Konspekt zajęcia otwartego dla rodziców.
Celem zajęcia była obserwacja dziecka na tle grupy rówieśników, ocenienie adaptacji do grupy przedszkolnej i zakresu umiejętności.
Prowadząca : Justyna Niedbał
Data: wrzesień 2007
Grupa: 4- 5 latki
Temat: Wszędzie są koła.
Cele ogólne:
poznanie figur geometrycznej- koła
rozwijanie sprawności ruchowej
Cele operacyjne :
Dziecko:
wie, jak wygląda koło
mówi i wypowiada się poprawnie
Środki dydaktyczne : E. Wagner Patrzeć- słyszeć -czuć , Karta pracy A nr2, narysowane na dużej kartce wzory: koło małe, koło duże, linia prosta, linia falista, skakanka ,duże lustro.
Przebieg
Wstęp
oglądanie swoich sylwetek w dużym lustrze. Wskazywanie wymienionych przez nauczyciela części ciała u siebie, następnie u kolegi. Poruszanie poszczególnymi częściami ciała, zahamowywanie ruchów.
Zabawa w kole : Mało nas (z udziałem obecnych rodziców)
Część właściwa :
Zabawa Korale dla mamy
Dzieci siedzą w kole. Na środku rozłożona jest skakanka, na którą dzieci nawlekają korale - kółka do serca, zachowują określoną prawidłowość (czerwone, zielone, żółte, czerwone, zielone , żółte - trzy sekwencje)
kreślenie kształtu koralika w powietrzu oraz na dywanie.(Nauczyciel informuje dzieci że jest to koło)
Słuchanie inscenizowanego opowiadana O ołówku i gumce do ścierania (według E. Wagner)
Na stole leży duża kartka papieru . zobaczył ją ołówek natychmiast zaczął po niej rysować . Rysuje proste linie i koła, linie faliste i spirale. Obok kartki papieru leży gumka do ścierania.
- Hej ty! Czy chcesz się ze mną pobawić ?- pyta ołówek.
Ponieważ gumce jest i tak bardzo nudno, gdyż musi wciąż leżeć w tym samym miejscu, chętnie włączyła się do zabawy z ołówkiem.
Ołówek rysuje linę prostą, a gumka ją wyciera.
Ołówek rysuje linię falistą, a gumka ją wyciera.
Wtedy ołówek narysował na kartce piękne koło. A gumka stara się ze wszystkich sił, aby je zetrzeć. Teraz ołówek tańczy piruety i powstaje spirala. Gumka ściera i ściera, aż zakręciło się jej w głowie.
Jeszcze raz woła ołówek i zaczyna rysować nową spirale. Aż tu nagle trzask złamał się na pół! Zabawa się skończyła.
4. Rozmowa na temat opowiadania.
Jakie przybory leżały na stole
Co rysował ołówek?
Co robiła gumka?
5. Zabawa Ołówek i gumka .
Dzieci tworzą pary: jedno jest ołówkiem, drugie gumką do ścierania. Podłoga jest kartką papieru. Następnie do zabawy zaproszone zostają osoby dorosłe. (Nauczycielka pokazuje narysowane na dużej kartce wzory koło małe, koło duże, linie faliste, linie proste. Ołówek rysuje , gumka próbuje iść za nim i wymazać jego ślad.)
Zakończenie .
1. Ćwiczenie graficzne : łączenie linią ciągłą wykropkowanych kół: małego i dużego; kolorowanie ich wnętrza.