KONSPEKT ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH W KLASIE II


KONSPEKT ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH W KLASIE II

DATA: 4 XI 2005

KLASA: II

PROWADZĄCY:

TEMAT: Rozwiązywanie zadań tekstowych za pomocą równań. Dopełnianie do pełnych dziesiątek.

TREŚCI PROGRAMOWE:- dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 pełnymi dziesiątkami oraz liczby jednocyfrowej do dwucyfrowej,

CELE ZAJĘĆ: - utrwalanie dodawania i odejmowania w zakresie 100 pełnymi dziesiątkami i liczby jednocyfrowej do dwucyfrowej,

- kształtowanie umiejętności poprawnego rozwiązywania w myśli równań jednodziałaniowych z symbolami literowymi

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Utrwalanie dodawania i odejmowania w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego oraz liczenie pełnymi dziesiątkami

N: Oblicz działania.

Po obliczeniu wskazane dzieci odczytują całe działania:

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

następnie odczytaj hasło układając kartoniki w taki sposób by wyniki były od największej do najmniejszej: po ułożeniu :

30+20= 50 W

48-8= 40 Y

30+5= 35 C

20-0 = 20 I

16+3= 19 E

13+5= 18 C

11+6 = 17 Z

17-5= 12 K

70-70=0 A

2.Rozwiązywanie równań jednodziałaniowych z symbolami literowymi rozwiązywane w myśli typu 30+x, x+30

Prowadzący podaje treść zadania.

Na wycieczkę do Krakowa przyjechało 36 dzieci i kilku wychowawców. Razem było 40 osób. Ilu wychowawców pojechało z dziećmi?

N: Co wiemy z zadania?

D: Wiemy że pojechało 36 dzieci i wszystkich było 40

Zapisujemy na tablicy:

W: Liczba dzieci : 36

Liczba wychowawców:?

Razem :40

N: W jaki sposób możemy to zapisać?

D: 36+w= 40

Sprawdzenie czy dzieci wiedzą co oznaczają :36, w i 40.

N: Kto ma pomysł jak to obliczyć?

L: 36+w=40

w=4 bo 36 +4= 40

N: A powiedz w jaki sposób to obliczałeś że wyszedł ci taki wynik?

D: 40-36=4 albo liczyłem ile brakuje od 36 do 40 i wyszło 4

Po powtórzeniu pytania do zadania, dzieci układają odpowiedź

O: Pojechało 4 wychowawców.

Przepisują do zeszytu tylko równanie (wynik jest zmazany). Jedno z dzieci czyta to co zapisało.

Prowadzący czyta treść kolejnego zadania.

Na rynku dzieci karmiły stado gołębi Do tego stadka przyfrunęło jeszcze 7 gołębi. Teraz 30 gołębi dziobie okruchy. Ile gołębi karmiły dzieci na początku? Postępujemy analogicznie do zadania wcześniejszego.

W: Liczba gołębi na początku:?

Liczba wszystkich gołębi:30

Gołębie które przyfrunęły:7

N: Ile gołębi było na początku?

D: nie wiemy

N: to jak to zapiszemy?

D: g

N: jeśli przyfrunęło do nich jeszcze 7 to przybyło ich czy ubyło?

D: Przybyło

N: czyli napiszemy

D: +7

N: A wiemy ile dziobało okruchy?

D: 30

N: jakie było pytanie?

D: P: Ile gołębi karmiły dzieci na początku? (zapisuje na tablicy)

N: jak to obliczymy

L: g+ 7=30

g=23 bo 23+ 7= 30

O: Na początku były 23 gołębie.

Przepisują do zeszytu tylko równanie (wynik jest zmazany). Jedno z dzieci czyta to co zapisało

3. Dodawanie liczb jednocyfrowych do dwucyfrowych bez przekroczenia progu dziesiątkowego.

N: Na ławkach macie karteczkę z działaniami. Kto mi powie co trzeba zrobić?

D: wpisać brakujące liczby tak aby wynik był prawidłowy.

Robimy na tablicy po jednym przykładzie z każdego rzędu.

Dzieci samodzielnie wykonują zadanie

37+ __ =40 __ + 42= 50

44+ __ =50 __ + 27= 30

61+ __ = 70 __ + 7 = 90

73+ __ = 80 __ + 9 = 100

Odczytanie wyników.

4. Rozwiązywanie równań jednodziałaniowych z symbolami literowymi rozwiązywane w myśl typu 30-x

Prowadzący podaje treść zadania.

Paweł miał 30 złotych. Kupił w Krakowie na pamiątkę figurkę smoka. Zostało mu 21 złotych. Ile kosztował smok?

N: Co wiemy z zadania?

W: Miał 30 zł

Kupił figurkę za:?

Zostało mu: 21 zł

N: Miał ile? D:30zł (zapisuje)

N: jeśli wydał to mu przybyło czy ubyło? D: ubyło

N: to jaki znak mam wpisać? D: minus

N: wydał ile? D: nie wiemy

N: więc wpisujemy ? D: x

N: a zostało mu? D: 21 zł

Zapisujemy równanie w trakcie jak dzieci odpowiadają na pytania

Jakie było pytanie?

P: D: Ile kosztował smok?

L: 30 - x = 21

x= 9 bo 30- 9= 21

N: w jaki sposób to można policzyć na patyczkach ?

Odejmowałem od 30 po jednym aż doszedłem do 21 i wyszło mi że odjąłem 9.

N; kto przypomni jakie było pytanie?

D: Ile kosztował smok

N: jaka będzie odpowiedź?

O: Smok kosztował 9 złotych.

Dzieci przepisują wszystko z tablicy.

5. Odejmowanie liczb jednocyfrowych od dwucyfrowych bez przekroczenia progu dziesiątkowego.

N: Co trzeba zrobić w tym ćwiczeniu?

D: wpisać brakujące liczby w puste pola.

50- __= 47 60-__= 59

80- __= 78 30- __=26

90- __ =85 70- __=63

40- __= 34 20- __= 12

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

1.Wpisz właściwe liczby w okienka.

37 + ____= 40 ____ + 42 = 50

44 + ____ = 50 ____ + 27 = 30

61 + ____ = 70 ____ + 7 = 90

73 + ____ = 80 ____ + 9 = 100

2. Wpisz właściwe liczby w okienka.

50 - ____ = 47 60 - ____ = 59

80 - ____ = 78 30 - ____ = 26

90 - ____ = 85 70 - ____ = 63

40 - ____ = 34 20 - ____ = 12

1

30+20=

W

70-70=

A

11+6=

Z

17-5=

K

13+5=

C

16+3=

E

30+5=

C

48-8=

Y

20-0=

I


17-5= K


13+5= C


16+3= E


30+5= C


20-0= I


48-8= Y


11+6= Z


70-70= A


30+20= W


