OBLICZENIA
I. Stan aktualny.
1. Kompostowanie dwustopniowe.
1.1. Dane wyjściowe do projektu.
Liczba mieszkańców 190 200 [M]
Udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych 41,40 %
Gęstość nasypowa odpadów komunalnych ρodp =157,8 [kg/m3]
Udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych 19,20 %
Jednostkowy objętościowy wskaźnik nagromadzenia odpadów Vj = 1,77 [m3/M⋅a]
Ilość odpadów przemysłowych Qprzem = 847621,33 [m3/a]
Ilość osadów ściekowych Qść = 34640 [m3/a] ⇒ o uwodnieniu 100 %
Współczynnik nierównomierności k1 = 1,3
Średnia gęstość nasypowa substancji balastowych ρn = 0,6 [Mg/m3]
Wskaźnik efektywności segregacji odpadów komunalnych Ek = 20 %
Wskaźnik efektywności segregacji odpadów przemysłowych Ep = 80 %
1.2. Łączna ilość odpadów przeznaczona do kompostowania.
Do kompostowania będą przeznaczone odpady z następujących źródeł:
• ze strumienia odpadów komunalnych;
• ze strumienia odpadów przemysłowych;
• osady ściekowe z oczyszczalni komunalnej.
Odpady komunalne.
• Ilość odpadów komunalnych:
Qkom = LM × Vj [m3/a]
gdzie:
LM - liczba mieszkańców [M];
Vj - jednostkowy objętościowy wskaźnik nagromadzenia odpadów [m3/Ma].
= 336 654 [m3/a]
• Udział frakcji biodegradowalnej w odpadach komunalnych:
[m3/a]
gdzie:
Qkom - ilość odpadów komunalnych [m3/a];
Qr - udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych [%].
= 139 375 [m3/a]
• Ilość frakcji biodegradowalnej pochodzenia komunalnego, trafiająca do kompostowni, przy założeniu efektywności wskaźnika segregacji na poziomie EK = 20 % :
[m3/a]
= 27 875 [m3/a]
Odpady przemysłowe.
• Z zakładów przemysłowych trafia na składowisko:
Qprzem = 508572,8 [Mg/a]
(dane z raportu o stanie środowiska województwa kujawsko - pomorskiego w 2001r).
Przyjęto gęstość nasypową odpadów przemysłowych ρ = 600 [kg/m3].
Qprzem =
= 847 621,33 [m3/a]
• Zakładamy, że w ogólnej masie odpadów przemysłowych, odpady przeznaczone do kompostowania stanowią 19,20 % :
[m3/a]
= 162 743,3 [m3/a]
• Ilość frakcji biodegradowalnej trafiająca do kompostowni, przy założeniu efektywności wskaźnika segregacji na poziomie Ep = 80 % :
[m3/a]
= 130 194,6 [m3/a]
Osady z oczyszczalni ścieków.
W oczyszczalni ścieków komunalnych powstaje rocznie:
Qos = 34 640 [m3/a]
(dane z raportu o stanie środowiska województwa kujawsko - pomorskiego w 2001r).
1.3. Dobowa produkcja kompostu.
[m3/a]
gdzie:
Qd - dobowa ilość odpadów [m3/d];
Qbioc - roczna ilość odpadów [m3/a];
k1 - współczynnik nierównomierności, k1 = 1,25 ÷1,3, przyjęto k1 = 1,3;
250 - liczba dni roboczych przy 5-dniowym tygodniu pracy.
Qbioc = Qbio(kom)** + Qbio(przem)** + Qos [m3/d]
gdzie:
Qbio(kom)** - ilość odpadów komunalnych przeznaczonych do kompostowania [m3/a];
Qbio(przem)** - ilość odpadów przemysłowych przeznaczonych do kompostowania [m3/a];
Qos - ilość osadów ściekowych [m3/a].
Qd = (111,5 + 520,8 + 138,6) × 1,3 = 1002,2 [m3/d]
1.4. Dobowa przepustowość zasobni.
Do zasobni będą wprowadzane odpady komunalne i przemysłowe.
Czas przetrzymywania odpadów w zasobni wynosi 7 dni, zatem objętość zasobni Vz :
Vz = (Qd - Qos) × 7 [m3]
Vz = (1002,2 - 138,6 × 1,3) × 7
Vz = (1002,2 - 180,2) × 7 = 5754 [m3]
Zakłada się współczynnik rezerwy 1,5 :
Vz = 1,5 × 5754 = 8631 [m3]
1.5. Przepustowość rozdrabniarki.
Przepustowość rozdrabniarki Rv jest równa:
Rv = Qd - Qos [m3/h]
Rv = 1002,2 - 180,2 = 822 [m3/h]
Rozdrabniarka pracuje w cyklu 8 - godzinnym :
Rv =
= 102,75 [m3/h]
1.6. Czas dojrzewania kompostu na placu pryzm.
Zarówno dla kompostowni typu Mut-Herhof i Mut-Dano przyjęto czas dojrzewania kompostu na placu pryzm 3 miesiące. Zatem obliczenia powierzchni placu pryzmowego będą identyczne w obu przypadkach. Czas dojrzewania kompostu w pryzmach:
tp = 90 dni
1.7. Wymiary pryzm.
W celu uzyskania optymalnych warunków napowietrzania założono:
- wysokość pryzm h = 1,5 [m]
- szerokość dolnej podstawy pryzm a = 6 [m]
- szerokość górnej podstawy pryzm b = 2 [m]
1.8. Sumaryczna długość pryzm.
W pierwszym stopniu kompostowania (komora statyczna lub dynamiczna) nastąpi w praktyce redukcja objętości frakcji organicznej do 1/3 objętości wyjściowej. W związku z tym, w drugim stopniu kompostowania, objętość kompostu przeznaczonego do dojrzewania na placu pryzm wyniesie 33% objętości wyjściowej, zatem:
Gp = Qd × 33% [m3/d]
gdzie:
Gp - dobowa ilość substancji kompostowanej po komorze [m3/d];
Qd - dobowa ilość odpadów [m3/d].
Gp = 1002,2 × 33 % = 330,7 [m3/d]
• Sumaryczna długość pryzm:
∑ L =
[m]
gdzie:
tp - czas leżakowania kompostu w pryzmach; tp = 90 [d];
h - wysokość pryzm h = 1,5 [m];
a - szerokość dolnej podstawy pryzm a = 6 [m];
b - szerokość górnej podstawy pryzm b = 2 [m].
∑ L =
= 4960,5 [m]
Zakładając długość jednej pryzmy 100 [m], ich ilość to 50.
1.9. Powierzchnia placu pryzm.
A = K × Lp × a × L [m2]
gdzie:
Lp - długość jednej pryzmy [m];
A - powierzchnia placu pryzm [m2];
L - ilość pryzm [szt];
K - współczynnik zwiększający powierzchnię placu pryzmowego (uwzględnia powierzchnie dróg i powierzchnie technologiczne do przerzucania pryzm); przyjęto K = 3,0;
a - szerokość dolnej podstawy pryzm a = 6 [m].
A = 3,0 × 100 × 6,0 × 50
A = 90 000 [m2]
1.10. Składowanie substancji balastowych.
1.10.1. Ilość wysegregowanego balastu przed komorą statyczną (dynamiczną) z odpadów komunalnych.
Na obecnym etapie selektywna zbiórka nie daje w pełni zadawalających rezultatów. W kompoście znajduje się pewna ilość odpadów nieorganicznych (szkło, metale) i organicznych niebiodegradowalnych (tworzywa), w związku z tym, w początkowym etapie wdrażania selektywnej zbiórki, balast w odpadach organicznych (komunalnych i przemysłowych) wysortowanych przed procesem stanowić będzie 20 % objętości.
Gbl = (Qd - Qos) × 20 % [m3/d]
gdzie:
Gbl - ilość balastu wysegregowanego przed komorą [m3/d];
Qd - dobowa ilość odpadów [m3/d];
Qos - ilość osadów ściekowych [m3/d].
Gbl = (1002,2 - 180,2 ) × 20 % = 164,4 [m3/d]
W przeliczeniu na masę, gdy ρn = 0,6 [Mg/m3]
Gbl = Gbl × ρn [Mg/d]
Gbl = 164,4 × 0,6 = 98,64 [Mg/d]
1.10.2. Ilość wysegregowanego balastu po komorze statycznej (dynamicznej) z odpadów komunalnych.
Balast procesowy w postaci frakcji nie ulegającej rozłożeniu w procesie kompostowania (kości, skóra), stanowi dodatkowe obciążenie. Będzie on oddzielony na etapie uszlachetniania kompostu, wyniesie on 15 % objętości ilości kompostu otrzymanego.
Gb2 = Gp × 15 % [Mg/d]
gdzie:
Gb2 - ilość balastu wysegregowanego po komorze [m3/d]
Gp - dobowa ilość substancji kompostowej po komorze [m3/d]
Gb2 = 330,7 × 15 % = 49,60 [m3/d]
W przeliczeniu na masę, gdy ρn = 0,6 [Mg/m3]:
Gb2 = Gb2 × ρn [Mg/d]
Gb2 = 49,60 × 0,6 = 29,76 [Mg/d]
1.10.3. Sumaryczna objętość balastu.
Ustawa o odpadach zobowiązuje do minimalizacji odpadów kierowanych na składowisko i wdrażania zintegrowanego systemu gospodarki odpadami. Należy, zatem oczekiwać, że balast z zakładów przemysłowych nie obciąży kompostowni.
Gb = Gb1 + Gb2 [Mg/d]
Gb= 98,64 + 29,76 = 128,4 [Mg/d]
1.10.4. Objętość substancji balastowej.
Vsb =
[m3]
gdzie:
Vsb - objętość substancji balastowych [m3];
tg - okres składowania substancji balastowych na terenie kompostowni [d],
tg = 1 ÷ 3 [d].
Ze względu na małą odległość do składowiska przyjmuje się tg = 1 [d] (balast będzie usuwany na bieżąco na składowisko). Wartość tg zależy od ilości substancji balastowych wydzielanych w urządzeniach kompostowni, od rodzaju taboru wywożącego odpady na składowisko oraz od odległości składowiska od kompostowni.
Vsb =
= 214,0 [m3]
1.10.5. Powierzchnia placu składowania substancji balastowej.
Czas przetrzymywania balastu na składowisku 1 [d].
Balast będzie składowany w formie stożka.
Zakładana wysokość pryzm hp = 3 [m].
Vs = 1/3 × π × r2 × h
π × r2 × 3 × 1/3 = 214,0 m3
Zakładamy współczynnik bezpieczeństwa (drogi technologiczne i zapas powierzchni) równy 2, wówczas objętość stożka jest równa:
2 × π × r2 = 428,0 m3
r = 8,25 [m]
Balast będzie składowany na placu w kształcie stożka o promieniu r = 8,25 [m].
1.11. Niezbędne środki transportowe.
Przyjmujemy objętość śmieciarki.
Typ śmieciarki SM-12.
Dane techniczne pojazdu:
- maksymalna masa pojazdu załadowanego 16 000 [kg];
- pojemność skrzyni ładunkowej V = 18,5 [m3];
- objętość balastu:
Vsb = 214,0 [m3]
[-]
= 11,57 [-]
Przyjęto 12 kursów śmieciarki.
1.12. Obliczenia liczby komór.
1.12.1. Liczba komór statycznych (wariant I).
• ilość odpadów kierowanych do kompostowania w ciągu doby (bez balastu):
Qbio = Qd - Gbl [m3/d]
gdzie:
Qd - dobowa ilość odpadów [m3/d]
Gd - ilość balastu wysegregowana przed komorą [m3/d]
Qbio = 1002,2 - 164,4 = 837,8 [m3/d]
• czas przebywania odpadów w komorze 7 dni
• wymiary komory:
długość a = 10,0 m
szerokość komory b = 5,0 m
wysokość komory h = 4,0 m
• całkowita objętość jednej komory:
V = Pp × h [m3]
V = 10,0 × 5,0 × 4,0 = 200 [m3]
Przyjęto stopień napełnienia komory równy 0,8 całkowitej objętości.
Vrob = V × 80 % [m3]
Vrob = 200 × 80 % = 160 [m3]
• ilość odpadów „bio” dla 7 dni:
Qbio7 = Qbio × 7 [m3/tydz]
Qbio7 = 837,8 × 7 = 5864,6 [m3/tydz]
• obliczenie liczby komór Mut-Herhof:
[-]
= 36,65 [-]
Przyjęto 37 komór + 1 rezerwową.
1.12.2. Liczba komór dynamicznych (wariant II).
• parametry komory dynamicznej:
- średnica d = 3,64 [m]
- długość l = 36,00 [m]
• objętość komory dynamicznej:
Vd = π × r2 × l [m3]
Vd = 3,14 × 3,31 × 36,0 = 374,16 [m3]
• objętość robocza komory stanowi 80% objętości rzeczywistej:
Vrob = Vd × 80 % [m3]
Vrob = 374,16 × 80 % = 299,33 [m3]
• czas przetrzymywania odpadów w komorze tb = 3 [d]
• ilość odpadów „bio” w ciągu trzech dni:
Qbio3 = (Qd - Gbl) × 3 [m3/d]
gdzie:
Qd - dobowa ilość odpadów [m3/d]
Gbl - ilość balastu wysegregowana przed komorą [m3/d]
Qbio3 = (1002,2 - 164,4 ) × 3 = 2513,4 [m3/d]
• liczba biostabilizatorów:
[-]
= 8,4 [-]
Przyjęto 8 biostabilizatorów + 1 rezerwowy.
II. Obliczenia dla roku 2022.
2. Kompostowanie dwustopniowe.
2.1. Dane wyjściowe do projektu.
Liczba mieszkańców 210 000 [M]
Udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych 31,40 %
Gęstość nasypowa odpadów komunalnych ρodp = 111,20 [kg/m3]
Udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych 32,20 %
Jednostkowy objętościowy wskaźnik nagromadzenia odpadów Vj = 2,77 [m3/M⋅a]
Ilość odpadów przemysłowych Qprzem = 860 661,5 [m3/a]
Ilość osadów ściekowych Qść = 36 372 [m3/a] ⇒ o uwodnieniu 100 %
Współczynnik nierównomierności k1 = 1,3
Średnia gęstość nasypowa substancji balastowych ρn = 0,6 [Mg/m3]
Wskaźnik efektywności segregacji odpadów komunalnych Ek = 40 %
Wskaźnik efektywności segregacji odpadów przemysłowych Ep = 90 %
2.2. Łączna ilość odpadów przeznaczona do kompostowania.
Do kompostowania będą przeznaczone odpady z następujących źródeł:
• ze strumienia odpadów komunalnych;
• ze strumienia odpadów przemysłowych;
• osady ściekowe z oczyszczalni komunalnej.
Odpady komunalne.
• Ilość odpadów komunalnych:
Qkom = LM × Vj [m3/a]
gdzie:
LM - liczba mieszkańców [M];
Vj - jednostkowy objętościowy wskaźnik nagromadzenia odpadów [m3/Ma].
= 581 700 [m3/a]
• Udział frakcji biodegradowalnej w odpadach komunalnych:
[m3/a]
gdzie:
Qkom - ilość odpadów komunalnych [m3/a];
Qr - udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych [%].
= 182 653,8 [m3/a]
• Ilość frakcji biodegradowalnej pochodzenia komunalnego, trafiająca do kompostowni, przy założeniu efektywności wskaźnika segregacji na poziomie EK = 40 % :
[m3/a]
= 73 061,5 [m3/a]
Odpady przemysłowe.
• Z zakładów przemysłowych trafia na składowisko:
Qprzem = 559 430 [Mg/a]
Przyjęto gęstość nasypową odpadów przemysłowych ρ = 650 [kg/m3].
Qprzem =
= 860 661,5 [m3/a]
• Zakładamy, że w ogólnej masie odpadów przemysłowych, odpady przeznaczone do kompostowania stanowią 19,20 % :
[m3/a]
= 277 133,0 [m3/a]
• Ilość frakcji biodegradowalnej trafiająca do kompostowni, przy założeniu efektywności wskaźnika segregacji na poziomie Ep = 90 % :
[m3/a]
= 249 419,7 [m3/a]
Osady z oczyszczalni ścieków.
W oczyszczalni ścieków komunalnych powstaje rocznie:
Qos = 36 372 [m3/a]
2.3. Dobowa produkcja kompostu.
[m3/a]
gdzie:
Qd - dobowa ilość odpadów [m3/d];
Qbioc - roczna ilość odpadów [m3/a];
k1 - współczynnik nierównomierności, k1 = 1,25 ÷1,3, przyjęto k1 = 1,3;
250 - liczba dni roboczych przy 5-dniowym tygodniu pracy.
Qbioc = Qbio(kom)** + Qbio(przem)** + Qos [m3/d]
gdzie:
Qbio(kom)** - ilość odpadów komunalnych przeznaczonych do kompostowania [m3/a];
Qbio(przem)** - ilość odpadów przemysłowych przeznaczonych do kompostowania [m3/a];
Qos - ilość osadów ściekowych [m3/a].
Qd = (292,2 + 997,7 + 145,5) × 1,3 = 1866,0 [m3/d]
2.4. Dobowa przepustowość zasobni.
Do zasobni będą wprowadzane odpady komunalne i przemysłowe.
Czas przetrzymywania odpadów w zasobni wynosi 7 dni, zatem objętość zasobni Vz :
Vz = (Qd - Qos) × 7 [m3]
Vz = (1866,0 - 145,5 × 1,3) × 7
Vz = (1866,0 - 189,15) × 7 = 11 738 [m3]
Zakłada się współczynnik rezerwy 1,5 :
Vz = 1,5 × 11 738 = 17 607 [m3]
2.5. Przepustowość rozdrabniarki.
Przepustowość rozdrabniarki Rv jest równa:
Rv = Qd - Qos [m3/h]
Rv = 1866,0 - 189,15 = 1676,85 [m3/h]
Rozdrabniarka pracuje w cyklu 8 - godzinnym :
Rv =
= 209,6 [m3/h]
2.6. Czas dojrzewania kompostu na placu pryzm.
Zarówno dla kompostowni typu Mut-Herhof i Mut-Dano przyjęto czas dojrzewania kompostu na placu pryzm 3 miesiące. Zatem obliczenia powierzchni placu pryzmowego będą identyczne w obu przypadkach. Czas dojrzewania kompostu w pryzmach:
tp = 90 dni
2.7. Wymiary pryzm.
W celu uzyskania optymalnych warunków napowietrzania założono:
- wysokość pryzm h = 1,5 [m]
- szerokość dolnej podstawy pryzm a = 6 [m]
- szerokość górnej podstawy pryzm b = 2 [m]
2.8. Sumaryczna długość pryzm.
W pierwszym stopniu kompostowania (komora statyczna lub dynamiczna) nastąpi w praktyce redukcja objętości frakcji organicznej do 1/3 objętości wyjściowej. W związku z tym, w drugim stopniu kompostowania, objętość kompostu przeznaczonego do dojrzewania na placu pryzm wyniesie 33% objętości wyjściowej, zatem:
Gp = Qd × 33% [m3/d]
gdzie:
Gp - dobowa ilość substancji kompostowanej po komorze [m3/d];
Qd - dobowa ilość odpadów [m3/d].
Gp = 1866,0 × 33 % = 615,8 [m3/d]
• Sumaryczna długość pryzm:
∑ L =
[m]
gdzie:
tp - czas leżakowania kompostu w pryzmach; tp = 90 [d];
h - wysokość pryzm h = 1,5 [m];
a - szerokość dolnej podstawy pryzm a = 6 [m];
b - szerokość górnej podstawy pryzm b = 2 [m].
∑ L =
= 9237 [m]
Zakładając długość jednej pryzmy 100 [m], ich ilość to 92.
2.9. Powierzchnia placu pryzm.
A = K × Lp × a × L [m2]
gdzie:
Lp - długość jednej pryzmy [m];
A - powierzchnia placu pryzm [m2];
L - ilość pryzm [szt];
K - współczynnik zwiększający powierzchnię placu pryzmowego (uwzględnia powierzchnie dróg i powierzchnie technologiczne do przerzucania pryzm); przyjęto K = 3,0;
a - szerokość dolnej podstawy pryzm a = 6 [m].
A = 3,0 × 100 × 6,0 × 92
A = 165 600 [m2]
2.10. Składowanie substancji balastowych.
2.10.1. Ilość wysegregowanego balastu przed komorą statyczną (dynamiczną) z odpadów komunalnych.
Dla 2022 należy spodziewać się wyższego uświadomienia społeczeństwa i większego zdyscyplinowania w segregowaniu odpadów. Balast na etapie selektywnej zbiórki odpadów stanowić będzie 15 % objętości.
Gbl = (Qd - Qos) × 15 % [m3/d]
gdzie:
Gbl - ilość balastu wysegregowanego przed komorą [m3/d];
Qd - dobowa ilość odpadów [m3/d];
Qos - ilość osadów ściekowych [m3/d].
Gbl = (1866,0 - 189,15) × 15 % = 251,5 [m3/d]
W przeliczeniu na masę, gdy ρn = 0,6 [Mg/m3]
Gbl = Gbl × ρn [Mg/d]
Gbl = 251,5 × 0,6 = 150,9 [Mg/d]
2.10.2. Ilość wysegregowanego balastu po komorze statycznej (dynamicznej) z odpadów komunalnych.
Balast procesowy w postaci frakcji nie ulegającej rozłożeniu w procesie kompostowania będzie oddzielony na etapie ostatecznego rozsortowania kompostu i wyniesie on 10 % objętości ilości kompostu otrzymanego.
Gb2 = Gp × 10 % [Mg/d]
gdzie:
Gb2 - ilość balastu wysegregowanego po komorze [m3/d]
Gp - dobowa ilość substancji kompostowej po komorze [m3/d]
Gb2 = 615,8 × 10 % = 61,58 [m3/d]
W przeliczeniu na masę, gdy ρn = 0,6 [Mg/m3]:
Gb2 = Gb2 × ρn [Mg/d]
Gb2 = 61,58 × 0,6 = 36,9 [Mg/d]
2.10.3. Sumaryczna objętość balastu.
Ustawa o odpadach zobowiązuje do minimalizacji odpadów kierowanych na składowisko i wdrażania zintegrowanego systemu gospodarki odpadami. Należy, zatem oczekiwać, że balast z zakładów przemysłowych nie obciąży kompostowni.
Gb = Gb1 + Gb2 [Mg/d]
Gb = 150,9 + 36,9 = 187,8 [Mg/d]
2.10.4. Objętość substancji balastowej.
Vsb =
[m3]
gdzie:
Vsb - objętość substancji balastowych [m3];
tg - okres składowania substancji balastowych na terenie kompostowni [d],
tg = 1 ÷ 3 [d].
Ze względu na małą odległość do składowiska przyjmuje się tg = 1 [d] (balast będzie usuwany na bieżąco na składowisko). Wartość tg zależy od ilości substancji balastowych wydzielanych w urządzeniach kompostowni, od rodzaju taboru wywożącego odpady na składowisko oraz od odległości składowiska od kompostowni.
Vsb =
= 313,0 [m3]
2.10.5. Powierzchnia placu składowania substancji balastowej.
Czas przetrzymywania balastu na składowisku 1 [d].
Balast będzie składowany w formie stożka.
Zakładana wysokość pryzm hp = 3 [m].
Vs = 1/3 × π × r2 × h
π × r2 × 3 × 1/3 = 313,0 m3
Zakładamy współczynnik bezpieczeństwa (drogi technologiczne i zapas powierzchni) równy 2, wówczas objętość stożka jest równa:
2 × π × r2 = 626,0 m3
r = 9,98 [m]
Balast będzie składowany na placu w kształcie stożka o promieniu r = 9,98 [m].
2.11. Niezbędne środki transportowe.
Przyjmujemy objętość śmieciarki.
Typ śmieciarki SM-12.
Dane techniczne pojazdu:
- maksymalna masa pojazdu załadowanego 16 000 [kg];
- pojemność skrzyni ładunkowej V = 18,5 [m3];
- objętość balastu:
Vsb = 214,0 [m3]
[-]
= 16,9 [-]
Przyjęto 17 kursów śmieciarki.
2.12. Obliczenia liczby komór.
2.12.1. Liczba komór statycznych (wariant I).
• ilość odpadów kierowanych do kompostowania w ciągu doby (bez balastu):
Qbio = Qd - Gbl [m3/d]
gdzie:
Qd - dobowa ilość odpadów [m3/d]
Gbl - ilość balastu wysegregowana przed komorą [m3/d]
Qbio = 1866,0 - 251,5 = 1614,5 [m3/d]
• czas przebywania odpadów w komorze 7 dni
• wymiary komory:
długość a = 10,0 m
szerokość komory b = 5,0 m
wysokość komory h = 4,0 m
• całkowita objętość jednej komory:
V = Pp × h [m3]
V = 10,0 × 5,0 × 4,0 = 200 [m3]
Przyjęto stopień napełnienia komory równy 0,8 całkowitej objętości.
Vrob = V × 80 % [m3]
Vrob = 200 × 80 % = 160 [m3]
• ilość odpadów „bio” dla 7 dni:
Qbio7 = Qbio × 7 [m3/tydz]
Qbio7 = 1614,5 × 7 = 11 301,5 [m3/tydz]
• obliczenie liczby komór Mut-Herhof:
[-]
= 70,6 [-]
Przyjęto 71 komór + 1 rezerwową.
2.12.2. Liczba komór dynamicznych (wariant II).
• parametry komory dynamicznej:
- średnica d = 3,64 [m]
- długość l = 36,00 [m]
• objętość komory dynamicznej:
Vd = π × r2 × l [m3]
Vd = 3,14 × 3,31 × 36,0 = 374,16 [m3]
• objętość robocza komory stanowi 80% objętości rzeczywistej:
Vrob = Vd × 80 % [m3]
Vrob = 374,16 × 80 % = 299,33 [m3]
• czas przetrzymywania odpadów w komorze tb = 3 [d]
• ilość odpadów „bio” w ciągu trzech dni:
Qbio3 = (Qd - Gbl) × 3 [m3/d]
gdzie:
Qd - dobowa ilość odpadów [m3/d]
Gbl - ilość balastu wysegregowana przed komorą [m3/d]
Qbio3 = (1866,0 - 251,5) × 3 = 4843,5 [m3/d]
• liczba biostabilizatorów:
[-]
= 16,18 [-]
Przyjęto 16 biostabilizatorów + 1 rezerwowy.
Tabelaryczne zestawienie danych dla stanu aktualnego i perspektywicznego.
Liczba mieszk. |
Ilość substancji org. ze strumienia odpadów komunalnych |
Ilość odpadów „bio” z sektora przemysłu |
Ilość osadów ściekowych |
Całkowita ilość odpadów „bio” |
Przepustowość kompostowni
|
Liczba środków transportu |
Pow. placu pryzmowego
|
Pow. składowania balastu |
Liczba komór (statycznych lub dynam.) |
Typ kompostowni
|
tys.M |
m3/d |
m3/d |
m3/d |
m3/d |
m3/d |
szt |
m2 |
m2 |
szt |
- |
190,2 |
111,5 |
520,8 |
138,6 |
770,9 |
1002,2 |
1 |
90 000 |
213,7 |
9 |
Mut-Dano |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
Mut-Herhof |
210,0 |
292,2 |
997,7 |
145,5 |
1435,4 |
1866,0 |
1 |
165 600 |
312,7 |
17 |
Mut-Dano |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
72 |
Mut-Herhof |
21