ZAŁĄCZNIKI scenariusze szkoła


ZAŁĄCZNIKI

Propozycje scenariuszy zajęć np. w ramach lekcji wychowawczych, informatyki, podstaw przedsiębiorczości, języka polskiego uwzględniające problematykę poszukiwania pracy.

ZAŁĄCZNIK NR 1

Temat: Przygotowanie podstawowej dokumentacji związanej z poszukiwaniem pracy.

Cele zajęć

  1. Poznanie zasad konstruowania pism, wyodrębnianie jego części składowych.

  2. Prawidłowe sporządzanie listu motywacyjnego i życiorysu zawodowego.

  3. Właściwe przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Pojęcia kluczowe

Czas trwania zajęć

6 godzin lekcyjnych t.j. 3 x 90 minut

Metody i formy pracy

Środki dydaktyczne (propozycja)

Przebieg zajęć

I. Podanie tematu i przedstawienie kryteriów oceniania.

II. Wprowadzenie - nawiązanie do dokonanych wcześniej: bilansu wiedzy i umiejętności, bilansu osobowości t.j. mocnych i słabych stron, wyznaczenia swoich celów zawodowych (5 min.)

III. Wykład na temat części składowych pisma, prezentacja w odniesieniu do konkretnych przykładów - kserokopie (40 min.).

  1. Elementy składowe:

  1. Nagłówek (zawiera nazwę i adres nadawcy pisma)

  2. nazwa i adres odbiorcy pisma

Uwaga: niczego nie podkreślać!

(przykłady)

  1. treść pisma

14 - 16 pkt. tytuły pism,

prawy ok. 1 cm lub więcej,

górny 3 cm,

dolny 2 cm,

znak: „./..”

w przypadku konieczności przeniesienia części tekstu na drugą stronę, należy zadbać o to, by były tam przynajmniej 3-4 linijki tekstu i podpisy (niedopuszczalne same podpisy!)

  1. zwroty pożegnalne (rodzaje),

  1. podpis:

parafa dopuszczalna tylko na kopiach),

Uwaga

Na pismach jednobrzmiących, wysyłanych do kilku osób można odciskać faksymilową (naśladującą podpis własnoręczny) pieczęć.

Jeśli pismo podpisują dwie osoby, zajmująca wyższe stanowisko lub odpowiedzialna za załatwienie sprawy podpisuje z prawej strony, druga - z lewej na tej samej wysokości.

  1. Elementy dodatkowe (załączniki) rozmieszcza się przy lewym marginesie, na wysokości stanowiska służbowego osoby podpisującej informację o ich liczbie; gdy załączników jest więcej pisze się słowo „plik”; jeśli pismo podpisują dwie osoby, informację o załącznikach pisze się niżej.

(przykłady)

  1. Plan treści pisma

  1. wprowadzenie - krótkie, ma zorientować w sprawie,

  2. przedstawienie zagadnienia - główna część, zredagowana zwięźle, lecz wyczerpująco i jednoznacznie,

  3. uzasadnienie - motywy, argumenty (ewentualne prawne) należy przedstawiać przejrzyście i logicznie,

  4. wnioski - część końcowa treści pisma (formułowane są tylko wtedy, gdy z treści wynika, że prosimy o decyzję, opinię; mogą stanowić krótkie podsumowanie wcześniejszych wywodów piszącego.

IV. Charakterystyka dokumentów pod kątem warunków, jakie muszą spełniać (15 min.):

V. Indywidualne redagowanie listu motywacyjnego - samodzielna praca przy komputerze (45 min.).

VI. Indywidualne redagowanie życiorysu zawodowego - samodzielna praca przy komputerze (45 min.).

VII. Analiza i ewentualna poprawa zredagowanych dokumentów - samodzielna praca przy komputerze (45 min.).

VIII. Nadawanie ostatecznej formy opracowanym dokumentom - samodzielna praca przy komputerze (45 min.).

IX. Podsumowanie - jak skutecznie poszukiwać odpowiedniej pracy? (foliogramy - piramida: pracodawcy a pracobiorcy).

WYMAGANIA EDUKACYJNE - kryteria oceniania

W wyniku realizacji celów zajęć uczeń:

punktacja: 0-2, maksymalną ilość punktów otrzymuje za bezbłędne wykonanie zadania;

punktacja: 0-3, w zależności od stopnia przestrzegania zasad edycji tekstu;

punktacja: 0-3, j.w.

punktacja: 0-2, maksymalną ilość punktów otrzymuje za pełną i wyczerpującą charakterystykę.

Załączniki do zajęć : Przygotowanie podstawowej dokumentacji związanej z poszukiwaniem pracy.

Załącznik nr 1 (foliogram)

LIST MOTYWACYJNY

(podanie o pracę, aplikacja, oferta pracy)

Dobry list motywacyjny powinien:

  1. być krótki,

  2. zawierać istotne (dla pracodawcy) informacje,

  3. stwarzać pożądany wizerunek kandydata,

  4. być prawdziwy,

  5. wzbudzać zaufanie i zainteresowanie,

  6. mieć dołączone dokumenty poświadczające informacje w nim zawarte,

  7. nakreślać ramy do rozmowy kwalifikacyjnej.

Kandydat ubiegający się o pracę informuje przyszłego pracodawcę o swoim wykształceniu, umiejętnościach oraz dotychczasowych osiągnięciach w pracy zawodowej.

Nigdy nie należy przedstawiać pracodawcy kserokopii listu motywacyjnego!

Dokumentów nie należy zginać.

Dokumenty układa się w następującej kolejności:

  1. list motywacyjny,

  2. życiorys (curriculum vitae),

  3. kopie świadectw i dyplomów,

  4. inne zaświadczenia.

(źródło: Nowa Edukacja Zawodowa, nr 2/2000)

Załącznik nr 2 (foliogram)

ŻYCIORYS ZAWODOWY

(curriculum vitae)

Rozpoczyna się od podania danych personalnych kandydata - nazwisko i imię na środku strony, niżej data i miejsce urodzenia oraz stan cywilny. Przy lewym marginesie - adres i telefon.

Życiorys może mieć trzy formy:

  1. chronologiczną - tuż po danych personalnych umieszcza się streszczenie przebiegu pracy zawodowej kandydata z uwzględnieniem zakresu obowiązków, następnie podaje się informacje o szkołach i wymienia zainteresowania,

  2. ukierunkowaną (dla absolwentów) - nacisk położony na wykształcenie i te umiejętności, które odnoszą się do wymagań stawianych przez pracodawcę w konkretnej sytuacji,

  3. chronologiczno - funkcjonalny (kombinowany, dla osób z dużym doświadczeniem zawodowym) - po danych personalnych umieszcza się krótką charakterystykę swojej osoby, umiejętności, osiągnięcia zawodowe, wykształcenie, przebieg pracy zawodowej, informacje dodatkowe i referencje.

Informacje o przebiegu pracy zawodowej oraz zdobywaniu kwalifikacji przedstawia się w porządku odwrotnym niż chronologiczny.

(źródło: Nowa Edukacja Zawodowa, nr 2/2000)

ZAŁĄCZNIK NR 2

Temat: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Cel ogólny - rozwijanie umiejętności potrzebnych do znalezienia pracy poprzez doskonalenie umiejętności pozytywnej autoprezentacji.

Cele szczegółowe:

- zrozumienie znaczenia rozmowy kwalifikacyjnej w procesie poszukiwania pracy

- nabycie umiejętności przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej

- nabycie umiejętności autoprezentacji

- nabycie umiejętności zdobywania informacji o firmie X i pracodawcy

Metoda - wykład, ćwiczenia

Środki dydaktyczne - foliogramy (jak negocjować wysokość pensji, wskazówki do rozmowy kwalifikacyjnej), rzutnik, kserokopie materiałów (wykorzystywanych do pracy z uczniami)

Tok lekcji:

Część wstępna

1. Sprawdzenie przygotowanych przez uczniów dokumentów, potrzebnych przy

ubieganiu się o pracę (zadanie domowe z poprzedniej lekcji ).

2. Uświadomienie uczniom celów kształcenia.

Opracowanie nowego materiału

1. Jak negocjować wysokość pensji?

Najtrudniejsza część rozmowy kwalifikacyjnej. Praca jest towarem, który sprzedajemy, mamy więc prawo do zapłaty. Najpierw musimy jednak dokładnie wiedzieć na czym nasza praca ma polegać, jakie będą nasze obowiązki, jakie są świadczenia dodatkowe i dopiero wtedy możemy negocjować warunki (załącznik nr 2)

2. Przygotowanie się do pierwszej rozmowy z pracodawcą.

Jak się ubrać ?

Jaki komplet dokumentów przygotować.

Jak się zachować w czasie rozmowy.

Jakich pytań szczególnie unikać i odpowiadać na nie wymijająco.

(Załączniki nr 1, 3 i 5)

3. Usystematyzowanie i utrwalenie nowych wiadomości.

4. Objaśnienie zadania domowego

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej z przyszłym pracodawcą. Wykorzystaj do tego celu materiały pomocnicze, które otrzymałeś na lekcji - wskazówki do rozmowy kwalifikacyjnej (załącznik nr) oraz przykładowe pytania z rozmowy kwalifikacyjnej (załącznik nr 4 ).

Załączniki do scenariusza lekcji „Jak przygotować się do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej?”.

Załącznik nr 1

1.Pytania najczęściej zadawane przez pracodawców.

Kto pyta nie błądzi. Każdy pracodawca szuka pracowników, zadając kandydatom pytania. Pomyśl, jak należałoby na nie odpowiedzieć.

Przedstaw siebie jako osobę, która będzie chciała pracować w firmie przez dłuższy czas, jest zainteresowana osiągnięciami zawodowymi i będzie akceptowana oraz lubiana przez pracodawcę.

Załącznik nr 2

Jak negocjować wysokość pensji?

Interes Twój i Twojego przyszłego pracodawcy nie do końca są zbieżne. Najpierw dowiedz się dokładnie, na czym polegać ma Twoja praca, jakie będziesz miał obowiązki. Dowiedz się, ile zarabiają osoby pracujące na podobnym stanowisku. Nie dyskutuj o wysokości uposażenia do momentu, gdy jesteś pewien, że to właśnie Ciebie chcą zatrudnić. Podczas rozmowy spróbuj wywnioskować, czy wysokość płacy którą Ci oferują, jest ustalona z góry, czy jest jeszcze miejsce na negocjacje. Podaj raczej widełki pensji „od - do”, a nie konkretną kwotę. Możesz zgodzić się na niższą pensję w okresie próbnym przy zagwarantowaniu podwyżki po jego zakończeniu.

Nie bój się przedstawiać swoich warunków, udowadniaj, że jesteś wart tych pieniędzy. Podanie kwoty zbyt niskiej źle świadczy o Twoich kompetencjach i pewności siebie!

Załącznik nr 3

Krótkie rady.

Załącznik nr 4

Wskazówki do rozmowy kwalifikacyjnej

Załącznik nr 5

Przykładowe pytania do rozmowy kwalifikacyjnej

Pytania dotyczące twojej osoby:

Pytania dotyczące twojego wykształcenia:

fizycznym lub psychicznym)? Wymień je.

szkolenie od nowa?

Zadowalająco?

Pytania dotyczące twojej poprzedniej pracy:

Pytania dotyczące pracy

Pytania do prowadzącego rozmowę kwalifikacyjną:

odpowiedzieć?

ZAŁĄCZNIK NR 3

Temat: Rozmowa kwalifikacyjna.

Cel ogólny - kształcenie umiejętności przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej

( warunkach symulowanych) z pozytywnym skutkiem.

Cele szczegółowe:

- poznanie kolejnych etapów rozmowy kwalifikacyjnej

- nakreślenie własnej wizji przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej

- nabycie umiejętności aktywnego uczestnictwa w symulowanej rozmowie kwalifikacyjnej

- dokonanie analizy swoich odpowiedzi na typowe pytania

- zdobycie umiejętności właściwego zaprezentowania siebie w nietypowych sytuacjach ( formułowanie myśli, wnioski, obserwacja )

- nabycie umiejętności pokonywania stresu

Metoda - symulacja, dyskusja, praca w grupach

Środki dydaktyczne- kserokopie materiałów (wskazówki do rozmowy kwalifikacyjnej, przykładowe pytania z rozmowy kwalifikacyjnej oraz formularz oceny rozmowy kwalifikacyjnej).

Tok lekcji:

Część wstępna

Uświadomienie uczniom celów kształcenia.

Opracowanie nowego materiału

  1. Uczniowie biorą udział w symulowanej rozmowie kwalifikacyjnej.

Wyznaczamy pary uczniów do odegrania ról pracodawcy i ubiegającego się o pracę (przypominam, że na poprzedniej lekcji uczniowie otrzymali wskazówki na podstawie których mieli przygotować się do tego zadania). Osoba ubiegająca się o pracę powinna wybrać taki zawód, w którym chciałaby pracować.

Uczniowie odgrywają scenki, stwarzające możliwość twórczego myślenia i rozwijania różnorodnych zdolności, wypowiadania myśli, wartościowania, wnioskowania.

W tym czasie klasa uważnie obserwuje swoich kolegów i zapisuje spostrzeżenia. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady - nie komentować i nie wtrącać się podczas gry.

  1. Ocena odegranych scenek, wymiana poglądów i opinii.

Po odegraniu scenki rozmowy kwalifikacyjnej klasa próbuje dokonać jej analizy poprzez znalezienie odpowiedzi na następujące pytania:

- która scenka przypominała najbardziej autentyczną sytuację,

- czy pytania były precyzyjne a odpowiedzi trafne,

- czy udzielano pełnych, otwartych odpowiedzi, unikając odpowiedzi typu „tak”,

„nie”,

- co było łatwiejsze - zadawać pytania, czy udzielać odpowiedzi,

- co szczególnie podobało się w zachowaniu kolegów, a co nie,

- czy osoby przedstawiające scenki były na tyle przekonujące ,że można powierzyć

im określoną pracę,

- czym można wzbogacić przedstawione autoprezentacje, itd.

Obserwatorzy przedstawiają swoje odczucia i wrażenia, wymieniają poglądy i opinie, wyciągają wnioski. Występują w roli tzw. krytycznych przyjaciół, a nie jako osoby wydające werdykt, ich wypowiedzi dotyczą wychwycenia słabych i mocnych stron rozmowy kandydata oraz ewentualnych rad i wskazówek, skierowanych na doskonalenie umiejętności prowadzenia rozmowy.

Należy zwrócić uwagę, aby podczas kolejnych scenek uczniowie starali się nie powielać błędów swoich kolegów.

Usystematyzowanie i utrwalenie nowych wiadomości.

Nauczyciel podsumowując zajęcia zwraca jeszcze raz uwagę na najistotniejsze cechu rozmowy kwalifikacyjnej:

- rozmowa kwalifikacyjna stanowi bardzo ważny element w aktywnym poszukiwaniu pracy oraz w doborze pracowników przez pracodawców,

- zazwyczaj rozmowę przeprowadza przedstawiciel kadry kierowniczej firmy lub kilkuosobowa komisja, w której każda z osób związana jest w jakiś sposób z pracą na danym stanowisku

-czasami zdarza się, że kandydat jest dwukrotnie proszony na rozmowę ( gdy o daną pracę ubiega się wiele osób)

- w taki m przypadku pierwsza rozmowa ma charakter selekcji, druga zaś jest bardziej szczegółowa( poświęcona sprawdzeniu umiejętności i dotyczy wyłącznie osób wyselekcjonowanych)

- często różnice między kandydatami są minimalne, a odrzucenie właśnie ich, niekoniecznie musi być dowodem braku predyspozycji do danej pracy.

- jeżeli nie uda zdobyć pracy za pierwszym razem, nie należy zniechęcać się a raczej potraktować to jako pierwszy praktyczny sprawdzian

- po każdej rozmowie należy wyciągnąć wnioski skierowane na doskonalenie umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.

Objaśnienie zadania domowego

Oceń swoją rozmowę kwalifikacyjną (wykorzystaj do tego celu formularz oceny -

( załącznik nr 1), zastanów się nad błędami które popełniłeś.

Uwaga:

Jeżeli wszyscy uczniowie wyrażą zgodę, to przedstawiane scenki można nagrywać kamerą wideo, a następnie odtwarzać i analizować zarejestrowany obraz.

Załączniki do scenariusza lekcji „Rozmowa kwalifikacyjna

Załącznik nr 1

Formularz oceny rozmowy kwalifikacyjnej

poprzedniego zatrudnienia i nauki?

lub usług, lokalizacja, osiągnięcia itp.?

zwierzchnikiem? Jakie są szanse na awans?

umówiony, stosowałeś się do jej instrukcji i czekałeś cierpliwie?

zwolniony, ale uczę się na błędach”.

rodzinnego?

na biurku czy odsuwanie krzesła?

Dla uczniów szkoły zawodowej, którzy po jej ukończeniu zamierzają podjąć pracę, warto nieco poszerzyć ofertę o zagadnienia dotyczące:

- zasad prawidłowego zawierania umów o pracę,

- zatrudniania stażystów,

- udzielania urlopów wypoczynkowych,

- uzyskiwania stypendiów i refundacji wraz z uwzględnieniem podstaw prawnych

- przedstawić prawa i obowiązki bezrobotnych absolwentów.

Wykorzystanie dość bogatej literatury oraz inwencja nauczycieli i pedagogów na pewno pozwolą na wypracowanie w danej szkole dobrego programu z zakresu orientacji i poradnictwa zawodowego, uwzględniającego specyfikę tej szkoły.

ZAŁĄCZNIK NR 4

Ankieta umiejętności

Instrukcja

Podkreśl te czynności, których wykonywanie nie sprawia Ci żadnej trudności - wykonujesz je szybko, sprawnie i dokładnie.

I

- pomaganie ludziom ( opiekowanie się, wykonywanie poleceń )

- słuchanie z uwagą tego co mówią inni

- przekonywanie innych do swoich racji

- wyjaśnianie, doradzanie innym, tłumaczenie

- łatwe nawiązywanie rozmowy z ludźmi, których się nie zna

- współpraca

- dyskutowanie

- organizowanie wycieczek, spotkań koleżeńskich itp.

- ocenianie obiektywne np. postaci literackich, potrzeb ludzi,

- prowadzenie zebrań, zbiórek itp.

II

- szycie

- montowanie elementów

- wykonywanie przedmiotów z drewna

- budowanie

- gotowanie, pieczenie

- obsługiwanie urządzeń gospodarstwa domowego

- konserwowanie lub naprawianie prostych urządzeń mechanicznych

- obsługiwanie nowoczesnego sprzętu audiowizualnego

III

- zbieranie i porządkowanie informacji

- szybkie liczenie w pamięci

- pisanie na maszynie lub komputerze

- sprzedawanie

- obsługa komputera

- planowanie pracy

- analizowanie i porównywanie

- rozwiązywanie zagadek logicznych

- redagowanie tekstów

IV

- hodowanie zwierząt gospodarskich

- uprawianie roślin doniczkowych doniczkowych w domu

- pielenie, pielęgnowanie trawnika, drzew i krzewów

- opiekowanie się kwiatami w klasie

- samodzielne i odpowiedzialne dbanie o zwierzęta

- dokarmienie zwierząt i ptaków w zimie

- rozróżnianie gatunków roślin i zwierząt

V

- dekorowanie I Człowiek - człowiek

- rysowanie i malowanie II Człowiek - technika

- fotografowanie III Człowiek - dane

- wideofilmowanie IV Człowiek - przyroda

- tworzenie grafiki komputerowej V Człowiek - działalność artystyczna

- śpiewanie

- granie na instrumencie

- tańczenie

- recytowanie

- występowanie w przedstawieniach

- pisanie poezji lub opowiadań

( Materiały z kursu „ Nauczyciel jako doradca zawodowy ucznia w zreformowanym systemie edukacji”, zorganizowanego przez KOWEZ w W-wie, październik-listopad 2000

ZAŁĄCZNIK NR 5

Kwestionariusz skłonności zawodowych

Instrukcja

Zakreślając odpowiedni numer, zaznacz grupy przedmiotów lub surowców, którymi chciałbyś się posługiwać

1.Cegły, cement, drewno, płyty ceramiczne, farba, tapeta, deska kreślarska, projekty budowlane, dokumentacja techniczna, rysunki techniczne.

2.Maszyny, obrabiarki, przyrządy kontrolno-pomiarowe, metal, urządzenia precyzyjne, schematy układów i mechanizmów.

3.Transformatory, silniki elektryczne, prądnice, silniki spalinowe

4.Maszyny do szycia, wykroje, tkaniny i nici, nożyce i żurnale.

5.Talerze, garnki, sztućce, miksery, kuchenki, tace, produkty żywnościowe.

6.Papier, maszyna drukująca, farba drukarska, forma drukarska, tekst, zdjęcia, grafika, książki, komputery, gazety.

7. Urządzenia elektryczne, komputery, programy komputerowe, dyskietki, drukarki.

8. Maszyny do pisania, materiały biurowe, komputery, drukarki, faksy, ksero, urządzenia do księgowania.

9. Kasa, pieniądze, waga, towary, cenniki, kalkulatory.

10. Lekarstwa, szczepionki, środki znieczulające, środki opatrunkowe, kroplówki, recepty.

11. Tablica, dziennik lekcyjny, przybory szkolne, zeszyty, książki.

12. Kodeksy prawne, akta procesowe, pisma urzędowe.

13. Przewodniki turystyczne, foldery, mapy, plany, rachunki hotelowe, komputery, urządzenia recepcyjne hotelu.

14. Nożyce, grzebienie, szczotki, środki do pielęgnacji włosów, farby, wałki do włosów, kremy, maseczki, lampa kwarcowa.

15. Mapy, plany, tyczki i taśmy geodezyjne, przyrządy do pomiaru długości, busole.

16. Aparaty fotograficzne, statywy, kuwety, powiększalniki, suszarka, maskownica, lampa błyskowa.

17. Odczynniki chemiczne, aparaty do analiz chemicznych, urządzenia kontrolno-pomiarowe, szkło i sprzęt laboratoryjny.

18. Szpadel, pług, traktor, konewka, sekator, nasiona, środki ochrony roślin.

19. Materiały i przybory plastyczne-farby, palety- rekwizyty teatralne, scenariusze, instrumenty muzyczne.

20. Teksty, ankiety, sprawdziany wiadomości.

21. Umundurowanie, broń, kamizelki kuloodporne.

22. Inne, jakie ?

Klucz do kwestionariusza skłonności zawodowych

Młodzież często ma trudności ze sprecyzowaniem swoich skłonności do wykonywania czynności zawodowych, ma problemy z nazwaniem zawodu, natomiast łatwiej jest jej podać jakimi z narzędziami, przedmiotami i materiałami chciałaby w przyszłości mieć do czynienia w swojej pracy.

Kwestionariusz Skłonności Zawodowych obejmuje zatem pytania dotyczące 21 grup zawodowych. Kwestionariusz ten może stanowić podstawę do określenia przybliżonej dziedziny zainteresowań ucznia.

Numer grupy przedmiotów

Grupa zawodów lub zawód

1.

budowlane

2.

mechaniczne

3.

elektryczne, energetyczne (w tym kolejowe)

4.

odzieżowe

5.

gastronomiczne, garmażeryjne

6.

poligraficzne

7.

elektroniczne, informatyczne

8.

ekonomiczne, administracyjne

9.

handlowe

10.

medyczne

11.

nauczyciel różnych przedmiotów

12.

prawnicze

13.

hotelarskie, turystyczne

14.

fryzjer, kosmetyczka

15.

geodeta

16.

fotograf

17.

chemiczne

18.

rolnicze, ogrodnicze

19.

artystyczne, plastyczne

20.

psycholog, pedagog

21.

policyjne, wojskowe

22.

?

(Materiały z kursu „ Nauczyciel jako doradca zawodowy ucznia w zreformowanym systemie edukacji”, zorganizowanego przez KOWEZ w W-wie, październik-listopad 2000)

ZAŁĄCZNIK NR 6

Ćwiczenie

Szeregowanie przedmiotów szkolnych

Niżej przedstawiony jest zestaw przedmiotów, których uczesz się w szkole. Uszereguj je w kolejności od najbardziej lubianych(ciekawych) do najmniej lubianych (nudnych)

  1. Język polski

  2. Historia

  3. Język obcy

  4. Matematyka

  5. Fizyka

  6. Chemia

  7. Biologia

  8. Geografia

  9. Informatyka i technika

10.Sztuka

11.Wychowanie fizyczne

Ocena - skłonności zawodowe a zainteresowania przedmiotami szkolnymi

  1. Człowiek-człowiek - j.polski, biologia, historia, wychowanie fizyczne, wos

  2. Człowiek-technika - matematyka, fizyka, informatyka, technika

  3. Człowiek-przyroda - biologia, chemia, fizyka

  4. Człowiek-system znaków - geografia, matematyka, chemia, fizyka, informatyka

  5. Człowiek-działalność artystyczna - j.polski, sztuka, informatyka, technika

(Materiały z kursu „ Nauczyciel jako doradca zawodowy ucznia w zreformowanym systemie edukacji”, zorganizowanego przez KOWEZ w W-wie, październik-listopad 2000)

ZAŁĄCZNIK NR 7

Ćwiczenie

Moje mocne strony

Przez mocne strony należy rozumieć te czynniki, które pomagają w uzyskaniu jak najlepszych wyników w pracy. Należą do nich wiedza, umiejętności, zdolności, zalety charakteru itp.

Instrukcja

Nauczyciel prosi uczniów o udzielenie odpowiedzi pisemnej na następujące pytania:

- co uważasz za swoją mocną stronę(co robisz dobrze, gdzie odnosisz sukcesy, za co jesteś lubiany)

- co uważasz za swoją słabą stronę (które działania kończą się zazwyczaj niepowodzeniami)

Gra dydaktyczna

Uczniowie podpisują u góry kartkę, po czym każdy wybiera 5 osób, które na tej kartce wypisują mu jego jedną mocną stronę. Nie można odmawiać wpisu, nie można też wpisywać cech negatywnych. Jeśli cecha, którą ktoś chciałby napisać, już jest na kartce, należy postawić przy niej wykrzyknik i po zastanowieniu się wpisać inną. Prowadzący, o ile dobrze zna uczniów- może przygotować dla każdego kartkę z 1-2 dobrymi cechami.

(Materiały z kursu „ Nauczyciel jako doradca zawodowy ucznia w zreformowanym systemie edukacji”, zorganizowanego przez KOWEZ w W-wie, październik-listopad 2000)ZAŁĄCZNIK NR 8

Test do samooceny - Gra towarzyska

Stwierdzenie, z którym się zgadzasz otocz kółkiem.

  1. Posiadanie silnego i zgrabnego ciała jest dla mnie ważną sprawą.

  2. Staram się dogłębnie zrozumieć rzeczy.

  3. Muzyka, kolory, piękno każdego rodzaju może wpłynąć na moje usposobienie.

  4. Ludzie wzbogacają moje życie i nadają mu sens.

  5. Wierze w siebie, w to, że mam wpływ na rzeczy.

  6. Docenia jasno wytyczone kierunki działania, które dokładnie określają , co mam robić.

  7. Zwykle potrafię budować, nosić wszystko sam, sam dawać sobie radę.

  8. Mogę godzinami myśleć o czymś.

  9. Doceniam piękne otoczeni. Kolory i formy znaczą dla mnie bardzo dużo.

  10. Kocham towarzystwo.

  11. Lubię rywalizację.

  12. Muszę mieć najpierw uporządkowane zaplecze, i dopiero potem rozpocząć prace nad projektem.

  13. Lubię pracować rękami.

  14. Badanie nowych idei daje mi zadowolenie.

  15. Zawsze poszukuję nowych sposobów, by dać wyraz moim twórczym zdolnościom.

  16. Doceniam możliwość dzielenia moich osobistych spraw z innymi.

  17. To, że jestem najważniejszą osobą w grupie, daje mi zadowolenie.

  18. Jest dla mnie sprawą honoru, by dbać o wszystkie szczegóły w mojej pracy.

  19. Nie przeszkadza mi, że zabrudzę ręce w czasie pracy.

  20. Wykształcenie jest dla mnie nieustającym procesem rozwijania i wyostrzania mojego sposobu myślenia.

  21. Lubię ubierać się nietradycyjne i próbować nowe kierunki mody i kolory.

  22. Często wyczuwam, kiedy jakaś osoba odczuwa potrzebę rozmowy.

  23. Lubię organizować ludzi i dawać impuls do pracy.

  24. Rutyna pomaga mi w ukończeniu pracy.

  25. Lubię kupować rzeczy, które są punktem wyjścia do dalszej pracy.

  26. Czasami mogę siedzieć godzinami i pracować nad rozwiązaniem problemów, czytać lub myśleć o życiu.

  27. Potrafię wyobrazić sobie rzeczy.

  28. Czuję się dobrze, kiedy zajmuję się innymi ludźmi.

  29. Lubię, gdy dają mi kredyt zaufania w pracy.

  30. Jestem podbudowany, wiedząc że dobrze i starannie rozwiązałem powierzone zadanie.

  31. Chciałbym najchętniej być sobą i wykonywać rzeczy praktyczne, pracować rękami.

  32. Chętnie czytam książki na jakikolwiek z tematów, który budzi moją ciekawość.

  33. Lubię wprowadzać w życie nowe pomysły.

  34. W sytuacji, gdy mam jakieś problemy z innymi, preferuje rozmowę i znalezienie rozwiązania.

  35. Żeby osiągnąć sukces należy mierzyć wysoko.

  36. Lubię sytuację, które wymagają ode mnie podejmowania decyzji i brania za nie odpowiedzialności.

  37. Lubię dyskutować.

  38. Analizuję dany problem gruntownie, zanim podejmę działania.

  39. Lubię zmieniać otoczeni tak, by uczynić je czymś innym i specjalnym.

  40. Kiedy jest mi przykro znajduję przyjaciela, by z nim porozmawiać.

  41. Kiedy proponuję plan, wolę, żeby inni zajmowali się szczegółami.

  42. Zwykle jestem zadowolony z miejsca, gdzie przebywam.

  43. Praca na świeżym powietrzu dostarcza mi nowego zasobu energii.

  44. Bez przerwy zadaję pytanie. „Dlaczego?”

  45. Podoba mi się, że moja praca jest wyrazem mojego nastroju i uczuć.

  46. Lubię znajdować sposoby pomagania ludziom, by bardziej byli ludzcy wobec siebie.

  47. Branie udziału w podejmowaniu ważnych decyzji jest niezmiernie ciekawe.

  48. Zawsze cieszę się, gdy ktoś inny przejmuje kierownictwo.

  49. Lubię, gdy moje otoczenie jest proste i praktyczne.

  50. Roztrząsam problem, dopóki nie znajdę odpowiedzi.

  51. Piękno natury porusza coś ukrytego we mnie.

  52. Bliskie stosunki z innymi są ważne dla mnie.

  53. Lepsze stanowisko i awans są ważne dla mnie.

  54. Efektywność to coś dla mnie: pracować określoną ilość godzin każdego dnia.

  55. Dla uniknięcia chaosu potrzebny jest silny system z ustalonym prawem i porządkiem.

  56. Książki zmuszające do myślenia zawsze poszerzają moje horyzonty.

  57. Bardzo cieszę się z możliwości pójścia na wystawę, do teię, gdy moje otocz

  58. enie jest proste i praktyczne.Roztrząsam problem,

  59. dopóki nie znajdę odpowiedzi.Piękno natury porusza coś ukrytego we m

  60. nie.Bliskie stosunki z innymi są ważne dla mnie.Lepsze stanowisko i awans

  61. są ważne fizyczna i twarda praca nikomu nie zaszkodzi.

  62. Chciałbym nauczyć się wszystkiego, co jest dostępne o tematach, które mnie interesują.

  63. Nie chcę być jak inni, lubię robić rzeczy inaczej.

  64. Powiedz mi jak ci mogę pomóc.

  65. Jestem gotów podjąć ryzyko, by kontynuować sprawy dalej.

  66. Lubię jasne i precyzyjne linie postępowania, kiedy coś zaczynam.

  67. Pierwsze, co widzę w samochodzie to doby silnik.

  68. Ci ludzie działają stymulująco na mój intelekt.

  69. Kiedy się czymś się zajmuję, mam tendencję do zapominania o całym świecie.

  70. Martwi mnie, że jest tyle ludzi w naszym społeczeństwie, którzy potrzebują pomocy.

  71. Zabawne jest podsuwać innym ludziom pomysły.

  72. Nie znoszę, kiedy ktoś bez przerwy zmienia metodę, kiedy akurat kończę pisanie pracy.

  73. Zwykle znajduje wyjście w sytuacjach „podbramkowych”.

  74. Nawet samo czytanie o odkryciach jest ciekawe.

  75. Lubię robić happeningi.

  76. Zawsze staram się jak mogę, by okazać uwagę ludziom, którzy wyglądają na samotnych i bez przyjaciół.

  77. Lubię działać.

  78. Nie lubię robić rzeczy, które nie są zatwierdzone.

  79. Sport jest ważny, jeśli ciało ma być zdrowe.

  80. Sposób funkcjonowania natury budził zawsze moją ciekawość.

  81. Zabawne jest być w dobrym humorze i robić coś nadzwyczajnego.

  82. Sądzę, że ludzie w głębi duszy są dobrzy.

  83. Jeśli nie daję sobie rady za pierwszym razem, rozpoczynam jeszcze raz z nową energią i entuzjazmem.

  84. Cenię wysoko sytuację, kiedy wiem czego inni ode mnie oczekują.

  85. Lubię podzielić rzeczy na czynniki pierwsze, by zobaczyć czy dam sobie radę.

  86. Nie denerwuj się. Możemy przemyśleć sprawę i zaplanować następny krok.

  87. Byłoby dla mnie trudno wyobrazić sobie moje życie bez pięknych rzeczy wokół mnie.

  88. Często tak się dziej, że inni przychodzą do mnie by opowiedzieć o swoich problemach.

  89. Zwykle nawiązuję kontakt z ludźmi, którzy mogą pokazać mi drogę do nowych możliwości.

  90. Nie potrzebuje dużo, by być szczęśliwym.

Wyniki

  1. Należy zakreślić te same liczby, które zakreśliłeś w Teście do samooceny.

  2. R

    B

    A

    S

    P

    K

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    9

    10

    11

    12

    13

    14

    15

    16

    17

    18

    19

    20

    21

    22

    23

    24

    25

    26

    27

    28

    29

    30

    31

    32

    33

    34

    35

    36

    37

    38

    39

    40

    41

    42

    43

    44

    45

    46

    47

    48

    49

    50

    51

    52

    53

    54

    55

    56

    57

    58

    59

    60

    61

    62

    63

    64

    65

    66

    67

    68

    69

    70

    71

    72

    73

    74

    75

    76

    77

    78

    79

    80

    81

    82

    83

    84

    85

    86

    87

    88

    89

    90

    1. Zapisz ilość zakreślonych liczb w każdej kolumnie poniżej

    R_________ B________ A________ S________ P________ K________

    1. Które z nich otrzymały największe liczby punktów.

    1.__________ 2.__________ 3.__________

    (Materiały z kursu „ Nauczyciel jako doradca zawodowy ucznia w zreformowanym systemie edukacji”, zorganizowanego przez KOWEZ w W-wie, październik-listopad 2000)

    0x01 graphic


