Aleksandra Olejarz

II rok KEA

Scenariusz lekcji muzyki dla klasy IV - VI

TEMAT LEKCJI: W filharmonii..

CELE: * uczeń:

- zna pojęcia: filharmonia, orkiestra, dyrygent

- potrafi wymienić rodzaje orkiestry

- gra na flecie

- potrafi taktować na 2, 3 i 4

- potrafi wymienić instrumenty orkiestry

- potrafi rozpoznać po melodii proste utwory

- wie, jaka role odgrywa dyrygent w orkiestrze

FORMA: - zbiorowa,

- indywidualna

METODY: - wprowadzająco - ćwiczeniowa

- sprawdzająca

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - batuta dla dyrygenta

- instrumenty: flet, dzwonki, bębenek tamburyn

- partytura na instrumenty szkolne utworu

„W murowanej piwnicy”

PRZEBIEG LEKCJI

CZĘŚĆ WSTĘPNA

  1. Czynności organizacyjne:

- uczniowie zajmują miejsca przy stanowiskach;

- przywitanie dzieci;

- sprawdzenie listy obecności.

  1. Sprawdzenie zadania domowego

CZĘŚĆ GŁÓWNA:

  1. Ćwiczenia

a. Zabawa "Hawajska tancerka" (dzieci tańczą w rytm muzyki - taniec brzucha, rąk, nóg, całego ciała)

b. dzieci robią kulkę z gazety, kładą ją na ławce i starają się ją zdmuchnąć. Raz dmuchem ciągłym, potem dmuchem przerywanym (staccato)

  1. Przypomnienie sposobu taktowania na dwa, trzy, cztery.

  2. Rozdanie ćwiczeń

    1. każde z ćwiczeń zostaje odśpiewane solmizacyjnie. Uczniowie zgadują, co to za melodia.

    2. Jedno dziecko staje przed klasą i dyryguje po jednym ćwiczeniu. Reszta uczniów gra melodie na flecie, dzwonkach, lub instrumencie perkusyjnym (akcentując na raz). Po każdym ćwiczeniu zmiana dyrygenta.

a) 0x01 graphic

b) 0x01 graphic

c) 0x01 graphic

  1. Każdy wcielił się w rolę dyrygenta. Czy możecie mi powiedzieć, do czego w orkiestrze jest potrzebny dyrygent?

  2. Nauczyciel rozdaje partyturę dzieciom. Pyta, czy wie, co to jest, kto korzysta z partytury.

  3. Podział klasy na 4 grupy ( śpiew, cymbałki, flet, bębenek)

  4. Próba. Każda grupa po kolei ćwiczy swoją partie

0x01 graphic

  1. Dzieci zgadują, o to za utwór.

  2. Jedno dziecko staje przed klasą, dostaje batutę. Wciela się w rolę dyrygenta. Wykonujemy wspólnie utwór w murowanej piwnicy.

  3. Zabawa „Dyrygent” - jedno dziecko staje przed orkiestrą, dyryguje na dowolnym metrum; sprawdza gotowość instrumentów. Praca z dynamiką: cicho - głośno ( zmiana dyrygentów)

  4. Wyjaśnienie pojęć - notatka w zeszycie:

Filharmonia: instytucja kultury zajmująca się organizacją i prezentacją koncertów muzyki poważnej

Orkiestra: zespół muzyczny o większej liczbie muzyków. Wyróżniamy orkiestrę:

- symfoniczną,

- kameralną

- kameralną smyczkową

- dętą

- rozrywkową.

Dyrygent: osoba kierująca orkiestrą. Najpierw sam poznaje partyturę , planuje sposób wykonania. Poprawia ewentualne błędy, dba o tempo, artykulację, dynamikę, frazowanie. Wskazuje muzykom tzn. „wejścia”

CZĘŚĆ KOŃCOWA:

  1. Ocena najpilniejszych uczniów

  2. Zapowiedz kolejnego tematu.

  3. Pożegnanie dzieci.