Scenariusz zajęć dla dzieci 5 - letnich z elementami muzykoterapii w oparciu o zmodyfikowany Mobilny Model Rekreacji Muzycznej Macieja Kieryła

Cele: - rozwijanie wyobraźni twórczej w połączeniu z procesem działania;

Pomoce: -

Przebieg zajęcia;

I ODREAGOWANIE

Seria „trzech oddechów” (rodzaj „przerywnika” wprowadzony by zapobiegać znużeniu i osłabieniu koncentracji).

II ZRYTMIZOWANIE:

III UWRAŻLIWIENIE

Po wysłuchaniu kolejnych fragmentów, dzieci krótko określają charakter usłyszanego utworu i próbują dobrać instrument perkusyjny, który w pełnym stopniu odtwarzały nastrój muzyki.

Seria „trzech oddechów” (rodzaj „przerywnika” wprowadzony by zapobiegać znużeniu i osłabieniu koncentracji).

IV RELAKSACJA

Nauczycielka odtwarza z magnetofonu następną muzykę (jej nastrój musi oddawać harmonię w przyrodzie) wiosnę. Dzieci kładą się na dywanie (na kocach) i zamykają oczy. Wyciszają się, regulując oddech. W czasie brzmienia muzyki nauczycielka wzbogaca jej nastrój komentarzem słownym np. jest piękny, wiosenny dzień. Słonko coraz mocniej grzeje. Wyruszamy do zaczarowanego, wiosennego lasu. Idziemy, idziemy coraz wyraźniej słychać śpiew ptaków: radosne trele słowika, śpiew drozda i tajemnicze stukanie dzięcioła, który stuka w pień, by zbudzić nowy dzień. Na liściach wiatr melodię gra i leśnych dzwonków ton dobiega z różnych stron. Szumi las zaprasza wszystkich nas, pośród smukłych pni będziemy razem szli..... Nauczycielka kończy opowiadanie a dzieci przez chwilę jeszcze słuchają muzyki.

Potem dzieci odpowiadają na pytanie: „Co czułyście będąc w zaczarowanym lesie?”

V AKTYWIZACJA (DYNAMICZNE)

Mini - aerobik.

Przy współbrzmieniu skocznej melodii dzieci powoli, rytmicznie wstają i rozluźniają ręce, nogi, głowę, szyję i całe ciało.

Na zakończenie dzieci siadają w kole przy pianinie. Nauczycielka siada między dziećmi i prowadzi krótką rozmowę na temat odbytych zajęć np.: