konspekt lekcji uklad pokarmowy

Konspekt lekcji Malwina Stawisińska 243024

Klasa: 2 Szkoła: .............................................................. Data lekcji: ................
Temat lekcji: Układ pokarmowy

  1. Hasła programu: Układ pokarmowy

  2. Cele lekcji:

a) wiadomości:

- uczeń w kolejności wymienia odcinki przewodu pokarmowego,

- wyjaśnia trawienie pokarmów i wymienia główne składniki pokarmowe,

- opisuje rolę narządów układu pokarmowego,

b) umiejętności:

- uczeń rozpoznaje narządy przewodu pokarmowego,

- wykazuje związek budowy narządów układu pokarmowego z pełnioną funkcją,

c) postawy:

- uczeń zdaje sobie sprawę, że należy utrzymać higienę jamy ustnej,

- dba o zdrowie

  1. Metody kształcenia:

główna: pogadanka

uzupełniające: praca z podręcznikiem, wykład

  1. Środki dydaktyczne: plakat przedstawiający układ pokarmowy

  2. Formy organizacyjne nauczania: indywidualna, zbiorowa

  3. Przebieg lekcji:

Faza

lekcji

Część lekcji

Czynności

nauczyciela

Czynności uczniów Uwagi

FAZA WSTĘPNA

A. Organizacyjna

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

Przywitanie nauczyciela.

B. Powtórzeniowa (kontrola uczniów)

Zadaje pytanie: Co to jest odżywianie? Jak rozumiecie to pojęcie?

Zapiszcie definicję odżywiania w zeszycie.

Odpowiada na pytanie. Odżywianie to pozyskiwanie pokarmu ze środowiska.

C. Nawiązująca (pogadanka wstępna)

Człowiek jest organizmem cudzożywnym.

Ktoś pamięta co to znaczy?

Człowiek musi pozyskiwać pokarm z otoczenia.

FAZA REALIZA-CYJNA

D. Postępująca (realizacja nowego materiału)

W pokarmie, który spożywamy znajduje się wiele składników. Jakie są główne składniki pokarmowe?

Tylko białka, cukry i tłuszcze wymagają rozłożenia na związki proste.

Jak nazywają się związki, które otrzymujemy w wyniku strawienia tych substancji?

Nauczyciel rozdaje schemat układu pokarmowego. Musicie go uzupełnić wpisując na końcu strzałek nazwy narządów.

Układ pokarmowy składa się z przewodu pokarmowego i narządów gruczołowych. Kolejnymi odcinkami przewodu pokarmowego są: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie i jelito grube.

Za pomocą, czego rozdrabniamy pokarm?

Rysuje schemat.

Zapiszcie schemat uzębienia w zeszytach.

Podczas rozdrabniania pokarmu wydzielana jest ślina z zespołów ślinianek. Wyróżniamy: Podjęzykową, podżuchwową i przyuszną.

Wskazuje na plakacie ślinianki.

Następnie pokarm trafia do żołądka przez przełyk.

Wskazuje na plakacie kolejne części układu pokarmowego i omawia ich funkcje.

Złe odżywianie się wpływa na nasze zdrowie i powoduje choroby takie jak: otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza, próchnica i różne choroby trzustki i wątroby.

Jak możemy im zapobiegać?

Są to: woda, sole mineralne, białka tłuszcze, cukry i witaminy.

Białka- aminokwasy, cukry złożone- cukry proste, tłuszcze- glicerol i kwasy tłuszczowe.

Uzupełniają schemat w czasie omawiania.

Język, zęby.

Rysują schemat.

- jeść mniej słodyczy

- jeść więcej owoców i warzyw

- nie spożywać alkoholu

- nie jeść w nocy

FAZA PODSUMO-WUJĄCA

E. Zadanie domowe

Zapiszcie w zeszytach prace domową.

Ułóż krzyżówkę ze slowem ‘trawienie’ i podaj znaczenie tego hasła.

Uczniowie zapisują pracę domową.

F. Utrwalenie materiału

- jakie znacie rodzaje zębów

- jakie znacie rodzaje ślinianek

- gdzie zachodzi trawienie białek

- wymień odcinki przewodu pokarmowego

  1. Uwagi o przeprowadzeniu lekcji: ................................................................................

Pomoce dydaktyczne:

Notatka:

1. Odżywianie- pobieranie pokarmu ze środowiska

2. Składniki pokarmowe: woda, sole mineralne, białka tłuszcze, cukry i witaminy.

Złożone substancje rozkładają się na proste:

białka- aminokwasy,

cukry złożone- cukry proste,

tłuszcze- glicerol i kwasy tłuszczowe.

3. Układ pokarmowy składa się z przewodu pokarmowego i narządów gruczołowych. Odcinki przewodu pokarmowego to: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie i jelito grube.

4. Ślinianki: podjęzykowa, podżuchwowa i przyuszna.

5. Jama ustna- znajdują się w niej zęby i język. Tu zachodzi trawienie cukrów.

Uzębienie dorosłego człowieka składa się z 32 zębów zróżnicowanych na:

- siekacze

- kły

- zęby przedtrzonowe

- zęby trzonowe

Schemat uzębienia: 2 1 2 3

6. Do żołądka pokarm trafia przez przełyk. W żołądku znajdują się enzymy i kwas solny. Zachodzi tu trawienie białek.

7. Jelito cienkie ma około 5 metrów długości, a jego początek to dwunastnica. Do niej uchodzą przewody wątroby i trzustki. W jelicie cienkim zachodzi wchłanianie składników odżywczych do krwi. Jelito cienkie jest pofałdowane, aby lepiej wchłaniało substancje.

Wydzieliną wątroby jest żółć, która emulguje tłuszcze, sok trzustkowy trawi białka, cukry i tłuszcze.

8. Niestrawione resztki pokarmu są przesuwane do jelita grubego. Jelito grube składa się z: okrężnicy, esicy i odbytnicy. Niestrawiony pokarm wydalany jest przez otwór odbytowy.

