KONSPEKT LEKCJIUKACJI POLONISTYCZNEJ W KLASIE III

KONSPEKT LEKCJI EDUKACJI POLONISTYCZNEJ W KLASIE III

Klasa: III

Temat lekcji: O tym jak Bogumił został piernikowym mistrzem – uczymy się pisać plan wydarzeń.

Czas: 45 min.

Cel ogólny:

Cele operacyjne:

Dziecko:

Formy pracy: indywidualna, grupowa, pogadanka, rozmowa nauczająca

Metody pracy: burza mózgów, praca z tekstem

Środki dydaktyczne: fragment legendy M. Berowskiej „Toruńskie pierniki”, pierniki, zestaw wyrazów dla uczniów, karta pracy przygotowana przez nauczyciela

PRZEBIEG LEKCJI

I Część wstępna:

  1. Czynności wstępne (sprawdzenie obecności, przygotowanie do lekcji)

  2. Wprowadzenie do tematu lekcji. Wprowadzenie w nastrój pracy przez przypomnienie terminu „legenda”. (dzieci rozszyfrowują hasło)

Legenda- opowiadanie fantastyczne, przeważnie o postaciach lub  wydarzeniach historycznych, oparte zwykle na podaniach ludowych, pełne niezwykłości i cudowności.

  1. Rozmowa o znanych dzieciom legendach.

II Część główna:

  1. Wysłuchanie piosenki pt. Pyszne pierniki” i prezentacja pierników. Wskazanie dzieciom tematu lekcji.

  2. Indywidualne czytanie fragmentów legendy i rozmowa na temat treści

  3. Praca w grupach – dzieci układają przebieg wydarzeń i zapisują na kartkach. Kapitan grupy odczytuje wynik pracy. Wspólne ułożenie planu wydarzeń na tablicy. Nauczyciel wspólnie z uczniami podaje zasady tworzenia planu wydarzeń.

    GRUPA 1 – akapit 1

    GRUPA 2 – akapit 2

    GRUPA 3 – akapit 3

    Plan wydarzeń:

    1. W Toruniu piekarze pieką pyszne pierniki

    2. W piekarni mistrza Bartłomieja pracuje piekarczyk Bogumił

    3. Bogumił wypieka w nocy piernikowe serca dla Katarzyny

    4. Piekarczyk idzie za miasto, by rozmyślać o ukochanej

    5. Bogumił ratuje pszczołę, która tonęła

    6. Królowa Pszczół dziękuje piekarczykowi za pomoc

    7. Królowa zdradza Bogumiłowi sekret pieczenia pysznych pierników

    8. Bogumił wraca do miasta i piecze pierniki według przepisu królowej

    9. Do Torunia przyjeżdża z zapowiedzianą wizytą król

    10. Pierniki Bogumiła najbardziej smakują królowi

    11. Król spełnia marzenie Bogumiła

    12. Bogumił zostaje mistrzem piekarskim

    13. Król nadaje Toruniowi przywilej wypieku pierników

III. Zakończenie:

  1. Podsumowanie lekcji – karta pracy przygotowana przez nauczyciela

  2. Wyciągnięcie wniosku i ustalenie cech legendy:

    -          miejsce akcji jest historycznie prawdziwe,

    -          określone są w przybliżeniu czasy historyczne,

    -          bohaterami mogą być postacie historyczne lub fikcyjne,

    -          obok świata realnego mogą wystąpić postacie, przedmioty lub wydarzenia

    fantastyczne.

  3. Zadanie pracy domowej:

    „Co by było, gdyby Bogumił…” napisz w kilku zdaniach swoją wersję zakończenia przygody młodego piekarczyka.

