Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej

(obejmujący obszar aktywności społeczno-przyrodniczej, polonistycznej, muzyczno-ruchowej, plastyczno-technicznej)

Temat dnia: Wiosna w ogrodzie

Cel ogólny:

Cele, przewidywane osiągnięcia uczniów:

Uczeń:

Metody pracy: podająco - poszukująca, rozmowa, praktyczne działanie, aktywizująca

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana

Środki dydaktyczne: autorskie karty pracy, karta samooceny - ilustracja rabaty z kwiatami, prace uczniów- bratek (wyklejanka), nagranie fragmentu utworu, projektor multimedialny, przygotowana prezentacja

Przebieg zajęć

  1. Dokańczanie przez uczniów zdań zapisanych przez nauczyciela:

W marcu, jak …………

Kwiecień plecień ……….

Przytaczanie przez uczniów innych przysłów i zagadek związanych z wiosną. Odgadnięcie tematu zajęć.

Nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobem samooceny podczas zajęć. Za każdą prawidłową odpowiedź uczniowie „otrzymują” punkt - kolorują kwiat w karcie samooceny.

  1. Wasi rówieśnicy wybrali się wiosną do ogrodu. Po powrocie napisali kilka zdań na ten temat. Ponumerujcie zdania w ten sposób, by tworzyły opis ogrodu wiosną.

(Zadanie 1)

Pokolorujcie zdanie wstępu na żółto, a zakończenie na czerwono. (Zadanie 2)

Wspólne sprawdzenie zadania.

  1. Uczniowie samodzielnie rozwijają zdanie proste podanym słownictwem.

Bratek zakwitł. ( pięknie, wielobarwny, na rabatce, wiosenny)

Wspólne sprawdzenie zadania, ocena.

(Karta pracy, zadanie 3)

  1. Ilustracja ruchowa do muzyki. „Kwitnący kwiat”

  1. Gromadzenie słownictwa związanego z kolorami wiosny z wykorzystaniem projektora multimedialnego.

  1. Odczytanie przez uczniów planu opisu bratka oraz podanego słownictwa.

Samodzielne opisywanie bratka na podstawie wykonanej wcześniej przez uczniów pracy plastycznej lub zdjęcia. (Karta pracy, zadanie 4)

  1. Wykańczanie wiosennej rabatki zgodnie z instrukcją nauczyciela.

10. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

mgr Izabella Jańczak

nauczycielka kształcenia zintegrowanego

Karta pracy

Imię i nazwisko ……………………………………………….

Zadanie 1

Zadanie 2

Pokolorujcie zdanie wstępu na żółto, a zdanie zakończenia na czerwono.

Zadanie 3

Rozwiń zdanie podanymi wyrazami.

Bratek zakwitł.

Słownictwo: pięknie, wielobarwny, na rabatce, wiosenny

…………………………………………………………………………

…………………………………………………………

Zadanie 4

Opisz bratka na podstawie swojej pracy plastycznej i podanego planu. Skorzystaj z podanego słownictwa.

Plan opisu

Karta oceny

Imię i nazwisko …………………………………..

1

2

3

4

Opracowanie: Izabella Jańczak