Przedstawiam scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II z wykorzystaniem techniki swobodnego tekstu Freineta. Pisanie swobodnych tekstów kształci umiejętność poprawnego wypowiadania myśli, wrażeń i przeżyć oraz daje dzieciom wiele radości.

Proponuję również zajęcia plastyczne, podczas których powstaje jedna praca wykonana przez całą grupę. Takie ćwiczenie uczy współpracy, odpowiedzialności, a przede wszystkim integruje zespół klasowy.

Blok tematyczny : Wkrótce zima.

Temat : Zabawy zimowe.

Cele :

uczeń wypowiada się na temat treści wiersza;

utrwala pisownię wyrazów ze spółgłoskami miękkimi : ś - si, ć - ci, ń - ni, ź - zi ;

samodzielnie redaguje wypowiedź pisemną w dowolnej formie na podstawie zgromadzonego słownictwa i własnych doświadczeń ;

zna zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych ;

przedstawia sceny realne za pomocą różnych środków plastycznych ;

zgodnie współpracuje w grupie.

Metody :

technika swobodnych tekstów

praktyczne działanie ( praca plastyczna)

aktywizująca ( giełda pomysłów, zabawa muzyczno - ruchowa)

Formy pracy :

zbiorowa

indywidualna

grupowa.

Środki dydaktyczne :

wiersz Cz. Janczarskiego pt. "Zima", płyta z nagraniem utworu A.Viwaldiego pt. "Cztery pory roku" oraz piosenki pt. "Zima", magnetofon,

sylabowy śnieżek - sylaby napisane na gwiazdkach wyciętych z białego kartonu,

karty pracy dla każdego ucznia,

płyta korkowa o wymiarach 1,5m x 1m, materiały do pracy plastycznej techniką collage (tkaniny, tektura falista, kolorowy papier, krepina, wata, gałązki, patyczki, włóczka itp.)

arkusze papieru, na których narysowane są termometry ( dla każdej grupy ).

Przebieg :

Wprowadzenie do tematu - wysłuchanie utworu A. Viwaldiego pt. "Zima" z cyklu "Cztery pory roku `'. 2. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego pt. "Zima" czytanego przez nauczyciela.

Wypowiedzi na temat treści wiersza.

Na jaką porę roku czekamy ?

Co zmieni się w przyrodzie wraz z nadejściem zimy ?

Komu zima sprawi największą radość ?

Czy wszyscy jednakowo cieszą się z zimowej pogody ?

Jakie zabawy na śniegu i lodzie najbardziej lubicie ?

Giełda pomysłów - dzieci podają skojarzenia z wyrazem "zima" - zapisywanie na tablicy.

Utrwalenie pisowni wyrazów ze spółgłoskami miękkimi - praca samodzielna na kartach pracy.

Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia. Przypomnienie zasady, kiedy piszemy spółgłoskę zmiękczoną przez i , a kiedy przez kreskę.

Redagowanie swobodnych tekstów na temat zimy w oparciu o zgromadzone słownictwo i własne doświadczenia - praca w grupach.

Głośne czytanie ułożonych tekstów i wybranie najlepszego.

Nauczyciel zapisuje na tablicy wybrany przez uczniów tekst, wspólnie z dziećmi poprawia i wzbogaca nowymi wyrazami - ćwiczenia słownikowe.

Następnie dzieci przepisują poprawiony tekst do zeszytów.

Zabawa muzyczno - ruchowa przy piosence pt. "Zima".

"Sylabowy śnieżek" - układanie zdania z sylab zapisanych na gwiazdkach śniegu wycię- tych z kartonu.

Hasło : ZABAWY ZIMOWE ZAWSZE BEZPIECZNE I ZDROWE !

Rozmowa na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie.

Praca plastyczna.

Wykonamy dzisiaj wspólnie jedną pracę, na której będą wszystkie dzieci z naszej klasy. Wysiłek każdego z was złoży się na jeden wspólny obraz wykonany na dużej płycie.

Każdy wykona swoją postać i jakiś element krajobrazu zimowego np. drzewo, górkę, ślizgawkę. Wybieramy dowolne materiały, które mamy zgromadzone.

Wszystkie elementy umieścimy na tablicy korkowej. Całą pracę udekorujemy śniegiem z waty. Zwracamy uwagę na zachowanie proporcji i wielkości poszczególnych elementów.

Można umieścić na tablicy przygotowane wcześniej hasło ułożone przez dzieci.

Omówienie i ocena pracy.

Podsumowanie i ocena zajęć.

Termometr uczuć - na dużym arkuszu narysowane są termometry, na których dzieci zaznaczają w stopniach nastrój panujący w klasie ( praca w grupach - każda grupa otrzymuje arkusz z termometrem ).

Cz. Janczarski

Zima

Bure chmury w dal płyną,

nad doliną, niziną...

Może spadną na głowę

białe gwiazdki śniegowe ?

Dmie wiatr chłodny, niemiły

drzewa

liście zgubiły,

odleciały

już ptaki

i las cichy

jest taki...

Przychodź zimo, nie zwlekaj !

Każdy ciebie już czeka,

zając ciepłe ma futro,

możesz przyjść choćby jutro.

Ubierz

naszą jabłonkę

w białą

śnieżną koronkę

przykryj

pola zamiecią,

dużo śniegu

daj dzieciom.

KARTA PRACY

Pogrupuj wyrazy i wpisz do właściwej rubryki :

zima, śnieg, sanie, konie, ciągnie, zaśnieżone, niesie, ciepłe, zamieć, późno mroźna, wozi, cieszą się, śnieżki, dzwonią, guziki, niebieskie, ubranie

Wyrazy ze spółgłoskami zmiękczonymi przez i Wyrazy ze spółgłoskami zmiękczonymi przez kreskę

Ułóż dowolny tekst pt. "Zima".

............................................................................ ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ...............................................................................

Irena Jędruszczak