kl.5 PK podania i chwyty WF, wychowanie fizyczne, Konspekty


Prowadzący: mgr Beata Joszko

Temat - zadanie główne: Nauka podań i chwytów piłki w dwójkach.

Klasa: 5

Ilość osób: 17 dziewcząt

Czas trwania: 45 minut

Miejsce zajęć: połowa dużej sali gimnastycznej

Pomoce dydaktyczne: piłki koszykowe, pachołki, materace gimnastyczne, ławeczki.

Cele operacyjne w zakresie:

- uczeń potrafi wykonać chwyt piłki oburącz

ułożenie rąk i praca nóg, wykorzystanie w grze

w różnym tempie

Część

lekcji

Układ działań

(tok lekcji)

Treść zadań

Dozowanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

Część wstępna

1.

Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2. Motywacja do udziału lekcji

1.Zbiórka w dwuszeregu

2.Powitanie klasy

3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

4.Podanie tematu lekcji oraz głównych zadań lekcji

4min.

Zorganizowanie grupy

Odnotowanie nieobecnych lub nie ćwiczących tego dnia

Część główna

A

3. Rozgrzewka psychomotoryczna, profilaktyka.

1.Bieg dookoła sali.

2.Zabawa bieżna Dzień i noc, Berek- pozycją ochronną dla ucznia jest przyjęcie prawidłowej postawy koszykarskiej.

3.Ustawienie w rozsypce, każdy uczeń z piłką:

-kozłowanie piłki wzdłuż sali lewą i prawą ręka,

-kozłowanie piłki do środka boiska powrót i rzut do kosza,

-w klęku kozłowanie z jednej strony na drugą jak najwyżej ,

-kozłowanie w różnych pozycjach (klęk, siad, leżenie przodem),

-postawa w rozkroku, skłon tułowia- ósemka pomiędzy nogami, chwyt piłki i przekładanie jej z ręki do ręki dookoła bioder.

4min.

4x

5x

20x

po 2x

6x

Met. Zabawowa- ścisła

Met. Naśladowcza- ścisła

Kontrola wykonania poszczególnych ćwiczeń.

Część główna

B

4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności w różnych zakresach.

1.Podział na zespoły:

Zespół nr1- w dwójkach od linii środkowej, podania oburącz sprzed klatki piersiowej, twarzą do siebie, poruszanie się krokiem odstawno- dostawnym do końca sali. Powrót podając piłkę lobem nad współćwiczącymi.

Zespół nr2- kozłowanie piłki obiegając ławeczki ustawione w szeregu równolegle do siebie.

Zespół nr3- ustawienie w parach naprzeciw siebie, doskonalenie podań.

Zespół nr4- sztafeta podań, uczniowie ustawiają się w jednym rzędzie. Jedna osoba(1) staje naprzeciw rzędu. Pierwszy z rzędu (2) trzyma piłkę, podaje do osoby stojącej naprzeciwko (1), a następnie biegnie na jego miejsce za piłka, os.1 oddaje piłkę i biegnie na koniec rzędu.

2.Ćwiczenia fragmentu gry, podział na drużyny:

-Dwie pierwsze osoby drużyny biorą udział w grze. Boiskiem jest połowa sali na obu końcach leżą materace, które zastępują kosze. Punkt zdobywa ta drużyna, która położy piłkę na materacy przeciwnika.

-Dwie pozostałe drużyny ćwiczą przeskoki na i przez ławeczkę seriami 30/15.

po 2min.

po 5min.

Zmiany w zespołach, co 2minuty.

Obwód ćwiczebny.

Uczniowie ustawiają się przy przydzielonych stanowiskach.

Omówienie wykonania poszczególnych ćwiczeń.

Nauczyciel podaje sygnał rozpoczęcia i zakończenia ćwiczenia.

Nauczyciel sędziuje.

Część końcowa

5.Uspokojenie organizmu

6.Podsumowanie lekcji

1.Ćwiczenia korekcyjne:

-Marsz dookoła sali, wznos RR w górę i wspięcie na palce. Następnie opuszczenie RR ze skłonem tułowia w przód.

2.Podsumowanie dydaktyczno - wychowawcze.

3. Pożegnanie.

1min.

3min.

Omówienie realizacji zadań lekcji przez poszczególne zespoły.

Szkic do ćwiczeń w grupach:

0x08 graphic
0x08 graphic

zes.4

0x08 graphic
zes.1

0x08 graphic

zes.3

0x08 graphic

zes.2

Szkic do fragmentu gry:

0x08 graphic

0x08 graphic

Przeskoki obunóż przez ławeczkę

1


