Pomagam Ziemi

Konspekt zajęć z zakresu edukacji społeczno - przyrodniczej

klasa III

Temat bloku: Świat jest piękny.

Temat dnia: Pomagam Ziemi.

Prowadząca: Agnieszka Thomas

Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu.

Treści nauczania z podstawy programowej:

Edukacja przyrodnicza:

6) Uczeń wie, że należy segregować śmieci, rozumie sens stosowania opakowań ekologicznych; wie, że należy oszczędzać wodę; wie, jakie zniszczenia w przyrodzie powoduje człowiek

Edukacja społeczna:

2) Uczeń współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych w szkole, w domu i na ulicy.

Cel ogólny:

Rozwijanie postaw ekologicznych w szkole i najbliższym otoczeniu.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- rozumiem, potrzebę dbania o środowisko;

- wiem, czym jest ochrona środowiska;

- wskazuję sposoby, jak dbać o środowisko w szkole i w moim otoczeniu;

- zgodnie współpracuję z innymi w nauce;

- przestrzegam zasad obowiązujących w grupie;

- oceniam swoją aktywność na lekcji;

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg lekcji:

Przebieg zajęć:

Etap wstępny.

  1. Przywitanie zaproszonych gości.

  2. Przedstawienie uczniom tematu zajęć. Prowadzący zapowiada, że dziś podczas wspólnych zajęć będą rozmawiać o potrzebie dbania o naszą planetę i sposobach jej ochrony w życiu codziennym.

Część właściwa:

  1. Pogadanka na temat „Ziemia - mój dom, o który dbam”

  2. Zadanie pytania „Czym jest ochrona środowiska?” – burza mózgów.

  3. Pokazanie różnych surowców i wskazywanie jak długo rozkładają się w środowisku naturalnym.

  4. Podział na grupy wskazanie lidera, rozdanie kart pracy, przypomnienie zasad pracy w grupie, omówienie przebiegu prac. Uczniowie w grupach zastanawiają na sposobami dbania o środowisko w domu i w szkole, w swoim otoczeniu.

  5. Zaproszeni rodzice wskazują swoje pomysły.

  6. Podsumowanie przebiegu prac w grupach, przedstawienie przez liderów pomysłów uczniów. Samoocena dzieci, ustna ocena aktywności przez wychowawcę.

  7. Podsumowanie pomysłów rodziców na zaangażowanie się w ochronę środowiska w domu i środowisku szkolnym.

  8. Ewaluacja:

Dokończ zdanie:

Ziemia potrzebuje...

W domu dbam o środowisko kiedy...

W szkole dbam o środowisko kiedy...

  1. Zakończenie:

Podziękowanie gościom za przybycie i aktywne włączenie się w przebieg lekcji. Rodzice i dzieci zabierają karteczkę z cytatem o tematyce ekologicznej.

