Scenariusz zajęć w I klasie Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.
27.10 Karolina Polak
Temat dnia: Gry i zabawy
Cele ogólne:
Doskonalenie umiejętności gry i zabawy w grupie
Integracja klasy
Doskonalenie wydawania swoich opinii
Cele szczegółowe-dziecko:
Umie współpracować w grupie
Wie na czym polega wzajemny szacunek
Potrafi na podstawie opowiadania nauczyciela tworzyć obraz
Metody pracy:
metody oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka, opis, dyskusja
metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
metody oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych
metody aktywizujące: problemowa
Formy pracy na zajęciach:indywidualna i zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: kostki i pionki, gra dydaktyczna „Wilki i owce” oraz „Paw”
Przebieg zajęć
1. Zabawa „Przejdź z zamkniętymi oczami”.
Nauczyciel rysuje kredą na podłodze linie lub układa skakanki w taki sposób, aby utworzyły krętą drogę. Jedno dziecko ma zakryte oczy szalikiem. Staje na początku drogi. Z zasłoniętymi oczami ma
przejść drogę, w taki sposób, aby nie wyjść poza linie kredy lub skakanek. Pomagają mu inne dzie-
ci, które naprowadzają gracza na drogę, mówiąc: prosto, w prawo, w lewo.
2. Gra w grę „Droga do wesołego miasteczka”.
Uczniowie sami dobierają się w zespoły. Ustalają zasady gry i w nią grają.
3.Przygotowanie kostki do gry.
Uczniowie sklejają sześcian z którego powstanie kostka do gier planszowych.
3. Gra w gry planszowe przyniesione przez uczniów.
Uczniowie opowiadają o swoich grach, które zostały przez nich przyniesione.
4.Tworzenie zbioru zwierząt parkowych.
– Uczniowie odnajdują w labiryncie drogę do ogrodu zoologicznego; tworzą zbiory jednoelementowe zwierząt parkowych; przeliczają, ile jest zbiorów, ile jest zwierząt parkowych. Nazywają zwierzęta.
– Uczniowie szukają w dostępnych źródłach informacji o zwierzętach egzotycznych: lamie, lwie, zebrze, tygrysie.
– Uczniowie opowiadają o tym, co można było zobaczyć podczas spaceru; wykorzystują wiadomości o zwierzętach, posługują się zwrotami określającymi kierunki: w prawo, w lewo, prosto, po prawej,
po lewej stronie.
– Uczniowie odgadują zagadki o zwierzętach i umieszczają nalepki z odgadniętymi zwierzętami.
5.Ćwiczenia grafomotoryczne przygotowujące do pisania liter d, D.
6. Dopasowanie podpisu do obrazka – czytanie globalne.
Uczniowie dopasowują podpis do obrazka przedstawiającego globus.
7.Praca domowa: dowiedz się, jakie zwierzę jest największe na świecie i gdzie ono żyje oraz narysuj
je na kartce.