Scenariusz zaj臋膰 zintegrowanych w klasie III opracowany do realizacji projektu韚kacyjnego pt


0x01 graphic

Scenariusz zaj臋膰 zintegrowanych w klasie III opracowany do realizacji projektu edukacyjnego pt. "Bli偶ej Europy"

opracowa艂a: mgr Maria Marciniak

Temat dnia: Europejskie abc.

Zapis w dzienniku: Gry dramowe ukazuj膮ce zwyczaje wybranych narod贸w europejskich. Wykonanie chor膮giewek Unii Europejskiej. Uk艂adanie i zapis nazw pa艅stw i j臋zyk贸w europejskich. Rozwi膮zywanie zada艅 na mno偶enie i dzielenie liczb w zakresie 1000- przeliczanie walut. 艢piewanie hymnu Unii Europejskiej.

Cele operacyjne

Po sko艅czonych zaj臋ciach ucze艅:

Metody: gra dramowa, burza m贸zg贸w, dzia艂ania praktyczne

Formy pracy: praca w grupie, zbiorowa, indywidualna

艢rodki dydaktyczne: symbole Unii Europejskiej, elementy puzzli flagi Unii Europejskiej, kontury flagi Unii Europejskiej , pi艂ki i talerz z gwiazdami , tekst Ody do rado艣ci i nagranie Ody do rado艣ci, portret Ludwika von Beethovena, rozsypanki literowe, ko艂a z napisami rodzin j臋zykowych, tabela przelicznika walut, kartoniki z napisami j臋zyk贸w europejskich

Przebieg zaj臋膰:

1.Gra dramowa - podr贸偶 balonem

Nauczyciel m贸wi: W dniu dzisiejszym wybieramy si臋 w niezwyk艂膮 podr贸偶 po Europie, kt贸r膮 b臋dziemy odbywa膰 balonem wype艂nionym gor膮cym powietrzem. S艂uchajcie uwa偶nie i zachowujcie si臋 jak podr贸偶nicy. Na艣ladujcie ruchami i gestami to, co m贸wi臋. Wsiadamy do balonu, witamy si臋 tak jak to si臋 robi u ka偶dego w domu. Balon zaraz wystartuje i "przeniesie nas" do r贸偶nych kraj贸w. Chcemy pozna膰 ludzi w tych krajach, szczeg贸ln膮 uwag臋 zwr贸cimy na rytua艂y powitalne. Balon podnosi si臋 wolno, ko艂ysze si臋. Spogl膮damy w d贸艂, widzimy coraz mniejszych ludzi, domy, samochody. P艂yniemy ponad polami, 艂膮kami, lasami i g贸rami, nagle wy艂ania si臋 pod nami Morze 艢r贸dziemne. Balon obni偶a lot i l膮duje w pierwszym miejscu (w r贸偶nych miejscach klasy rozwieszone sa du偶e kartoniki z wypisanymi na nich nazwami pa艅stw, przy kt贸rych dzieci zatrzymuj膮 si臋)

L膮dujemy w pobli偶u Olimpu, w ma艂ym miasteczku. Mieszka艅cy s膮 偶yczliwi i ta艅cz膮 z nami na powitanie sirtaki. (nauczyciel pokazuje dzieciom krok ta艅ca i wsp贸lnie ta艅cz膮 w kole)

W pobli偶u naszego miejsca l膮dowania le偶y ma艂a miejscowo艣膰, kt贸rej mieszka艅cy w艂a艣nie 艣wi臋tuj膮. Udajemy si臋 tam i pozdrawiamy si臋 "Bon giorno" oraz ujmujemy d艂o艅 partnera mi臋dzy swoje d艂onie.

Wyl膮dowali艣my w za艣nie偶onych Alpach. 艢wieci s艂o艅ce, ludzie siedz膮 na zewn膮trz obok chat i u艣miechaj膮 si臋 do nas przyja藕nie. Na powitanie sk艂aniamy nisko g艂owy i machamy praw膮 r臋k膮.

Balon l膮duje w pi臋knej stolicy Hiszpanii - Madrycie. Wszyscy witaj膮 si臋 s艂owami "Buenos dias" oraz ca艂uj膮 w oba policzki trzymaj膮c r臋ce na ramionach partnera.

O ma艂y w艂os zahaczyliby艣my o wie偶臋 Eiffla. Wyl膮dowali艣my tu偶 pod Pary偶em w Ogrodach Wersalskich. Wszystkim spotkanym m贸wimy "Bon jour", a m艂odym "Salut". P贸藕niej podajemy sobie d艂onie i ca艂ujemy w oba policzki.

Tym razem l膮dujemy tu偶 przy najbardziej charakterystycznym obiekcie Londynu, czyli Big Benie. Przygl膮daj膮cym si臋 nam ch艂odno Anglikom m贸wimy "Hello" i podajemy prawe d艂onie. O pi膮tej po po艂udniu pijemy fili偶ank臋 herbaty.

Tym razem l膮dujemy w Bawarii - krainie bogatej w lasy, g贸ry i zamki. Wiele razy powtarzamy s艂owa "Guten Tag", kt贸rymi witamy si臋 z naszymi zachodnimi s膮siadami.

Podczas gdy balon si臋 obni偶a, widzimy podobn膮 do warszawskiej syrenki s艂ynn膮 kopenhask膮 Syrenk臋 witaj膮c膮 wp艂ywaj膮ce do portu statki. K艂aniamy si臋 kr贸lowej Danii i m贸wimy "Goddag".

Nasz lot balonem kierujemy w stron臋 Finlandii, gdzie spotykamy si臋 ze 艢wi臋tym Miko艂ajem. Pozdrawiamy go s艂owami "Hyvaa paivaa".

ludziom m贸wimy "Cze艣膰" i przybijamy "pi膮tk臋"! Wsz臋dzie dobrze, ale w domu najlepiej!聽

  1. Rozmowa na temat Unii Europejskiej

Nauczyciel informuje uczni贸w, 偶e pa艅stwa, kt贸re " odwiedzili" nale偶膮 do Unii Europejskiej. Razem jest ich 15. Nast臋pnie pyta - Co to jest Unia Europejska? Dzieci podaj膮 swoje pomys艂y - burza m贸zg贸w. Nauczyciel zbiera informacje od uczni贸w, nast臋pnie podsumowuje:

Unia Europejska jest to zwi膮zek pi臋tnastu pa艅stw europejskich, kt贸re postanowi艂y 艣ci艣le ze sob膮 wsp贸艂pracowa膰 buduj膮c dobrobyt i bezpiecze艅stwo.

  1. Uk艂adanie nazw pa艅stw cz艂onkowskich Unii Europejskiej z rozsypanki literowej.

Nauczyciel dzieli klas臋 na 5 zespo艂贸w. Ka偶dy zesp贸艂 otrzymuje w trzech kopertach rozsypanki literowe, z kt贸rych ma za zadanie u艂o偶y膰 nazwy trzech pa艅stw Europy. Dzieci z grupy, kt贸ra pierwsza wykona zadanie podchodz膮 do mapy i wsp贸lnie z nauczycielem odszukuj膮 na mapie odgadni臋te pa艅stwa. Gdy wszyscy uczniowie wykonaj膮 zadanie nauczyciel przypomina, 偶e wskazane pa艅stwa s膮 cz艂onkami Unii Europejskiej. Nast臋pnie wszyscy uczniowie oznaczaj膮 na mapach konturowych Europy (karta pracy) rozpoznane pa艅stwa.

  1. Zapisanie nazw pa艅stw europejskich na tablicy i po uporz膮dkowaniu ich w kolejno艣ci alfabetycznej przepisanie do zeszyt贸w (przypomnienie, 偶e nazwy pa艅stw piszemy wielk膮 litera).

聽聽聽 5. Grupowanie j臋zyk贸w europejskich

Nauczyciel przeprowadza w艣r贸d uczni贸w dyskusj臋 na temat j臋zyk贸w, kt贸re s膮 u偶ywane w Europie. Prosi o wymienienie kilku z nich. Nast臋pnie informuje uczni贸w, 偶e w Europie u偶ywane s膮 62 j臋zyki, z kt贸rych ka偶dym m贸wi przynajmniej 1 000 os贸b. Wi臋kszo艣膰 j臋zyk贸w nale偶y do trzech du偶ych rodzin j臋zykowych.

Na tablicy s膮 zawieszone trzy ko艂a w r贸偶nych kolorach z napisami rodzin j臋zykowych (j臋zyki germa艅skie, j臋zyki roma艅skie, j臋zyki s艂owia艅skie) oraz szereg kartonik贸w z napisami j臋zyk贸w w kolorach odpowiadaj膮cych ko艂om. Zadaniem uczni贸w jest skojarzenie kartonik贸w z odpowiednimi ko艂ami. W ten spos贸b uczniowie poznaj膮 j臋zyki europejskie i rodziny, do kt贸rych one nale偶膮.

- j臋zyki germa艅skie np.: niemiecki, angielski, niderlandzki, du艅ski i szwedzki.
- j臋zyki roma艅skie np.: francuski, w艂oski, hiszpa艅ski, portugalski i rumu艅ski.
- j臋zyki s艂owia艅skie np.: polski, rosyjski, czeski i bu艂garski.
- j臋zyki celtyckie np.: irlandzki, szkocki i walijski.

6. Przepisanie rodzin i nazw j臋zyk贸w do zeszyt贸w

Nauczyciel przypomina, 偶e nazwy j臋zyk贸w piszemy zawsze ma艂膮 liter膮, gdy偶 s膮 to przymiotniki.

7. Zapoznanie z symbolami Unii Europejskiej

a)Uk艂adanie flagi Unii Europejskiej z puzzli

Nauczyciel dokonuje podzia艂u klasy na zespo艂y 5-osobowe. Ka偶dy zesp贸艂 ma 3 elementy puzzli. Przedstawiciele grup bior膮 te elementy i podchodz膮 na 艣rodek sali, gdzie wsp贸lnie 5 zespo艂贸w dokonuje z艂o偶enie ca艂ego puzzla flagi Unii Europejskiej. Pozostali uczniowie mierz膮 czas, w jakim zostanie wykonana ta czynno艣膰.

b) Om贸wienie flagi

Uczniowie pr贸buj膮 wyja艣ni膰 w oparciu o w艂asne informacje wygl膮d flagi Unii Europejskiej, w szczeg贸lno艣ci liczb臋 gwiazd i spos贸b ich u艂o偶enia. Nast臋pnie nauczyciel opowiada o unijnej fladze.

Flaga UE to dwana艣cie z艂otych gwiazd u艂o偶onych w kole na niebieskim tle. Symbolizuj膮 one jedno艣膰 spo艂eczno艣ci europejskiej. Liczba gwiazd jest niezmienna i ma symbolizowa膰 doskona艂o艣膰, pe艂ni臋 i harmoni臋.

c) Wykonanie chor膮giewek Unii Europejskiej

Uczniowie koloruj膮 kontury flagi Unii Europejskiej zgodnie z przyj臋t膮 kolorystyk膮. Nast臋puje przyklejaj膮 chor膮giewki do patyczk贸w i prezentuj膮 swoje prace

d) Zapoznanie z hymnem Unii Europejskiej

Nauczyciel proponuje uczniom wys艂uchanie nagrania (Oda do rado艣ci). Nast臋pnie informuje, 偶e wys艂uchany przed chwil膮 utw贸r, to fragment IX Symfonii Ludwiga von Beethovena (prezentacja portretu). Zaznacza, 偶e jest to ostatnia symfonia tego muzyka, powsta艂a w 1824 roku.

Autorem s艂贸w jest Friedrich von Schiller, natomiast polskiego przek艂adu dokona艂 Konstanty Ildefons Ga艂czy艅ski.

Uczniowie w grupach otrzymuj膮 tekst "Ody do rado艣ci". Odczytuj膮 go, a nast臋pnie pr贸buj膮 艣piewa膰 pierwsz膮 zwrotk臋 z towarzysz膮c膮 艣cie偶k膮 d藕wi臋kow膮.

8. Zabawa ruchowa "Talerz z gwiazdami".

Spo艣r贸d dzieci wybieramy jedn膮 osob臋 b臋d膮c膮 "gwiazdkowym talerzem". Pozostali tworz膮 wok贸艂 niej ko艂o podrzucaj膮c 15 pi艂eczkami. Na komend臋 "W g贸r臋 hop" wszyscy rzucaj膮 swoje pi艂ki do g贸ry tak, aby znalaz艂y si臋 nad

gwiazdkowym talerzem, kt贸ry pr贸buje ich z艂apa膰 jak najwi臋cej w kapelusz lub czapk臋. Mo偶na wybra膰 wi臋cej gwiazdkowych talerzy w zale偶no艣ci od liczby uczestnik贸w.

9. Rozwi膮zywanie zada艅 zwi膮zanych z przeliczaniem walut na EURO

Nauczyciel zawiesza na tablicy tabel臋 przelicznikow膮 dla wybranych walut

1Euro to:

  • 341 drachm greckich

  • 41 frank贸w belgijskich

  • 200 escudo portugalskich

  • 7 frank贸w francuskich

  • 1 funt irlandzki

  • 6 marek fi艅skich

  • 2 marki niemieckie

  • 14szyling贸w austriackich

Zadanie 1.

Oblicz:

a) 5 EURO to .............................. frank贸w francuskich
b) 10 EURO to .............................. frank贸w belgijskich
c) 8 EURO to .................................. szyling贸w austriackich
d) 3 EURO to .....................................drachm greckich

Zadanie 2.

Oblicz ile to EURO

a) 82 franki belgijskie
b) 10 funt贸w irlandzkich
c) 150 marek fi艅skich
d) 682 drachm greckich

Zadanie 3.

Jak膮 warto艣膰 maj膮 pieni膮dze studenta, kt贸ry otrzyma艂:

682 drachm greckie
600 escudo
82 franki belgijskie
35 frank贸w francuskich

10. Podsumowanie dnia w kr臋gu

Uczniowie siedz膮c w kr臋gu przypominaj膮 czego dowiedzia艂y si臋 o Unii Europejskiej. Na zako艅czenie mog膮 jeszcze raz za艣piewa膰 hymn Unii "Oda do rado艣ci".

opracowa艂a: mgr Maria Marciniak

Lista stron z publikacjami

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic


