korektor i stroiciel instrumentow muzycznych 311[01] z1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Iwona Sosnowska

Łączenie elementów instrumentów muzycznych
311[01].Z1.03

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr Tomasz Knot

mgr Arkadiusz Gromek

Opracowanie redakcyjne:

mgr Iwona Sosnowska

Konsultacja:

dr inż. Jacek Przepiórka

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[01].Z1.03
„Łączenie elementów instrumentów muzycznych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu korektor i stroiciel instrumentów muzycznych.










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Złącza na wkręty

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Złącza na kołki drewniane i sworznie stalowe

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Złącza na klej

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Złącza wrębowe. Przedłużanie elementów drewnianych poziomych

i pionowych

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Złącza elementów konstrukcyjnych

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

40

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela”, który będzie pomocny

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie korektor i stroiciel
instrumentów muzycznych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań i uczenia się,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa 311[01].Z1.03 „Łączenie elementów instrumentów muzycznych”

jest integralną częścią modułu 311[01].Z1 „Technologia wytwarzania instrumentów
muzycznych”.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

































Schemat układu jednostek modułowych

311[01].Z1

Technologia wytwarzania instrumentów

muzycznych

311[01].Z1.01

Dobieranie materiałów

konstrukcyjnych

311[01].Z1.02

Wykonywanie obróbki

mechanicznej elementów

instrumentów muzycznych

311[01].Z1.03

Łączenie elementów

instrumentów muzycznych

311[01].Z1.04

Wykończanie powierzchni

instrumentów muzycznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu łączenia elementów,

korzystać z rożnych źródeł informacji,

posługiwać się dokumentacją przy wykonywaniu połączeń elementów,

wykonywać szkice połączeń podstawowymi technikami rysunkowymi,

rozróżniać, przygotować, dobrać narzędzia, sprzęt i maszyny do określonych połączeń,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,

wykonywać ręczną obróbkę drewna,

wykonywać mechaniczną obróbkę drewna,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

dobrać środki ochrony indywidualnej do wykonywanych połączeń i zabiegów
montażowych,

sklasyfikować połączenia rozłączne i nierozłączne,

określić rodzaj pasowania i łączenia elementów podzespołów i zespołów instrumentów
muzycznych,

dobrać złącza do konstrukcji wyrobu,

wykonać połączenia gwintowe, wciskowe, kołkowe, sworzniowe, klinowe i wpustowe
elementów instrumentów muzycznych,

przygotować powierzchnie łączonych elementów,

dobrać łączniki niezbędne do wykonania połączeń,

posłużyć się narzędziami do trasowania,

przygotować powierzchnie łączonych elementów do wykonania połączeń klejonych
i lutowanych,

przygotować kleje i roztwory klejowe,

wykonać połączenia klejone elementów instrumentów muzycznych,

wykonać połączenia lutowane elementów instrumentów muzycznych,

ocenić jakość wykonanych połączeń rozłącznych i nierozłącznych,

zaprojektować procesy montażu prostych zespołów instrumentów muzycznych,

zamontować elementy instrumentu,

zmontować mechanizmy instrumentów,

zastosować sprawdziany i szablony podczas montażu elementów obudowy instrumentów,

ocenić jakość wykonanych zabiegów montażowych,

zastosować odpowiednie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania
połączeń i operacji montażowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01]
Moduł:

Technologia

wytwarzania

instrumentów

muzycznych

311[01].Z1

Jednostka modułowa:

Łączenie elementów instrumentów muzycznych 311[01]Z1.03

Temat: Połączenia na klej.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń na klej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać rodzaj kleju do rodzaju łączonych elementów,

zorganizować stanowisko do wykonywania połączenia zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,

dobrać materiały i narzędzia do wykonania połączenia,

wykonać połączenie,

zaprezentować wykonaną pracę.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas:

90 min.


Środki dydaktyczne:

modele części,

model połączenia klejowego,

deski o różnej grubości,

szlifierka z osprzętem,

komplet wierteł do drewna,

wkrętaki lub wkrętarka,

papier ścierny różnych grubości,

poziomnica.


Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Omówienie sposobu wykonania ćwiczenia.
4. Przypomnienie zasad bhp przy posługiwaniu się ręcznym sprzętem elektrycznym.
5. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
6. Realizacja tematu:

każdy uczeń przygotowuje 2 elementy,

uczeń wybiera odpowiednią ukształtowaną deskę,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

po dopasowaniu elementów złącza, uczeń wykonuje połączenie elementów zgodnie
ze wskazówkami instruktora – nauczyciela,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania.

7. Po wykonaniu pracy, uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
8. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
9. Nauczyciel, analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
10. Uczniowie prezentują pracę w kolejności wykonywania.
11. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat przykładów zastosowania połączeń

klejonych w elementach konstrukcji drewnianych. Na podstawie zgromadzonych informacji
wyszukaj materiały przedstawiające rodzaje tych połączeń i wpisz je do zeszytu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………...........................….

Modułowy program nauczania: Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01]
Moduł:

Technologia

wytwarzania

instrumentów

muzycznych

311[01].Z1

Jednostka modułowa:

Łączenie elementów instrumentów muzycznych 311[01]Z1.03

Temat: Złącza wrębowe. Przedłużanie elementów drewnianych poziomych i pionowych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania złączy wrębowych i przedłużania

elementów drewnianych poziomych i pionowych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko do wykonywania złącza zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,

dobrać materiały i narzędzia do wykonania złącza,

przygotować materiał i dokonać jego obróbki,

wykonać złącze,

zaprezentować wykonaną pracę.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna.

Strategia:
– uczenie się przez doświadczenie.

Czas:
45 min.

Środki dydaktyczne:

belka drewniana o przekroju 200 x 200 mm,

pilarka,

metrówka,

ołówek,

klamra ciesielska.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest wykonanie przedłużenia belki drewnianej na styk ukośny.


FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów

z pracą metodą przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. W jakich sytuacjach dokonujemy przedłużenia elementów poziomych?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

2. Jaka jest wielkość kąta nachylenia powierzchni styku do poziomu?
3. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie narzędzia potrzebne do wykonania zadania?

PLANOWANIE
1. Określ miejsce wykonania styku.
2. Zaplanuj kolejność czynności wykonywania styku ukośnego.
3. Zaplanuj ilość potrzebnego materiału oraz narzędzia do wykonania zadania.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Przygotuj stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp.
2. Dobierz materiał potrzebny do wykonania zadania.
3. Zwymiaruj miejsce styku (wyznacz kąt nachylenia powierzchni styku do poziomu).
4. Dokonaj cięcia belek pod ustalonym kątem.
5. Dopasuj powierzchnie styku łączonych belek.
6. Połącz belki za pomocą klamry ciesielskiej.
7. Zwróć uwagę na dokładność swojej pracy.
8. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały przygotowane materiały do obróbki?
2. Czy prawidłowo zostało wykonane złącze?
3. Czy właściwie usytuowałeś położenie klamry w złączu?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat przedłużania elementów drewnianych

poziomych. Na podstawie zgromadzonych informacji określ zasady wykonywania różnych
typów połączeń przedłużających elementy drewniane.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Złącza na wkręty

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ rodzaj wkrętów do wykonania połączenia dwóch desek o grubościach t

1

= 28 mm

i

t

2

= 32 mm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z warunkami ustalania wkrętów w połączeniu jednociętym,
3) wypisać warunki określone w normie,
4) przyporządkować odpowiednie wielkości liczbowe podane w przykładzie,
5) dobrać wkręty,
6) dokonać oceny poprawności wykonanych obliczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy,

długopis,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie na wkręty dwóch desek o grubości 32 mm każda. Wyznacz

położenie osi 6 wkrętów o średnicy 3 mm w układzie prostokątnym, gdy łączone elementy
mają szerokość 200 mm. Rozstaw wkrętów w jednym szeregu (a

1

) wynosi 100 mm, a w jednym

rzędzie (a

2

) wynosi 50 mm .


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z warunkami ustalania odległości wkrętów,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

3) wyznaczyć położenie szeregów i rzędów w połączeniu,
4) sprawdzić prawidłowość oznaczenia położenia osi wkrętów w złączu,
5) wykonać otwory na wkręty,
6) umieścić wkręty w przygotowanych otworach,
7) skręcić łączone elementy,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

ołówek,

miarka składana lub stalowa miarka zwijana,

liniał,

kątownik prostokątny lub kątownik przylgowy,

wiertarka elektryczna z osprzętem,

komplet wierteł do drewna,

wkrętaki,

deska o szerokości 200 mm,

literatura

z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Złącza na kołki drewniane i sworznie stalowe


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ konieczną długość sworznia o średnicy 10 mm potrzebnego do wykonania

połączenia dwóch elementów o grubości 32 mm każdy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z warunkami scalania długości sworznia w połączeniach,
3) wypisać warunki określone w normie,
4) przyporządkować odpowiednie wielkości liczbowe podane w przykładzie,
5) obliczyć długość sworznia,
6) dokonać oceny poprawności wykonanych obliczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy,

długopis,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wyznacz położenie osi 6 sworzni o średnicy 12 mm w układzie przestawnym, gdy

łączone elementy mają szerokość 300 mm. Rozstaw sworzni w jednym szeregu (a

1

) wynosi

80 mm, a w jednym rzędzie (a

2

) wynosi 60 mm.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Sposób wykonania
ćwiczenia

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien umieć:

1) zapoznać się z warunkami ustalania odległości sworzni,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wyznaczyć położenie szeregów i rzędów w połączeniu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

4) sprawdzić prawidłowość oznaczenia położenia osi sworzni w złączu,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

ołówek ciesielski,

miarka składana lub stalowa miarka zwijana,

liniał,

kątownik prostokątny lub kątownik przylgowy,

deska o szerokości 300 mm,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Określ położenie osi 12 sworzni o średnicy 10 mm w układzie prostokątnym, gdy łączone

elementy mają szerokość 300 mm. Rozstaw sworzni w jednym szeregu wynosi a

1

, a w jednym

rzędzie wnosi a

2

. Określ te wielkości.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z warunkami ustalania odległości sworzni,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) określić położenie szeregów i rzędów w połączeniu,
4) sprawdzić poprawność oznaczenia położenia osi sworzni w złączu,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne

zeszyt przedmiotowy,

długopis, ołówek,

kalkulator,

przybory kreślarskie,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Złącza na klej


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na przedstawionej planszy rozpoznaj rodzaj złączy na klej. Podpisz prawidłowo rysunki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkami przedstawionymi na planszy,
2) rozpoznać typy przedstawionych złączy,
3) wpisać na przygotowanej kartce nazwy rozpoznanych złączy,
4) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

kartka,

ołówek, cienkopis lub długopis,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie ukośne na klej dwóch desek o grubości 25 mm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
2) zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi zasad wykonywania złączy na klej,
3) dokonać pomiaru długości i szerokości łączonych elementów,
4) dopasować elementy,
5) ostrugać stykające się powierzchnie, aby ściśle do siebie przylegały,
6) nanieść klej na stykające się powierzchnie,
7) umieścić łączone elementy w ścisku stolarskim,
8) dokonać samooceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

ołówek,

miarka składana lub stalowa miarka zwijana,

liniał,

kątownik prostokątny lub kątownik przylgowy,

pilarka tarczowa ręczna lub piła ręczna grzbietnica albo płatnica,

strug,

wzornik,

dłuta,

deska o szerokości 250 mm,

pędzel,

ścisk lub młotek i gwoździe,

klej fenolowy lub z żywic melaminowych,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Złącza wrębowe. Przedłużanie elementów drewnianych

poziomych i pionowych


5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Posługując się modelem wykonaj przedłużenie belki o przekroju 200 x 200 mm na styk

prosty.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami wykonywania połączenia,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
3) dobrać belki,
4) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
5) dobrać klamry,
6) dopasować łączone elementy,
7) połączyć belki za pomocą klamry,
8) dokonać oceny ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

belki,

klamry,

piła lub pilarka,

metrówka,

ołówek,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj przedłużenie belki o przekroju 200 x 200 mm na styk ukośny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami wykonywania połączenia,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3) dobrać belki,
4) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
5) dobrać klamry,
6) dopasować łączone elementy,
7) połączyć belki za pomocą klamry,
8) dokonać oceny ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

belki,

klamry,

piła lub pilarka,

metrówka,

ołówek,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj przedłużenie belki drewnianej o przekroju 250 x 250 mm na nakładkę prostą.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami wykonywania połączenie,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
3) dobrać belki i nakładkę,
4) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
5) wyznaczyć położenie osi otworów na kołki,
6) wykonać połączenie i nawiercić otwory,
7) dopasować łączone elementy,
8) połączyć belki,
9) dokonać oceny ćwiczenia,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Środki dydaktyczne:

belki,

kołki,

wzornik,

dłuta,

kątownik prostokątny,

piła lub pilarka,

wiertarka,

komplet wierteł,

metrówka,

ołówek,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Wykonaj przedłużenie belek drewnianych o przekroju 200 x 200 mm, stosując łubki.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami wykonywania połączenia,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
3) dobrać belki i łubki,
4) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
5) wyznaczyć położenie osi otworów na śruby,
6) wykonać połączenie i nawiercić otwory,
7) dopasować łączone elementy,
8) połączyć belki i skręcić śruby,
9) dokonać oceny ćwiczenia,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

belki,

śruby,

wkrętak, klucz do śrub,

piła lub pilarka,

wiertarka,

komplet wierteł,

metrówka,

ołówek,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Złącza elementów konstrukcyjnych

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj złącze belek drewnianych o przekroju 200 x 200 mm krzyżujących się pod

kątem prostym na nakładkę prostą.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
2) przygotować belki,
3) przygotować narzędzia,
4) wykonać połączenie,
5) zaprezentować wykonaną pracę,
6) dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

bale i deski,

piła grzbietnica lub pilarka tarczowa ręczna,

wzornik,

metrówka,

ołówek ciesielski,

kątownik prostokątny,

dłuta,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Posługując się modelem złącza, przedstaw kolejność czynności podczas wykonywania

złącza belek drewnianych o przekroju 200 x 200 mm krzyżujących się pod kątem ostrym na
nakładkę prostą.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia



Uczeń powinien:

1) obejrzeć prezentowane modele złączy,
2) wybrać odpowiedni do polecenia model złącza,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

3) wybrać sprzęt i narzędzia potrzebne podczas wykonywania złącza,
4) opisać kolejność czynności podczas wykonywania prezentowanego złącza,
5) zaprezentować efekt swojej pracy,
6) dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

modele złączy,

sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania złącza (piła grzbietnica lub pilarka tarczowa
ręczna, metrówka, ołówek ciesielski, kątownik prostokątny, dłuta),

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Na przedstawionej planszy rozpoznaj i oznacz złącza węgłowe z ostatkami i bez

ostatków.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem na planszy,
2) wypisać na kartce wszystkie typy złączy,
3) przyporządkować nazwy typom złączy na rysunkach i przykleić kartki z odpowiednim

podpisem,

4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.



Środki dydaktyczne:

– plansza z rysunkiem,
– kartki samoprzylepne,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wykonaj złącze na czopy środkowe belek o przekroju 150 x 150mm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
2) przygotować belki,
3) przygotować narzędzia,
4) wykonać połączenie,
5) zaprezentować wykonaną pracę,
6) dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.



Środki dydaktyczne:

bale,

wzornik,

piła grzbietnica lub pilarka tarczowa ręczna,

metrówka,

ołówek ciesielski,

kątownik prostokątny,

dłuta,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 5

Wykonaj złącze na czopy w jaskółczy ogon z klinem belek o przekroju 200 x 200 mm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
2) przygotować belki i kliny,
3) przygotować narzędzia,
4) wykonać połączenie,
5) zaprezentować wykonaną pracę,
6) dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.



Środki dydaktyczne:

bale, listwy,

piła grzbietnica lub pilarka tarczowa ręczna,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

metrówka,

ołówek ciesielski,

kątownik prostokątny,

dłuta,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 6

Z prezentowanych modeli złączy elementów schodzących się pod katem ostrym wybierz

złącza na wrąb pełny, wrąb z czopem, wrąb podwójny. Rozpoznaj je i opisz sposób
wykonania każdego z nich.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z prezentowanymi modelami złączy,
2) wybrać i przyporządkować nazwy złączy,
3) wypisać na kartce wszystkie typy złączy,
4) sporządzić krótki opis wykonania każdego z nich,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

modele złączy,

kartki samoprzylepne,

arkusz papieru,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Łączenie elementów
instrumentów muzycznych”

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu
podstawowego,

zadania 20, 21, 22, 23, 24, 25 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. d, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b,
12. a, 13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. a, 18. a, 19. c, 20. b, 21. a, 22. a, 23. b, 24. b,
25. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić rodzaj łączników występujący
w złączach sworzniowych

A

P

d

2

Wskazać maksymalną średnicę wkrętów
w elementach złączy ze sklejki o grubości ponad
8 mm

C

P

c

3

Wskazać maksymalną średnicę wkrętów
bezpośrednio wkręcanych w drewno

C

P

c

4

Wskazać rodzaj pokazanego na rysunku złącza

C

P

b

5

Wskazać rodzaj łączników, których nie należy
stosować do łączenia elementów narażonych na
odrywanie

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6

Wskazać minimalną średnicę wkręta w części
gładkiej trzpienia

A

P

b

7

Określić rodzaj pokazanego na rysunku styku
klejonego

A

P

d

8

Określić rodzaj pokazanego na rysunku złącza na
czop

A

P

c

9

Określić minimalny kąt nachylenia powierzchni
styku do poziomu w styku ukośnym

A

P

c

10 Wskazać minimalną średnicę wkrętów

w elementach złączy ze sklejki o grubości do
8 mm

C

P

a

11 Określić minimalną długość zagłębienia wkręta

w elemencie od strony ostrza

C

P

b

12 Wskazać na rysunku rodzaj parametru, który

ulegnie zwiększeniu po wykonaniu złącza

C

P

a

13 Wskazać rodzaj pokazanego na rysunku wkręta

do drewna

A

P

a

14 Określić rodzaj kleju, którego nie należy

stosować do klejenia elementów konstrukcji
drewnianych

C

P

b

15 Określić średnicę prętów ze stali gładkiej, z której

wykonywane są klamry ciesielskie

C

P

d

16 Zidentyfikować typ złącza węgłowego

pokazanego na rysunku

A

P

a

17 Określić minimalną grubość spoiny klejowej

C

P

a

18 Zidentyfikować typ złącza pokazanego na

rysunku

A

P

a

19 Określić rodzaj złącza pokazanego na rysunku

C

P

c

20 Dobrać rodzaj styku do klejonych elementów

ściskanych, uzasadnić przyjęte rozwiązanie

D

PP

b

21 Dokonać analizy właściwości drewna, określić

cechę drewna nie wpływającą na dobór średnicy
wkręta

D

PP

a

22 Dokonać analizy połączenia drewnianego

elementu, który nie służy do wzmocnienia części
składowych połączenia leżących w płaszczyznach
poziomej i skośnej

D

PP

a

23 Obliczyć i dobrać minimalną długość nakładki

w złączu klejonym dwóch desek o grubości 25 mm

D

PP

b

24 Dobrać średnice wkrętów do łączenia

drewnianych elementów złączy, uzasadnić
przyjęte rozwiązanie

D

PP

b

25 Dobrać minimalną ilość wkrętów o średnicy

mniejszej niż 10 mm złącz pracujących na
zginanie i docisk, uzasadnić przyjęte rozwiązanie

D

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj stres, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 25 zadań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi; a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna, wybierz
ją i zaznacz znakiem X kratkę z odpowiadającą jej literą.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź,

otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II występują zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą
przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to
zadań o numerach 20 do 25).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Łącznik występujący w złączach sworzniowych, to

a) skowy.
b) pierścień zębaty.
c) płytka kolczasta.
d) kołek drewniany.


2. Maksymalna średnica wkrętu w elementach złączy ze sklejki o grubości ponad 8 mm

wynosi
a) 2 mm.
b) 3 mm.
c) 4 mm.
d) 5 mm.


3. Bezpośrednio w drewno można wkręcać wkręty o maksymalnej średnicy

a) 2,0 mm.
b) 4,0 mm.
c) 6,0 mm.
d) 8,0 mm.


4. Na rysunku obok przedstawiono złącze

a) trójcięte.
b) dwucięte.
c) jednocięte.
d) czterocięte.


5. Jeżeli element narażony jest na odrywanie, to do łączenia elementów nie należy stosować

a) wkrętów okrągłych.
b) wkrętów z łbem kulistym.
c) wkrętów z łbem stożkowym.
d) wkrętów z łbem sześciokątnym.


6. Minimalna średnica wkręta w części gładkiej trzpienia wynosi

a) 3 mm.
b) 4 mm.
c) 5 mm.
d) 6 mm.


7. Na rysunku przedstawiony jest rodzaj styku elementów klejonych

a) ukośny.
b) czołowy.
c) klinowy.
d) z nakładkami.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8. Na rysunku obok przedstawiono złącze na czop

a) zwykły.
b) środkowy.
c) odsadzony.
d) w jaskółczy ogon z klinem.


9. W styku ukośnym kąt nachylenia powierzchni styku do poziomu nie powinien być

mniejszy niż
a) 30°.
b) 45°.
c) 60°.
d) 90°.


10. Minimalna średnica wkrętów w elementach złączy ze sklejki o grubości do 8 mm wynosi

a) 2 mm.
b) 3 mm.
c) 4 mm.
d) 5 mm.


11. Minimalna długość zagłębienia wkręta w elemencie od strony ostrza powinna wynosić

a) 3 średnice wkręta.
b) 4 średnice wkręta.
c) 5 średnic wkręta.
d) 6 średnic wkręta.


12. Na rysunku obok pokazano złącze zwiększające

a) długość.
b) grubość.
c) przekrój.
d) szerokość.


13. Na rysunku obok pokazano wkręt do drewna z łbem

a) soczewkowym.
b) sześciokątnym.
c) z główką płaską.
d) z główką półkolistą.


14. Do klejenia elementów konstrukcji drewnianych nie należy stosować kleju

a) kazeinowego.
b) celulozowego.
c) z żywic mocznikowych.
d) z żywic melaminowych.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

15. Klamry ciesielskie wykonywane są z prętów ze stali gładkiej o średnicy

a) 6÷8 mm.
b) 8÷10 mm.
c) 10÷12 mm.
d) 12÷16 mm.

16. Na rysunku obok pokazano złącze węgłowe

a) z ostatkami na zakładkę.
b) bez ostatków na zakładkę.
c) z ostatkami na jaskółczy ogon.
d) bez ostatków na zakładkę ukośną.


17. Grubość spoiny klejowej nie powinna być mniejsza niż

a) 0,1 mm.
b) 0,2 mm.
c) 0,3 mm.
d) 0,4 mm.


18. Na rysunku obok pokazano złącze

a) klinowe.
b) na czop zwykły.
c) na czop środkowy.
d) w jaskółczy ogon.

19. Na rysunku obok pokazano

a) zamek ukośny.
b) zamek węgłowy francuski.
c) zakładkę prostą z wcięciem.
d) zakładkę prostą z czopem ukrytym.


20. W klejonych elementach ściskanych należy wykonać styk

a) z nakładkami.
b) czołowy.
c) klinowy.
d) ukośny.


21. Na dobór średnicy wkręta nie wpływa

a) barwa drewna.
b) twardość drewna.
c) wilgotność drewna.
d) szerokość słojów rocznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

22. Do wzmocnienia połączenia elementów leżących w płaszczyznach poziomej i skośnej nie

służą
a) łubki.
b) śruby.
c) opaski.
d) chomąta.


23. Minimalna długość nakładki w złączu klejonym dwóch desek grubości 25 mm wynosi

a) 125 mm
b) 250 mm.
c) 275 mm.
d) 325 mm.


24. Średnica wkrętu w elementach drewnianych złączy powinna wynosić

a) od 1/8 do 1/10 grubości najcieńszego elementu złącza.
b) od 1/6 do 1/11 grubości najcieńszego elementu złącza.
c) od 1 /5 do1/8 grubości grubszego elementu złącza.
d) od 1/2 do1/3 grubości najcieńszego elementu złącza.


25. W złączach pracujących na zginanie i docisk minimalna liczba wkrętów o średnicy

mniejszej niż 10 mm wynosi
a) 1 szt.
b) 2 szt.
c) 4 szt.
d) 6 szt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko.............................................................................................................................

Łączenie elementów instrumentów muzycznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

23

a

b

c

d

24

a

b

c

d

25

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Łączenie elementów
instrumentów muzycznych”

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

– zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu

podstawowego,

– zadania 20, 21, 22, 23, 24, 25 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. a, 9. c, 10. a, 11. d,
12. b, 13. a, 14. c, 15. a, 16. d, 17. b, 18. a, 19. a, 20. a, 21. b, 22. b, 23. b, 24. b,
25. d.

Plan testu

Nr

zadania

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić rodzaj łącznika nie występującego
w złączach sworzniowych

A

P

c

2

Wskazać minimalną średnicę wkręta
w elementach złączy z twardych płyt
pilśniowych

C

P

a

3

Wskazać rodzaj łączników, które należy
stosować do łączenia elementów narażonych na
odrywanie

C

P

d

4

Wskazać rodzaj pokazanego na rysunku wkręta
do drewna

C

P

d

5

Określić długość zachodzenia na siebie końców
gwoździ wbijanych z obu stron wzdłuż jednej osi

A

P

a

6

Wskazać maksymalny rozstaw gwoździ
w jednym szeregu układu prostokątnego

A

P

d

7

Określić głębokość otworu na wkręty

B

P

b

8

Określić różnicę długości sworznia i całkowitej
szerokości łączonych elementów

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

9

Określić maksymalny rozstaw gwoździ
pomiędzy rzędami układu prostokątnego

C

P

c

10

Zidentyfikować rodzaj łącznika pokazanego na
rysunku

A

P

a

11

Określić rodzaj złącza klejonego pokazanego na
rysunku

A

P

d

12

Określić minimalną odległość od krawędzi
obciążonej gwoździ wbijanych ukośnie

C

P

b

13

Zidentyfikować rodzaj złącza pokazanego na
rysunku

C

P

a

14

Określić minimalny kąt nachylenia powierzchni
styku do poziomu w styku ukośnym

A

P

c

15

Zidentyfikować pokazany na rysunku rodzaj
złącza na czop

A

P

a

16

Wskazać rodzaj kleju, którego nie należy
stosować do klejenia elementów konstrukcji
drewnianych.

C

P

d

17

Zidentyfikować pokazany na rysunku rodzaj
złącza elementów w konstrukcjach z bali

C

P

b

18

Określić typ styku poziomego pokazany na
rysunku

A

P

a

19

Określić rodzaj złącza pokazanego na rysunku

C

P

a

20

Określić długość gwoździa użytego do
połączenia dwóch elementów

C

P

a

21

Dobrać minimalną odległość klamry od czoła
elementu, uzasadnić przyjęte rozwiązanie

D

PP

b

22

Dobrać minimalną odległość od podłużnej
krawędzi przekroju, uzasadnić przyjęte
rozwiązanie

D

PP

b

23

Dobrać minimalną długość nakładek w złączu
klejonym dwóch desek o grubości 32 mm,
uzasadnić przyjęte rozwiązanie

D

PP

b

24

Dobrać minimalną ilość sworzni w złączach
rozciąganych, uzasadnić przyjęte rozwiązanie

D

PP

b

25

Wskazać w złączach śruby ściskające, obliczyć
jaki procent w złączach z nakładkami stanowią
śruby pracuje na ściskanie

D

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj stres, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 25 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna, wybierz
ją i zaznacz znakiem X kratkę z odpowiadającą jej literą.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego

natomiast w części II występują zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą
przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to
zadań o numerach od 20 do 25).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Łącznik, który nie występuje w złączach sworzniowych to

a) kołek drewniany.
b) gwóźdź.
c) skowa.
d) wkręt.


2. Minimalna średnica gwoździa w elementach złączy z twardych płyt pilśniowych wynosi

a) 2 mm.
b) 3 mm.
c) 4 mm.
d) 5 mm.

3. Jeżeli element narażony jest na odrywanie, to do łączenia elementów należy stosować

a) gwoździe paletowe kwadratowe skręcane.
b) gwoździe walcowane hartowane.
c) gwoździe paletowe walcowane.
d) wkręty z łbem sześciokątnym.


4. Na rysunku obok pokazano wkręt do drewna

a) z łbem soczewkowym.
b) z łbem sześciokątnym.
c) z główką półkolistą.
d) z główką płaską.


5. Gwoździe można wbijać z obu stron wzdłuż jednej osi w trzy łączone ze sobą elementy

tylko wtedy, gdy ich końce nie będą zachodziły na siebie więcej niż na
a) 1/2 grubości składowej części elementu złożonego.
b) 1/3 grubości składowej części elementu złożonego.
c) 1/4 grubości składowej części elementu złożonego.
d) 1/5 grubości składowej części elementu złożonego.

6. Maksymalny rozstaw gwoździ a1 o średnicy 4 mm w jednym szeregu układu

prostokątnego nie może przekraczać wielkości

a) 80 mm.
b) 100 mm.
c) 120 mm.
d) 160 mm.




7. Wkręty należy wkręcać w otwory głębokości równej

a) 0,9 długości wkręta.
b) 0,8 długości wkręta.
c) 0,7 długości wkręta.
d) 0,6 długości wkręta.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

8. Długość sworznia powinna być większa od całkowitej szerokości łączonych elementów o

a) 10÷20 mm.
b) 20÷25 mm.
c) 25÷30 mm.
d) 30÷35 mm.

9. Maksymalny rozstaw gwoździ a2 o średnicy 4 mm pomiędzy rzędami układu

prostokątnego nie może przekraczać wielkości
a) 160 mm.
b) 120 mm.
c) 80 mm.
d) 40 mm.


10. Rodzaj łącznika przedstawiony na rysunku obok to

a) skowa.
b) obejma.
c) wieszak.
d) chomąto.


11. Rodzaj złącza klejonego przedstawiony na rysunku obok to

a) nakładkowe.
b) czołowe.
c) klinowe.
d) ukośne.


12. Minimalna odległość od krawędzi obciążonej dla gwoździ o średnicy 5 mm wbijanych

ukośnie powinna wynosić
a) 25 mm.
b) 50 mm.
c) 100 mm.
d) 150 mm.

13. Na rysunku obok pokazano złącze zwiększające

a) długość.
b) grubość.
c) przekrój.
d) szerokość.


14. W styku ukośnym kąt nachylenia powierzchni styku do poziomu nie powinien być

mniejszy niż
a) 30°.
b) 45°.
c) 60°.
d) 90°.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

15. Przedstawiony rodzaj złącza na czop pokazany na rysunku obok to

a) jaskółczy ogon z klinem.
b) odsadzony.
c) środkowy.
d) zwykły.


16. Klej, który nie nadaje się do klejenia elementów konstrukcji drewnianych to

a) klej z żywic melaminowych.
b) klej poliuretanowy.
c) klej epoksydowy.
d) klej celulozowy.

17. Rodzajem złącza elementów w konstrukcjach z bali pokazanym na rysunku obok jest

a) na nakładki.
b) skrzyżowanie.
c) skrzyżowanie z podpórką.
d) skrzyżowanie desek z wcięciem.


18. Na rysunku obok pokazano styk poziomy

a) z wcięciem pojedynczym.
b) z wcięciem podwójnym.
c) ukośny.
d) prosty.

19. Rodzaj złącza pokazany na rysunku obok to

a) na styk na czop podwójny.
b) na styk na zwidłowanie.
c) na styk na czop ukośny.
d) na wręby ukośne.


20. Długość gwoździa o średnicy d = 2 mm użytego do połączenia dwóch elementów

o grubościach t1= 25 mm i t2 = 38 mm wynosi
a) 45 mm.
b) 40 mm.
c) 35 mm.
d) 30 mm.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

21. Minimalna odległość klamry od czoła elementu wynosi

a) 10 średnic klamry.
b) 15 średnic klamry.
c) 20 średnic klamry.
d) 25 średnic klamry.


22. Minimalna odległość od podłużnej krawędzi przekroju wynosi

a) 1/2 grubości łączonego elementu.
b) 1/3 grubości łączonego elementu.
c) 1/4 grubości łączonego elementu.
d) 1/5 grubości łączonego elementu.

23. Minimalna długość nakładek w złączu klejonym dwóch elementów o grubości 32 mm

wynosi
a) 160 mm.
b) 320 mm.
c) 480 mm.
d) 640 mm.

24. W złączach rozciąganych minimalna ilość sworzni z każdej strony styku wynosi

a) 2 szt.
b) 3 szt.
c) 4 szt.
d) 5 szt.

25. W złączach z nakładkami stalowymi śruby ściągające stanowią

a) 25%.
b) 30%.
c) 40%.
d) 50%.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko.............................................................................................................................

Łączenie elementów instrumentów muzycznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

23

a

b

c

d

24

a

b

c

d

25

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

7. LITERATURA

1. Kotwica J.: Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym. Arkady Sp. z o.o,

Warszawa 2005

2. Lenkiewicz W.: Zdziarska –Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Panas J. (red.): Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2005
4. Szymański E: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa1997

