Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4 letnich

Temat: Spotkanie z panem leśniczym

Cele operacyjne:

- dzieci wiedzą, czym zajmuje się pan leśniczy;

- potrafią rozpoznać leśniczego po jego stroju;

- potrafią w skupieniu słuchać opowieści o lesie i zwierzętach;

- wiedzą, jakie zwierzęta mieszkają w lesie;

Przebieg:

  1. Dzieci próbują rozwiązać zagadkę:

Kto to jest: Ma zielony mundur, dba o las i zwierzęta mieszkające w lesie?

Dzieci odpowiadają: pan leśniczy.

  1. Nauczycielka wprowadza do sali zaproszonego wcześniej pana leśniczego. Dzieci wstają i śpiewają piosenkę (na melodię „Panie Janie”):

Witamy pana, witamy pana

Dzień dobry, dzień dobry.

Bardzo się cieszymy, bardzo się cieszymy.

Witamy, witamy.

  1. Słuchanie opowieści gościa na temat jego pracy, zwierząt i lasu.

Oglądanie ilustracji ze zwierzętami.

Oglądanie atrybutów związanych z leśniczym i lasem: lornetka, strzelba,

trąbka, kły dzika, bobra, poroże jelenia.

  1. Zabawa ruchowa z udziałem pana leśniczego: „Stary niedźwiedź mocno śpi”

  1. Zabawa naśladowcza - naśladowanie przez dzieci ruchów zwierząt mieszkających w lesie, o których opowiadał pan leśniczy (zając, wiewiórka, sarna, sowa) pomoce: obrazki przedstawiające zwierzęta.

  1. Słuchanie bajki „Czerwony Kapturek” w wykonaniu pana leśniczego.

  1. Zabawa ruchowa z elementami rzutu „Rzucamy szyszkami do celu”

Dzieci szukają „w lesie” szyszek, po znalezieniu próbują trafić do celu (kosz).

  1. Odpoczynek - dzieci leżą na dywanie, słuchają z taśmy głosów lasu (szum wiatru, szelest liści, śpiew ptaków).

  1. Zebranie zdobytych wiadomości na temat życia w lesie - umówienie się na następne spotkanie w lesie z leśniczym.

  1. Pożegnanie pana leśniczego piosenką z bajki „Czerwony Kapturek” (…przez lasy, przez dąbrowy wędruje gajowy …).

Opracowanie: Bogumiła Pawłowska