Scenariusz zajęcia indywidualnego

II Temat zajęć

„Kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej z wykorzystaniem materiału obrazkowego”

III Cele zajęć:

Cel główny: usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

- płynnie operować ciałem

- wykonywać precyzyjne ruchy rękoma, dłońmi, palcami

- wskazać prawą i lewą stronę własnego ciała

- utrzymać równowagę

- rozpoznać głoskę d w nagłosie

- wyszukać nazwy zaczynające się daną głoską

IV Metody pracy:

polisensoryczna, praktyczne działanie.

V Formy pracy:

indywidualna praca dziecka pod kierunkiem nauczyciela

VI Środki dydaktyczne:

Blok, kredki, karty pracy, obrazki, taśma malarska

VII Przebieg zajęć:

Część wstępna:

Nauczyciel wita się z dzieckiem i zaprasza do zabawy.

Proponuje zabawę „Drzewa na wietrze”. Dziecko naśladuje i wydaje dźwięki jakie wydają drzewa kiedy kołyszą konarami, gdy szumi początkowo mały wietrzyk, stopniowo coraz większy, aż do potężnej wichury, poruszając przy tym płynnie ramionami.

Zajęcia właściwe:

Ćwiczenie - „Wyścigi rąk”.

Dziecko otrzymuje kartkę papieru z bloku rysunkowego, którą wspólnie z nauczycielem przytwierdzają do stolika taśmą.

Kartka podzielona jest pionową kreską na dwie równa części. Otrzymuje również dwa kolorowe ołówki. Dziecko wykonuje ruchy:

- „wyścig” do środka kartki

- wyścig od środka kartki

- prawa ręka szybciej od lewej

Ćwiczenie - „Rysowanie prostych i krzywych linii pomiędzy coraz bardziej zwężającymi się granicami”.

Na kartkach z brystolu dziecko otrzymuje 3 rysunki zawierające:

- dwie proste równoległe w odległości od siebie 1 cm

- dwie proste równoległe w odległości od siebie 5 mm

- okrąg o promieniu 4 cm oraz kilka okręgów o zmniejszających się promieniach co 5 mm.

Nauczyciel prosi dziecko aby narysowało ołówkiem linie pomiędzy równoległymi i okręgami tak, aby ich nie przeciąć.

Następnie nauczyciel chwali dziecko za wspaniałe wykonanie zadania i zaprasza do zabawy paluszkami (ćwiczenia rozluźniające): naśladowanie gry na pianinie, paluszki się witają, strzepywanie wody z rąk.

Ćwiczenie „Wybierz odpowiednie obrazki”.

Nauczyciel rozkłada przed dzieckiem obrazki. Prosi dziecko aby nazwało przedmiot/rzecz na obrazku a następnie przegłosowało wyraz. Następnie jego zadaniem jest wybranie tylko tych obrazków które zaczynają się na głoskę „d”.

Zakończenie:

Ćwiczenie -„Chodzenie po rozłożonej taśmie”.

Nauczyciel przykleja na podłodze taśmę w linii prostej, demonstruje dziecku co ma zrobić (przechodzi z wyprostowanymi ramionami po taśmie jak po wąskim moście). Dziecko wykonuje to samo.

Ćwiczenia rozluźniające napięcie mięśniowe:

- pisanie na maszynie lub klawiaturze komputera

- strząsanie wody z rąk

- wytrzepywanie piasku z rękawa

- rozluźnianie i zaciskanie dłoni

Nauczyciel dziękuje dziecku za wspólną zabawę, w nagrodę dziewczynka może wybrać sobie to czym chciałaby się pobawić oraz naklejkę .