metodyka, Piszemy konspekt oraz poznajemy formy organizacji lekcji

background image

Piszemy konspekt oraz

poznajemy formy organizacji

lekcji

background image

Co to jest konspekt?

• Konspekt (inaczej szczegółowy plan

lekcji) jest to pisemne przygotowanie
jednostki lekcyjnej; wyciąg z osnowy.

(S. Strzyżewski, 1990, Proces wychowania w kulturze fizycznej, WSiP

Warszawa)

• Osnowa – pisemnie opracowany plan działań w

określonym cyklu tematycznym (2 do 8 jednostek
lekcyjnych).

(S. Strzyżewski, 1990, Proces wychowania w kulturze fizycznej, WSiP

Warszawa)

background image

Budowa konspektu

• Temat:

Krótkie sformułowanie nowego zadania lekcji, identyczne

jak zapis w dzienniku lekcyjnym.

• Cele główne:

Sprawność motoryczna: wyszczególniamy wybrane zdolności

kondycyjne i koordynacyjne lub gibkości, którym poświęcamy szczególną

uwagę na tej lekcji w postaci zwiększonej liczby zadań kształtujących

wybrane zdolności.

Umiejętności: zapisujemy ćwiczenia nauczane oraz ćwiczenia

doskonalone i utrwalone, w przypadku lekcji kontrolnej zadania oceniane i

doskonalone.

Wiadomości: przedstawiamy nowe informacje, które chcemy przekazać

uczniom; powinny one zostać zapisane w sposób bardziej szczegółowy, niż

to w postaci haseł przedstawia program nauczania; nowa informacja może

być integralnie związana z tematyką zajęć np. przepisy, organizacja zajęć,

sposoby asekuracji itp. (nie umieszczamy tutaj opisu techniki lub taktyki),

może to być również informacja związana tylko ogólnie z obszarem kultury

fizycznej np. prawidłowe odżywianie, higiena osobista, kultura wypoczynku

itp.

Akcenty wychowawcze: określamy pożądaną postawę pierwotną lub

złożoną, którą zdecydowaliśmy się kształtować na jednej lub kilku

kolejnych lekcjach następujących po sobie.

background image

• W dalszym ciągu części informacyjnej

powinny się znaleźć:

– przybory i przyrządy użyte w lekcji,
– miejsce ćwiczeń,
– czas trwania zajęć,
– klasa z którą przeprowadzamy daną lekcję,
– płeć ćwiczących,
– liczba ćwiczących,
– nazwisko prowadzącego zajęcia.

background image

Konspekt (nr ……)

Nazwisko nauczyciela
data…..……. klasa…………………
liczba i płeć ćwiczących……….
miejsce …….. czas trwania……
sprzęt i przybory………………….
inne uwagi…………………………..

background image

Zapis treści i przebiegu

lekcji

Tok

lekcji

Zadania szczegółowe Dozowan

ie

Metody

Uwagi

organiz.-

wychowawcze

Część lekcji

i czas

trwania

Treść

ćwiczeń

Dozowanie

Wskazówki

organizacyjn

o –

metodyczne

Uwagi o

lekcji

background image

Tok lekcji

Motorycznoś

ć

Umiejętnośc

i

Wiadomości uwagi

Część lekcji

Zadania lekcji

Sposób

realizacji

Informacja dla

ucznia

Tok lekcji lub

części lekcji

Zadania dla

uczniów

Zadania dla

nauczyciela

Wskazania /lub

rozwiązania/

organizacyjno -

metodyczne

background image

Tok lekcyjny

O prawidłowym układzie poszczególnych zadań

szczegółowych lekcji informuje nauczyciela tok lekcyjny,

rozumiany jako pewne stałe następstwo zadań

pedagogicznych, sprecyzowanych przez S.

Strzyżewskiego w następujący sposób:

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Motywacja do udziału w zajęciach.
3. Rozgrzewka, rozwój psychomotoryki i zadania korektywne.
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności w

różnych zakresach.

5. Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne organizmu.
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z

zakończeniem lekcji.

7. Nastawienie ucznia do samodzielnych działań na polu

kultury fizycznej.

background image

Tok lekcyjny poszczególnych lekcji może się nieznacznie różnić.

Związane jest to z odmiennymi tokami dyscyplin

sportowych. W rzeczywistości odmienne są toki

lekkoatletyki, gimnastyki, gier sportowych, pływania, inaczej

prowadzi się lekcję tańca przy muzyce, zabaw i gier

ruchowych, a zupełnie inaczej lekcję łyżwiarstwa

podstawowego. Te odrębności i różnice, przede wszystkim

treściowe i metodyczne oznaczają także odmienność

organizacyjną, musi ona być uwzględniona. W praktyce

szkolnej oznacza to dwa możliwe rozwiązania:

1. Poszczególne elementy /tych dyscyplin i konkurencji

sportowych włączone do lekcji wf, np. techniczne, taktyczne/

wymagają tylko dostosowania części lub fragmentów lekcji

do specyfiki organizacji nauczanego ruchu – i nie zmieniają

zwykłego toku lekcji. Mówimy wówczas np. o lekcji wf z

przewagą lekkoatletyki, gier sportowych itd.

2. Lekcje w całości poświęcone danej konkurencji lub

dyscyplinie sportowej albo rekreacyjnej należy organizować

zgodnie z tokami lekcyjnymi im właściwymi, nie

zapominając oczywiście o podstawowych wskazaniach i

zasadach organizacji.

background image

Formy organizacyjne

prowadzenia lekcji

• Forma frontalna
• Forma zajęć w zespołach
• Forma zajęć w zespołach z

dodatkowymi zadaniami

• Forma stacyjna
• Forma obwodowa
• Forma indywidualna
• Metoda małych obwodów

background image

Forma frontalna – ma miejsce wówczas, gdy wszyscy uczniowie

wykonują równocześnie identyczne ćwiczenia pod względem

techniki, ilości powtórzeń i tempa.

Forma zajęć w zespołach – ma miejsce wtedy, gdy dzielimy klasę

na zespoły, a każdy zespół wykonuje zadania na swoim

stanowisku. W ramach każdego zespołu uczniowie pojedynczo

lub w parach przystępują do wykonania ćwiczenia, po czym

wstępują do zespołu. Uczniowie oczekujący są obserwatorami lub

pełnią czynności zabezpieczające.

Forma zajęć w zespołach z zadaniami dodatkowymi – ma

podobny przebieg do poprzedniej, jednak aby skrócić czas

oczekiwania uczniów wprowadza się zadania dodatkowe. Jest to

istotne w sytuacji, kiedy w zespole jest znaczna liczba uczniów,

lub gdy wykonanie zadania głównego zabiera dużo czasu.

Forma stacyjna (tor przeszkód) – polega na pokonaniu

strumieniem pewnej przestrzeni, na której znajdują się ustawione

lub określone przez nauczyciela przeszkody, ujęte w jeden

zorganizowany ciąg.

background image

Forma obwodowa (obwód ćwiczebny) – można ją zdefiniować

jako wyznaczenie na pewnej przestrzeni zamkniętego obwodu

złożonego z kilku stanowisk ćwiczebnych, na których uczeń

kolejno wykonuje wyznaczone zadania ruchowe, określoną ilość

razy lub w określonym czasie, mając z góry wyznaczoną długość

przerwy na przemieszczenie się i odpoczynek.

Forma małych obwodów ćwiczebnych – składa się z 3-4

obwodów. Strukturę jednego obwodu stanowią 3-4 czynności

ruchowe, kształtowane według zasady od ćwiczenia prostego do

coraz trudniejszego. Ostatnie ogniwo – to konkretne zadanie

dydaktyczne. Należy zatem przyjąć, że ogniwa na przykład od 1-

3, w każdym obwodzie, stanowią czynności ruchowe będące

wszechstronnym przygotowaniem organizmu do zadania w

ogniwie ostatnim danego obwodu.

Forma indywidualna – jest to forma diametralnie różna od

frontalnego przeprowadzenia zajęć. Uczniowie posiadają swobodę

i ćwiczą według własnego pomysłu. Na przykład, nauczyciel

proponuje 5 minut dowolnych ćwiczeń lub w rozgrzewce dyktuje

tylko grupę mięśni, która w danej chwili powinna pracować,

natomiast konkretne ćwiczenie wybiera uczeń.


Document Outline

