KONSPEKT ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
PRZEPROWADZONEJ W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU KOMPLEKSOWEGO POSTĘPOWANIA PROFILAKTYCZNO - KOREKCYJNEGO DLA PLECÓW OKRĄGŁYCH
Temat: Ćwiczenia wzmacniające poszczególne odcinki mięśniowe ( plecy okrągłe). Ćwiczenia oddechowe.
Cele dydaktyczne:
wzmacnianie mięśni grzbietu, obręczy barkowej, brzucha
rozciąganie mięśni piersiowych i wzmacnianie mięśni oddechowych
wzmacnianie mięśni ściągających łopatki
ćwiczenia ogólnej wydolności i sprawności fizycznej
Cele wychowawcze:
współpraca między ćwiczącymi
przestrzeganie zasad BHP
Metody: opowieści ruchowej, naśladowcza, zabawowa
Formy: indywidualna, frontalna
Środki dydaktyczne: kręgle, skakanki, woreczki, krążki, kocyki, magnetofon, kaseta z tańcami integracyjnymi, ławeczka, piórka.
TOK ZAJĘĆ |
TREŚĆ ZAJĘĆ |
UWAGI |
Część wstępna:
|
Zbiórka, powitanie, podanie zadań lekcji - podróż samolotem do lasu.. Improwizacja ruchowa do muzyki: dzieci zapalają silniki, zapinają pasy, wyglądają przez okno, startują, lecą samolotem. |
Siad klęczny, RR splecione z tyłu, prawidłowa postawa
Kaseta muzyczna z tańcami integracyjnymi |
Część główna:
3. „Omiń pokrzywy”
4. „Przejdź przez rzekę po kładce”
Ćwiczenia oddechowe
Ćw. mięśni ściągających łopatki.
13. „Ślimak” - ćw. mięśni ściągających łopatki i mięśni karku
14. „Mrówki” - ćw. mięśni brzucha
15. „Bocian” - ćw. mięśni ściągających łopatki, wyrobienie nawyku prawidłowej postawy
16. „Niedźwiedź” - ćw. mięśni obręczy barkowej |
Jesteśmy w lesie. Napotykamy przeszkody: Przejście między kręglami slalomem tak, aby ich nie dotknąć. Przejście po ławeczce, wyprostowane RR w bok, na głowie szyszka - woreczek. Dzieci stoją parami w szeregu. Trzymają się za uniesione RR, tworząc bramy. Każde po kolei w podporze tyłem przechodzi pod tunelem, tworząc znowu bramę na końcu tunelu. Klęk podparty z ramionami ugiętymi na łokciach. Dmuchanie na liski - piórka. Leżenie przodem, RR ułożone w poduszeczki leżą na karku, na nich oparta głowa. Dzieci unoszą „kapelusik” - krążek i ochraniają nim głowę od słońca. (unoszą łokcie z krążkiem nad głową). Odpoczywają - poz. wyjściowa. Następnie odwracają się na plecy - opalają się z przodu (głowa leży na krążku), NN ugięte w kolanach oparte stopami o podlogę) wdech - położenie RR nad głową, wydech - RR wzdłuż T. Dzieci w parach ustawiają się dowolnie na sali. Jedno dziecko z pary jest drzewem - staje w pozycji skorygowanej, RR w skrzydełka. Na hasło - świeci słońce - drugie dziecko czworakuje po sali. Na hasło - deszczyk - biegnie do swojego drzewa, staje plecami do kolegi też w pozycji skorygowanej. Zmiana ról w parze. Na polance przyglądamy się zwierzętom przez lornetkę. Leżenie przodem z dłońmi pod brodą. Na hasło - popatrz przez lornetkę - dzieci odrywają ręce od podłogi, układają palce w kółka i obserwują teren. Na hasło - odpoczynek - powrót do pozycji wyjściowej. Klęk podparty z dłońmi skierowanymi palcami do środka. Na hasło - kurki dziobią - dzieci uginają ręce w łokciach, zbliżając nos do podłogi. Po każdym dziobnięciu - wyprost rąk. Picie wody - jak wyżej. Po każdym „łyku” - wyprost rąk i uniesienie wysoko głowy „połykając wodę”. Klęk podparty z dłońmi skierowanymi do środka. Na hasło - wróbelki trzepoczą skrzydełkami - dzieci siadają na piętach w siadzie klęcznym, układają ręce w skrzydełka i wykonują nimi energiczne odrzuty w tył. Na hasło - wróbelki odpoczywają - powrót do pozycji wyjściowej. Siad klęczny z RR splecionymi z tyłu, pozycja skorygowana. Wolne skręty szyi w lewo i w prawo (wdech - dzieci patrzą jak najdalej przed siebie, wydech - powolny skręt szyi w drugą stronę z wydawaniem odgłosu „u - hu - hu”) Leżenie przodem z nogami wyprostowanymi i złączonymi, dłonie pod brodą. Na hasło - ślimak pokaż rogi - dzieci unoszą głowę i ręce nad podłogę pokazując „rogi”. Na hasło - ślimak schowaj rogi - dzieci zginają wskazujące palce. Na hasło - ślimak odpoczywa - powrót do pozycji wyjściowej. Dzieci siedzą na obwodzie koła z twarzami do środka, w siadzie prostym podpartym z tyłu. W środku nauczyciel kręci po podłodze skakanką. Dzieci bronią się przed trafieniem unosząc do góry wyprostowane nogi i przechodząc do siadu równoważnego. Dzieci ustawiają się w rozsypce w postawie skorygowanej na palcach, z rękoma wyprostowanymi, uniesionymi w bok. Na sygnał - bocian szuka żaby - dzieci spacerują po sali unosząc wysoko kolana, poruszając wyprostowanymi rękoma w górę i w dół. Na hasło - bocian odpoczywa - stoją na jednej nodze z rękoma wyprostowanymi i splecionymi z tylu. Uczestników zabawy dzieli się na dwa równe zespoły. Jeden zespół w siadzie klęcznym tworzy koło - dzieci trzymają się za dłonie z ramionami w górze. Dzieci z drugiego zespołu siedzą na kocykach w siadzie klęcznym poza obwodem koła. Na sygnał rozpoczęcia zabawy odpychając się dłońmi od podłogi ślizgają się pod rękoma siedzących dzieci, przejeżdżając przez koło. Dzieci tworzące pułapkę mówią wierszyk: „Ten kudłaty niedźwiedź mieszka w ciemnym borze. A my się go nie boimy, Choć nas złapać może”. Wtedy dzieci w kole opuszczają ręce, zamykając pułapkę. Po kilku powtórzeniach następuje zmiana ról. |
Zwracanie uwagi na prawidłową postawę, RR w skrzydełka.
Korekta postawy w chodzie, symetryczne rozłożenie rąk
Zwracanie uwagi na prawidłową postawę w staniu.
Zwrócenie uwagi na prawidłowe ułożenie pleców i dłoni. Ćwiczenie na kocykach W leżeniu przodem błędem jest odrywanie T i NN od podłogi w trakcie ćwiczeń.
Pochwała dzieci zachowujących przez cały czas korekcję postawy i poprawnie biegających na palcach.
Unikanie błędów - oderwania klatki piersiowej od podłogi, skrętów tułowia, oparcia łokci i głowy o podłogę.
Pochwała dzieci wykonujących zadanie bez błędów (złe ustawienie dłoni, dotykanie podłogi czołem)
Unikanie błędów (odrzuty tylko z pozostawieniem dłoni w przodzie oraz nie utrzymanie pozycji skorygowanej w siadzie klęcznym.
Korektywa postawy w siadzie. Unikanie podnoszenia lub opuszczania głowy podczas skrętów (oczy na linii horyzontu).
Błędami w tym ćwiczeniu są: oderwanie klatki piersiowej od podłogi, za niskie uniesienie łokci, oderwanie nóg od podłogi.
Trafione są również dzieci unoszące ugięte nogi i wykazujące brak korekcji odcinka piersiowego kręgosłupa w siadzie.
Błędami są: brak korekcji postawy w czasie zabawy, brak wspięcia na palce.
Zwrócenie uwagi na poprawne ślizgi na kocykach |
Część końcowa 17. „Kukułka” - zabawa uspokajająca
18. „Samolot” - ćw. mięśni grzbietu, ściągających łopatki, kontrola oddechu
Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe |
Siad prosty podparty na obwodzie koła. Wyznaczone dziecko wychodzi poza obręb koła i staje tyłem do pozostałych. W tym czasie prowadzący wyznacza „kukułkę”. Dziecko stojące tyłem zgaduje, kto „kukał”.
Powrót samolotem do lasu Leżenie przodem z dłońmi pod brodą. Nogi ugięte są złączone i wyprostowane. Na hasło - samolot zapala silnik - dzieci unoszą ramiona oraz górną część klatki piersiowej i okręcają młynka ramionami naśladując głosem warkot silnika. Po upływie 3 - 6 s - odpoczynek. Na hasło - samolot leci - dzieci przenoszą wyprostowane ręce w bok i unoszą je jak najwyżej, unosząc jednocześnie głowę oraz wyprostowane nogi (nisko). Po upływie 3 - 6 s - samolot ląduje - powrót do pozycji wyjściowej.
Zbiórka w siadzie skrzyżnym, omówienie zajęć: Co zapamiętałeś z wycieczki do lasu?
|
Korekta postawy w siadzie
Unikanie błędów: oparcie głowy o podłogę, niesymetryczne ułożenie rąk, wysokie uniesienie i zginanie nóg
Prawidłowa postaw w siadzie skrzyżnym |
Barbara Wierzchucka
Szkoła Podstawowa nr 5
Białystok
1
4