scenariusz7, SCENARIUSZE LEKCJI


Scenariusz lekcji muzyki dla klasy VI szkoły podstawowej

Temat: Feliks Nowowiejski - nasz Kompozytor narodowy

Cel ogólny:

Rozbudzanie zainteresowania życiem i twórczością Feliksa Nowowiejskiego oraz znaczeniem jego dzieł dla kultury polskiej.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- zna najważniejsze fakty z życia Feliksa Nowowiejskiego,

- docenia rangę dzieł stworzonych przez Kompozytora ,

- wie, jakie znaczenie dla polskiej kultury ma jego twórczość,

- rozumie pojęcia: kompozytor, opera, oratorium, symfonia,

- potrafi uważnie słuchać i wyrażać własne poglądy na temat wysłuchanych utworów,

- potrafi formułować argumenty w dyskusji.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Metody pracy: pogadanka, prezentacja, elementy metod aktywizujących podczas pracy w grupach, wykorzystywanie twórczej aktywności uczniów

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna „Feliks Nowowiejski”, komputer, projektor, ekran do prezentacji, magnetofon, płyta z muzyką Feliksa Nowowiejskiego, mapa konturowa Polski, rozsypanka, „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych”, krzyżówka, arkusze brystolu

Przebieg lekcji:

I. Wprowadzenie

1. Swobodna rozmowa z uczniami na temat, jakich znają polskich kompozytorów. Sprawdzenie, z czym kojarzy się uczniom sylwetka Feliksa Nowowiejskiego.

2. Zapisanie tematu.

3. Podział uczniów na grupy i wybór liderów zespołów. Uprzedzenie, że zadania, które będą wykonywać w grupach, związane są z prezentacją multimedialną.

II. Prezentacja multimedialna „Feliks Nowowiejski” (załącznik nr 1)

1. Nauczyciel wyświetla prezentację o kompozytorze.

Plan prezentacji: Barczewo. Święta Lipka. Olsztyn. Berlin i Ratyzbona. Europejskie sukcesy. Kraków. Rota. I wojna światowa. Poznań. II wojna światowa. Poznań, 1946 r. Ważniejsze kompozycje. Najważniejsze nagrody. Pamięć. Dziedzictwo muzyczne. Bibliografia.

2. Wysłuchanie fragmentów utworów Feliksa Nowowiejskiego.

3. Rozmowa z uczniami na temat obejrzanej prezentacji i wysłuchanych utworów.

III. Praca w grupach.

Nauczyciel rysuje na tablicy tabelę, do której na bieżąco będą wpisywane punkty dla grup
za wykonanie kolejnych zadań.

1. Zadanie 1.

Zadanie wykonywane jest wspólnie przez grupę, ale każdy uczeń dostaje skserowane materiały. Po sprawdzeniu wykonania zadania przez nauczyciela zostaną one wklejone do zeszytu jako notatka z lekcji.

Zadanie polega na odpowiednim połączeniu ze sobą rozsypanki: nazwa miejscowości - wydarzenia z życia kompozytora - data. (załącznik nr 2). Następnie na mapie konturowej Polski należy poprawnie wpisać nazwy miejscowości związane z biografią Feliksa Nowowiejskiego. (załącznik nr 3)

Poprawnie ułożona rozsypanka:

Barczewo

miejsce urodzin Feliksa Nowowiejskiego

1877

Święta Lipka

pierwsza szkoła muzyczna kompozytora

1887-1893

Olsztyn

tu grał w orkiestrze wojskowej i był organistą w kościele św. Jakuba

1893-1900

Berlin

studia muzyczne, miejsce pobytu podczas I wojny światowej

1898, 1900-19009, 1914-1918

Kraków

miasto, w którym dyrygował pierwszym wykonaniem „Roty”

1910

Poznań

miasto, w którym spędził okres międzywojenny i stworzył swoje największe dzieła. Tu został pochowany.

1919-1939, 1946

Punktacja: Punktacja: 8 pkt. pierwsza drużyna, kolejne - 1 punkt mniej.

Zadanie 2.

Wyszukanie w „Słowniku wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych” i wypisanie znaczenia pojęć: opera, oratorium, symfonia.

Punktacja: Punktacja: 4 pkt. pierwsza drużyna, kolejne - 3 punkty.

Zadanie 3.

Rozwiązanie krzyżówki (załącznik 4).

0x08 graphic
Prawidłowo rozwiązana krzyżówka:

W

A

R

M

I

A

O

R

A

T

O

R

I

U

M

P

O

Z

N

A

Ń

O

P

E

R

A

W

Ś

R

Ó

D

R

Ó

Ż

K

O

N

O

P

N

I

C

K

A

N

O

W

O

W

I

E

J

S

K

I

G

R

U

N

W

A

L

D

Wyjaśnienie przez nauczyciela hasła krzyżówki.

Punktacja: Punktacja: 8 pkt. pierwsza drużyna, kolejne - 1 punkt mniej.

Zadanie 4.

Na arkuszu brystolu należy wykonać projekt okładki płyty z muzyką Feliksa Nowowiejskiego. Grupy losują tytuły płyt:

- „Rota. Wydanie jubileuszowe.”

- „Pieśni patriotyczne.”

- Oratorium „Quo vadis”.

- Opera „Legenda Bałtyku”.

- „Symfonia Białowieska”.

Punktacja: w zależności od jakości wykonania (pomysłowość, czytelność tytułu płyty, nazwiska kompozytora, symbolika okładki, estetyka wykonania): od 0 do 6 pkt.

Prace wykonane przez uczniów można po lekcji wykorzystać do dekoracji klasy.

IV. Podsumowanie pracy w grupach.

Podliczenie punktów przez nauczyciela, wystawienie ocen.

V. Zakończenie lekcji.

1. Przypomnienie listy nagród, które otrzymał Feliks Nowowiejski za swoją twórczość.

2. Rozmowa o współczesnej Nagrodzie Muzycznej Fryderyk.

3. Przypomnienie zasad budowania przemówień. Wyjaśnienie zadania domowego.

Zadanie domowe:

Napisz przemówienie, w którym przekonasz jury, by przyznać Feliksowi Nowowiejskiemu nagrodę „Fryderyk” w nowej kategorii: „Kompozytor XX-go wieku”.

Załącznik nr 1

Prezentacja multimedialna - osobny plik pps.

Załącznik nr 2

Barczewo

miejsce urodzin Feliksa Nowowiejskiego

1877

Święta Lipka

pierwsza szkoła muzyczna kompozytora

1887-1893

Olsztyn

tu grał w orkiestrze wojskowej i był organistą w kościele św. Jakuba

1893-1900

Berlin

studia muzyczne, miejsce pobytu podczas I wojny światowej

1898, 1900-19009, 1914-1918

Kraków

miasto, w którym dyrygował pierwszym wykonaniem „Roty”

1910

Poznań

miasto, w którym spędził okres międzywojenny i stworzył swoje największe dzieła. Tu został pochowany.

1919-1939, 1946

Załącznik 3

0x01 graphic

Załącznik 4

0x08 graphic

Pytania do krzyżówki

  1. Kraina, z której pochodzi Feliks Nowowiejski.

  2. „Quo vadis” lub „Powrót syna marnotrawnego”.

  3. Miasto, w którym znajduje się siedziba Towarzystwa Nowowiejskiego.

  4. „Legenda Bałtyku” lub „Emigranci”.

  5. Nazwa poznańskiej willi Nowowiejskiego.

  6. Autorka słów „Roty”

  7. Kompozytor muzyki do „Roty”.

  8. Bitwa, w której pięćsetną rocznicę po raz pierwszy wykonano „Rotę”.

  1. Kraina, z której pochodzi Feliks Nowowiejski.

  2. „Quo vadis” lub „Powrót syna marnotrawnego”.

  3. Miasto, w którym znajduje się siedziba Towarzystwa Nowowiejskiego.

  4. „Legenda Bałtyku” lub „Emigranci”.

  5. Nazwa poznańskiej willi Nowowiejskiego.

  6. Autorka słów „Roty”

  7. Kompozytor muzyki do „Roty”.

  8. Bitwa, w której pięćsetną rocznicę po raz pierwszy wykonano „Rotę.


