Zajęcie otwarte dla rodziców, zabawy dla przedszkolaków, Scenariusze zajęć


Scenariusz zajęcia z rodzicami

Grupa V:

Data: 03.03 2011

Prowadząca: Krystyna Sztramska

Temat : Zabawy z wiatrem

Cel ogólny : rozbudzanie twórczego myślenia, ekspresji ruchowej, plastycznej, literackiej i muzycznej jako przygotowanie do nauki czytania, pisania oraz rozwijania pojęć matematycznych

Cele operacyjne:

Dziecko:

- prawidłowo wykonuje ruchy naprzemienne rąk i nóg , ćwiczy oczy naśladując wygląd leniwej ósemki, doskonali sprawność dłoni i palców

- przetwarza obraz graficzny na ruchowy.

-zapamiętuje litery występujące w imieniu swoim i imionach kolegów

- doskonali liczenie, dodaje liczby i rozpoznaje cyfry w zakresie 20

-posługuje się określeniami dotyczącymi stron : na lewo, na prawo, do przodu, do tyłu,

-kreśli szlaczki literopodobne na balonie (wg podanego wzoru)

-reaguje na rytm, tempo i dynamikę w muzyce, osłuchuje się z muzyką poważną (Fryderyk Chopin)

- improwizuje ruchem tor wiatru- bawi się „wietrznymi” zabawkami

-ułoży kompozycję plastyczną z dowolnych elementów wyciętych z papieru na określony temat („Wiatr w polu”, „Wiatr w lesie”) - potrafi pracować w zespole

-naśladuje różne odgłosy wiatru - wykona ćwiczenia ortofoniczne usprawniające narząd mowy

-tworzy opowieść o wietrze posługując się mową wielozdaniową, potrafi ułożyć wiersz

- potrafi radzić sobie z emocjami podczas rywalizacji sportowych

- zna rodzaje wiatrów, określa je za pomocą przymiotników

- nabywa przeświadczenia, ze powietrze jest wszechobecne, także w nas, i jest niezbędne do życia

- wie dlaczego trzeba dbać o lasy i inne rośliny, nie niszczyć przyrody a na miejsce wyciętych drzew sadzić nowe

- cieszy się z możliwości przeżywania radości i więzi pomiędzy dziećmi w grupie i rodzicami, rozwija poczucie bezpieczeństwa i akceptacji swojego ciała

- rozpoznaje i wczuwa się w różne stany emocjonalne

-przestrzega znane normy zachowania obowiązujące w grupie

Dziecko zdolne:

-dopasowuje podpisy do obrazków

-odczytuje imiona dzieci

- pisze swoje imię literami pisanymi.

Metody: Dobrego Startu Marty Bogdanowicz, Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherbone, R. Labana ,Paula Denissona, Ireny Majchrzak, aktywizujące

Formy:

Zbiorowa, indywidualna, zespołowa.

Pomoce: wizytówki dla dzieci i rodziców, płyty z nagraniami piosenek, muzyki relaksacyjnej i muzyki poważnej, wzory rysunków do odwzorowywania na obraz ruchowy, woda do picia, plastikowe rurki, tablica z alfabetem, koperta z imieniem, rozsypanką literową swojego imienia i małym alfabetem dla każdego dziecka, lizaki z cyframi od 0 do 20, mazaki, sylwety wiatrów, nazwy wiatrów wydrukowanych na paskach papieru, papierowe elementy do obrazów o wiatrach, powietrzne zabawki (latawce, wiatraczki, samoloty, ptaszki, spadochrony, wstążki na patykach, piórka, balony, serpentyny) i inne przedmioty naśladujące wiatr (foliowe lub papierowe torebki, gazety, plastikowe butelki, tekturki itp.), chusta animacyjna, wzory szlaczków, kartonowa siekiera, obręcz, taca z kasza dla każdego dziecka, kotyliony z cyframi, korona z literą „W” , kubeczki z wodą i płynem do puszczania baniek mydlanych

Literatura :

-„Powietrze. Żywioły w przedszkolu” - Walter Gisela

-Literka.pl „Zabawy z wiatrem” - Internet

-kolorowanki - elementy do obrazów - Internet

-„Przyroda wokół nas” E Beymont

-„Dwa wiatry” - Julian Tuwim

Piosenki: „Witam was”, „Dobre słowa”, „Rozruszajmy ręce”, „Bawiły się dzieci”, „Pociąg”, „Prawa noga, lewa noga”, „Fruwające rączki”

Przebieg:

1. Przypięcie wizytówek rodzicom po wejściu do sali (dzieci z przypiętymi już wizytówkami siedzą w kole przy krzesełkach oznaczonych swoim imieniem)

2.Ustalenie zasad obowiązujących podczas zajęcia - zaśpiewanie piosenki „Dobre słowa”

4.Zabawa w parach „Witam Was” (wspólnie z rodzicami) - między poszczególnymi częściami piosenki witanie się wzajemne , mówienie sobie po imieniu, pokazywanie miłych gestów, używanie serdecznych słów

5.Lista obecności - dzieci odszukują swoją wizytówkę , wkładają zdjęcie do ramki i przy pomocy rodziców przypinają je klamerkami do sznurka .

6. Ćwiczenia kinezjologiczne wg Denissona ( zabawa wiatru)

- picie wody przez rurkę

- masaż punktów myślenia

- ruchy naprzemienne rąk i nóg

- krążenie szyją „Sowa”

- rysowanie leniwej ósemki

-rysowanie oburącz - wzór serca, liścia, drzewa, kwiatu, grzyba, leniwa ósemka - przetwarzanie obrazu graficznego na ruchowy

7. Zabawy Imionami

- oglądanie swojego imienia na dużej wizytówce

- wyszukiwanie liter swojego imienia na tablicy z alfabetem.

- zabawa ze śpiewem „To moja jest literka”

- układanie swojego imienia z liter znajdujących się w kopercie

- zaznaczenie swoich liter czerwonym kolorem na kartce z alfabetem

- zaznaczenie kolorem niebieskim (zielonym) liter swojego imienia przez rodziców

- wymiana koperty z kolegą - próby ułożenia jego imienia

- przeliczanie swoich liter i stanięcie przez odpowiednią cyfrą trzymaną przez rodziców. (lizaki z cyframi od 0 do 20)

- dobieranie się parami i sumowanie liter - szukanie jak wyżej odpowiedniej cyfry ( zabawa powtarzana kilka razy)

8. „Dwa wiatry” inscenizacja do wiersza J. Tuwim w wykonaniu n-lek

9. Rozmowa na temat inscenizacji

- kto występował w wierszu ?

- co robił pierwszy wiatr?... jaki był? (żywy, energiczny, swawolny, szybki, ruchliwy, głośny, gwałtowny, niecierpliwy, mocny, potężny, hałaśliwy,

- jakie odgłosy wydaje taki mocny wiatr? - wietrzne słowa (ćwiczenia ortofoniczne)

- na której ilustracji jest właśnie taki niespokojny wiatr?

- jakie nazwy mają takie gwałtowne wiatry (wichura, tajfun, huragan, trąba powietrzna ) - przypinanie do tablicy tych nazw

- co robił drugi wiatr?... jaki był? (spokojny, wolny, cichy, delikatny, drżący, mały, słaby, nieśmiały,

- jakie odgłosy wydaje taki mały wiatr?

- jak można nazwać taki wiatr? (bryza, wietrzyk)

- na której ilustracji jest przedstawiony taki właśnie spokojny wiatr?

- przypinanie do tablicy nazw

- w jaki sposób bawiły się te dwa wiatry razem? - zabawa z ruchem „Wesoła zabawa”

10.„Dwa wiatry” - układanie obrazków z gotowych elementów - praca w zespołach

Dzieci przenoszą papierowe elementy drzew, chmurek, redlin itp. z dywanu na arkusze brystolu przy pomocy plastikowych rurek (bez pomocy rąk) ciągnąc powietrze ustami. Na hasło nauczyciela „rozdmuchują” obrazek i układają do niego wspólną historię (mogą wybrać sobie i trzymać w ręku jakiś element)

11. Próba inscenizacji wiersza przez dzieci i ich rodziców.

12. „Wiatr i zabawki” - zabawy przy muzyce

Dzieci wyszukują w sali robione przez siebie wcześniej na zajęciach lub przygotowane przez nauczycielkę wietrzne zabawki - latawce, wiatraczki, samoloty, ptaszki, spadochrony, wstążki na patykach, piórka, balony, serpentyny) Następnie bawią się przy muzyce dowolnie interpretując słyszane utwory F.Chopina (uwzględniają zmianę tempa, dynamiki - naśladują różne rodzaje wiatru.) Na koniec wykonują kilka ćwiczeń Denissona ze wstążkami. Po zabawie można ochłodzić się wachlarzem.

13.„Co opowiada wiatr?” (słuchanie wiatru z płyty CD)- eksperymentowanie różnymi przedmiotami, rozwijanie wyobraźni literackiej

Dzieci otrzymują foliowe lub papierowe torebki, gazety, plastikowe butelki, tekturki… „tworzą” z nich wiatr. Na koniec podchodzą do rodzica i opowiadają mu na ucho, o czym opowiadał wiatr. Może ktoś zechce publicznie powiedzieć swój „własny” wiersz o wietrze?

14. Omówienie wyglądu litery „W w” - wybranie króla dnia Wojtka i nałożenie mu korony z literą W na głowę.

Ułożenie litery W z ciał dzieci - najpierw rodzice układają „W” z dziewczynek, później z chłopców. Zrobienie zdjęć.

15. Zabawa „Drzewa i drwal”

Rodzice „zamieniają” w drzewa, dzieci przybierają role zwierząt, ptaków i owadów i biegają pomiędzy drzewami, pamiętając, że mogą oddychać tylko w pobliżu drzew. Po chwili nadchodzi drwal więc zwierzęta chowają się pod drzewami. Kiedy drwal ścina drzewo ukryte pod nim zwierzęta szukają sobie miejsca pod innym drzewem. Drwal odchodzi , ale za chwilę powraca i wycina następne drzewo i następne zwierzęta szukają schronienia. W lesie powstaje panika, bo drwal co jakiś czas przychodzi i ścina kolejne drzewo. Pod coraz mniejszą ilością drzew robi się coraz ciaśniej. Kiedy drwal wycina ostatnie drzewo zwierzęta umierają, wszędzie panuje przerażająca cisza…

Wniosek wyciągnięty przez dzieci :

- trzeba dbać o lasy i inne rośliny, nie niszczyć przyrody a na miejsce wyciętych drzew sadzić nowe, ponieważ rośliny produkują tlen zawarty w powietrzu a powietrze jest niezbędne do zycia

16. „ Balony” - zabawy chustą.

Dzieci przy pomocy rodziców nadmuchują balony. Później nadmuchany balon związują, a żeby się balony nie pomyliły ozdabiają je rysując szlaczki mazakami (wzory szlaczków rozłożone są na dywanie np. w dużej obręczy. )

Zabawy z chustą :

- podrzucanie balonów na chuście tak, by nie spadły,

- celowaniem balonem do otworu

17. Zabawa „Wyścigi”

Dzieci wybierają losowo cyfry umieszczone na „poduszkowcu” tekturowym kółku zakończonym kolorowymi wstążkami. Ustawiają się od w dwóch szeregach od 0 do 10(11) Na sygnał wywołane cyfry okrążają swój szereg. Dzieci dopingują, emocje rosną. Wygranych nagradzamy brawami.

18.Zabawy z rodzicami

- dmuchanie - robienie wiatru - dmuchanie sobie w nos, uszy, czoło, po brodę itp.

- „Mamo, tato ratuj” - rodzice stoją za dzieckiem , nauczycielka - wiatr dmucha na dzieci, te przechylają się to tyłu, przed upadkiem ratują je ręce rodziców

- „W która strone wieje wiatr?” - rodzic prowadzi dziecko przed soba

- „Fotelik”- rodzic siada w siadzie skrzyżnym, dziecko siada nim jak w foteliku. Wtuleni w siebie kołyszą się - rodzic ochrania dziecko przed wiatrem

- „Prawa noga. Lewa noga” - zabawa ruchowa z piosenka

- „Fruwające rączki” - zabawa ruchowa z piosenką

- wspólne puszczanie baniek mydlanych, wzmacnianie więzi rodzinnych, podtrzymanie wesołego nastroju

19„Wiatr na pustyni” (piosenka „Rozruszajmy ręce) - dmuchanie przez rurkę na tackę z kaszą tworząc dowolne lub pokazane czy zasugerowane przez nauczycielkę wzory. Ćwiczenie palców przy piosence „Bawiły się dzieci” Pisanie liter swojego imienia poznanego podczas inicjacji.

20. Pożegnanie - zdjęcie swoich wizytówek i zdjęć, spokojna zabawa przy piosence „Pociąg”

Tuwim Julian

Dwa wiatry(trochę przerobiony;-)


Jeden wiatr - w polu wiał,
Drugi wiatr - w lesie grał:
Cichuteńko, leciuteńko,
Śnieg z gałązek otrzepywał

Drżał


Jeden wiatr - pędziwiatr!
Fiknął kozła, plackiem spadł,
Skoczył, zawiał, zaszybował,
Świdrem w górę zakołował
I przewrócił się, i wpadł
Na szumiący senny las
Gdzie cichutko i leciutko
igły pieścił i szeleścił
Drugi wiatr...


Sfrunął z drzew śniegowy płaszcz ,
Parsknął śmiechem cały las


Wziął wiatr brata za kamrata,
Teraz z nim po polu lata,
Gonią obaj chmury, ptaki,
Mkną, wplątują się w wiatraki,
Głupkowate mylą śmigi,
W prawo, w lewo, świst, podrygi,
Dmą płucami ile sił,
Łobuzują, pal je licho!...

Za to w lesie cicho, cicho ...

Nazwy wiatrów: bryza, wichura, huragan, tornado, sztorm, cyklon

Pierwszy wiatr

……………………………..

spokojny wolny cichy

…………………………………

delikatny drżący mały

…………………………………

słaby nieśmiały lekki

………………………………….

przyjemny miły orzeźwiający

………………………………….

chłodzący taneczny wesoły

………………………………….

figlarny ciepły łagodny

………………………………….

Drugi wiatr

……………………………..

żywy energiczny duży

……………………………..

swawolny dokuczliwy

……………………………..

szybki ruchliwy głośny

……………………………….

gwałtowny niecierpliwy

……………………………..

mocny potężny hałaśliwy

………………………………

nieprzyjemny dziki

……………………………….

szalony groźny zły

…………………………………………………………………………

Wiatr

gwiżdże -

świszcze- szszszszsz

syczy - sssssssssssssss

brzęczy- brzyyyyyyyy brzyyyy..

wyje - uuuuuuuuuuuuu

ryczy- yyyyy yyyyy

szeleści - szum, szum

szepce - sii... sii…

dmucha - huuuuuuuuu

chucha-

grzmi

furczy

zgrzyta

pufa

gada

rzępoli,


