SCENARIUSZ KONKURSU-ZDOBYWAMY SPRAWNOŚĆ
,,PRZYJACIELA PRZYRODY”
UCZESTNICY: wszystkie grupy
CELE OGÓLNE:
promowanie postaw proekologicznych,
kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan Ziemi.
CELE OPERACYJNE:
-demonstruje przygotowane prace konkursowe
-prezentuje hasło o tematyce ekologicznej
-segreguje śmieci zgodnie z symbolami na pojemnikach
-rozwiązuje zagadki
-prezentuje scenkę ilustrującą właściwe zachowania w kontakcie
z przyrodą
-wskazuje przykłady oszczędzania wody lub papieru w warunkach
przedszkolnych.
PRZEBIEG:
Piosenka ,,Chcemy być”.
Wyjaśnienie pojęcia ,,Przyjaciel przyrody”.
Przedstawienie celu spotkania i przypomnienie warunków umożliwiających otrzymanie certyfikatu potwierdzającego zdobycie sprawności ,,Przyjaciela przyrody”:
wykonać dowolny przedmiot z surowców wtórnych
przygotować pracę plastyczną o tematyce ekologicznej
ułożyć hasło lub wierszyk o ochronie przyrody
segregować śmieci
rozwiązać zagadkę
zaprezentować scenkę o zachowaniu dzieci np. podczas spaceru lub wycieczki
wskazać kiedy oszczędzamy wodę lub papier
4. Pokaz przedmiotów wykonanych przez poszczególne grupy ze
wskazaniem wykorzystanych surowców.
5. Piosenka ,,My jesteśmy ekoludki”:
My jesteśmy ekoludki
hop sasa, hop sasa.
Bo na śmieci mamy sztuczki
oj! tak, tak- oj! tak, tak.
Nie śmieć w lesie, na ulicy
nie, nie, nie- nie, nie nie.
Wrzuć do kosza! Ziemia krzyczy
właśnie tak, właśnie tak.
Dbaj o wodę, kwiatki, ptaszki
tra ta, ta- tra ta, ta.
A w przedszkolu zbuduj karmnik
zrób ten znak, zrób ten znak.
Jesteś małym ekologiem
Ty i ja, Ty i ja
Więc o Ziemię dbajmy co dzień
raz i dwa-raz i dwa.
6. Omówienie prac plastycznych.
7. Prezentacja haseł o tematyce ekologicznej.
Segregacja śmieci zgodnie z symbolami na pojemnikach.
Rozwiązywanie zagadek:
Bardzo proszę wszystkie dzieci,
niech wrzucają do mnie śmieci.
Białe i żółte rosną na łące
będą z nich wianki, bukiety pachnące.
Służy do picia, służy do mycia
bez niej na Ziemi nie byłoby życia.
Gdy po deszczu słońce świeci
to na niebie mogą zobaczyć ją dzieci.
Takich wspaniałych koron
i królowie nie mają,
bo w tych złotych, królewskich
ptaszki nie śpiewają.
Umieszczenie napisu TAK na ilustracjach przedstawiających
właściwe zachowania w kontakcie z przyrodą.
Drama w wykonaniu poszczególnych grup.
Piosenka ,,Każdy kwiat to mały świat” (Wesoła Szkoła kl.2)
Podsumowanie konkursu, wręczenie certyfikatów potwierdzających zdobycie sprawności ,,Przyjaciela przyrody”.
CHCEMY BYĆ
Chcemy być przyjaciółmi
wszystkich żywych stworzeń
Niech im się dobrze,
niech im się dobrze
żyje pośród nas.
Chcemy mieć czyste rzeki
przezroczyste morze.
Niech zdrowo rośnie
razem z nami las.
Refren: Pamiętaj, że wszystko
zależy od ciebie.
Czy ptak będzie sobie
wić gniazdo na drzewie.
Czy zdrowym się chlebem
podzielisz na święta.
To wszystko od ciebie zależy
pamiętaj!
Tańczyć pójdziemy lekko
na złocistej plaży.
Spalin i ścieków,
spalin i ścieków
mamy wszyscy dość.
Słońce się będzie śmiało
do dziecięcych marzeń.
Nikt nie popsuje
świata nam na złość.
Refren: Pamiętaj, że wszystko
zależy od ciebie…..