SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH - data 21.11.08r.

Prowadzący: Studenci II roku logopedii pod kierunkiem dr Agnieszki Banaszkiewicz oraz nauczycielki mgr

Alicji Drawert

Rodzaj zajęć: profilaktyka i terapia logopedyczna

Czas trwania zajęć: 45 min. - 50 min.

Etap kształcenia: szkoła podstawowa

Klasa: „0”

Forma pracy: grupowa

Cele dydaktyczne:

Uczeń przygotowuje się do prawidłowego mówienia i artykułowania głosek.

Cele szczegółowe:

Uczeń poznaje prawidłowy tor oddechowy.

Uczeń usprawnia pracę narządów mownych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy.

Uczeń prawidłowo wydaje dźwięki, w szczególności samogłoski.

Uczeń wykonuje polecenia zawarte w bajeczkach i wierszykach logopedycznych.

Metody pracy:

logopedyczne - pokazywanie i nakłanianie dzieci do aktywnego naśladowania ruchów artykulacyjnych, ćwiczeń oddechowych i fonacyjnych; pokazywanie wzorca artykulacyjnego samogłosek

pedagogiczne - uczenie pracy w grupie mieszanej dzieci i dorosłych

psychologiczne - uczenie komunikowania się dzieci z dorosłymi

lingwistyczne - skłanianie do wykonywania poleceń zawartych w bajeczkach i wierszykach logopedycznych

Materiały dydaktyczne: zabawki - kwiaty, piórka; plansze - zwierzęta, pojazdy; wiersz - „Gimnastyka” M. Rocławska; opowiadania - „Głoska A na wycieczce” E. M. Skorek, „Sowa sprząta swoje mieszkanie” i „Chory krasnoludek” - pomysł własny

ETAPY I PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚĆ I Wprowadzająca - przywitanie przez nauczyciela studentów (3-4 min.)

CZĘŚĆ II

  1. Ćwiczenia oddechowe - łąka (12 min.). Cel - Uczeń ćwiczy prawidłowy tor oddechowy.

  2. Ćwiczenia fonacyjne (12 min.) Cel - Uczeń umie swobodnie artykułować samogłoski z odpowiednim natężeniem, długością i wysokością:

    1. głoska A na wycieczce

    2. pojazdy uprzywilejowane

    3. naśladowanie zwierzątek

    4. naśladujemy jedzenie misiów jedzą- mniam-mniam-mniam, piją-chlip-chlip, najadły się, oblizują się, klepią po brzuszkach, ziewają i zasypiają na mmmm (dzieci siadają na podłodze)

  3. Ćwiczenia artykulacyjne na siedząco (15 min.) - Cel: rozćwiczenie języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy:

    1. wierszyk „Gimnastyka”

    2. Sowa sprząta swoje mieszkanie

    3. Chory krasnoludek

CZĘŚĆ III - nagradzająca - podziękowanie (3 min.)

UWAGI PO REALIZACJI: