opis


Politechnika Wrocławska

Wydział Inżynierii Środowiska

Katedra Klimatyzacji i Ciepłownictwa

Studia Zaoczne Inżynierskie

PROJEKT Z WENTYLACJI PRZEMYSŁOWEJ

Zakres Projektu

  1. Opis techniczny

  2. Część obliczeniowa

  3. Część rysunkowa

Ocena:...........................

Uwagi:.............................................

........................................................

........................................................

........................................................

Wykonała: Sprawdził:

Barbara Matejunas mgr inż. Monika Zając

Kierunek: Inżynieria Środowiska

KO i IS rok III

Nr indeksu: 106984

Wrocław 11.05.2002 r.

Projekt klimatyzacji obiektu : KUCHNIA PRZYGOTOWUJĄCA POTRAWY NA WYNOS

LOKALIZACJA OBIEKTU: OLSZTYN

CZĘŚĆ OPISOWA

I. Opis techniczny

1. Podstawa opracowania

1.1. Temat nr

1.2. Podkład budowlany

    1. Założenia projektowe

    2. Uzgodnienia branżowe

  1. Szczegółowy opis instalacji klimatyzacji

  1. OBLICZENIA

III. CZĘŚĆ RYSUNKOWA

  1. Rzut kuchni z instalacją wentylacji

  2. Przekrój A-A . Wentylatorownia

  3. Przekrój B-B z instalacją wentylacji

  4. Przekrój C-C z instalacją wentylacji

  5. Schemat instalacji wentylacji

1.3. Założenia projektowe

Parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego

tz=-22ºC

φ=100

Obliczeniowa ilość powietrza klimatyzacyjnego dla pomieszczenia kuchni wynosi 2450m3/h. Wynika ona z wymogów oraz konieczności przejęcia ciepła jawnego które należy odprowadzić przez powietrze wentylacyjnego. Wydajność dobranej centrali typ EU- 20 w wykonaniu wewnętrznym wynosi VN=2450m3/h i VW=2820m3/h. Urządzenie będzie pracować w godzinach od 1000 do 2200 na 100% wydajności (godziny otwarcia i zamknięcia kuchni) i 50% wydajności w godzinach od 2200 do 1000 . Taki cykl pracy urządzenia wentylacyjnego jest niezbędne, ponieważ w pomieszczeniu nie zapewniono ogrzewania dyżurnego.

Całkowita ilość powietrza wentylującego zapewni 24 wymiany na godzinę.

  1. Szczegółowy opis instalacji wentylacji

W celu zapewnienia odpowiednich warunków w pomieszczeniu, zaprojektowano instalację wentylacji mechanicznej, realizowaną przez centralę klimatyzacyjną EU 20 w wykonaniu wewnętrznym prod. Flakt BOVENT. Centrala umieszczona będzie w wentylatorowni na poziomie kuchni.

Obudowa centrali wykonana jest z blachy stalowej o gr. 1mm. Izolację stanowi

warstwa wełny mineralnej o gr. 40mm. Centrala składa się z bloków:

wym.(BxHxL) 804x1548x2404, a także systemu automatycznej regulacji.

System automatycznej regulacji będzie powodować kilka cykli pracy centrali, oraz zabezpieczać podzespoły przy pomocy mikroprocesorowego regulatora temperatury.

Rozdzielnica elektryczna RC steruje pracą centrali wentylacyjnej.

Zegar czasowy będzie powodować przełączanie trybu pracy centrali: I bieg - 50% wydajności i II bieg - 100% wydajności.

Kanałowy czujnik temperatury TT/2-01 ustawia minimalną temperaturę nawiewanego powietrza, natomiast pomieszczeniowy czujnik temperatury TT/2-02 reguluje temperaturę wentylowanego pomieszczenia.

Gdy temperatura za nagrzewnicą spadnie poniżej 5oC termostat przeciwzamrożeniowy TS/2-01 wyłączy pracę centrali, zamknie przepustnice i otworzy dopływ wody grzewczej do nagrzewnicy. Gdy centrala nie pracuje, temperatura za nagrzewnicą spadnie, otworzy się zawór nagrzewnicy.

Presostat DPS/2-01 informuje o nadmiernym zanieczyszczeniu filtrów. Presostat DPS/2-02 i DPS/2-03 przy spadku sprężu na wentylatorze wyłączy pracę instalacji.

Dopływ świeżego powietrza do centrali odbywać się będzie przez czerpnię ścienną. Lokalizacja czerpni powietrza jak i pozostałych elementów instalacji pokazana jest na rysunkach w graficznej części opracowania. Powietrze oczyszczone zostanie na filtrze wstępnym działkowym klasy EU 3. Następnie po przejściu przez sekcje nagrzewnicy i filtr klasy EU 7 oraz poprzez sieć przewodów wentylacyjnych zostanie rozprowadzone w pomieszczeniu.

Nawiew i wywiew powietrza realizowany będzie przez przewód z blachy, oraz przez przewody równomiernego wydatku typ ACTIVEN prod. Flakt BOVENT .

Zużyte powietrze, po przejściu przez wyrzutnię powietrza zostanie usunięte na zewnątrz budynku.

Wytyczne budowlane:

Wytyczne instalacyjne:

Wytyczne elektryczne:

Łączne zapotrzebowanie mocy elektrycznej wynosi: 3,7 kW

Wytyczne dla sterowania automatyki:

Wszystkie urządzenia i elementy automatyki, kompletnie okablowanie centrali oraz szczegółowe dobory elementów automatyki zostaną dostarczone przez producenta centrali i wykonawcę AkiP.

Specyfikacja i warunki wykonania odbioru robót

Centralę wentylacyjną, oraz inne urządzenia montować zgodnie z DTR-ką dostarczoną wraz z urządzeniem. Przed rozpoczęciem montażu należy sprawdzić czy dane techniczne urządzenia są zgodne z danymi zamieszczonymi w projekcie.

Wyrzutnia powietrza powinny być wykonane zgodnie z normą BN-70/8865-04 i BN-70/8865-05.

Uwagi końcowe:

II. OBLICZENIA

  1. Bilans ciepła w pomieszczeniu

Bilans ciepła całkowitego dla pomieszczeń wentylowanych - okres ciepły

Qzjoc=Qpn+Qpp+QL+QT [kW]

CZERWIEC

Tz śr 27°

Godzina

1000

1200

1400

1500

1600

1800

2000

Tz

25

28

28

29

28

27

24

Tp oc

24

24

24

25

24

24

22

Tp oz

22

22

22

22

22

22

22

QP

0,03

0,06

0,06

0,06

0,06

0,05

0,03

QR

0,06

0,06

0,12

0,15

0,16

0,19

0,00

Qpp

0,03

0,16

0,24

0,29

0,30

0,33

0,04

Qpn

0,19

0,17

0,20

0,16

0,24

0,27

0,32

QL

0,51

0,51

0,51

0,51

0,51

0,51

0,51

QT

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

Qzjoc

0,74

0,83

0,96

0,97

1,05

1,11

0,87

max

  1. ZYSKI CIEPŁA OD NASŁONECZNIENIA

I.1. Zyski ciepła od nasłonecznienia przez przegrody nieprzeźroczyste

Obliczenia dla miesiąca czerwca godz. 1000:

temp. zewn. Tz=25°C

temp. w pomieszczeniu Tp=24°C

    1. Zyski ciepła od nasłonecznienia przez przegrody nieprzeźroczyste

Qpn S = ∆tr· U · A[W/m2] gdzie: A=3,8· 6=22,8m2

U=0,24[W/m2K]

Masa ściany = 500kg/m2

∆tr = ∆tr +( Tz śr -24)+(26 - Tp) +β = (-1)+( 27 -24)+(26 - 24) + 1 = 6[°C]

Qpn S = 6 · 0,24 · 22,8 = 32,83 [W] = 0,03 [kW]

Qpn N = ∆tr· U · A[W/m2] gdzie: A=3,8 · 11=42m2

U=0,24[W/m2K]

Masa ściany = 500kg/m2

∆tr = ∆tr +( Tz śr -24)+(26 - Tp) +β = (-3,1)+( 27 -24)+(26 - 24) + 1 = 3,9[°C]

Qpn N = 3,9 · 0,24 · 42 = 39,31 [W] = 0,04 [kW]

Qpn W = ∆tr· U · A[W/m2] gdzie: A=3,8· 11=42m2

U=0,24[W/m2K]

Masa ściany = 500kg/m2

∆tr = ∆tr +( Tz śr -24)+(26 - Tp) +β = (0,2)+( 27 -24)+(26 - 24) + 1 = 5,2[°C]

Qpn W = 5,2 · 0,24 · 42 = 52,41 [W] = 0,05 [kW]

Qpn E = ∆tr· U · A[W/m2] gdzie: A=3,8· 11=42m2

U=0,24[W/m2K]

Masa ściany = 500kg/m2

∆tr = ∆tr +( Tz śr -24)+(26 - Tp) +β = (0,4)+( 27 -24)+(26 - 24) + 1 = 6,4[°C]

Qpn E = 6,4 · 0,24 · 42 = 64,5 [W] = 0,06 [kW]

Qpn = Qpn S + Qpn N + Qpn E + Qpn W [W/m2]

Qpn = 32,83 + 39,31 + 64,5 +52,41=189,05[W/m2] = 0,19[kW]

    1. Zyski ciepła od nasłonecznienia przez przegrody przeźroczyste skierowane na zachód

Qpp = QP + QR [W/m2]

1.2.1. zyski ciepła przez przenikanie przez powierzchnie przeszklone

QP = A0 · K0 · (Tz - Tp) [W]

A0 - powierzchnia okna w świetle muru [m2]

A0 = 3 [m2] A0c = 3 · 2=6 [m2]

K0 - 2,6[W/m2K] (okna z podwójne zespolone)

QP = 6 ·2,6 ·(25-23) = 31,2 [W] = 0,03[kW]

1.2.2. Chwilowy strumień ciepła przenikający do pomieszczenia w wyniku

promieniowania słonecznego

QR = [A1 · Ic max · a +(A - A1) · Ir max ] · b· s [W]

A - powierzchnia szyb w oknie [m2] A = A0 · g

g - udział powierzchni przeszklonej g = 0,71

A = 6 · 0,71 = 4,26 [m2]

A1 - nasłoneczniona powierzchnia szyb A1 = A=BxH [m2]

Ic max - maksymalne natężenie promieniowania słonecznego całkowitego w miesiącu obliczeniowym dla danego kierunku ekspozycji okna, przenikające przez pojedyńczą szybę o grubości 3 mm

(Przyjęto, że okna są zacienione)

Ir max - maksymalne natężenie promieniowania słonecznego całkowitego w miesiącu obliczeniowym dla danego kierunku ekspozycji okna, przenikające przez pojedyńczą szybę o grubości 3 mm - odczytywane dla kierunku północnego

a -współczynnik poprawkowy uwzględniający zanieczyszczenie atmosfery

przyjęto a = 1 (dla obszaru dużych miast)

b -współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego przez okno - uwzględnia gatunek szkła, liczbę szyb (0,9)

s - współczynnik akumulacji ciepła w przegrodach otaczających pomieszczenie (0,17)

QR = [4,26 · 129 +(4,26 - 4,26) · 121 ] · 0,9 · 0,17 = 0,7[W] = 0,0007 [kW]

Qpp = 31,2 + 0,7 = 31,9 [W] = 0,03 [kW]

  1. ZYSKI CIEPŁA OD ŹRÓDEŁ WEWNĘTRZNYCH

2.1. Zyski ciepła pochodzące od ludzi

QL = n · qj · 0x01 graphic

n - ilość osób ( = 8 )

qj - ciepło jawne pochodzące od ludzi ( =80W)

0x01 graphic
- współczynnik jednoczesności przebywania ludzi w pomieszczeniu (=0,8)

QL = 8 · 80 · 0,8=512[W] = 0,5 [kW]

2.2. Zyski ciepła pochodzące od technologii

QT=7,3[kW]

2.3. Zyski ciepła pochodzące od oświetlenia

Qośw.=Nośw.· 0x01 graphic
= [W/m2]

0x01 graphic
- współczynnik jednoczesności wykorzystywania mocy zainstalowanej (=1)

Qośw.=16 · F=16 · 101=1616[W]=1,6 [kW]

  1. OBLICZENIE STRUMIENIA POWIETRZA WENTYLUJĄCEGO I MOCY WYMIENNIKÓW CIEPŁA

3. Obliczanie strumienia powietrza wentylującego na podstawie bilansu ciepła jawnego

Do obliczeń przyjęto Qzj oc max z miesiąca czerwca =1,05 [kW]

V1=0x01 graphic

V2=0x01 graphic

V = V1 + V2 = 626 +480 = 906m3/h

Qzjoc-ciepło jawne, które musi być usunięte z pomieszczenia przy użyciu powietrza wentylującego [kW]

Cp- ciepło włościwe powietrza = 1,005 kJ/kg K

ρ- gęstość powietrza = 1,2kg/m3

tw-temperatura powietrza wywiewanego °C

tn-temperatura powietrza wywiewanego °C

tp-tn=5K

Ponieważ w wyliczonym strumieniu powietrza wentylującego nie wzięto pod uwagę gorących zanieczyszczeń parowo-gazowych, które mieszają się ze strumieniem powietrza nawiewanego do kuchni dlatego strumień powietrza wyliczono poniższą metodą.

  1. Konwekcyjny strumień powietrza - wydzielany z gorących urządzeń kuchennych

Qj,k = Qj · b ·0x01 graphic

gdzie:

Qj - ciepło jawne, oddawane przez urządzenie [W]

b - współczynnik obciążenia urządzenia ( = 0,5)

0x01 graphic
- współczynnik równoczesności pracy

Qj,k = 1755 · 0,5 · 0,6 = 526,5W = 0,5kW

  1. Ciepły strumień powietrza

Vt = k · Qj,k 0x01 graphic
·(z + 1,7 d hydr)0x01 graphic
[m3/h]

gdzie:

k = 18 - współczynnik określany empirycznie

d hydr - średnica hydrauliczna; d hydr = 0x01 graphic
[m]

L - długość źródła ciepła (bloku kuchennego) [m]

B - szerokość źródła ciepła (bloku kuchennego) [m]

z - wysokość nad źródłem ciepła (bloku kuchennego) [=2 m]

aparat do smażenia małych porcji d hydr = 0x01 graphic
[m]

aparat do smażenia frytek d hydr = 0x01 graphic
[m]

aparat do gotowania d hydr = 0x01 graphic
[m]

aparat do smażenia małych porcji Vt =( 18 · 0,5 0x01 graphic
·(2 + 1,7 0,44)0x01 graphic
) · 2 = 651[m3/h]

aparat do smażenia frytek Vt =( 18 · 0,5 0x01 graphic
·(2 + 1,7 0,70)0x01 graphic
) · 2 = 1177[m3/h]

aparat do gotowania Vt =( 18 · 0,5 0x01 graphic
·(2 + 1,7 0,43)0x01 graphic
) · 2 = 174[m3/h]

Vtc = 2001[m3/h]

  1. Strumień powietrza usuwanego przez okapy.

Vu = Vt · a [m3/h]

gdzie:

a - współczynnik zwiększający; przyjęto dla nawiewu sufitowego = 1,15

Vu = 2001 · 1,15 = 2303 = 2300 [m3/h]

Ze względu na określone przez producenta okapów wymiary filtrów i ich wydajności gdzie najmniejsza z nich wynosi V = 570m3/h, strumień powietrza usuwanego uzależniono od minimalnych wydajności filtrów.

typ okapu: DM - 3601 prod. DORA METAL - Czarnków

wymiar okapu LxBxH, 1200x700x550 mm

filtr:

typ DM-3611

wymiar pojedyńczego filtra LxH, 500 x 500, V = 540m3/h, Δp = 30Pa

dobrano 2 filtry; V = 1140m3/h, Δp = 60Pa

typ okapu: DM - 3601 prod. DORA METAL - Czarnków

wymiar okapu LxBxH, 1200x700x550 mm

filtr:

typ DM-3611

wymiar pojedyńczego filtra LxH, 500 x 500, V = 540m3/h, Δp = 30Pa

dobrano 2 filtry; V = 1140m3/h, Δp = 60Pa

typ okapu: DM - 3601 prod. DORA METAL - Czarnków

wymiar okapu LxBxH, 1200x700x550 mm

filtr:

typ DM-3611

wymiar pojedyńczego filtra LxH, 500 x 500, V = 540m3/h, Δp = 30Pa

dobrano 1 filtr; V = 540m3/h, Δp = 30Pa

VW = (2 ·1140) +540 = 2820 [m3/h]

  1. Nawiewany strumień powietrza

Vn = 0x01 graphic
[m3/h]

ze względu na zwiększoną ilość powietrza wywiewanego i podciśnienie:

VN = 2450 [m3/h]

  1. Obliczenie mocy nagrzewnicy

QN = V· cp· ρ· (tnoz-tzoz) [kW]

QN = 0,68 · 1,005· 1,2· (24-(-22))=41 [kW]

  1. DOBÓR URZĄDZEŃ

4.1. Dobór urządzeń nawiewnych, wywiewnych i kanałów wentylacyjnych.

Dla strumieni VN=2450m3/h i VW=2820m3/h (podciśnienie w wys. 15%)

dobrano dwa kanały wentylacyjne nawiewny i wywiewny .

NAWIEW

Dobrano 6 przewodów równomiernego wydatku firmy Fläkt BOVENT typ Activent Ø 200.

Strumień powietrza dla jednego przewodu o dł. 5m - V = 408m3/h

WYWIEW

Wywiew realizowany będzie okapami typ : DM - 3601 prod. DORA METAL - Czarnków

4.2. Dobór centrali wentylacyjnej

Dla strumieni powietrza nawiewanego VN=2450m3/h i wywiewanego VW=2820m3/h dobrano centralę produkcji Fläkt BOVENT typ EU 20 wewnętrzną nawiewno-wywiewną (sekcje wywiewne posadowione na sekcjach nawiewnych) składającą się z:

gr. izolacji 40mm,

Opracowała

Barbara Matejunas



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Analiza pracy Opis stanowiska pracy
opis techniczny
Opis taksacyjny
OPIS JAKO ĆWICZENIE W MÓWIENIU I PISANIU W ppt
2 Opis RMDid 21151 ppt
Bliższy opis obiektów Hauneb
opis techniczny
Opis zawodu Sprzedawca
opis 21 04
Opis silnikow krokowych id 3370 Nieznany
klimatex venta airwasher opis czesci
KRAŚNIK opis przyłącza
Opis skał
Opis zawodu Spec kontroli jakości
OPIS G
Opis baz danych zgodny z TERYT
opis zadania hydrologia
ARETICS T7 opis funkcjonalnosci ver1 0

więcej podobnych podstron