SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU

NR 54 W BIELSKU- BIAŁEJ

 
Grupa: 4- 5 latki

Prowadząca: Biegun Barbara

Data: 16.04.2010 r.

Temat kompleksowy:„Dbamy o zdrowie w okresie wiosny”

Temat zajęcia: „Wiosenne zabawy przy muzyce"- rozwijanie aktywności

muzycznej dziecka wyrażającej się w śpiewie, ruchu, grze na instrumentach. Utrwalenie I, II zwrotki piosenki „Kurczątka”, nauka III zwrotki piosenki.

Cele główne:

Cele szczegółowe:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Literatura:

 
Przebieg:

1. Zabawa integracyjna „Podaj rękę partnerowi"- utrwalenie słów i ilustracja 
piosenki ruchem.

2. Krótka rozmowa kierowana na temat nowej pory roku- wykorzystanie piosenki 
„Kwiecień" do utrwalenie nazwy miesiąca- kwietnia i zapoznania przysłowiem 
„Kwiecień, plecień, poprzeplata, trochę zimy, trochę lata"- wyjaśnienie znaczenia 
przysłowia.

3. Zabawa teatralna do przysłowia- nauczycielka mówi tekst przysłowia w różny 
sposób ( smutno wesoło, ze strachem, groźnie) - dzieci próbują określić nastrój. 
Samodzielne mówienie tekstu przez dzieci.

  1. „Dzieci na spacerze"- zabawa przy muzyce. Reagowanie na różny rodzaj 
    akompaniamentu. Rozpoznawanie odgłosu deszczu i burzy.

  1. „Jaka to piosenka"- rozpoznanie piosenki po fragmencie melodycznym. Śpiew I i II 
    zwrotki piosenki „Kurczątka". Nauka III zwrotki piosenki metodą za głosem 
    nauczycielki.

  1. Zabawa ilustrowana do piosenki „Kurczątka"

  1. „Lis i kurki"- reakcja na dźwięki w skrajnych rejestrach. Zabawa przy 
    akompaniamencie pianina.

  1. Zabawa relaksująca i oddechowa — marsz przy akompaniamencie pianina, na 
    przerwę w muzyce dzieci się zatrzymują i głęboko oddychają- zwracanie uwagi na 
    wdychanie powietrza nosem i wypuszczanie ustami.

  
 
Opracowała: Biegun Barbara