Bernadeta Zając

Przedszkole nr 5

Ustroń

KONSPEKT ZAJĘCIA

Temat zajęcia: Przygoda kota w lesie-historyjka obrazkowa, ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej.

TEMAT KOMPLEKSOWY: JESIEŃ W LESIE

DATA: 08.10.2007

CEL GŁÓWNY: Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej.

CELE OPERACYJNE: Dziecko poznaje warunki życia zwierząt domowych i leśnych. Poprawnie nazywa zwierzęta żyjące w naturalnym środowisku. Przestrzegania zasad bezpieczeństwa- nie oddalania się od grupy, od dorosły - Powtarza wyrazy z jednoczesnym podziałem ich na sylaby i głoski. Rozpoznaje swoje imię wśród inny. Porównuje, liczy, używa określeń „><”

Wypowiada się na temat poznanej historyjki . Ustala związki przyczynowo- skutkowe zawarte w historyjce.

METODY: Praktyczna

Podająca

Eksponująca

PRZEBIEG ZAJĘCIA: 1 .Nauczycielka rozpoczyna zajęcie od zagadki rysunkowej. 2.Dzieci rysują bohatera wierszyka: Małe kółeczko, duże koło

Uszko z prawej strony

Uszko z lewej strony

Trzy wąsiki z prawej strony

Trzy wąsiki z lewej strony

Ogonek zakręcony

I jest kot tyłem do nas odwrócony.

3.Powtarza zabawę jeszcze raz. 4.Dzieci przeliczają głoski w wyrazie kot.

5.Nauczycielka zaprasza dzieci do wysłuchania opowiadania o kotku. Opowiadanie ilustruje historyjką obrazkową. Dzieci określają zachowanie kota i zwierząt spotkanych w lesie. 6.Wspólnie z nauczycielką podpisują obrazki zdaniami: To kot. To dom wiewiórki.

A to dom jeży. Przeliczają wyrazy w zdaniach.

7. Zaproszenie do zabawy ruchowej zgodnej z treścią piosenki „Kotek nosek myje”

8.Odszukanie koperty ze swoim imieniem. W środku znajdują się obrazki zwierząt i owadów. 9.Dzieci siadają w dużym kole, w środku koła znajdują się trzy obręcze z napisami: las, woda, łąka. N. tłumaczy dzieciom następną zagadkę w magiczne słówka. Rozpoczyna zabawę opowiadaniem o kotku, który wybiera się na spacer z Olą.

Kogo spotka i gdzie? Nauczycielka głoskuje wyrazy: lis, sarna itp. Dzieci kładą obrazki do odpowiednich obręczy. 10.Po zabawie dzieci przeliczają mieszkańców lasu, łąki, wody porównują, używają określeń > <

11.Dzieci zapraszają rodziców do zabawy relaksacyjnej: Rzeczka

12. Rysowanie, wyklejanie i wycinają zwierząt w różnych środowiskach. 13. Układanie podpisów wg wzoru: woda, las, łąka.

14. Podsumowanie zajęcia, pochwały.