20 Stosowanie zasad projektowan Nieznany (2)

background image

"Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Jadwiga Rudecka





Stosowanie zasad projektowania i konstruowania obuwia

311[25].Z4.01







Poradnik dla nauczyciela















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Ewa Jasińska
mgr inż. Bogusław Woźniak


Opracowanie redakcyjne:
dr inż. Jadwiga Rudecka



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka











Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn

ą

programu jednostki modułowej 311[25].Z4.01,

„Stosowanie zasad projektowania i konstruowania obuwia”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik obuwnik.




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Kończyna dolna człowieka

−−−−

budowa i czynności ruchu

11

5.1.1.

Ć

wiczenia

11

5.2.

Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii stopy

13

5.2.1.

Ć

wiczenia

13

5.3.

Podstawy mechaniki chodu człowieka

17

5.3.1.

Ć

wiczenia

17

5.4.

Wady i zniekształcenia stóp powodowane wadliwą konstrukcją obuwia

19

5.4.1.

Ćwiczenia

19

5.5.

Pomiary antropometryczne kończyny dolnej

21

5.5.1.

Ć

wiczenia

21

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7.

Literatura

36








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik.

W poradniku zamieszczono:

−−−−

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, aby
bez problemów mógł korzystać z poradnika,

−−−−

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

−−−−

przykładowe scenariusze zajęć,

−−−−

ć

wiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-uczenia oraz

ś

rodkami dydaktycznymi,

−−−−

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
ć

wiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


















Schemat układu jednostek modułowych







311[25].Z4

Proces projektowania

i konstruowania obuwia

311[25].Z4.03

Projektowanie i konstruowanie

wierzchów obuwia

311[25].Z4.02

Sporządzanie dokumentacji

konstrukcyjno-technologicznej

311[25].Z4.04

Projektowanie i konstruowanie

spodów obuwia

311[25].Z4.01

Stosowanie zasad projektowania

i konstruowania obuwia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać formy i elementy konstrukcyjne obuwia,

charakteryzować typy i rodzaje obuwia,

stosować zasady oznaczania wielkości elementów obuwia,

dobierać kopyta obuwnicze,

rozpoznawać, charakteryzować i klasyfikować materiały obuwnicze,

rozpoznawać i charakteryzować wady materiałów obuwniczych,

oceniać jakość materiałów obuwniczych,

określać wpływ wad materiałowych na wskaźniki ekonomiczne i jakość obuwia,

dobierać materiały do typu i przeznaczenia obuwia,

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną,

klasyfikować i dobierać maszyny i urządzenia produkcyjne,

wycinać elementy cholewek i spodów obuwia z materiałów płaskich,

poddawać wycięte elementy procesom obróbczym i montażowym,

wytwarzać elementy obuwia z gumy i tworzyw sztucznych,

stosować techniki łączenia elementów obuwia,

wytwarzać cholewki do obuwia,

ć

wiekować, montować i wykończać obuwie,

przestrzegać przepisów BHP i ochrony przeciwpożarowej,

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

korzystać z różnych źródeł informacji.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić budowę i funkcję układu kostnego kończyn dolnych,

określić wpływ budowy anatomicznej i procesów fizjologicznych kończyn dolnych na
konstrukcję obuwia,

scharakteryzować wady i schorzenia stóp powodowane wadliwą konstrukcją obuwia,

określić zasady, przyrządy i aparaty do antropometrycznych pomiarów kończyn dolnych,

określić punkty pomiarowe kończyn dolnych,

sporządzić obrys stóp, dokonać pomiarów kończyn dolnych,

zinterpretować i zastosować wyniki pomiarów.




































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca:

...........................................................................

Modułowy program nauczania: Technik obuwnik 311[25]
Moduł:

Proces projektowania i konstruowania obuwia 311[25].Z4

Jednostka modułowa:

Stosowanie zasad projektowania i konstruowania obuwia
311[25].Z4.01

Temat: Wady i zniekształcenia stóp powodowane wadliwie dobranym i źle

skonstruowanym obuwiem.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania i charakterystyki wad nabytych stopy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić rodzaje wad nabytych stopy,

opisać przyczyny powstawania wad nabytych,

rozróżnić i zastosować kryteria podziału wad nabytych,

scharakteryzować wady i schorzenia stóp,

rozpoznać wady stóp zależne od zmian zachodzących w tkankach miękkich,

rozpoznać wady stóp zależne od zmian zachodzących w układzie kostnym,

wskazać działania profilaktyczne zapobiegające powstawaniu wad nabytych powodowanych
noszeniem nieodpowiedniego obuwia.



Metody nauczania:

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 4–5 osobowych.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

model szkieletu kończyny dolnej człowieka,

plansze, przezrocza, foliogramy, filmy ilustrujące: anatomiczną i fizjologiczną budowę
kończyn dolnych, zniekształcenia stóp powodowane wadliwą konstrukcją obuwia,

zdjęcia rentgenowskie stóp ilustrujące zmiany w układzie kostnym spowodowane
noszeniem wadliwego obuwia,

modele obuwia o poprawnej i wadliwej konstrukcji,

przybory piśmiennicze,

papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Podział uczniów na grupy i wybór lidera.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

5.

Wylosowanie przez lidera zestawu plansz, przezroczy, foliogramów i innych materiałów
ilustrujących wady nabyte stóp.

6.

Realizacja zajęć:

każda grupa dokonuje analizy otrzymanych materiałów, na których zilustrowano wady
nabyte stóp,

uczniowie określają rodzaje i nazwy wad nabytych stopy i wskazują przyczyny ich
powstawania w zależności od zmian zachodzących w tkankach miękkich i w układzie
kostnym,

uczniowie identyfikują wady, których zdjęcia lub schematy były zamieszczone na
wylosowanych przez lidera grupy materiałach,

uczniowie zapisują zidentyfikowane wady i charakteryzują je, wskazując przyczyny ich
powstawania,

lider grupy otwiera dyskusję, w wyniku której następuje zweryfikowanie zapisanych przez
uczniów treści i opracowanie jednolitego tekstu odpowiedzi na postawione pytania, łącznie
ze wskazaniem działań profilaktycznych.

7.

Po wykonaniu zadań wybrany przez grupę lider prezentuje wykonaną pracę omawiając
efekty dokonanej identyfikacji wad, przyczyny ich powstawania i zalecane działania
profilaktyczne.

8.

Nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonanej przez grupę pracy.

9.

Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy.

10.

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w czasopismach fachowych i Internecie materiały dydaktyczne i popularno-

naukowe informujące o przyczynach i skutkach wad nabytych i schorzeniach stóp
spowodowanych wadliwym obuwiem. Po przestudiowaniu materiałów napisz krótką notatkę na
ten temat.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

………………………………………………………..

Modułowy program nauczania: Technik obuwnik 311[25]
Moduł:

Proces projektowania i konstruowania obuwia 311[25].Z4

Jednostka modułowa:

Stosowanie zasad projektowania i konstruowania obuwia
311[25].Z4.01

Temat: Pomiary antropometryczne kończyny dolnej.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dokonywania pomiarów stopy i podudzia przy użyciu

taśmy obuwniczej i plantografu.


Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

dokonać analizy metod pomiaru stopy i podudzia przy użyciu taśmy obuwniczej
i plantografu,

określić punkty pomiarowe stopy i podudzia,

zmierzyć obwody, długości i wysokości stopy i podudzia w wyznaczonych punktach,

zastosować plantograf i wykonać odbitkę śladu stopy,

wykreślić obrys stopy,

oznaczyć filary stopy,

zinterpretować wyniki pomiarów,

określić wielkość obuwia w oparciu o dokonane pomiary.

Metody nauczania:

metoda pokazu z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów
:

uczniowie pracują w grupach 2–3osobowych.


Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne
:

taśma obuwnicza do pomiaru stóp,

plantograf,

stoporys,

plansze poglądowe z ilustracjami oznaczającymi punkty pomiarowe i technikę dokonywania
pomiarów stopy i podudzia,

PN-87/O-91010 Obuwie wielkości,

PN-87/O-910055 Kopyta wielkości,

przybory piśmiennicze,

papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zadanie dla ucznia:

Dokonaj pomiaru stopy i podudzia swojego kolegi. Wykonaj ślad i obrys stopy. Zinterpretuj

otrzymane wyniki pomiarów. Określ wielkość obuwia w oparciu o wyniki pomiarów.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1.

Określenie tematu zajęć.

2.

Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.

3.

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych.

4.

Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metodą pokazu z objaśnieniem i ćwiczenia praktyczne.

Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1.

Jakie znasz metody pomiaru stóp?

2.

W jaki sposób dokonuje się pomiaru stopy i podudzia taśmą obuwniczą?

3.

Od czego zależy wymiar wysokości cholewy?

4.

Czy można zmierzyć długość stopy taśmą obuwniczą?

5.

Jak jest skonstruowany i do czego służy stoporys?

6.

Do czego służy plantograf?

7.

W jaki sposób wykonujemy odbitkę śladu stopy i jej obrys?

8.

W oparciu o jakie dane i dokumenty określimy wielkość obuwia?

Faza II. Planowanie
1.

Jaką techniką zmierzyć wymiary stopy i podudzia?

2.

W których miejscach znajdują się punkty pomiarowe stopy i podudzia?

3.

Jak sporządzić odbitkę śladu stopy i jej obrys?

4.

Jak zmierzyć długość stopy?

5.

W jaki sposób należy ustalić wielkość obuwia?

Faza III. Ustalenie
1.

Uczniowie wyznaczają na stopie (przy użyciu flamastra) punkty pomiarowe.

2.

Uczniowie opisują sposób dokonania pomiarów.

3.

Uczniowie zastanawiają się nad sposobem interpretacji wyników pomiaru i określenia
wielkości obuwia.

4.

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność proponowanych rozwiązań.

Faza IV. Wykonanie
1.

Każdy uczeń dokonuje pomiarów stopy i podudzia w oznaczonych punktach pomiarowych.

2.

Uczniowie ustalają średnią wartość wskaźnika dla każdego pomiaru.

3.

Uczniowie, przy użyciu plantografu i stoporysu wykonują ślad i obrys stopy.

4.

Uczniowie ustalają długość stopy w oparciu o pomiar taśmą i obrys stopy.

5.

Uczniowie korzystając z norm i wyników badań ustalają wielkość obuwia.

Faza V. Sprawdzanie
1.

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanej pracy.

2.

Uczniowie dyskutują o problemach napotykanych przy realizacji ćwiczenia.

3.

Uczniowie w grupach przedkładają wykonane ćwiczenia do oceny nauczycielowi.

Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać jakie umiejętności były
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Kończyna dolna człowieka

−−−−

budowa i czynności ruchu

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na planszy ilustrującej schemat układu kostnego kończyny dolnej zapisz nazwy kości

i zespołów kości oraz innych charakterystycznych elementów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy schematu szkieletu kończyny dolnej,

2)

podzielić układ kostny kończyny dolnej na trzy odcinki,

3)

określić nazwy kości i innych elementów typowych dla kończyny dolnej,

4)

zaznaczyć na planszy identyfikowane elementy i zapisać ich nazwy,

5)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

6)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansza formatu A4 z ilustracją kończyny dolnej człowieka i jej szkieletu,

model szkieletu człowieka,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Na planszy ilustrującej rzuty stopy wskaż miejsca topograficzne i zapisz ich nazwy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy zamieszczonych rzutów stopy,

2)

określić topografię stopy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

3)

zaznaczyć na planszy miejsca topograficzne stopy,

4)

zapisać nazwy zidentyfikowanych miejsc topograficznych stopy,

5)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

6)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze ilustrujące rzuty stopy na płaszczyznę,

modele stopy,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii stopy

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na planszach zamieszczono schematy wysklepienia układu kostnego stopy w kierunku

podłużnym i poprzecznym. Opisz te schematy poprzez wskazanie poszczególnych elementów
i zapisanie ich nazw.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy schematów zamieszczonych na planszy,

2)

określić rodzaje sklepień i ich elementy,

3)

wskazać na planszy linie podziału i elementy schematów,

4)

zapisać zidentyfikowane linie podziału i elementy,

5)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

6)

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze z ilustracjami schematów wysklepienia układu kostnego stopy,

modele układu kostnego stopy,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Opisz schemat stawu zamieszczony na planszy. Wymień i scharakteryzuj podstawowe stawy

kończyny dolnej człowieka.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy schematu zamieszczonego na planszy,

2)

określić elementy z jakich zbudowany jest staw,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

3)

wskazać na planszy zidentyfikowane elementy,

4)

zapisać na planszy nazwy wskazanych wcześniej elementów,

5)

wymienić nazwy i scharakteryzować podstawowe stawy kończyny dolnej człowieka,

6)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

7)

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze obrazujące schemat stawu,

modele stawów,

przybory piśmiennicze,

papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Na planszy zamieszczono schematy ilustrujące ruchy stopy w stawach: skokowo-

-goleniowym i skokowo-piętowym. Określ nazwą te ruchy i krótko je scharakteryzuj.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy schematu zamieszczonego na planszy,

2)

określić elementy z jakich zbudowany jest staw,

3)

wskazać na planszy zidentyfikowane elementy,

4)

zapisać na planszy nazwy wskazanych wcześniej elementów,

5)

wymienić nazwy i scharakteryzować podstawowe stawy kończyny dolnej człowieka,

6)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

7)

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze z ilustracjami schematów obrazujących ruchy stopy w stawach,

krótki film ilustrujący ruchy stopy (może być wykonany przez uczniów),

przybory piśmiennicze,

papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 4

Na planszy zamieszczono schematy: więzadeł stopy prawej od strony podeszwowej

i anatomicznej budowy mięśnia szkieletowego (kształt wrzecionowaty). Zaznacz elementy
i zapisz ich nazwy. Scharakteryzuj i opisz funkcję ścięgien i kaletek maziowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy schematów zamieszczonych na planszy,

2)

oznaczyć elementy schematów,

3)

zapisać nazwy zidentyfikowanych na planszy elementów,

4)

dokonać analizy cech charakteryzujących ścięgna i kaletki maziowe,

5)

scharakteryzować słownie budowę i czynności ścięgien i kaletek maziowych,

6)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

7)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze ilustrujące schematy więzadeł stopy prawej od strony podeszwowej i anatomicznej
budowy mięśnia szkieletowego,

plansze z opisem ścięgien i kaletek maziowych,

przybory piśmiennicze,

papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 5

Na planszach zilustrowano schematy: mięśni stopy i przekroju skóry okrywającej stopę.

Opisz te schematy wskazując charakterystyczne dla nich elementy i ich nazwy,

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy schematów zamieszczonych na planszy,

2)

określić zidentyfikowane elementy,

3)

zaznaczyć zidentyfikowane elementy na planszy i zapisać ich nazwy,

4)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

5)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze ilustrujące schematy mięśni stopy i przekroju skóry człowieka,

materiały piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 6

Obejrzeć plansze i przeźrocza ilustrujące rozwój stopy dziecka i wyróżnić okresy

intensywnego rozwoju od początku chodzenia do 9 roku życia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć plansze i przezrocza ilustrujące rozwój stopy dziecka,

2)

dokonać analizy zaprezentowanych ilustracji,

3)

określić w przedziałach lat intensywne okresy rozwoju stopy dziecka,

4)

scharakteryzować graficznie i opisowo stopę dziecka rocznego i trzyletniego,

5)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

6)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze i przezrocza ilustrujące rozwój stopy dziecka od początku chodzenia do 9 roku
ż

ycia,

przybory piśmiennicze,

papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Podstawy mechaniki chodu człowieka

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przyjrzyj się jak chodzi twój kolega. Określ typ chodu i wymień cztery, rytmicznie po sobie

następujące fazy (okresy) chodu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

sfilmować chód swojego kolegi,

2)

obejrzeć film w grupie i przeprowadzić dyskusję o sposobie i typie chodu kolegi,

3)

dokonać ponownej analizy filmu,

4)

określić typ chodu,

5)

zapisać cztery, rytmicznie po sobie następujące fazy (okresy) chodu,

6)

zaprezentować film i wnioski wynikające z jego oceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

kamera,

telewizor do odtwarzania filmu,

przybory piśmiennicze,

papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenia 2

Na planszy zilustrowano schematy różnych rodzajów chodu. Porównaj schematy z różnymi

technikami chodu obejrzanymi na filmie. Opisz ich nazwy i podaj krótką charakterystykę.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy zamieszczonych schematów,

2)

obejrzeć film ilustrujący różne techniki chodu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3)

określić nazwy rodzajów chodu,

4)

scharakteryzować i opisać technikę poszczególnych rodzajów chodu,

5)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

6)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze ilustrujące schematy różnych rodzajów chodu,

film ilustrujący różne techniki chodu,

przybory piśmiennicze,

papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Wady i zniekształcenia stóp powodowane wadliwą konstrukcją

obuwia

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na planszy zilustrowano schematy stóp z wadami wrodzonymi. Rozpoznaj je i krótko

scharakteryzuj.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy ilustracji zamieszczonych na planszy,

2)

rozpoznać wady i określić ich nazwy,

3)

scharakteryzować zidentyfikowane wady wrodzone stóp,

4)

zaprezentować wyniki ćwiczenia w grupie i podjąć dyskusję o wadach wrodzonych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze ze schematami ilustrującymi wady wrodzone stóp,

materiały piśmiennicze,

papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenia 2

Na planszy zilustrowano schematy stóp z wadami nabytymi. Zapisz nazwy

zidentyfikowanych wad i wskaż przyczyny ich powstawania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy schematów zilustrowanych na planszy,

2)

rozpoznać wady i określić ich nazwy,

3)

wskazać przyczyny powstawania zidentyfikowanych wad,

4)

scharakteryzować zidentyfikowane wady,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5)

zaprezentować w grupie wyniki ćwiczenia i podjąć dyskusję o przyczynach i skutkach wad
nabytych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze ze schematami ilustrującymi wady nabyte stóp,

materiały piśmiennicze,

papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.5. Pomiary antropometryczne kończyny dolnej

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj pomiaru stopy i podudzia swojego kolegi, przy użyciu taśmy obuwniczej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy stosowanych technik pomiarów przy użyciu taśmy obuwniczej,

2)

wytypować osobę, dla której będą dokonywane pomiary,

3)

określić punkty pomiarowe stopy i podudzia,

4)

dokonać pomiarów stopy i podudzia w wyznaczonych punktach i zapisać wynik pomiaru,

5)

zweryfikować dokonane pomiary i ustalić ich wartość,

6)

zaprezentować wyniki pomiarów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

taśma obuwnicza do pomiaru stóp i podudzia,

plansza poglądowa ilustrująca rozmieszczenie punktów pomiarowych stopy i podudzia,

przybory piśmiennicze,

papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Dokonaj odbicia śladu stopy kolegi i jej obrysu. Zmierz długość stopy na podstawie

sporządzonego obrysu i przy użyciu taśmy obuwniczej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy stosowanych technik pomiaru stopy,

2)

dobrać narzędzia i aparaty do pomiaru,

3)

sporządzić odbitkę śladu stopy przy użyciu plantografu,

4)

dokonać obrysu śladu stopy przy użyciu stoporysu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5)

wyznaczyć najbardziej wysunięte punkty w czubku i pięcie obrysu,

6)

wyznaczyć oś podłużną stopy na jej obrysie,

7)

przenieść w linii prostopadłej wyznaczone punkty na oś stopy,

8)

zmierzyć i zapisać długość stopy,

9)

zmierzyć długość stopy przy użyciu taśmy obuwniczej,

10)

porównać wyniki pomiarów,

11)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze ilustrujące różne techniki pomiaru stóp,

plantograf,

stoporys,

taśma obuwnicza,

linia z podziałką milimetrową długości 30 cm,

przybory piśmiennicze,

papier formatu A4 i A3,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie zasad projektowania
i konstruowania obuwia”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania

15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,


Klucz odpowiedzi: 1.
a , 2. c , 3. b , 4. b , 5. a , 6. d , 7. a , 8. c , 9. b , 10. d , 11. a ,

12. c , 13. b , 14. d , 15. a , 16. c , 17. b , 18. d , 19. c , 20. b


Plan testu

Nr

zadania

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Wyliczyć w kolejności odcinki kończyny dolnej
człowieka

A

P

a

2.

Rozróżnić kości stopy

B

P

c

3.

Rozpoznać miejsca usytuowania kości w szkielecie
kończyny dolnej

A

P

b

4.

Opisać podział topograficzny stopy w układzie
podłużnym

B

P

b

5.

Zdefiniować część topograficzną stopy w układzie
podłużnym

A

P

a

6.

Opisać topografię powierzchni stopy

B

P

d

7.

Rozróżnić strony boczne stopy

B

P

a

8.

Nazwać najmniejsze kości stopy

A

P

c

9.

Opisać wysklepienie stopy noworodka

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

10.

Określić w przybliżeniu ilość gruczołów potowych
od strony podeszwowej stopy

B

P

d

11.

Rozróżnić tętnice w układzie tętniczym kończyny
dolnej

B

P

a

12.

Opisać budowę kaletek maziowych

B

P

c

13.

Opisać przeznaczenie stoporysu

B

P

b

14.

Określić punkt pomiarowy obwodu łydki

B

P

d

15.

Ustalić położenie stawu skokowo-goleniowego

C

PP

a

16.

Ustalić położenie kości podudzia

C

PP

c

17.

Obliczyć ilość kości w poszczególnych odcinkach
szkieletu stopy

C

PP

b

18.

Wyjaśnić czym zajmuje się fizjologia stopy

C

PP

d

19.

Rozpoznać więzadło strony podeszwowej stopy

D

PP

c

20.

Wyjaśnić przyczyny koślawości palucha

C

PP

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły
uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

5.

Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane są
cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz ją
i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7.

Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8.

Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci
trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań o numerach od
15 do 20 ).

9.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

10.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11.

Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.

12.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.




ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Kończyna dolna człowieka dzieli się na trzy kolejno po sobie następujące odcinki
a)

udo, podudzie, stopa.

b)

stopa, udo, podudzie.

c)

podudzie, stopa, udo.

d)

udo, stopa, podudzie.


2.

Stopa składa się z następujących po sobie zespołów kości, licząc od pięty w kierunku
palców
a)

kości klinowatych, kości śródstopia, kości palców.

b)

kości tyłostopia, kości klinowatych, kości palców.

c)

kości stępu, kości śródstopia, kości palców.

d)

kości stępu, kości przodostopia, kości paliczkowych.

3.

Kość łódkowata zaliczana jest do zespołu kości
a)

podudzia.

b)

stępu.

c)

ś

ródstopia.

d)

palców.


4.

Stopa w kierunku podłużnym dzieli się na kolejne odcinki topograficzne
a)

czubek, palce, śródstopie, pięta.

b)

pięta, śródstopie, przodostopie, palce.

c)

pięta, przodostopie, śródstopie, czubek.

d)

tylna, środkowa, przedstopie, nosek.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5.

Ś

ródstopie to część topograficzna stopy obejmująca

a)

tylne poprzeczne sklepienie stopy.

b)

część pięty i śródstopia.

c)

przednie poprzeczne sklepienie stopy.

d)

kości śródstopia.


6.

Powierzchnia stopy w układzie topograficznym dzieli się na następujące strony:
a)

górną, dolną, boczną.

b)

przednią, tylną, podeszwową.

c)

górną, środkową, boczną, podeszwową.

d)

przyśrodkową, zewnętrzną, podeszwową, grzbietową.


7.

W podziale topograficznym stopy wyróżniamy między innymi dwie strony boczne. Jedna
z nich to strona przyśrodkowa, którą stanowi bok stopy obejmujący
a)

kostkę wewnętrzną i nasadę dużego palca.

b)

kostkę zewnętrzną i nasadę małego palca.

c)

trzy kości śródstopia I, II, III.

d)

dwie kości śródstopia IV, V.


8.

Do najmniejszych kości stopy zaliczamy
a)

kości klinowate.

b)

kości palców.

c)

trzeszczki.

d)

kość łódkowatą.


9.

Stopa noworodka
a)

posiada trzy łuki podłużne.

b)

jest zupełnie płaska.

c)

jest lekko wysklepiona w układzie poprzecznym.

d)

posiada 1 łuk poprzeczny i 1 łuk boczny.


10.

Ilość gruczołów potowych od strony podeszwowej stopy przypadających na 1 cm

2

powierzchni skóry wynosi około
a)

400–700.

b)

100–300.

c)

150–200.

d)

300–500.

11.

Sieć tętnicza stopy bierze swój początek od tętnicy
a)

piszczelowej przedniej i piszczelowej tylnej.

b)

piszczelowej przedniej.

c)

piszczelowej tylnej.

d)

kolanowej.


12.

Kaletki maziowe mają charakter poduszeczek i są zbudowane z dwóch warstw: maziowej
(wewnętrznej) i zewnętrznej warstwy
a)

zrogowaciałej.

b)

gąbczastej chropowatej.

c)

włóknistej.

d)

gąbczastej luźnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

13.

Stoporys to prosty przyrząd stosowany do
a)

sporządzania śladu (odbitki) stopy.

b)

wykreślania obwodu stopy na płaszczyźnie.

c)

wyznaczania filarów stopy.

d)

wyznaczanie osi podłużnej stopy.

14.

Obwód przez łydkę mierzy się
a)

tuż pod kolanem.

b)

w zależności od wysokości cholewy.

c)

w połowie wysokości podudzia.

d)

w najgrubszej części podudzia.

15.

Staw skokowo-goleniowy jest to miejsce połączenia kości
a)

skokowej stopy z kośćmi podudzia.

b)

piętowej stopy z kością strzałkową.

c)

skokowej z kością udową.

d)

piętowej z kością piszczelową.

16.

Kości podudzia umieszczone są między stawami
a)

kolanowym i stawem Choparta.

b)

skokowo-goleniowym i stawem Choparta.

c)

skokowo-goleniowym i kolanowym.

d)

biodrowym i kolanowym.

17.

Układ kostny składa się z wielu kości. Ich ilość w kolejnych odcinkach (stępu, śródstopia,
palców) wynosi
a)

5, 8, 14.

b)

7, 5, 16.

c)

7, 5, 14.

d)

8, 5, 15.

18.

Fizjologia stopy to nauka opisująca
a)

stan zdrowotny stopy.

b)

zachowanie stopy podczas obciążenia.

c)

stan układu kostnego stopy.

d)

funkcje stopy.


19.

Na rysunku zamieszczono schemat więzadła prawej stopy od
strony podeszwowej.Więzadło oznaczone liczbą 1 to więzadło
a)

podeszwowe krótkie.

b)

wzmacniające torebkę stawową

c)

podeszwowe długie.

d)

piętowo-łódkowo-podeszwowe.


20.

Koślawość palucha występuje najczęściej w stopie koślawo-płaskiej lub poprzecznie
płaskiej i jest najczęściej wynikiem
a) obniżenia wytrzymałości mięśni.
b) obniżonej sprawności układu mięśniowo-więzadłowego.
c) deformacji kości palców.
d) deformacji układu kostnego stopy.

Rys. do zadania 19

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Stosowanie zasad projektowania i konstruowania obuwia

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie zasad projektowania
i konstruowania obuwia”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,


Klucz odpowiedzi:

1. d , 2. d , 3. c , 4. a , 5. b , 6. c , 7. d , 8. b , 9. a , 10. c , 11. b ,

12. c , 13. a , 14. d , 15. c , 16. a , 17. b , 18. d , 19. c , 20. a


Plan testu

Nr

zadania

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Wyliczyć w kolejności odcinki ciała ludzkiego

A

P

d

2.

Rozróżnić kości podudzia

B

P

d

3.

Określić ilość kości usytuowanych w części
palcowej stopy

B

P

c

4.

Zdefiniować stronę grzbietową stopy

A

P

a

5.

Opisać stronę zewnętrzną stopy

B

P

b

6.

Rozpoznać kości stopy w zależności od ich
wielkości

A

P

c

7.

Wskazać miejsce usytuowania kości zwanych
trzeszczkami

B

P

d

8.

Wymienić nazwy konstrukcji przestrzennych
utworzonych przez kości stopy

A

P

b

9.

Wyodrębnić okresy intensywnego rozwoju stopy
dziecka

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

10.

Określić podstawowe czynności mięśni

B

P

c

11.

Określić średnią wartość pH powierzchni skóry

A

P

b

12.

Określić rodzaj tkanki, z której zbudowane są
ś

cięgna

B

P

c

13.

Opisać przeznaczenie pantografu

B

P

a

14.

Wyjaśnić czym zajmuje się anatomia

B

P

d

15.

Ustalić położenie stawu biodrowego

C

PP

c

16.

Ustalić położenie kości udowej

C

PP

a

17.

Określić punkty pomiarowe przedstopia I

C

PP

b

18.

Przeanalizować konstrukcję sklepienia
poprzecznego

D

PP

d

19.

Rozpoznać mięsień stopy

D

PP

c

20.

Zidentyfikować prawidłowy rodzaj chodu

D

PP

a



Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły
uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

5.

Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.

6.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane są
cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz ją
i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7.

Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8.

Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci
trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od
15 do 20 ).

9.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

10.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11.

Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi w KARCIE
ODPOWIEDZI.

12.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.


Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.



ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Ciało ludzkie dzieli się na pięć głównych po sobie następujących odcinków
a)

głowa, tułów, szyja, kończyny górne, kończyny dolne.

b)

głowa, szyja, tułów, kończyny dolne, kończyny górne.

c)

kończyny dolne, tułów, szyja, kończyny górne, głowa.

d)

głowa, szyja, tułów, kończyny górne, kończyny dolne.

2.

Podudzie zbudowane jest z kości
a)

udowej i piszczelowej.

b)

udowej i strzałkowej.

c)

sześciennej i łódkowatej.

d)

piszczelowej i strzałkowej.

3.

W przedniej części szkieletu stopy zwanej kośćmi palców jest usytuowanych
a)

15 kości.

b)

14 kości.

c)

16 kości.

d)

18 kości.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

4.

Strona grzbietowa stopy stanowi jej górną płaszczyznę sięgającą
a)

od zakończenia palców do punktu przegubu stopy.

b)

od czubka do nasady kości śródstopia.

c)

od punktu przegubu stopy do wierzchołka drugiej kości klinowatej.

d)

od nasady palców do punktu przegubu stopy.


5.

Strona zewnętrzna stopy to jej bok obejmujący
a)

dwie kości śródstopia IV i V.

b)

kostkę zewnętrzną i nasadę małego palca.

c)

kostkę zewnętrzną i nasadę dużego palca.

d)

dwie kości klinowate i nasadę małego palca.


6.

Największą kością stopy jest kość
a)

ś

ródstopia.

b)

sześcienna.

c)

piętowa.

d)

skokowa.


7.

Dwie kostki zwane trzeszczkami usytuowane są w
a)

kolanie

b)

stawie biodrowym.

c)

okolicy stawu skokowo-goleniowego.

d)

okolicy stawu łączącego I kość śródstopia z I kością palucha.


8.

Kości stopy tworzą charakterystyczne łuki zwane
a)

sklepieniem podłużnym składającym się z trzech kości śródstopia.

b)

sklepieniem podłużnym i sklepieniem poprzecznym stopy.

c)

zwieńczeniem kości stopy.

d)

konstrukcją stopy.


9.

W rozwoju stopy dziecka można wyodrębnić trzy okresy intensywnego rozwoju
a)

1 – od rozpoczęcia chodzenia do 3 lat, 2 – do 5 roku życia, 3 – od 7 do 9 roku.

b)

1 – od 6 miesięcy do 2 lat, 2 – do 4 roku, 3 – od 9 do 11 roku życia.

c)

1 – od 3 miesięcy do 3 lat, 2 – do 5 roku, 3 – od 7 do 9 roku życia.

d)

1 – od 1 roku do 4 lat, 2 – od 5 do 7 roku, 3 – od 8 do 10 roku życia.


10.

Cechą charakterystyczną mięśni jest ich zdolność do
a)

amortyzacji wstrząsów.

b)

ochrony tkanki kostnej.

c)

kurczenia się i rozkurczania.

d)

pochłaniania szkodliwych substancji gromadzonych wewnątrz organizmu.


11.

Ś

rednia wartość pH powierzchni skóry człowieka uwzględniając różne miejsca

topograficzne, stan zdrowia, wiek i płeć osobnika waha się w granicach
a)

2,4–3,2.

b)

3,2–5,6.

c)

2,8–4,6.

d)

4,6–5,8.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

12.

Ś

cięgna podobnie jak więzadła są zbudowane z tkanki

a)

włóknistej miękkiej.

b)

gąbczastej twardej.

c)

włóknistej zbitej.

d)

gąbczastej luźnej.


13.

Plantograf to przyrząd do sporządzania
a)

odbitki śladu stopy.

b)

obrysu stopy.

c)

linii podziału poprzecznego stopy.

d)

wykresu osi podłużnej stopy.

14.

Anatomia stopy to nauka opisująca
a)

budowę i funkcję stopy.

b)

budowę stopy.

c)

funkcje stopy.

d)

stan zdrowotny stopy.

15.

Staw biodrowy jest to miejsce połączenia kości
a)

miednicznej z piszczelową.

b)

udowej ze strzałkową.

c)

udowej z miedniczną.

d)

udowej z kośćmi podudzia.


16.

Kość udowa jest usytuowana między stawem
a)

biodrowym i kolanowym.

b)

skokowo-goleniowym i biodrowym.

c)

kolanowym i skokowym.

d)

Choparta i biodrowym.


17.

Obwód przedstopia I mierzy się w punktach wyznaczonych przez położenie
a)

główek IV i V kości śródstopia.

b)

wystającej części II kości klinowej i guza V kości śródstopia.

c)

guza V kości śródstopia i I kości klinowatej.

d)

główek I i V kości śródstopia.


18.

Sklepienie poprzeczne jest utworzone przez
a)

jeden masywny łuk.

b)

dwa łuki.

c)

pięć łuków.

d)

trzy łuki.

19.

Na rysunku obok zamieszczono schemat ilustrujący mięśnie stopy. Mięsień oznaczony
liczbą 2 to

a)

zginacz palca.

b)

prostownik długi palucha.

c)

prostownik krótki palucha.

d)

prostownik palców.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

20.

Za

prawidłowy

można

uznać

chód

przedstawiony na schemacie oznaczonym
a)

literami a i b.

b)

literami b i d.

c)

literą e.

d)

literą d.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Stosowanie zasad projektowania i konstruowania obuwia

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1.

Bochenek A.,Reicher M.: Anatomia człowieka. T. I

÷

VII. PZWL, Warszawa 1968

2.

Budil V.: Modelowanie obuwia. WPLiS, Warszawa 1965

3.

Christ J. W.: Technologia obuwia. WSiP, Warszawa 1986

4.

Grabkowski M.: Obuwnictwo. Podręcznik dla zasadniczej szkoły zawodowej. WSiP,
Warszawa 1992

5.

Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia tom I. Politechnika Radomska, Radom 2000

6.

Grabkowski M., Olszewski A., Kościów S.: Projektowanie obuwia. Wyższa Szkoła
Inżynierska w Radomiu, Radom 1982

7.

Liszka R., Rerutkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo. WSiP, Warszawa 1990

8.

Zasady prawidłowej konstrukcji kopyt i obuwia. Praca zbiorowa. WNT, Warszawa 1976

9.

Ziajka T.: Modelowanie obuwia – poradnik projektanta i konstruktora. CLPO, Kraków 1994


Czasopisma fachowe
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne),
Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i bieżące).


Literatura metodyczna
1.

Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000


