniami sposób wykonania ćwiczeń.
5. Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy.
Karta obserwacji ucznia
Obszar
wymagań
Sprawdzana czynność
Kryterium wykonania
Punktacja
(0 lub 1)
1. Zaplanowanie kolejności
wykonywanych czynności
Zapisał według kolejności
następujące czynności: ustawienie
wagi, wypoziomowanie wagi,
podłączenie wagi do instalacji
elektrycznej,
włączenie wagi,
ustawienie pojemnika,
wytarowanie wagi,
wsypanie surowca do
wytarowanego pojemnika,
odczytanie wskazania wagi,
zdjęcie z wagi pojemnika
z surowcem,
wyłączenie wagi,
odłączenie wagi od zasilania,
oczyszczenie wagi
2. Zaplanowanie niezbędnych
surowców
Zapisał: mąka
Planowanie
3. Zaplanowanie
wyposażenia
Zapisał: waga elektroniczna,
pojemnik na odważany surowiec
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
4. Organizowanie stanowiska
pracy
Zgromadził potrzebny sprzęt
i surowce do wykonania zadania
5. Sprawdzenie stanu
technicznego urządzenia
Sprawdził sprawność wagi
Organizowanie
stanowiska
pracy
6. Dobranie środków
ochrony indywidualnej
Do wykonywania zadania ubrał
się w fartuch ochronny, czepek
zasłaniający włosy oraz buty
ochronne
7. Ustawienie wagi na
odpowiednim miejscu
Ustawił wagę na równym
i stabilnym podłożu
8. Wypoziomowanie wagi
Wypoziomował wagę wg
poziomniczki zamontowanej
z tyłu w korpusie wagi lub pod
szalką wagi, pokręcając nóżkami
wagi tak, aby pęcherzyk
powietrza umieszczony
w poziomnicy znalazł się w jej
centralnym położeniu
9. Podłączenie wagi do
instalacji elektrycznej
Podłączył przewód zasilający
wagę do gniazda instalacji
elektrycznej
10. Włączenie wagi
Włączył wagę, przez naciśnięcie
przycisku ON/OFF
11. Ustawienie pojemnika
Ustawił na szalce wagi pojemnik,
w którym będzie odważał mąkę
12. Wytarowanie wagi
Wytarował wagę, naciskając
przycisk TARE
13. Wsypanie surowca do
wytarowanego pojemnika
Wsypał mąkę do wytarowanego
pojemnika
14. Odczytanie wskazania
wagi
Odczytał wskazanie wagi
15. Zdjęcie z wagi pojemnika
z surowcem
Zdjął z wagi opakowanie
z mąką
16. Wyłączenie wagi
Wyłączenie wagi, przez
naciśnięcie przycisku ON/OFF
17. Odłączenie wagi od
zasilania
Odłączył i zabezpieczył przewód
zasilający
Wykonanie
zadania
18. Oczyszczenie wagi
Oczyścił wagę (z ewentualnie
rozsypanej) mąki i umieścił ją
w pojemniku na odpady
Prezentowanie
i ocena
wykonanego
zadania
19. Prezentowanie i ocena
wykonanego zadania
Ocenił wykonywane czynności
i wskazał ewentualne
nieprawidłowości
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Materiały dla ucznia:
−
zadanie praktyczne do wykonania,
−
instrukcja obsługi wagi,
−
plan działania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy.
3. W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela.
4. Na wykonanie zadania masz 30 minut.
5. Pracuj samodzielnie.
6. Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje:
−
kolejność wykonywanych czynności,
−
wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych,
−
niezbędne wyposażenie (urządzenie).
6. Zorganizuj stanowisko pracy.
7. Sprawdź stan techniczny urządzenia.
8. Dobierz środki ochrony indywidualnej.
9. Wykonaj czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
przeciwpożarowej.
10. Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy.
11. Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania.
Zadanie praktyczne dla ucznia
Odważ 0,15kg mąki, używając wagi elektronicznej.
W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany.
Będą oceniane następujące czynności:
−
przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii,
−
sprawdzenie sprawności sprzętu,
−
wykonanie zadania zgodnie z zasadami bhp - odważenie surowca,
−
utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy,
−
zaprezentowanie wykonanego rozczynu żytniego nauczycielowi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Plan działania
1. Kolejność wykonywanych czynności:
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
2. Wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
3. Wykaz niezbędnego wyposażenia:
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1998
2. Bożenko L.: Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1996
3. Dąbrowski A.: Podstawy techniki w przemyśle spożywczym. WSiP, Warszawa 1999
4. Giergielewicz S.: Wyposażenie techniczne w przemyśle ciastkarskim. WSiP,
Warszawa 1998
5. Poradnik Piekarza. Organizacja pracy piekarni, podstawy technologii, normy, porady
i przepisy prawne. Handlowo-Usługowa Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Warszawa
1996
6. Reński A.: Aparatura i urządzenia techniczne w piekarstwie. WSiP, Warszawa 1987
7. Reński A.: Piekarstwo. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1995
Literatura metodyczna
Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP. Warszawa 2002
Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Radom 1995, Wydawnictwo
Instytutu Technologii Eksploatacji