Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3–4-letnich
Zdzisława Krasa
nauczyciel
Przedszkola Miejskiego nr 44
w Sosnowcu
Problematyka hospitacji: Kształtowanie czynnej postawy wobec zdrowia poprzez aktywną działalność dzieci.
Prowadząca: mgr Zdzisława Krasa
Data: 31 marca 2006 r.
Temat: „Kukuryku na ręczniku” – słuchanie utworu M. Kownackiej, wdrażanie dzieci do zachowania czystości osobistej i dbania o własne zdrowie.
Cel ogólny:
– kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych,
– przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia poprzez literaturę, zabawę, piosenkę i doświadczenia dzieci.
Cele szczegółowe:
– rytmiczne powtarzanie tekstu i wykonywanie właściwych gestów,
– uważne słuchanie czytanego utworu,
– odpowiadanie na zadane pytania,
– nazywanie kolorów,
– branie czynnego udziału w zabawach inscenizowanych do piosenek,
– nazywanie zjawisk akustycznie,
– branie czynnego udziału w zabawach ruchowych i ortofonicznych,
– wypowiadanie się na podany temat,
– czytanie wyrazów,
– kształcenie umiejętności kolorowania.
Metody: słowna, czynna, oglądowa.
Formy: praca w parach, z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: tamburyno, utwór M. Kownackiej, obrazek, płyta CD, napisy, kolorowe kartki, kartki z sylwetą kogucika, kredki.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
1. „Powitanie” – zabawa gimnastyczna. Dzieci rytmicznie powtarzają za N. tekst dodając odpowiednie gesty:
Ta - ram - tam - tam /uderzenia o uda/
O - gili - gili - gili /łaskotanie partnerów /
Ta - ram - tam - tam
O - jej! o - jej! o - jej! /unoszenie rąk do góry /
O - gili - gili - gili
Ta - ram- tam - tam.
II. Część główna
2. „Kukuryku na ręczniku” – słuchanie utworu M. Kownackiej.
3. Omówienie treści utworu:
– jak miały na imię dzieci?
– z czym dzieci miały kłopot?
– jaki sposób znalazła mama, żeby dzieci nie zapomniały o myciu rąk?
– chciałybyście zobaczyć jak wygląda kogutek – Złotobutek?
(prezentacja obrazka; nazywanie kolorów);
4. „Czyścioszki” – zabawa ruchowa osnuta na treści piosenki;
5. „W łazience” – słuchanie i nazywanie zjawisk akustycznych;
6. „Kiedy się myjemy, sprzątamy?” – zabawy ruchowe i ortofoniczne:
* dzieci swobodnie biegają po sali w rytm tamburyna. Gdy N. przestaje grać, dzieci naśladują czynności: mycie rąk, mycie zębów, mycie nóg – przećwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: „szur”, „gy”, „chlup”;
* dzieci swobodnie biegają po sali w rytm tamburyna. Gdy N. przestaje grać naśladują czynności: odkurzania, zamiatania, zmywania naczyń – przećwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: „bu”, „szu”,”plusk”;
7. „Pucu, pucu” – zabawa inscenizowana do piosenki.
8. Rozmowa nt. „Co należy robić, aby być zdrowym?”.
10. Nauka czytania metodą G. Dommana (sesja 2): łazienka, mydło, woda, ręcznik, szczotka, kogucik;
III. Zakończenie
11. „Kogucik” – kolorowanie sylwetki wybranymi kolorami kredek; dekorowanie „ręczników”;
12. Podsumowanie.