SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa: II
Opracowanie i prowadzenie: Maria Achmatowicz
Ośrodek tematyczny: Jestem bezpieczny…
Temat dnia aktywności: Stop! Niebezpieczeństwo!
Data: 24.10.2012
OBSZAR 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Cele:
- dziecko potrafi połączyć przyczynę ze skutkiem
− korzysta z zabawek i sprzętu w sali i w ogrodzie zgodnie z ich przeznaczeniem
− wie, jak bezpiecznie bawić się na powietrzu: nie rzuca kamieniami, nie wchodzi na drzewa, nie biega z ostrymi patykami
- informuje o zauważonych zagrożeniach, np. uszkodzonym sprzęcie, znalezionym szkle czy innych nieznanych przedmiotach
- rozumie pojęcia „niższy-wyższy”
Formy pracy:
- zbiorowa
- zespołowa
- indywidualna
Metody pracy:
- pokaz
- burza mózgów
- ekspresyjna
Środki dydaktyczne:
- taśma malarska (do określenia miejsca zbiórki), gwizdek, zabawki w sali, kartki, kredki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- zabawa orientacyjno-porządkowa „Zbiórka” – dzieci na ustalony sygnał ustawią się w szeregu wg wzrostu
- „Co by było gdyby?” – przedstawienie przez nauczycielkę hipotetycznie niebezpiecznych sytuacji mogących wydarzyć się na terenie przedszkola
- burza mózgów (np. Co by było gdyby pani wbiegła do łazienki?”, „Co by było, gdyby Pani przepychała się na schodach?”)
- ustalenie zasad bezpiecznej zabawy i poruszania się w przedszkolu i na terenie placu zabaw
- zabawa ruchowa „Stop – niebezpieczeństwo” (dzieci bawią się swobodnie , na hasło nauczyciela „Stop – niebezpieczeństwo” zastygają w bezruchu – zabawa jest kilka razy powtarzana)
- wykonanie rysunków przedstawiających bezpieczne zachowania