KONSPEKT DO NAUCZANIA DZIECI O ZDROWYM ODŻYWIANIU W WIEKU MŁODZIEŃCZYM

Temat: Racjonalne odżywianie dzieci w okresie dojrzewania.

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2

Czas trwania: 45 min

Odbiorca: Uczniowie klas 4-6

Prowadzący: Patrycja Kasperkiewicz

Cel ogólny: Kształtowanie prawidłowego żywienia w wieku młodzieńczym.

Cele szczegółowe:

+ Strefa poznawcza:

Uczeń poznaje:

- zasady zdrowego odżywiania

- żywność popularną wśród młodzieży

- następstwa takiego nawyku żywieniowego

- rolę poszczególnych składników odżywczych

- źródła ww. składników odżywczych

- prawidłowe technologie gastronomiczne

- przykładowy jadłospis

- zapotrzebowania kaloryczne i na składniki odżywcze w wieku młodzieńczym

+ Strefa psychoruchowa:

Uczeń potrafi:

- zastosować zasady zdrowego odżywiania

- ułożyć jadłospis

- wskazać produkty zalecane i zabronione

- wymienić źródła składników odżywczych

- pokazać przykładowe ćwiczenia gimnastyczne

+ Strefa afektywna:

Uczeń wykaże:

- troskę o własne zdrowie

- kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych

Metoda: wykład z elementami pogadanki, ćwiczenie, quiz

Forma: grupowa, instytucjonalna, przekaz wizualny

Literatura: „Dietetyka: żywienie zdrowego i chorego człowieka”; H. Ciborowska, A. Rudnicka; Wydawnictwo Lekarskie PZWL; Warszawa 2010

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, plansza z jadłospisem, ulotki, laptop lub netbook, ekran do wyświetlania, projektor

PLAN ZAJĘĆ

Ogniwo

Przebieg

Czas trwania

I część wstępna

1. Przywitanie i przedstawienie się

2. Podanie szczegółów dotyczących zajęć dydaktycznych

5 min

II część właściwa

1. Charakterystyka zasad zdrowego odżywiania

2. Żywność popularna wśród młodzieży - nawyki żywieniowe i ich następstwa

3. Charakterystyka, rola i źródła składników odżywczych

4. Zalecane technologie gastronomiczne

5. Prezentacja jadłospisu

6. Zapotrzebowania kaloryczne i na składniki odżywcze w wieku młodzieńczym

7. Produkty zalecane i zabronione

8. Układanie własnych jadłospisów oraz quiz

35 min

III część końcowa

1. Rozdanie ulotek i broszur

2. Podziękowanie i zakończenie spotkania

5 min