turniej ekologiczny, Ekologia, Ekologia


Page 1

1

Scenariusz turnieju ekologicznego dla klas gimnazjalnych

i klas przysposabiania do pracy

w ramach akcji ,, Sprzątanie Świata”

Opracowały i zorganizowały:

Agnieszka Więdlak

Agnieszka Mokrzycka

Agnieszka Lewandowska

Cel perspektywiczny: Poznanie środowiska społecznego

i przyrodniczego. Budowanie świadomości ekologicznej

oraz inicjowanie przesłań na rzecz ochrony świata.

Cel główny: Rozwijanie umiejętności segregowania śmieci

i utrwalanie wiadomości na temat korzyści wynikającej

z wtórnego wykorzystywania odpadów.

Cele szczegółowe:

uczeń potrafi uważnie słuchać czytanego przez nauczyciela

tekstu,

uczeń rozumie sens słuchanej historyjki,

uczeń dostrzega negatywny wpływ działalności człowieka na

środowisko,

uczeń potrafi podać przykłady pozytywnej i negatywnej

działalności człowieka,

uczeń rozumie konieczność ochrony środowiska,

uczeń segreguje śmieci,

uczeń potrafi odpowiedzieć do czego wykorzystujemy zużyty

papier, szkło, metal i plastik?

uczeń odczytuje etykiety, potrafi dopasować do odpowiedniej

ilustracji,

uczeń potrafi klasyfikować i zliczać,

uczeń potrafi współpracować zgodnie i aktywnie w grupie

rówieśniczej,

0x01 graphic

Page 2

2

Forma pracy: indywidualna, zbiorowa i w grupach

czteroosobowych

Metody: słowne /rozmowa, objaśnienie, pogadanka/

oglądowa /pokaz, obserwacja/

czynna /zadań stawianych do wykonania,

samodzielnych doświadczeń/

Środki dydaktyczne: Tekst ,,Sznurek Jurka'' J. Sykiryckiego,

krzyżówka, etykiety, pytania ekologiczne, plansze z

schematami kontenerów na odpady, worki na śmieci, papier,

kredki, flamastry, śmieci, globus, ilustracje dotyczące ochrony

środowiska,

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Wprowadzenie

Uczniowie siedzą w kręgu i rozmawiają z nauczycielem na

temat spędzonego weekendu. Nauczyciel stara się wykorzystać

doświadczenia i wrażenia dzieci, które spędziły wolny czas na

łonie natury. Rozmowa będzie dotyczyła poczynionych przez

młodzież obserwacji oraz akcji ,,Sprzątanie Świata''

Część główna zajęć

1. Czytanie przez nauczyciela tekstu J. Sykiryckiego

,,Sznurek Jurka'', połączony z pokazywaniem

przygotowanych obrazów.

2. Wypowiedzi dzieci na temat historyjki i wyciągnięcie

wniosków. Dzieci dostrzegają i potrafią podać przykłady

0x01 graphic

Page 3

3

z własnego otoczenia. Negatywnie ustosunkowują się do

takich zachowań.

3. Przypomnienie pojęcia : segregacja odpadów jako system

zbierania i podział ich na grupy. /szkło, papier-

makulatura, plastik, metal.

4. Korzyści wynikające z segregacji : mniejsza ilość substancji

zanieczyszczających środowisko, mniejsze wykorzystanie

zasobów naturalnych, oszczędność energii i wody.

5. Kontenery na odpady - sposób oznakowania oraz śmieci,

które można do nich wrzucać.

- Co widzieliście na planszach?

- Jakie są napisy na pojemnikach?

- Co one oznaczają?

- Gdzie widzieliście takie pojemniki?

- W jakim celu ludzie segregują odpady?

- Do czego wykorzystujemy zużyty papier, plastik, szkło?

6. Uczniowie otrzymują worek ze śmieciami, które muszą

posegregować do odpowiednich koszy.

7. Rzut do celu

Każdy uczestnik oddaje trzy rzuty butelką plastikową do

kosza na śmieci z odległości 2m.

8. Rozwiązanie krzyżówki, której hasło brzmi ,,ZIEMIA''.

· Wrzucamy do niego śmieci? /KOSZ/

· Jak inaczej nazywamy odpady? /ŚMIECI/

· Z tego zrobiona jest kartka, gazeta, książka? /PAPIER/

· W mydelniczce się kręcę i zapraszam : myj ręce!

/MYDŁO/

· Nie widzisz go nie czujesz. Oddychają nim zwierzęta

i ludzie. /POWIETRZE/

· Znajdziesz ją w rzece, znajdziesz w kałuży.

Jeśli jest czysta do picia służy./WODA/

9. Zabawa ,,ciepło -zimno''.

W klasie ukryte są karteczki z ważnymi zasadami do

zapamiętania i zastosowania. Przedstawiciele klas są

0x01 graphic

Page 4

4

naprowadzani przez grupę i nauczyciela. Po odnalezieniu

kartki odczytuje jej treść.

- segreguj śmieci!

- podczas zakupów używaj własnych, wielorazowych

toreb, koszyków, plecaków!

- kupuj napoje w szklanych butelkach!

-unikaj kupowania warzyw i owoców pakowanych w folię

i tacki!

- wszystkie puszki zgniataj przed wyrzuceniem!

Zakończenie

Uczniowie Gimnazjum wykonują plakat pt. ,, Ziemia to nasz

wspólny dom''.

Uczniowie PDP wykonują plakat pt.,, Czego oczekuje od nas

Ziemia?''

Uczniowie nagrodzeni zostają pamiątkowymi dyplomami i ksiażkami


