KONSPEKT ZAJĘĆ Z NAUKI WŁASNEJ
z dnia 14.05.2015r.
Scenariusz zajęć został zaplanowany do pracy z grupą II dziewcząt i chłopców upośledzonych w stopniu lekkim i umiarkowanym, na co dzień przebywających w grupie wychowawczej Ośrodka.
Temat: Odrabianie lekcji oraz nauka w pisaniu, czytaniu i liczeniu.
Cele ogólne: Przygotowanie do lekcji w dniu następnym, rozwijanie sprawności w czytaniu, pisaniu i liczeniu oraz sprawności manualnej.
Cele szczegółowe:
Potrafi przeczytać zadany fragment tekstu,
Wie jak posługiwać się liczydłem, lub korzystać z patyczków,
Zna technikę czytania poprzez dobieranie podpisów do obrazków, samodzielne układa zdania z rozsypanki wyrazowej.
Środki dydaktyczne: zeszyty i książki przedmiotowe, długopisy, ołówki, liczydło, pomoce dydaktyczne: do nauki pisania, puzzle z obrazkami do ćwiczenia kojarzenia nazw z obrazkami, rozsypanka wyrazowa.
Metody i formy pracy: objaśnienie, pokaz, pogadanka, aktywna, indywidualna.
Czas trwania: 90 minut
Prowadzący: mgr Janusz Karcz
TOK ZAJĘĆ:
Część wstępna:
Zgromadzenie wychowanków na świetlicy i zapoznanie z tematyką zajęć. Podanie i objaśnienie celu i tematu zajęć:
wskazanie na duże znaczenie umiejętności czytania, liczenia i pisania,
zaproponowanie by po zakończeniu pracy, osoby które wcześniej skończą układały puzzle lub grały w gry komputerowe.
Przeglądnięcie zeszytów i zorientowanie się jakie zadania są do wykonania na następne zajęcia w szkole.
Rozdanie środków niezbędnych do wykonania ćwiczeń.
Część zasadnicza:
Wykonanie zadań domowych. Zwracanie uwagi na pokonywanie trudności w nauce. Zaangażowanie starszych wychowanków do pomocy w wykonywaniu ćwiczeń przez młodsze dzieci.
Zachęcanie do pracy poprzez wykonanie poszczególnych ćwiczeń w pisaniu i liczeniu.
Wychowankowie wykonują swoje zadania dokładnie i starannie. Czytanie tekstu, układanie zdań z rozsypanki wyrazowej, wykonywanie obliczeń arytmetycznych.
W trakcie wykonywania prac podopieczni są ukierunkowani oraz motywowani do prawidłowego wykonania zadań.
Układanie puzzli, gra na komputerze.
Część końcowa:
Wychowankowie obejrzeli efekty swojej pracy.
Omówienie prac z uwzględnieniem poprawnego wykonania zadań.
Udzielenie pochwał za poprawne wykonanie prac domowych oraz podziękowanie starszym podopiecznym za pomoc młodszym dzieciom w wykonywaniu ćwiczeń.
Wychowankowie doprowadzili do porządku miejsce pracy.
KONSPEKT ZAJĘĆ Z NAUKI WŁASNEJ
z dnia 15.01.2015r.
Scenariusz zajęć został zaplanowany do pracy z grupą II dziewcząt i chłopców upośledzonych w stopniu lekkim i umiarkowanym, na co dzień przebywających w grupie wychowawczej Ośrodka.
Temat: Czytanie ze zrozumieniem.
Cele ogólne: Przygotowanie do lekcji w dniu następnym, rozwijanie sprawności w czytaniu ze zrozumieniem.
Cele szczegółowe:
Potrafi przeczytać zadany fragment tekstu,
Wie jak układa się zdania z rozsypanki wyrazowej,
Zna technikę czytania poprzez dobieranie podpisów do obrazków.
Środki dydaktyczne: zeszyty i książki przedmiotowe, długopisy, ołówki, pomoce dydaktyczne: puzzle z obrazkami do ćwiczenia kojarzenia nazw z obrazkami, rozsypanka wyrazowa.
Metody i formy pracy: objaśnienie, pokaz, pogadanka, aktywna, indywidualna.
Czas trwania: 60 minut
Prowadzący: mgr Janusz Karcz
TOK ZAJĘĆ:
Część wstępna:
Zgromadzenie wychowanków na świetlicy i zapoznanie z tematyką zajęć. Podanie i objaśnienie celu i tematu zajęć:
wskazanie na duże znaczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
zaproponowanie by po zakończeniu pracy, osoby które wcześniej skończą układały puzzle lub grały w gry.
Przeglądnięcie zeszytów i zorientowanie się jakie zadania są do wykonania na następne zajęcia w szkole.
Rozdanie środków niezbędnych do wykonania ćwiczeń.
Część zasadnicza:
Wykonanie zadań domowych. Zwracanie uwagi na pokonywanie trudności w nauce.
Zachęcanie do pracy poprzez wykonanie poszczególnych ćwiczeń w czytaniu ze zrozumieniem. układanie puzzli kołowych z tekstem - podpisami obrazków.
Wychowankowie wykonują swoje zadania dokładnie i starannie. Czytanie tekstu, układanie zdań z rozsypanki wyrazowej o tematyce zimowej, wykonywanie obliczeń arytmetycznych.
W trakcie wykonywania prac podopieczni są ukierunkowani oraz motywowani do prawidłowego wykonania zadań.
Układanie puzzli, gry planszowe.
Część końcowa:
Wychowankowie obejrzeli efekty swojej pracy.
Omówienie prac z uwzględnieniem poprawnego wykonania zadań.
Udzielenie pochwał za poprawne wykonanie prac domowych.
Wychowankowie doprowadzili do porządku miejsce pracy.