Konspekt lekcji matematyki w klasie V nowe

Konspekt lekcji matematyki w klasie V „b” szkoły podstawowej przeprowadzonej w dniu 22.03.2011
przez Patrycję Karczewską

Temat lekcji: Różne sposoby zapisywania ułamka pewnej wielkości.

Cel lekcji: Umiejętność przedstawiania liczb w postaci dziesiętnej, ułamkowej oraz procentowej.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

Typ lekcji: Mieszana

Metody pracy:

Pomoce dydaktyczne:

Przebieg lekcji:

  1. Czynności wstępne

  1. Właściwa część lekcji

Wykonanie czynności związanych ze starterem pt. „ Słoń czy żyrafa? ” str.189.

Wstępna pogadanka – nawiązanie do odczytywanych na wcześniejszych zajęciach wykresach kołowych.

  1. Próba szybkiego odczytania procent zamalowanej powierzchni kwadratu (bez liczenia) i uporządkowania ich w kolejności od najmniej zamalowanych do najwięcej.

  2. Próba odgadnięcia na którym rysunku zamalowano 50% kwadratu.

  3. Obliczenie jaki procent kwadratu zamalowano na każdym rysunku.

  4. Określenie procent zamalowanego kwadratu za pomocą ułamków dziesiętnych.

Rozwiązanie zadania 1 str. 190. Wybrana osoba głośno czyta treść zadania.

  1. Przyporządkowanie zamalowanym figurom odpowiednich liczb i procentów – zadanie wykonujemy na tablicy z wykorzystaniem wcześniej przygotowanej planszy.

  2. Obliczanie części niezamalowanych figur

Np. pierwszy kwadrat:

lub

100% - 23% = 77%

1 - $\frac{23}{100}$ = $\frac{77}{100}$

1 – 0,23 = 0,77

inaczej:

100% - 23% = 77%

77% = $\frac{77}{100}$ = 0,77

Analogicznie dla pozostałych kwadratów.

Przeczytanie po cichu treści zadania 2 str. 190, interpretacja polecenia oraz wspólne rozwiązanie zadania na tablicy.

Przejście do zadania 3 str. 190 (praca z kartą pracy nr.1). Zadanie polega na zamianie liczby w postaci dziesiętnej na ułamek zwykły lub liczbę mieszaną.
Przeczytanie po cichu polecenia.

Przypomnienie co to jest liczba mieszana.

Np. 0,7 = $\frac{7}{10}$

7,25 = 7 $\frac{25}{100}$ .

Dzieci otrzymują kserówki z zadaniem.

Karta pracy nr.1

Zad. 3 str. 190

a) 0,3 = b) 0,54 = c) 0,125 =

0,7 = 2,36 = 3,255 =

2,4 = 7,05 = 31,025 =

34,8 = 12,10 = 73,005 =

102,2 = 7,25 = 16,025 =

To samo zadanie rozwiązujemy wspólnie na tablicy.

Wykonanie zadania 4 str. 190. Zadanie wykonujemy wspólnie na tablicy oraz każdy samodzielnie notuje w zeszycie.
Zamiana liczb mieszanych oraz ułamków na postać dziesiętną.

Np. 4 $\frac{7}{10}$ = 4,7

Rozwiązanie zadania 5 str. 190 (praca z kartą pracy nr.2).
Wyjaśnienie polecenia oraz wspólne rozwiązanie na tablicy.
Zadanie polega na zamianie ułamków zwykłych i liczb mieszanych na postać dziesiętną.

Np. $\frac{3}{10}$ = 0,3

6$\frac{173}{1000}$ = 6,173.

Dzieci otrzymują kserówki z zadaniem.

Karta pracy nr.2

Zad. 5 str. 190

a) $\frac{3}{10}$ = b) $\frac{12}{100}$ = c) $\frac{127}{1000}$ =

$\frac{7}{10}$ = $\frac{30}{100}$ = $\frac{630}{1000}$ =

$\frac{2}{10}$ = $\frac{25}{100}$ = $\frac{255}{1000}$ =

$\frac{6}{10}$ = $\frac{73}{100}$ = 6 $\frac{173}{1000}$ =

2 $\frac{2}{10}$ = 3 $\frac{54}{100}$ = 4 $\frac{830}{1000}$ =

4 $\frac{8}{10}$ = 4 $\frac{83}{100}$ = 4 $\frac{83}{1000}$ =

Przy tych zadaniach ćwiczymy również prawidłowe odczytywanie zapisu dziesiętnego liczb.

Zeszyt ćwiczeń ćw. A1, A2 str. 48

Ćw. A3 str. 50

Dla chętnych ćw. B1, B2 str. 49

Ćw. B3 str. 51

W miarę możliwości czasowych i tempa pracy uczniów realizujemy zadania 6-8 str. 191.

Tę część zadań zaczynamy rozmową na temat cen i sposobem ich zapisu.
Wykonujemy zadanie 6 str. 191.

Np. 1 $\frac{3}{4}$ zł = 1zł 75 gr = 1,75 zł

Rozdajemy uczniom karteczki z wypisanymi ważniejszymi ułamkami zwykłymi oraz ich rozwinięciami dziesiętnymi.

$\frac{1}{2}$ = 0, 5

$\frac{1}{4}$ = 0, 25

$\frac{3}{4}$ = 0, 75

$\frac{1}{5}$ = 0, 2

Nawiązujemy do zamiany podanych ułamków na procenty.
Rozmowa na podstawie rozdanych karteczek z ubiegłego tygodnia.

Zadanie 7 str.191 (praca z kartami pracy nr. 3 ). Rozszerzanie ułamków.

Zapisanie działań na tablicy z użyciem kolorowej kredy.

  1. o mianowniku 10

  2. o mianowniku 100

Dzieci otrzymują karty pracy.

Karta pracy nr.3

Zad. 7 str. 191

a) mianownik 10 b) mianownik 100

$\frac{3}{5}$ = $\frac{\ }{10}$ $\frac{3}{4}$ = $\frac{\ }{100}$

$\frac{2}{5}$ = $\frac{2}{5}$ =

$\frac{4}{10}$ = $\frac{25}{50}$ =

$\frac{5}{2}$ = $\frac{4}{25}$ =

$\frac{9}{5}$ = $\frac{7}{20}$ =

Przechodzimy do zadania 8 str. 191. Zadanie polega na skracaniu ułamków.

Zapisanie działań na tablicy z użyciem kolorowej kredy.

  1. Do mianownika 10

  2. Do mianownika 100

Dzieci otrzymują karty pracy.

Karta pracy nr.4

Zad. 8 str. 191

a) mianownik 10 b) mianownik 100

$\frac{16}{40}$ = $\frac{\ }{10}$ $\frac{38}{200}$ = $\frac{\ }{100}$

$\frac{25}{50}$ = $\frac{70}{1000}$ =

$\frac{18}{30}$ = $\frac{210}{300}$ =

$\frac{42}{60}$ = $\frac{420}{600}$ =

  1. Czynności podsumowujące.

  1. Przypomnienie o zadanej pracy domowej.

Ćw. A3 str. 50

Ćw. B3 str. 51.

