Jolanta Czyż

nauczyciel PSP

w Gąsawach Rządowych

KONSPEKT ZAJĘĆ

Kl. I

Krąg tematyczny: Nasze dobranocki.

Temat dnia: Dobranocki Natalki i Antka.

Temat zajęć : Swobodne wypowiedzi uczniów na temat znanych baśni.

Próba odpowiedzi na pytania : Dlaczego ludzie wymyślili

baśnie? Po co je opowiadają? Wprowadzenie litery n, N na

podstawie wyrazów „ noc, Natalka”. Ćwiczenia w pisaniu

sylab, wyrazów i zdań. Głośne czytanie ze zrozumieniem

tekstu „ Bajki na dobranoc”.

CELE:

A/ Poznawczy

B/ Kształcący

C/ Wychowawczy

METODY

FORMY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. KRĄG.

Pogadanka na temat baśni, które czytały i opowiadały dzieciom mamy, babcie przed pójściem spać. Dzielenie się wrażeniami.

(Uczniowie prezentują przyniesione do szkoły baśnie).

2. Rozwiązanie przeskakiwanki.

(Wyjaśnienie uczniom, że na dzisiejszej lekcji udadzą się w podróż do niezwykłej krainy, której nazwa została zaczarowana w „literowej przeskakiwance”. Należy ją odgadnąć czytając co drugą literkę. Czytanie rozpoczynamy od literki „k”.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

3. „Podróż do czarodziejskiego lasu”- odszukanie ukrytych w klasie rekwizytów pochodzących z różnych baśni.

(Uczniowie spacerują po klasie przy muzyce „Poranek” z suity Peer Gont i odszukują następujące rekwizyty:

4. KRĄG. Ustalenie z jakich baśni pochodzą i do kogo należą znalezione rzeczy.

  1. Rozmowa kierowana -próba formułowania własnych wniosków- odpowiedzi na pytania:

a/. Jak się kończą baśnie?

b/.Dlaczego ludzie je opowiadają ?

c/.Czego uczą nas baśnie?

  1. Wprowadzenie litery „n, N” na podstawie wyrazów „ noc, Natalka”.

a/ Wyodrębnienie wyrazu podstawowego „noc”.

N- Kiedy najczęściej lubimy słuchać baśni?( nocą)

7. Analiza i synteza wyrazu podstawowego „noc”.

a) Podział wyrazu na głoski.

b) Podział wyrazu na sylaby.

c)Wyodrębnienie głoski „n”. Ułożenie modelu dźwiękowego wyrazu „noc” z białych cegiełek.

d) Wyszukanie samogłosek i spółgłosek w wyrazie -ułożenie modelu dźwiękowego wyrazu „noc” z niebieskich i czerwonych cegiełek.

e) Wyodrębnienie głoski „n” i określenie czy jest to samogłoska czy spółgłoska.

f)Uzupełnienie modelu wyrazu „noc” znanymi literami drukowanymi.

g) Zamiana liter drukowanych na pisane.

h) Pokaz litery pisanej „n” i umieszczenie jej na schemacie.

8. Wyszukiwanie wyrazów z głoską „ n” w nagłosie, śródgłosie, wygłosie.

9. Nauka pisania litery „n”.

10.Analiza i synteza wyrazu podstawowego „Natalka”.

a) Podział wyrazu na głoski.

b) Podział wyrazu na sylaby.

c) Wyodrębnienie głoski „N”. Ułożenie modelu dźwiękowego wyrazu „Natalka”

z białych cegiełek.

d) Wyszukanie samogłosek i spółgłosek w wyrazie -ułożenie modelu dźwiękowego wyrazu „Natalka” z niebieskich i czerwonych cegiełek.

e)Uzupełnienie modelu wyrazu „Natalka” znanymi literami drukowanymi.

f) Zamiana liter drukowanych na pisane.

g) Pokaz litery pisanej „N” i umieszczenie jej na schemacie.

11. Nauka pisania litery „N”.

12. Pisanie literki „n” w połączeniu z innymi literami (ćwiczeniówka).

13. Układanie zdań z rozsypanek jako podpisów do ilustracji pt. „Co robią dzieci wieczorem?”./Ćw. 2 z. 1 s. 28/

14. Głośna czytanie tekstu „Bajki na dobranoc”/P. s. 33/

15. Ćwiczenie dramowe „Lusterko”.

16. Opowiadanie historyjki obrazkowej „Sen Natalki”./Ćw. 2 z.2,3 s. 28/

17. Podsumowanie zajęć, samoocena uczniów.